Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φυσικά δεν διαφωνώ σε κάτι μαζί σου. Φυσικά και έχει όλα τα πλεονεκτήματα ως διαχειριστής στην συσκευή του. Άπλα πιστεύω ότι δεν παίρνει ο,τι θα μπορούσε.

 

Edit:άπλα δεν βρίσκω τον λόγο να μείνει κλειδωμένος από την στιγμή που και στα service τον ξεκλειδώνουν. (Πέρα από την χρονοβόρα διαδικασία αντιγραφής από και προς την συσκευή.)

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φυσικά δεν διαφωνώ σε κάτι μαζί σου. Φυσικά και έχει όλα τα πλεονεκτήματα ως διαχειριστής στην συσκευή του. Άπλα πιστεύω ότι δεν παίρνει ο,τι θα μπορούσε.

 

Edit:άπλα δεν βρίσκω τον λόγο να μείνει κλειδωμένος από την στιγμή που και στα service τον ξεκλειδώνουν. (Πέρα από την χρονοβόρα διαδικασία αντιγραφής από και προς την συσκευή.)

 

Επειδή είπε οτι δε θέλει custom roms και τέτοια είπα να το κάνει έτσι. Και για μένα είναι μια προσωρινή λύση γιατί βαριέμαι να τα περνάω όλα απο την αρχή δεν έχω χρόνο. Όποτε βρω θα τον ξεκλειδώσω. Δύσκολα όμως γιατί είμαι καλυμμένος απο ταχύτητα και σταθερότητα με τη stock rom. Ειδικά απο σταθερότητα

Link to comment
Share on other sites

Σταθερότητα και κυρίως ταχύτητα είδα με custom εγώ. Από την ICS stock ταχύτητα καθόλου δεν είδα εγώ και από σταθερότητα όχι ιδιαίτερα πράγματα. Σε έμενα μάλλον δεν έκατσε καλά.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί γιατί πολλοί αντιμετώπισαν πρόβλημα κατα την αναβάθμιση. Τις προάλλες ενα iphone 4 έφαγε σκόνη απο το nexus μου σε όλους τους τομείς :P
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει ubuntu στο nexus?

δοκίμασα σήμερα μέσω του ubuntu installer και του androidVNC αλλά όταν πήγα να συνδέσω το VNC κάτι το χάλασε...

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρο ειπα να ασχοληθω και εγω με το nexus μου, ειχα μεινει με miui.us 2/12 2.3.6 και franco kernel.

 

Επειδη μαλλον σταματησε η αναπτυξη ics miui απο το miui.us, δοκιμασα απο το αγγλικο miui αλλα δε μου αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις.

Πολυ laggy για τα γουστα μου.

Εδω και 2 μερες τρεχω του cybergr αλλα με default πυρηνα αν και σε καλυτερη κατασταση απο την ics miui παλι μου φαινεται πιο laggy απο οτι πριν με την gb miui.

Τωρα δοκιμαζω πυρηνες, αυτος που εχει με διαφορα καλυτερη αποκριση ειναι ο Τ132 του morfic λογω φυσικα του overclocking αλλα το κινητο ζεστενεται υπερβολικα.

Ο matrix 17 ειναι στα ιδια επιπεδα απο θεμα αισθησης με τον μαμα του cybergr και τωρα δοκιμαζω τον T11 που εβγαλε σημερα ο morfic.

 

Σε γενικες γραμμες ομολογω οτι δε περιμενα παπαδες με την ics αλλα δε περιμενα να χρειαζομαι και oc για να εχω την ιδια αισθηση αποκρισης.

Βελτιωνει λιγο τα πραγματα το hw acceleration αλλα και παλι δεν εντυπωσιαστηκα.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

Άμα το αποφασίσεις θα σου έλεγα να πας σε Codename Android 1.4.0 είναι πολύ γρήγορη νομίζω ελαφριά ROM και έχει και αρκετές extra επιλογές. Και με τον stock kernel είναι πολύ γρήγορη και καλή αλλά με τον Matr1x είναι το κάτι άλλο νομίζω. Να φανταστείς το OC δεν νομίζω να χρειάζεται αλλά και να θες μπορείς με τον Matr1x μέχρι και 1460MHz. Εμένα η συσκευή μου μόνο με Codename άντεξε τόσο OC.

 

Υ.Γ.: Έχω δοκιμάσει Apex, CyberGR|MOD, Codename Android, CM9 v2.1 & v3.0, KANGY 12

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, υπαρχει καποιο προγραμμα οπως το navigon ή ndrive Που να δουλευει στο nexus? τα ειχα και τα 2 στο galaxy 3 αλλα στο nexus με codename android 1.4.0 δεν........ ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έβαλα και εγώ την Codename 1.4 αλλά έχω ένα θέμα με τους ήχους. Στην Apex που είχα πριν στους ανάλογους φακέλους είχα τους ήχους μου και τους επέλεγα μέσα από την ανάλογη εφαρμογή.(μηνύματα, Gmail κτλ.) Τώρα δεν φαίνονται μέσα από την ανάλογη εφαρμογή που θέλω να τους επιλέξω παρά μόνο οι ήχοι που έχει η rom.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, υπαρχει καποιο προγραμμα οπως το navigon ή ndrive Που να δουλευει στο nexus? τα ειχα και τα 2 στο galaxy 3 αλλα στο nexus με codename android 1.4.0 δεν........ ευχαριστω

 

Το dont panic και το igo δουλευουν κανονικα σε εμενα. Νομιζω οτι η τελευταια εκδοση του navigon δουλευει στην ics.

Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε τελικά;

 

Θέλει και GAPPS;

Αυτή εδώ είναι άλλη έκδοση;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1399035

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερά πέρνα την v3.4 του Kalimochoaz και ο kernel είναι;ι πιο νέος και έχει και το νέο music app. Η nightly φαίνεται να είναι βασισμένη στην v2 του kalimochoaz.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερά πέρνα την v3.4 του Kalimochoaz και ο kernel είναι;ι πιο νέος και έχει και το νέο music app. Η nightly φαίνεται να είναι βασισμένη στην v2 του kalimochoaz.

Από xda εννοείς ε?

Link to comment
Share on other sites

Από xda εννοείς ε?

 

Ναι από το xda εννοώ.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

βγηκε η CM9??!!!GAPPS που βρισκουμε?βλεπω πολυ οτι αυτη η rom κολλαει πολυ με trinity kernel.τι λετε εσεις γι αυτο και γενικοτερα για τον trinity?
Link to comment
Share on other sites

Όχι final ακόμη. Άλλα σε αρκετά κάλο επίπεδο αυτή την στιγμή. GApps είτε από το ROM Manager είτε από το xda στο αντίστοιχο νήμα.

Για τον Trinity για ICS δεν έχω γνώμη μιας και δεν τον έχω χρησιμοποιήσει καθόλου.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την CM9.

Ο matr1x kernel συνεργάζεται καλά;

Βλέπω πως πολλές δυνατότητες από το nstools τις έχω χάσει... Αυτό είναι λόγω kernel ε;

Προς το παρόν βλέπω ότι έχει πολύ καλή ταχύτητα, στα ίδια με apex αλλά και ίσως λίγο καλύτερη.

Έκανα delete user data, wipe cache, davlik και πέρασα τη rom και τα gapps.

Χρειάζεται τώρα να κάνω και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Για ταχύτητα μια είναι η ROM Codename Android 1.4.0. Μετά με τον Matr1x απλά ο έλεγχος στην SDcard είναι απίστευτα μικρός. Για μπαταρία όμως γύρισα σε Apex.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα και εγω την CM9 και με Matr1x v17.0 cfs μεχρι στιγμης τα παει καλα

σε μετρηση με το AnTuTu εδωσε πιο υψηλη βαθμολογια απο CyberGR|MOD, Apex v.1.0.2, Android Codename 1.4.0

με την ευκαιρια να ευχαριστησω τον Giannis_mathiou για την βοηθεια του. Με βοηθησε σημαντικά να κατανοησω μερικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την CM9.

Ο matr1x kernel συνεργάζεται καλά;

Βλέπω πως πολλές δυνατότητες από το nstools τις έχω χάσει... Αυτό είναι λόγω kernel ε;

Προς το παρόν βλέπω ότι έχει πολύ καλή ταχύτητα, στα ίδια με apex αλλά και ίσως λίγο καλύτερη.

Έκανα delete user data, wipe cache, davlik και πέρασα τη rom και τα gapps.

Χρειάζεται τώρα να κάνω και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μέσα από τις ρυθμίσεις;

 

τα gapps π τα βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με CodenameAndroid 1.4 και Matrix 16.5 (standard, όχι τον CNA version), πιάνω 2900 στο AnTuTu... Ξέρω ότι δεν πολυμετράνε τα scores αλλά μου φάνηκε λίγο χαμηλά. Πάντως πολύ καλή και σταθερή ρομ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...