Jump to content

[Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

γινεται να εχω JW1+semaphore 1.0.0sbm και να εχω 399.4MB ?

 

Δεν υπαρχει τετοιο ενδεχομενο. Ο semaphore αυτος ειναι μονο για custom ics roms.

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :)

Το δοκιμασα και η ανταποκριση ηταν χαλια, καθως ηθελε 2-3 δευτερολεπτα. Βεβαια υπηρξε βελτιωση με το trick του about:debug αλλα και παλι το καθιστα δυσχρηστο.

Ας ειναι καλα ομως ο opera mobile :)

 

Ευχαριστώ Ηρακλή.

Και εκεί τα έκανε λίγο σαλάτα ο Καναδός. Ενώ στην 3.0 ο Browser ήταν ταχύτατος, απο την 3.1 και μετά ξαναέγινε αργός. Του το επεσήμανα αλλά δεν έχει ιδέα τι μπορεί να φταίει...

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ηρακλή.

Και εκεί τα έκανε λίγο σαλάτα ο Καναδός. Ενώ στην 3.0 ο Browser ήταν ταχύτατος, απο την 3.1 και μετά ξαναέγινε αργός. Του το επεσήμανα αλλά δεν έχει ιδέα τι μπορεί να φταίει...

 

Παρακαλω, να εισαι καλα :)

Δεν γνωριζω τι ειδους developer ειναι ο Καναδος που λες, αλλα δεν νομιζω κιολας να εφτιαξε μια τοσο καλη ρομ απο κ#λ#φαρδια :lol:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Μήπως φταίει η μετάβαση σε 4,0,4? Γιατί η 3 ήταν 4,0,3.... Μπορεί να μη φταίει αυτός, αλλά η google.

 

Ισως, αλλα εαν θυμαμαι καλα καποια post που ειχα διαβασει στους xda ανεφεραν οτι στην slim 3 (που ηταν 4.0.3) ο browser ηταν πολυ καλυτερος σε αντιθεση με την cm9 τοτε (που ηταν κι αυτη 4.0.3).

Στην slim 3.2 και 3.3 (που ειναι 4.0.4) ειναι χειροτερος, σε αντιθεση με την cm9 τωρα που ειναι κι αυτη 4.0.4 οπου ειναι πολυ καλυτερος και η βελτιωση αυτη μαλιστα υποστηριζουν οτι οφειλεται στην 4.0.4 εκδοση του android.

Τα συμπερασματα δικα σας...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι. Με την 4.0.4 ο browser της CM9 επιτέλους έγινε γρήγορος. Δεν νομίζω να είναι θέμα του android λοιπόν. Nikospot είσαι με 3.1+ ?
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη λογω γιορτων ειμαι μαζι με τον αδερφο μου αυτες τις 2 βδομαδες λεω μηπως του κανω καμια ανανεωσουλα στο galaxy s του...αυτην την στιγμη τον εχω με jw1 και semaphore 2.5.0 scbm...απο οτι ειδα βγηκε νεος semaphore για jw4 και αναροτιεμαι (καθως δεν εχω το galaxy s για να ψαχνομαι) αν η αξιζει η μεταβαση σε jw4 ή ακομα η jw1 ειναι η πιο αξιοπιστη λυση...
http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη λογω γιορτων ειμαι μαζι με τον αδερφο μου αυτες τις 2 βδομαδες λεω μηπως του κανω καμια ανανεωσουλα στο galaxy s του...αυτην την στιγμη τον εχω με jw1 και semaphore 2.5.0 scbm...απο οτι ειδα βγηκε νεος semaphore για jw4 και αναροτιεμαι (καθως δεν εχω το galaxy s για να ψαχνομαι) αν η αξιζει η μεταβαση σε jw4 ή ακομα η jw1 ειναι η πιο αξιοπιστη λυση...

 

Βαλε του jw4 μαζι με τον νεο semaphore 2.7.2 να ανανεωθει λιγο...:)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλύτερη η jw4 από την jw1; Αξίζει η μετάβαση; Αν οι διαφορές είναι αμελητέες δεν νομίζω να μπω στον κόπο, θα περιμένω κάποια ώριμη ics. Α και ερώτηση κρίσεως: Τον καινούριο semaphore με τη μεγαλύτερη μνήμη δεν μπορούμε να τον βάλουμε στην jw1 προφανώς έτσι;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Κοντά 40 MB περισσότερη μνήμη δεν μπορει να θεωρηθεί αμελητέα διαφορά αν θες τη γνώμη μου.
Κώστας
Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αν εχει γινει λογος ξανα για το συγκεκριμενο θεμα....

Βασικα επειδη τσεκαρα στο samMobile τα νεα firmwares ειδα οτι εκτος απο JW4 η οποια ειναι XX υπαρχει και JW5 και JW3 ΧW.

Μαλιστα απο οτι ειδα στο xda ενας που ειχε περασει JW5 ετρεχε μια χαρα με τον νεο semaphore... Οποτε ρωταω ποια απο αυτες τις εκδοσεις να περασω γιατι η JW4 απο οτι καταλαβαινω δεν εχει EUR CSC και ουτε ελληνικα πληκτρολογια (υπαρχουν καπου γιατι στο πρωτο ποστ εχει μονο για JW1 ή μηπως αυτα κανουν και για την JW4; )...Επισης θα μπορουσα να φλασαρω την JW4 με το JVT modem που εχει και ελληνικο csc ή τα εχω μπερδεψει τα πραγματα και δεν παει ετσι...ευχαριστω πρωκαταβολικα.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλύτερη η jw4 από την jw1; Αξίζει η μετάβαση; Αν οι διαφορές είναι αμελητέες δεν νομίζω να μπω στον κόπο, θα περιμένω κάποια ώριμη ics. Α και ερώτηση κρίσεως: Τον καινούριο semaphore με τη μεγαλύτερη μνήμη δεν μπορούμε να τον βάλουμε στην jw1 προφανώς έτσι;:rolleyes:

Νομίζω πως δε θα σου ανοίγει καν το κινητό αν βάλεις τον 2,7 στην JW1 :p

Συγγνωμη αν εχει γινει λογος ξανα για το συγκεκριμενο θεμα....

Βασικα επειδη τσεκαρα στο samMobile τα νεα firmwares ειδα οτι εκτος απο JW4 η οποια ειναι XX υπαρχει και JW5 και JW3 ΧW.

Μαλιστα απο οτι ειδα στο xda ενας που ειχε περασει JW5 ετρεχε μια χαρα με τον νεο semaphore... Οποτε ρωταω ποια απο αυτες τις εκδοσεις να περασω γιατι η JW4 απο οτι καταλαβαινω δεν εχει EUR CSC και ουτε ελληνικα πληκτρολογια (υπαρχουν καπου γιατι στο πρωτο ποστ εχει μονο για JW1 ή μηπως αυτα κανουν και για την JW4; )...Επισης θα μπορουσα να φλασαρω την JW4 με το JVT modem που εχει και ελληνικο csc ή τα εχω μπερδεψει τα πραγματα και δεν παει ετσι...ευχαριστω πρωκαταβολικα.

 

Η JW4 είναι Value pack (έχει και καλά στοιχεία από ICS). Η JW3 δεν είναι, και η JW5 δεν ξέρω καν τι είναι :p

Το csc δεν έχει να κάνει με το modem. Μπορείς να περάσεις JW4 με JVT modem αν θες αλλά δεν υπάρχει λόγος γιατί και το modem της JW4 από ότι έχω ακούσει είναι μια χαρά.

Ελληνικό csc μπορείς να βάλεις όταν το firmware είναι XW και όχι XX. Τα XW έχουν και ελληνικά πληκτρολόγια και μόλις επιλεχτεί EUR ενεργοποιούνται. Τα πληκτρολόγια στην πρώτη σελίδα κάνουν κανονικά και στην JW4 οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα, αν θες τα περνάς σε 2 λεπτάκια και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνουμε backup εφαρμογές όπως ''επαφες,μουσική,βίντεο και συλλογή'' από 2.3.x με το titanium backup, μπορούμε μετά να τις επαναφέρουμε με τον ίδιο τρόπο σε ICS?:worry:
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάνουμε backup εφαρμογές όπως ''επαφες,μουσική,βίντεο και συλλογή'' από 2.3.x με το titanium backup, μπορούμε μετά να τις επαναφέρουμε με τον ίδιο τρόπο σε ICS?:worry:

Εφαρμογές συστήματος όχι δε μπορείς να επαναφέρεις. Μόνο τις εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει εσύ μπορείς. Οι άλλες δε θα σου δουλέψουν κατά 99,9%

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό? Ούτε με root explorer?
Nokia 3330, Nokia 6230, Nokia 6300, LG GT505, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy Nexus, LG G2,LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό? Ούτε με root explorer?

 

Δηλαδή ποια εφαρμογή θέλεις συγκεκριμένα? Υπάρχουν αντίστοιχες εφαρμογές στην ICS.

Αν πάρεις τα apk και τα βάλεις στην ICS δε θα παίξουν με τίποτα (από τη στιγμή που είναι από stock rom της samsung)

Link to comment
Share on other sites

Κοντά 40 MB περισσότερη μνήμη δεν μπορει να θεωρηθεί αμελητέα διαφορά αν θες τη γνώμη μου.

Δεν είναι 40. Έχω τώρα 339mb και με τον νέο semaphore θα έχω 366mb. Άρα 27Mb. Οκ προφανώς δεν με χαλάνε αλλά τι να τα κάνεις αν η διαχείρηση της μνήμης δεν είναι καλή και η rom δεν είναι σταθερή (βλέπε jvu). Επίσης τα αρχικά σχόλια για την jw4 (χωρις semaphore) έκαναν λόγο για χειρότερη ή στα ίδια επίπεδα rom σε σχέση με την jw1. Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω από όσους την έχουν βάλει είναι αν έχουν παρατηρήσει διαφορές στην πράξη.

Όπως επίσης, πόσο πιο ώριμη ics θέλεις?!

Τι να πούνε και οι καϊμένοι με το s+ :p

 

Sent from my Galaxy S using homing pigeon

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν τι εστι ics, δεν έχω δει ποτέ και δεν ξέρω πραγματικά προς τι όλη αυτή η φασαρία...:O Διαβάζω όμως το φόρουμ και έχω πάρει μια ιδέα. Σίγουρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα και είμαστε σε καλό επίπεδο αλλά από ότι διαβάζω θεματάκια υπάρχουν ακόμα προς επίλυση. Δεν θέλω να βάλω πχ σήμερα την slim 3,3 με τα χ προβληματάκια και αύριο να βγει slim 3,4 που θα έχει διορθώσει κάποια από αυτά. Κάποιοι μπορεί να μην το θεωρούν μεγάλο κόπο να φλασάρουν κάθε τρεις και λίγο εγώ όμως δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αναγκη να αναβαθμίζεις συνέχεια γιατί μπορεί να μην έχουν και σοβαρές διορθώσεις από έκδοση σε έκδοση. Αλλά όταν αναβαθμίσεις δεν χάνεις τίποτα, καθαρίζεις cache και απλά φλασάρεις το καινούριο αρχείο απο cwm και είναι έτοιμο.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 40. Έχω τώρα 339mb και με τον νέο semaphore θα έχω 366mb. Άρα 27Mb. Οκ προφανώς δεν με χαλάνε αλλά τι να τα κάνεις αν η διαχείρηση της μνήμης δεν είναι καλή και η rom δεν είναι σταθερή (βλέπε jvu). Επίσης τα αρχικά σχόλια για την jw4 (χωρις semaphore) έκαναν λόγο για χειρότερη ή στα ίδια επίπεδα rom σε σχέση με την jw1. Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω από όσους την έχουν βάλει είναι αν έχουν παρατηρήσει διαφορές στην πράξη.

 

 

Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω καν τι εστι ics, δεν έχω δει ποτέ και δεν ξέρω πραγματικά προς τι όλη αυτή η φασαρία...:O Διαβάζω όμως το φόρουμ και έχω πάρει μια ιδέα. Σίγουρα έχουν βελτιωθεί τα πράγματα και είμαστε σε καλό επίπεδο αλλά από ότι διαβάζω θεματάκια υπάρχουν ακόμα προς επίλυση. Δεν θέλω να βάλω πχ σήμερα την slim 3,3 με τα χ προβληματάκια και αύριο να βγει slim 3,4 που θα έχει διορθώσει κάποια από αυτά. Κάποιοι μπορεί να μην το θεωρούν μεγάλο κόπο να φλασάρουν κάθε τρεις και λίγο εγώ όμως δεν θέλω να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες...

 

 

Με τον semaphore 2.7.2 δεν εχεις 366 ΜΒ, έχεις 377 MB. Η JW4 είναι ίδια με την JW1 με δυο - τρια επιπρόσθετα μπιχλιμπίδια και αρκετή μνήμη παραπάνω. Δεν θα σου κάνει τσαλίμια που δεν σου έκανε η JW1 δεν έχει διαφορετική διαχείριση μνήμης, έχει απλά περισσότερη μνήμη και πιο προβληματικό (αλλά και ωραίο) launcher.

 

Για την ICS γενικά να ξέρεις ότι πλέον οι ρομ είναι πολύ κοντά στην τελική τους μορφή. Κάθε καινούργια build περιέχει minor και συχνά αδιάφορα fixes με αποτέλεσμα να μην μπαίνεις στον πειρασμό να φλασάρεις συχνά. Βέβαια οι νέες builds μπαίνουν πάνω στις παλιές (οπως λέει και ο nikospot) οπότε και να φλασάρεις κάθε build που βγαίνει, απλά θα αφιερώνεις 3-4 λεπτά κάθε φορά.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις την XWJW5?

 

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα με βαση τους xda ειναι ιδια με την jw4 με τη διαφορα οτι εχει πλεον διορθωθει η γλωσσα στην οθονη κλειδωματος "swipe to unlock" ...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις την XWJW5?

 

Δεν την εχω δοκιμασει αλλα με βαση τους xda ειναι ιδια με την jw4 με τη διαφορα οτι εχει πλεον διορθωθει η γλωσσα στην οθονη κλειδωματος "swipe to unlock" ...

 

Επίσης από την στιγμή που είναι η JW5 είναι XW (η JW4 είναι XX) θα έχει υποστήριξη Ελληνικών στο πληκτρολόγιο και στα μηνύματα.

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Galaxy S] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...