Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλα μια κουβεντα ειναι ξανα γυρνας για σενα που ξερεις.

την gig φοραω τωρα?

 

ICS φοράς...

και μην ανησυχείς, αν φλασάρεις μια φορά οι άλλες είναι ρουτίνα...

Πολλοί απο μας φλασάρουν 2 και 3 φορές την βδομάδα

στήσε και ένα titanium backup pro και βάλε μπρός :-)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να το καταφερω..και θα το καψω το τηλ. θα βρω καποιον να μου το κανει. το θεμα ειναι επειδη διαβαζω διαφορα..το καινουργιο επισημο η καποια ρουτ ρομ εχουν θεματα κοληματα κτλπ? μην το κανω χειροτερο απο τι ειναι..:confused:

 

Μη μασας. τα nexus ειναι απο τα λιγα κινητα του δεν μπρικαρουν. Οσο χαλια και να τα κανεις, υπαρχει τροπος να το ξεκολησεις

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το nexus μου μετά από πολύ καιρό πέρασα την rom baked crespo blackbean3 με τον matrix kernel .oλα smooth μέχρι στιγμής μια απορία μονο κατέβασα την εφαρμογή cpunofrills για overclocking αλλα μου έχει max στο 1,0 ghz.ti φτάει και δεν πάει παραπάνω???
Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το nexus μου μετά από πολύ καιρό πέρασα την rom baked crespo blackbean3 με τον matrix kernel .oλα smooth μέχρι στιγμής μια απορία μονο κατέβασα την εφαρμογή cpunofrills για overclocking αλλα μου έχει max στο 1,0 ghz.ti φτάει και δεν πάει παραπάνω???

 

Ο matrix... αν αλλαξεις kernel θα μπορείς...πχ marmite

Link to comment
Share on other sites

αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το nexus μου μετά από πολύ καιρό πέρασα την rom baked crespo blackbean3 με τον matrix kernel .oλα smooth μέχρι στιγμής μια απορία μονο κατέβασα την εφαρμογή cpunofrills για overclocking αλλα μου έχει max στο 1,0 ghz.ti φτάει και δεν πάει παραπάνω???
και ο airkernel ειναι καλος. με πολλα περισοτερα απο οτι κανουν οι αλλοι.. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1469842 και κατεβασε και το NS tools. https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.cyann.nstools&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsIm1vYmkuY3lhbm4ubnN0b29scyJd για να μπορεις να ενεργοποιησεις ολα τα extra του κερνελ..

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

έβαλα τον air kernel πετάει τώρ αλλα η rom κάνει κόλπα όταν συνδέω το καλώδιο για το pc bootarei κάποιa πιο stable rom να προτείνεται στον νέο??
Link to comment
Share on other sites

έβαλα τον air kernel πετάει τώρ αλλα η rom κάνει κόλπα όταν συνδέω το καλώδιο για το pc bootarei κάποιa πιο stable rom να προτείνεται στον νέο??
λοιπον εχουμε και λεμε.. codename http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1839249 αρκετα καλη... την εχω δοκιμασει...

εδω http://nexusshacks.com/category/nexus-s-roms/ θα βρεις αρκετες ωστε να διαλεξεις... τι κολπα σου κανει δλδ;

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

με τον matrix kernel freezare αρκετά και bootare 6-7 φορες σε σύντομο χρονικό διάστημα με τον air kernel σταμάτησε να bootarei το μονο θέμα μου έχει είναι όταν συνδέω το καλώδιο για pc για να περάσω στη μνήμη αρχεία καθυστερεί σημαντικά στην σύνδεση.κατά τα αλλα στο 1,2 ghz ρολάρει μια χαρά.πρόβλημα συνάντησα μετά το ξεκλείδωμα του bootloader πέρασα recovery και "φλασαρα" το rootzip στην μαμά jb και το κινητό ούτε routed έγινε και δεν έμπαινε σε recovery mode λύση βρήκα δίνοντας εντολή μέσο cmd από το pc "φλασαροντας" αναγκαστικά rom και αναβαθμίζοντας το recovery μετά έστρωσε το έχει συναντήσει αλλος αυτό το πρόβλημα η εγώ είμαι ο τυχερός

 

πολύ ωραία φαίνεται η codename θα την δοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή.ξέχασα να σας πω ότι είχα πρόβλημα και με την κάμερα έβγαζε οποτε ήθελε φωτό διορθώθηκε μετά την αλλαγή στον kernel.i baked team πάντως προτείνει τον matrix στο "φλασαρισμα" σε εμενα πάντως σερνόταν μέχρι να κάνω την αλλαγή στον air

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

με τον matrix kernel freezare αρκετά και bootare 6-7 φορες σε σύντομο χρονικό διάστημα με τον air kernel σταμάτησε να bootarei το μονο θέμα μου έχει είναι όταν συνδέω το καλώδιο για pc για να περάσω στη μνήμη αρχεία καθυστερεί σημαντικά στην σύνδεση.κατά τα αλλα στο 1,2 ghz ρολάρει μια χαρά.πρόβλημα συνάντησα μετά το ξεκλείδωμα του bootloader πέρασα recovery και "φλασαρα" το rootzip στην μαμά jb και το κινητό ούτε routed έγινε και δεν έμπαινε σε recovery mode λύση βρήκα δίνοντας εντολή μέσο cmd από το pc "φλασαροντας" αναγκαστικά rom και αναβαθμίζοντας το recovery μετά έστρωσε το έχει συναντήσει αλλος αυτό το πρόβλημα η εγώ είμαι ο τυχερός

 

πολύ ωραία φαίνεται η codename θα την δοκιμάσω σίγουρα κάποια στιγμή.ξέχασα να σας πω ότι είχα πρόβλημα και με την κάμερα έβγαζε οποτε ήθελε φωτό διορθώθηκε μετά την αλλαγή στον kernel.i baked team πάντως προτείνει τον matrix στο "φλασαρισμα" σε εμενα πάντως σερνόταν μέχρι να κάνω την αλλαγή στον air

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή την Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

εχεις μπερδευτει λιγοο... δεν φταει το κινητο σε αυτα που λες.. πρωτον λες οτι περασες το αρχειο root.zip.. Το αρχειο αυτο ειναι οταν περνας την μαμα ρομ μεσω zip. απο το recovery στα καπακια φλασαρεις και αυτο το αρχειο.. Οσο για την recovery που λες αν εβαλες την μαμα Jb και δεν ειχες κανει εγκατασταση recovery απλα την φλασαρες απο rom manager ειναι φυσιολογικο να μν εμπαινε γιατι απο το 4,0,4 και μετα τα android δεν εχουν μαμα recovery.. πρεπει να κανεις εγκατασταση εσυ... ( αν εχω λαθος καπου ασ διορθωσει καποιος γιατι και εγω δεν ειμαι τρελος γνωστης :p ) Ελπιζω φιλε μου να σε βοηθησα... :)

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή παιδιά η τελευταία CyanogenMod 10 Nightly(20120915). Η πιο smooth που έχω δει μέχρι στιγμής

 

+1 κι απο μενα,χτες βραδυ την περασα κι ειμαι μες στη χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

link για την cyanogenmod 10 ??

 

http://download.cyanogenmod.com/?device=crespo&type=nightly

 

διαλέγεις την 2η επιλογή --> cm-10-20120915-NIGHTLY-crespo.zip

Link to comment
Share on other sites

εχει περασμενα και gapps?

 

σωστός! θέλει και gapps.... http://goo.im/gapps/gapps-jb-20120726-signed.zip

 

αδερφέ ευχάριστο για το link με τον air kernel συνδυάζεται???ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός :)

 

Δεν γνωρίζω να σου πω γιατί από τότε που άφησα το cyanogenmod 7 (gingerbread) δεν βάζω άλλο πυρήνα. Αλλά λογικά θα παίζει ;) Επιβεβαίωσε το για σιγουριά

Edited by gus_k
Link to comment
Share on other sites

Συνεργάζεται με Air Kernel άλλα προσωπικά δεν θα τον προτιμούσα. Εγώ είμαι με marmite v4.5 (άλλαξα τον "stock" γιατί χθες είχα 2 SoD) και έκτος του ότι είναι πολύ smooth έχω και 3ώρες οθόνης με κακό σήμα και ανοιχτό συνέχεια το WiFi.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνα νέο από cyanogen? Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα;

Εγώ είμαι με CNA 3.5.0 και βγάζω 1 μέρα με 5+ωρες κλήσεις συνολικά και 1+ ώρα οθόνη

Λέω να δοκιμάσω marmite τώρα...

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνα νέο από cyanogen? Έχει δοκιμάσει κανείς τίποτα;

Εγώ είμαι με CNA 3.5.0 και βγάζω 1 μέρα με 5+ωρες κλήσεις συνολικά και 1+ ώρα οθόνη

Λέω να δοκιμάσω marmite τώρα...

 

Προσωπικά εδώ και μερικές εβδομάδες δοκιμάζω αποκλειστικά cyanogen με stock kernel γιατί άρχισαν να με νευριαζουν τα bugs και το drain των άλλων kernels και roms . Όλα ωραία πολύ λογική κατανάλωση μπαταρίας και όλα δουλεύουν τέλεια

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εδώ και μερικές εβδομάδες δοκιμάζω αποκλειστικά cyanogen με stock kernel γιατί άρχισαν να με νευριαζουν τα bugs και το drain των άλλων kernels και roms . Όλα ωραία πολύ λογική κατανάλωση μπαταρίας και όλα δουλεύουν τέλεια

 

Έτσι είναι... Εκεί που κάποτε το φλασάρισμα ήταν ...ψυχαγωγία πλεον φοβάσαι τι θα συναντήσεις: bugs, memory/battery leaks κτλ...

ακόμα και ετσι πάντως έχουμε εθιστεί στο φλασάρισμα και είναι δύσκολο να καταλήξουμε σε μια (και καλή) rom :X

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας έναν καλό λόγο για αλλαγή Rom, υπάρχει κάποια custom Rom/kernel που, (πέρα απο επιπλέον δυνατότητες παραμετροποίησης) να αναβαθμίζει την ποιότητα κλήσης/λήψης του Nexus S σε σχέση με την επίσημη 4.1? Ή έχει να κάνει μόνο με το radio που, αν δεν κάνω λάθος, δεν αναβαθμίζεται?
HTC Magic, Nexus S, Lenovo Vibe X2, Redmi Note 3 Pro, Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα το βράδυ την codename και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος. Με στοκ kernel.

 

Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι κάνει redraw την home screen αργά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η διαφορά των NIGHTLY ποιά είναι? Εγώ αυτή τη στιγμή έχω την CM10 20120824 SKANKY crespo. Για περάσω την τελευταία nightly που είναι κ σημερινή μπορώ απευθείας μόνο με wipe cache κ dalvik ή θέλει και wipe data/factory reset? Απλά έχω λίγο καιρό που ξανάστησα και βαριέμαι να ξαναπερνάω εφαρμογές, αν την φλασάρω απο πάνω θα δουλέψει σωστα?
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...