Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, τα φωτα σας παρακαλω... Μετα απο 10 μερες με την jw5 και με τις καλύτερες εντυπώσεις πηγα να περασω τις εφαρμογες στην sd με το app2sd. Επίσης με το Android Assistant(18 features) σταμάτησα καποιες άσχετες και ξιλοαχρηστες εφαρμογες να ξεκινούν με την ενεργοποίηση του τηλεφωνου.

Αποτελεσμα:

Το τηλεφωνο κανει συνεχως soft reboot (κλείνει-ανοιγει με μια γρηγορη διαδικασια, χωρις να ζητάει κωδικο pin), σερνετε οσο δεν παει και μια φορα που προλαβα να μπω στο μενου του go η μνημη στα κοκκινα

 

Διευκρινίζω οτι με το app2sd ασχοληθηκα μονο με τις εφαρμογες που αφοβα μετακινεις και οτι με το Android Assistant δεν σταματησα ΚΑΜΙΑ εφαρμογη συστηματος παρα μονο κατι εφαρμογες τυπου fake call, φακου κτλ...

 

Πριν ξαναφλασαρω εχετε καμια ιδεα-προταση μηπως μπορω να το αποφυγω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, τα φωτα σας παρακαλω... Μετα απο 10 μερες με την jw5 και με τις καλύτερες εντυπώσεις πηγα να περασω τις εφαρμογες στην sd με το app2sd. Επίσης με το Android Assistant(18 features) σταμάτησα καποιες άσχετες και ξιλοαχρηστες εφαρμογες να ξεκινούν με την ενεργοποίηση του τηλεφωνου.

Αποτελεσμα:

Το τηλεφωνο κανει συνεχως soft reboot (κλείνει-ανοιγει με μια γρηγορη διαδικασια, χωρις να ζητάει κωδικο pin), σερνετε οσο δεν παει και μια φορα που προλαβα να μπω στο μενου του go η μνημη στα κοκκινα

 

Διευκρινίζω οτι με το app2sd ασχοληθηκα μονο με τις εφαρμογες που αφοβα μετακινεις και οτι με το Android Assistant δεν σταματησα ΚΑΜΙΑ εφαρμογη συστηματος παρα μονο κατι εφαρμογες τυπου fake call, φακου κτλ...

 

Πριν ξαναφλασαρω εχετε καμια ιδεα-προταση μηπως μπορω να το αποφυγω?

Δεν χρειαζεται να μετακινεις καμια εφαρμογη, εχει αφθονο χωρο η συσκευη μην ασχολησαι με τετοια!!Εαν μπορεις να μπεις στις ρυθμισεις, κανε εκκαθαριση δεδομενων του Android Assistant.

Εαν δεν μπορεις τοτε δοκιμασε να μπεις σε recovery και κανε wipe cache/dalvik.Αν και παλι δεν κανει τιποτα, τοτε κανε wipe data factory reset.Αλλιως, πας για φλασαρισμα :rolleyes:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαζω και επανέρχομαι ....

 

Edit: Με τα wipe cache/dalvik δεν αλλαξε τιποτα. Μονο με wipe data factory reset συνήλθε! ευχαριστω πολυ για την βοήθεια!!

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μετακινήσεις όσες είναι στην sd πισω στο κινητό.

~1,9gb rom είναι κρίμα να πάνε χαμένα.

 

Εκ των πραγμάτων μετα το factory reset πηγαν στην θέση τους::D και θα μείνουν εκεί!

 

 

Και κάτι άσχετο.Θα ήθελα την γνώμη σας για θέματα όπως αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1607706

Πόσο επιβαρύνουν την rom και αν υπάρχουν προβλήματα κατά την εγκατάσταση τους, πάντα απο δική σας προσωπική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιβαρύνουν την ρομ γιατι δεν προσθέτουν κάτι, απλά αντικαθιστούν τα ήδη υπάρχων θέματα :p Πριν το φλασάρισμα μέσω cwm Θα κάνεις wipe dalvik και cache για να είσαι σίγουρα οκ και δεν θα υπάρχει πρόβλημα. (βασικά κράτα ένα nandroid backup γιατί δε ξέρεις ποτέ τι μπορεί να γίνει, αν και συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

Επίσης να πω για τις εφαρμογές, αν θες να μεταφέρεις δεν χρειάζεσαι πρόγραμμα από την έκδοση android 2,2 και μετά έχει ενσωματωθεί επιλογή στις ρυθμίσεις> Εφαρμογές> Διαχείριση εφαρμογών> κάρτα SD και τις κάνεις μεταφορά από εκεί. Αλλά φυσικά όπως προ αναφέρθηκε δεν χρειάζεται.

Edited by nikospot
Link to comment
Share on other sites

Μοντάκια για crt-off και percents μπαταριας για JW5 παίζουν από JW4 και αν οχι μήπως γνωρίζει κανένας που θα τα βρω?
Μην βαλεις απο jw4,απο οτι διαβαζω δεν δουλευουν στην jw5.Eχω φιαξει για το δικο μου με εικονιδια μπαταριας,μενου,transparency notification και τετοια, αλλα δεν εχω βαλει ctr-off,αν δεν βρεις κατι αλλο και το θελεις βαλε φωνη να στο στειλω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως να βάλω το "- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση" στο GS με έκδοση φάσματος XXJVO ? γιατί δν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς πως να βάλω το "- CRT screen-off / Electron beam τροποποίηση" στο GS με έκδοση φάσματος XXJVO ? γιατί δν βρίσκω κάτι. Ευχαριστώ.

 

Λογικό.

Σαν να λες "έχω το ορθογώνιο κινητό. Ποια ρομ να βάλω?"

Δεν μας ενδιαφέρει το modem του κινητού ("έκδοση βασικού φάσματος"), μας ενδιαφέρει η ρομ ("αριθμός κατασκευής" or something) και λογικά φοράς την ελληνική 2.3.3 jvi/jvn (δεν θυμάμαι)

Επίσης νομίζω ότι υπάρχει στην πρώτη σελίδα.

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ειμαι καινούριος σε αυτά και δεν ξέρω. Αριθμός κατασκευής είναι xwjvh και δεν το βρήκα στην αρχική σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ειμαι καινούριος σε αυτά και δεν ξέρω. Αριθμός κατασκευής είναι xwjvh και δεν το βρήκα στην αρχική σελίδα.

 

Η jvh είναι ρομ απριλίου 2011.

Γιατί δεν περνάς την jw5?

 

Μην αγχώνεσαι, ολα θα τα μάθεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Η jvh είναι ρομ απριλίου 2011.

Γιατί δεν περνάς την jw5?

 

Μην αγχώνεσαι, ολα θα τα μάθεις ;)

 

Μπορείς να μου στείλεις λινκ για το πως να περάσω την jw5? Επίσης για κέρνελ είναι καλύτερος ο semaphore?

Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις λινκ για το πως να περάσω την jw5? Επίσης για κέρνελ είναι καλύτερος ο semaphore?

Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις σου!

 

Ορίστε

Semaphore προτιμούν οι περισσότεροι (όπως κι εγώ)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε

Semaphore προτιμούν οι περισσότεροι (όπως κι εγώ)

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! :) Α και κάτι τελευταίο για jw5 στην αρχική σελίδα δεν έχει αυτό το εφέ για το κλείδωμα της οθόνης..έχει μόνο για την jw4 :S

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!! :) Α και κάτι τελευταίο για jw5 στην αρχική σελίδα δεν έχει αυτό το εφέ για το κλείδωμα της οθόνης..έχει μόνο για την jw4 :S

 

Aπλώς βαριούνται να το φτιάξουν... :) Θα εμφανιστεί σύντομα, αν όχι θα σου φτιάξω εγώ ένα, αν μου το θυμίσεις :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ καλο σου κου. χτες λιγο πριν με παρει ο υπνος προσπαθησα να βαλω την ics slim με ενα οδηγο που βρηκα εδω. εκανα reboot μαλλον σε καποια στιγμη που δεν επρεπε(ειχα κανει ολα τα wipes) και μετα ανοιγε μονο στο cwm και δεν αναγνωριζε καμια sd. μετα απο λιγο μεχρι κ σημερα μολις το ανοιγω δειχνει το sansung με τα ασπρα γραμματα , αναβοσβηνει μια φορα κ μετα μενει για παντα εκει .... τι πρεπει να κανω ? μαλλον χρειαζομαι jig?(ή οπως αλλιως το λενε ?) . επισης δεν μπαινει ουτε σε download ουτε πουθενα. μενει για παντα στα ασπρα γραμματα με το λογοτυπο. σορυ που ανοιξα καινουριο θεμα .

 

ΑΚΥΡΟ ! μπαινει σε dl mode. παιζω με odin ? αν παρω τα αρχεια αυτου του οδηγου παιζουν με οδιν ? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=334323

Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Για να φλασάρεις με Odin ακολουθείς τον οδηγό που υπάρχει στο θέμα Eπίσημα firmwares και οδηγός εγκατάστασης. Εκεί θα βρεις και τα απαραίτητα αρχεία.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Στο site του semaphore χτυπαει μονο σε μενα το avast η εχουν και αλλοι προβλημα?

 

Εμενα μου χτυπησε προχθες με Avira!

Μην σε ανυσηχει.Δεν υπαρχει προβλημα.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μην βαλεις απο jw4,απο οτι διαβαζω δεν δουλευουν στην jw5.Eχω φιαξει για το δικο μου με εικονιδια μπαταριας,μενου,transparency notification και τετοια, αλλα δεν εχω βαλει ctr-off,αν δεν βρεις κατι αλλο και το θελεις βαλε φωνη να στο στειλω
Ok Πάρη σε ευχαριστώ πολύ. Θα ρίξω μια ματιά και θα σε ενημερώσω.
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε το S-Voice του SIII και στις υπόλοιπες Samsung συσκευές.

Εδώ είναι για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Μεταφέρετε το .apk στο κινητό σας και το κάνετε εγκατάσταση.

Στην CM9 που το δοκίμασα δουλεύει αρκετά καλά αλλά που και που σε μεγάλες ερωτήσεις κάνει fc.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε το S-Voice του SIII και στις υπόλοιπες Samsung συσκευές.

Εδώ είναι για όποιον θέλει να το δοκιμάσει. Μεταφέρετε το .apk στο κινητό σας και το κάνετε εγκατάσταση.

Στην CM9 που το δοκίμασα δουλεύει αρκετά καλά αλλά που και που σε μεγάλες ερωτήσεις κάνει fc.

 

Ειναι system app? πρεπει να μπει στο system και να αλλάξουμε permissions?

Μιχάλης

Galaxy S GT-I9000

Link to comment
Share on other sites

Όχι, κάνε το απλή εγκατάσταση. Εγώ έτσι το έκανα γιατί δεν είχα χώρο στο system/app και δουλεύει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την Doctorz ROM 16, με semaphore 2.7.4 (JW5) και το baseband JV1. Οι συνομιλιτές μου λένε ότι όταν μιλάω μερικές φορές έχει παράσιτα ή ακούγομαι πολύ χαμηλά... Αν αλλάξω baseband θα διορθωθεί; Εσείς ποιο έχετε;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...