Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσοι έχετε πρόβλημα με το πληκτρολόγιο στην 4.1.1 επειδή δεν έχει λεξικό.

Μόλις δοκίμασα το πληκτρολόγιο απο την CM9 και λειτουργεί κανονικά....

Αν θέλετε απλά και περιληπτικά τα βήματα.

1. κάνουμε απεγκατάσταση του πληκτρολογίου στην 4.1.1 (εγώ το έκανα μέσω titanium backup)

2. reboot

3. εγκατάσταση του πληκτρολογίου βρίσκεται στον φάκελο (system/app της CM9) και μετά το ενεργοποιούμε απο της ρυθμίσει

 

Την αλλαγή την κάνω από αυτό για δοκιμή... ;-)

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπερα στην κοινοτητα

 

τα φωτα σας παρακαλω...

περασα την soju-ota_jro03e.zip αφου εκανα full wipe και τα λοιπα, ολα καλα, αλλα εχασα το ροοτ ... προσπαθωντας να μπω στο recovery μου βγαζει το ανθρωπακι του android με ενα θαυμαστικο.... τι μπορω να κανω να περασω νεο recovery ή ροοτ apo to bootloader?

 

edit

παρολο που ο bootloader einai ξεκλειδωτος και μου λεει lock state ulocked....

Edited by spirosteam
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην κοινοτητα

 

τα φωτα σας παρακαλω...

περασα την soju-ota_jro03e.zip αφου εκανα full wipe και τα λοιπα, ολα καλα, αλλα εχασα το ροοτ ... προσπαθωντας να μπω στο recovery μου βγαζει το ανθρωπακι του android με ενα θαυμαστικο.... τι μπορω να κανω να περασω νεο recovery ή ροοτ apo to bootloader?

 

edit

παρολο που ο bootloader einai ξεκλειδωτος και μου λεει lock state ulocked....

 

Έχω την εντύπωση ότι την recovery έχασες απλά. Σε αυτή τη φάση απλά πέρνα από το μάρκετ την εφαρμογή rom manager και από εκεί επέλεξε να flashareis την recovery

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην κοινοτητα

 

τα φωτα σας παρακαλω...

περασα την soju-ota_jro03e.zip αφου εκανα full wipe και τα λοιπα, ολα καλα, αλλα εχασα το ροοτ ... προσπαθωντας να μπω στο recovery μου βγαζει το ανθρωπακι του android με ενα θαυμαστικο.... τι μπορω να κανω να περασω νεο recovery ή ροοτ apo to bootloader?

 

edit

παρολο που ο bootloader einai ξεκλειδωτος και μου λεει lock state ulocked....

 

Ότι σου είπε ο malachaskos και να μην ξεχάσεις να σβήσεις ή να μετονομάσεις το αρχείο install-recovery.sh (κάπως έτσι, ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) στο system/etc για να μην στο ξανασβήσει.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλετε αυτή την official ρομ που υπαρχει εδώ δεν θα χάσετε ουτε το root ούτε το CWM. Εκανα full wipe /factory reset , wipe cache και wipe dalvik(ετσι γιατι μου την καρφωσε :)) Μετα φλασαρα την ρομ soju-ota_jro03e και αμεσως μετα καπακι το Simple-Root-1.0 που δίνει. Αφου εγιναν ολα αυτά μετά έκανα ρεσταρτ.. Ολα είναι στη θεση τους CWM, root, unclocked bootloader .
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

με τους κερνελ τι γινετε;;Εχουν βγει για 4.1;;

 

λοιπον οπως ειπε ο φιλος απο πανω γινετε.. Δεν χανετε τπτ.. Δεν εχει τεραστιες διαφορες οσο την χειριζομαι.. περιμενω να δω και με αλλο κερνελ τι θα κανει. γιατι στα 1000mhz δεν παλευετε...

Edited by nikos_adamo

Android Phone Model:

Sony xperia X8 Google Nexus S GT-i9023 Galaxy S3 GT-i9300 Note 3 SM-N9005

Huawei P9 EVA-L09

Link to comment
Share on other sites

με τους κερνελ τι γινετε;;Εχουν βγει για 4.1;;

 

λοιπον οπως ειπε ο φιλος απο πανω γινετε.. Δεν χανετε τπτ.. Δεν εχει τεραστιες διαφορες οσο την χειριζομαι.. περιμενω να δω και με αλλο κερνελ τι θα κανει. γιατι στα 1000mhz δεν παλευετε...

 

Μέχρι στιγμής simple και thalamus, αλλά κανείς δεν έχει oc. Πριν λίγο δόθηκε ο κώδικας, άρα από αύριο λογικά θα βγουν κι οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

ωραιαααααααα......περασαμε την soju-ota_jro03e.zip χασαμε το root. το τηλεφωνο δεν βλεπει το pc οταν το συνδεω με usb για να περασω drivers (pdanet A300) για να κανω root. μπαινω απο recovery να περασω αλλη rom...... abort. τι κανουμε τωραααααααα;;;;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

ωραιαααααααα......περασαμε την soju-ota_jro03e.zip χασαμε το root. το τηλεφωνο δεν βλεπει το pc οταν το συνδεω με usb για να περασω drivers (pdanet A300) για να κανω root. μπαινω απο recovery να περασω αλλη rom...... abort. τι κανουμε τωραααααααα;;;;;;;;;;;;;;

 

και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα, και τα εκανα α[πο την αρχη ολα.... unlock bootloader, root, και ξανα clockwork recovery. οσο για το οτι δεν το βλεπει το Pc δοκιμασε να αλλαξεις θυρα στον υπολογιστη ή και καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλετε αυτή την official ρομ που υπαρχει εδώ δεν θα χάσετε ουτε το root ούτε το CWM. Εκανα full wipe /factory reset , wipe cache και wipe dalvik(ετσι γιατι μου την καρφωσε :)) Μετα φλασαρα την ρομ soju-ota_jro03e και αμεσως μετα καπακι το Simple-Root-1.0 που δίνει. Αφου εγιναν ολα αυτά μετά έκανα ρεσταρτ.. Ολα είναι στη θεση τους CWM, root, unclocked bootloader .

 

Same here και όλα jet!

Φοβερή η jb... άλλο κινητό...ειδικά στα παιχνίδια πάει σφαίρα!

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα, και τα εκανα α[πο την αρχη ολα.... unlock bootloader, root, και ξανα clockwork recovery. οσο για το οτι δεν το βλεπει το Pc δοκιμασε να αλλαξεις θυρα στον υπολογιστη ή και καλωδιο

 

το προβλημα ειναι οτι το τηλεφωνο δεν μπορει να συνδεθει με το pc. δοκιμασα σε 2 pc και αλλαξα και καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα Manualy update με το αρχείο από την google ( από stock 4.0.4 σε 4.1.1 με χρήση CWM και χωρίς update του recovery!) Οπότε τώρα είμαι με CWM+Stock 4.1.1 Και θέλω να κάνω root. Τι πρέπει να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να κάνει root την JB να κατεβάσει αυτό http://www.mediafire.com/?6io7whdplegc5f4

 

και να το φλασαρει με Clockworkmod recovery

 

Αν λόγω της αναβάθμισης έχασε το recovery και βλέπει ένα ανθρωπάκι με την κοιλιά έξω (όπως έβλεπα εγώ) πρέπει να ξανα φλασαρει το recovery με fastboot από το pc.

 

Για να γίνει αυτό όμως πρέπει να κάνει:

 

1) Κατεβάζουμε και εγκαθιστούμε στο pc μας το Android SDK http://developer.android.com/sdk/installing/index.html

Προσέχουμε τον φάκελο που θα εγκατασταθεί πχ C:\Program Files\Android\

2) Από το SDK Manager εγκαθιστούμε Android SDK Tools, Android SDK Platform-tools και Google USB Drivers

3) Τροποποιούμε το android_winusb.inf που βρίσκεται C:\Program Files\Android\android-sdk\extras\google\usb_driver σύμφωνα με http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1006350

4) Προσθέτουμε στο Path του υπολογιστή μας το directory του SDK βήμα 4 από http://www.tanguay.info/web2008/tutorial.php?idCode=androidSdk

ΠΡΟΣΟΧΗ στο path Προσθέτουμε το directory των platfrm-tools ΠΧ στο δικο μου μηχάνημα έβαλα

;C:\Program Files\Android\android-sdk\platform-tools

5) Συνδέουμε το κινητό στον υπολογιστή και από διαχείριση συσκευών ορίζουμε drivers για το android 1.0 το τροποποιημένο αρχείο android_winusb.inf . Όταν ενημερωθουν οι drivers κλείνουμε το κινητό και το ξανανοίγουμε σε λειτουργία fastboot δηλαδή κρατάμε το πληκτρο που ανεβάζει την ένταση πατημενο και παταμε το power για να ανοιξει.

Εδώ ελέγχουμε ξανά την διαχείριση συσκευών να δούμε ότι το κινητό έχει αναγνωριστεί σαν "Android Composite ADB Interface"

Αν όχι εγκαθιστούμε ξανά τους drivers

6) Κατεβάζουμε το recovery http://download2.clockworkmod.com/recoveries/recovery-clockwork-6.0.0.7-crespo.img και το αποθηκεύουμε στον φάκελο platform-tools

7) Ανοίγουμε μια γραμμή εντολών MS-DOS και με την εντολη CD μπαινουμε στο directory platform-tools

8) Δινουμε την εντολή fastboot flash recovery recovery-clockwork-6.0.0.7-crespo.img

 

To νεο recovery εγκαταστάθηκε και μπορούμε να φλασάρουμε το SImple SU http://www.mediafire.com/?6io7whdplegc5f4 για να γίνει root

Edited by Grousso
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να δοκιμάσει AOSP rom μπορεί να βάλει την JellyBelly. Είναι αυτός που έκανε την oxygen παλιά. Έχει και τα binaries, άρα κανένα πρόβλημα. Από χθες έχει γίνει update 2 φορές, οπότε δείτε το changelog. Ακόμη δεν έχει πολλές παραμετροποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Αν βαλετε αυτή την official ρομ που υπαρχει εδώ δεν θα χάσετε ουτε το root ούτε το CWM. Εκανα full wipe /factory reset , wipe cache και wipe dalvik(ετσι γιατι μου την καρφωσε :)) Μετα φλασαρα την ρομ soju-ota_jro03e και αμεσως μετα καπακι το Simple-Root-1.0 που δίνει. Αφου εγιναν ολα αυτά μετά έκανα ρεσταρτ.. Ολα είναι στη θεση τους CWM, root, unclocked bootloader .

 

Tο εκανα και εγω και ολα μια χαρα.Μια ερωτηση το zip αρχειο με την rom να το σβησω μετα η χρειαζεται;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά καθώς έψαχνα πριν λίγο βρήκα και σας τα δείχνω σε φωτογραφίες. Στο https://developers.google.com/android/ δεν υπάρχει ούτε ένα αρχείο για την έκδοση 4.1.1 Android Jelly Bean για το Nexus S μας. Εγώ απλά αναρωτιέμαι τι γίνεται....:confused:

 

Εν' το μεταξύ εγώ κάνω συνέχεια αναζήτηση για την έκδοση 4.1.1 από την stock rom μου, για να την κατεβάσω μέσω O.T.A. Update την 4.1.1. Αρα είμαστε στην Αναμονή ?:confused:

 

Αχ ρε Google & Samsung μας :shock:άρατε

Edited by manos20082
Φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

περασα την soju-ota_jro03e.zip εχασα το root. το τηλεφωνο δεν βλεπει το pc οταν το συνδεω με usb για να περασω drivers (pdanet A300) για να κανω root.

εχει αναρτησει εναν οδηγο ο φιλος μας ο Grousso, αλλα φτανω ως ενα σημειο και μετα στοπ.

υπαρχει ενας ποιο απλος τροπος για να καταφερω να κανω το pc moy να δει το κινητο μεσω usb και να κανω root;

 

παιδευομαι ολη την μερα........μια βοηθεια ρε παιδια

Link to comment
Share on other sites

περασα την soju-ota_jro03e.zip εχασα το root. το τηλεφωνο δεν βλεπει το pc οταν το συνδεω με usb για να περασω drivers (pdanet A300) για να κανω root.

εχει αναρτησει εναν οδηγο ο φιλος μας ο Grousso, αλλα φτανω ως ενα σημειο και μετα στοπ.

υπαρχει ενας ποιο απλος τροπος για να καταφερω να κανω το pc moy να δει το κινητο μεσω usb και να κανω root;

 

παιδευομαι ολη την μερα........μια βοηθεια ρε παιδια

 

Φλάσαρες το αρχείο στο νήμα που έχει την ρομ και δεν έχεις ροοτ; Για δοκίμασε να το φλασάρεις ή δεν έχεις cwm πια;

Link to comment
Share on other sites

περασα την soju-ota_jro03e.zip εχασα το root. το τηλεφωνο δεν βλεπει το pc οταν το συνδεω με usb για να περασω drivers (pdanet A300) για να κανω root.

εχει αναρτησει εναν οδηγο ο φιλος μας ο Grousso, αλλα φτανω ως ενα σημειο και μετα στοπ.

υπαρχει ενας ποιο απλος τροπος για να καταφερω να κανω το pc moy να δει το κινητο μεσω usb και να κανω root;

 

παιδευομαι ολη την μερα........μια βοηθεια ρε παιδια

 

Σε ποιο σημειο φτανεις;;;

 

Αν θες στο φτιαχνω με team viewer

 

**Μόνο για root αρκεί να φλασαρεις το αρχείο από το clockworkmod recovery.

τα πολλά βήματα είναι αν έχεις χάσει το recovery

 

μήπως έχεις κλειδωμένο bootloader?? Όταν ανοίγει το κινητό σου βγάζει ένα λουκέτο ανοιχτό;; Αλλά τι λέω;; Αφού λες ότι δεν βλέπει το κινητό.

 

Το pdanet A300 που κολλάει; Άλλους drivers Πρέπει να βάλεις. Τους γράφει το post

Edited by Grousso
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημειο φτανεις;;;

 

Αν θες στο φτιαχνω με team viewer

 

**Μόνο για root αρκεί να φλασαρεις το αρχείο από το clockworkmod recovery.

τα πολλά βήματα είναι αν έχεις χάσει το recovery

 

μήπως έχεις κλειδωμένο bootloader?? Όταν ανοίγει το κινητό σου βγάζει ένα λουκέτο ανοιχτό;; Αλλά τι λέω;; Αφού λες ότι δεν βλέπει το κινητό.

 

Το pdanet A300 που κολλάει; Άλλους drivers Πρέπει να βάλεις. Τους γράφει το post

 

δεν ειναι κλειδωμενο to κινητο, απλα εχω χασει το root. δεν μπορω να κανω τιποτα με rom manager (εχω το free). και ουτε απο το recovery του κινητου μπορω να βαλω αλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι κλειδωμενο to κινητο, απλα εχω χασει το root. δεν μπορω να κανω τιποτα με rom manager (εχω το free). και ουτε απο το recovery του κινητου μπορω να βαλω αλλη rom.

 

Δοκίμασε αυτό. Πολύ απλό και γρήγορο. Έχει και τους drivers, root και cwm.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που κάνω διακοπή τους χάρτες από τις εφαρμογές μετά απο λίγο συνεχίζουν να λειτουργούν;

Στην κανονική λειτουργία, σε idle, κανονικά δεν θα έπρεπε να μην υπάρχει μπλέ γράφημα;

Σε μένα έχε διακεκομένα τμήματα συνεχώς

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάθε φορά που κάνω διακοπή τους χάρτες από τις εφαρμογές μετά απο λίγο συνεχίζουν να λειτουργούν;

Στην κανονική λειτουργία, σε idle, κανονικά δεν θα έπρεπε να μην υπάρχει μπλέ γράφημα;

Σε μένα έχε διακεκομένα τμήματα συνεχώς

 

Έτσι είναι οι χάρτες, τρέχουν σχεδόν συνέχεια, αλλά δεν επηρεάζουν την μπαταρία ευτυχώς.

Ναι, χωρίς μπλε, αλλά κι εμένα σήμερα που σηκώθηκα το πρωί είχε διακεκομένα τμήματα εκεί που λέει awake. Με την jelly bean αυτά, αλλά η μπαταρία δεν επηρεάστηκε, έπεσε 2% σε 10 ώρες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...