Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι μεγάλη διαφορά κυρίως πιο smooth την βλέπω με τον kernel που δίνει ο CyberGR.

Από tweaks πολύ μικρή η διαφορά υπέρ του CyberGR, άλλα με μειωνέκτημα ότι θέλει λίγη περισσότερη δουλεία στο στήσιμο για έμενα.

Το μόνο που μου λείπει από την apex είναι το boot animation και τα wallpapers.

 

Edit: Α και τα toggles πολύ πιο ωραία από την apex και πιο χρηστικά νομίζω.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Όχι μεγάλη διαφορά κυρίως πιο smooth την βλέπω με τον kernel που δίνει ο CyberGR.

Από tweaks πολύ μικρή η διαφορά υπέρ του CyberGR, άλλα με μειωνέκτημα ότι θέλει λίγη περισσότερη δουλεία στο στήσιμο για έμενα.

Το μόνο που μου λείπει από την apex είναι το boot animation και τα wallpapers.

 

Edit: Α και τα toogles πολύ πιο ωραία από την apex και πιο χρηστικά νομίζω.

 

Οποτε μενω με apex μεχρι να βγει κατι νεοτερο. Οταν βγει official 4.0.4 να περιμενουμε και custom στηριγμενες σε αυτη ή δεν πανε μαζι με τις offficial?

 

Τα toogles πραγματι φαινονται πολυ πιο λειτουργικα απο το video τα προσεξα

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα οι custom rom στηρίζονται στην τελευταία επίσημη έκδοση.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα σε ondemand, ο smartassV2 σε λειτουργία μου τρώει πολύ μπαταρία.

Νομίζω πως τώρα θα τα πάει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τη rom apex και το kernel matrix. δε δουλευει το viber σε μενα , ουτε μπορω να εχω ελληνικο πληκτρολογιο στα μηνυματα οπως το multilingual keyboard που χρησιμοποιουσα πριν.στο input options φαινεται μονο το πληκτρολογιο του android. εχει κανεις καμια ιδεα? Edited by james_
Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό πληκτρολόγιο δες εδώ την πολύ καλή δουλειά του Lionheart πρώτο πρώτο post.

Θα χρειαστείς κάποιον File Manager με Root δικαιώματα για να αλλάξεις τα permissions αφού αντιγράψεις το .apk στο system/app.

 

Το viber είναι πρόβλημα της εφαρμογής δεν δουλεύει σε Android 4.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το πληκτρολόγιο. Έχει και λεξικό και είναι πολύ ακριβές. Έχετε δοκιμάσει στην ics να βάλετε chainfire 3d; το έβαλα και υπάρχει μια μικρή βελτίωση
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν δύσκολο να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει αυτή η εφαρμογή γιατί από μια μικρή μάτια που έριξα στο market δεν κατάλαβα και πολλά και μου φαίνεται ότι θα μπορούσε να με ενδιαφέρει.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν δύσκολο να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει αυτή η εφαρμογή γιατί από μια μικρή μάτια που έριξα στο market δεν κατάλαβα και πολλά και μου φαίνεται ότι θα μπορούσε να με ενδιαφέρει.

Το έβαλα και βγω το chainfire και είδα κάποια βελτίωσή. Συν 70 πόντους και στο antutu.

Διάβασε το λινκ

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1471344

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Θα σου ήταν δύσκολο να μου εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει αυτή η εφαρμογή γιατί από μια μικρή μάτια που έριξα στο market δεν κατάλαβα και πολλά και μου φαίνεται ότι θα μπορούσε να με ενδιαφέρει.

 

Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος απο πάνω υπάρχει κάποια βελτίωση. Το chainfire 3d είναι κάτι σαν πρόγραμμα το οποίο "δίνει οδηγίες" στο σύστημα για καλύτερη απόδοση στο scrolling και στις επιδόσεις των παιχνιδιών. Γενικά έχω παρατηρήσει οτι βελτιώθηκε η απόκριση στα παιχνίδια, στα μενού και γενικά σε όλες τις εφαρμογές. Δεν έχει κάποιο αντίκτυπο στην μπαταρία ή τη μνήμη. Το συνδύασα και με gpu accelleration απο το developer menu και με stock kernel, stock aosp 4.0.3 όλα απείραχτα μόνο root, δουλεύει κανονικά. Όσοι θέλετε να το δοκιμάσετε κάντε ένα nandroid backup πρώτα μην τύχει τίποτα. Απλά εγκαθιστάτε απο το μάρκετ το πρόγραμμα chainfire 3d, πατάτε install driver και κάνετε επανεκκίνηση. Αυτό! Έχει και κάτι άλλες ρυθμίσεις το chainfire αλλά δε δουλεύουν με ics. Μόνο η εγκατάσταση του οδηγού φτάνει. Δοκιμάστε το και πείτε αποτελέσματα

 

(Επίσης τσεκάρετε το Jimdem Update Zip Creator. Είναι η νέα μου προσπάθεια αυτόματης δημιουργίας update.zip για την clockworkmod recovery. Είναι υπο κατασκευή αυτή τη στιγμή. Δύσκολο εγχείρημα. Λεπτομέρειες στην υπογραφή μου)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση.....

Είμαι με στοκ 4.0.3 και λεω να βάλω την ρομ του Cyber. Ακόμα λέω να κάνω ενα πλήρες φορμάτ το κινιτό καθάρισμα την καρτα κτλ όπως άλωστε προτείνετε και απο τον Cyber. H ερώτηση μου είναι η εξής:

Εχοντας περάσει το Titanium Backup και έχοντας κάνει τα Backup μου, απο την στιγμή που θα κάνω φορματ και την καρτα, μετά όταν θα σετάρω το τηλ, θα μπορώ αν ξαναπεράσω τον φάκελο του titanium να κάνει ρεστορ τις εφαρμογές κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά αναφέρει ο φίλος απο πάνω υπάρχει κάποια βελτίωση. Το chainfire 3d είναι κάτι σαν πρόγραμμα το οποίο "δίνει οδηγίες" στο σύστημα για καλύτερη απόδοση στο scrolling και στις επιδόσεις των παιχνιδιών. Γενικά έχω παρατηρήσει οτι βελτιώθηκε η απόκριση στα παιχνίδια, στα μενού και γενικά σε όλες τις εφαρμογές. Δεν έχει κάποιο αντίκτυπο στην μπαταρία ή τη μνήμη. Το συνδύασα και με gpu accelleration απο το developer menu και με stock kernel, stock aosp 4.0.3 όλα απείραχτα μόνο root, δουλεύει κανονικά. Όσοι θέλετε να το δοκιμάσετε κάντε ένα nandroid backup πρώτα μην τύχει τίποτα. Απλά εγκαθιστάτε απο το μάρκετ το πρόγραμμα chainfire 3d, πατάτε install driver και κάνετε επανεκκίνηση. Αυτό! Έχει και κάτι άλλες ρυθμίσεις το chainfire αλλά δε δουλεύουν με ics. Μόνο η εγκατάσταση του οδηγού φτάνει. Δοκιμάστε το και πείτε αποτελέσματα

 

(Επίσης τσεκάρετε το Jimdem Update Zip Creator. Είναι η νέα μου προσπάθεια αυτόματης δημιουργίας update.zip για την clockworkmod recovery. Είναι υπο κατασκευή αυτή τη στιγμή. Δύσκολο εγχείρημα. Λεπτομέρειες στην υπογραφή μου)

 

 

 

Να κανω μια ερώτηση: ποια η διαφορα του chainfire pro και του απλου?τί παραπανω δινει?

 

για το "Jimdem Update Zip Creator" θα πρσπαθησω να παιξω μαζι του οταν αδειασω λιγο.μπραβο παντως για την προσπαθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερώτηση: ποια η διαφορα του chainfire pro και του απλου?τί παραπανω δινει?

 

για το "Jimdem Update Zip Creator" θα πρσπαθησω να παιξω μαζι του οταν αδειασω λιγο.μπραβο παντως για την προσπαθεια :)

 

Έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες μικροπειραγματα αλλά δεν νομίζω να είναι συμβατό με ics μόνο ο οδηγός είναι συμβατός. Το πρόγραμμα δεν το δημοσίευσα ακόμη δεν είναι έτοιμο πρέπει να λύσω κάτι μικροπροβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιες επιπλέον λειτουργίες μικροπειραγματα αλλά δεν νομίζω να είναι συμβατό με ics μόνο ο οδηγός είναι συμβατός. Το πρόγραμμα δεν το δημοσίευσα ακόμη δεν είναι έτοιμο πρέπει να λύσω κάτι μικροπροβλήματα

 

φχαριστω για την αμεση απαντηση :) με ICS(cybergr) ειμαι και να σου πω την αληθεια δεν το χω ιδιαιτερα για πολλα ψαξιματα και πειραγματα(βαριεμαι λιγακι :p ) Πάντως όποτε θες κανα feedback για το app εδω ειμαστε για feedback

Link to comment
Share on other sites

Για ελληνικό πληκτρολόγιο δες εδώ την πολύ καλή δουλειά του Lionheart πρώτο πρώτο post.

Θα χρειαστείς κάποιον File Manager με Root δικαιώματα για να αλλάξεις τα permissions αφού αντιγράψεις το .apk στο system/app.

.

 

κατεβασα το latinime.apk , το εβαλα στο system/app με αλλαγη permissions , εκανα reboot αλλα οταν παω να γραψω μηνυμα δε μου το βγαζει στα input options και ας ειναι διαλεγμενο στο systems->languages

Link to comment
Share on other sites

Το όρισες και ως Default από το System Setting-->Language & input ;
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

εμένα μια χαρά μου δουλεύει το συγκεκριμένο πληκτρολόγιο, απλά θέλω να ρωτήσω αν ο μόνος τρόπος για να αλλάζει η γλώσσα εισαγωγής είναι το παρατεταμένο πάτημα του space και επιλογή από την λίστα ή υπάρχει και κάτι άλλο που μου διαφεύγει? swiftkey χρησιμοποιώ ως βασικό μου πληκτρολόγιο και με το default δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο Android 4 άλλαξε ο τρόπος αλλαγής γλώσσας και πλέον είναι μόνο με παρατεταμένο πάτημα στο space.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο Android 4 άλλαξε ο τρόπος αλλαγής γλώσσας και πλέον είναι μόνο με παρατεταμένο πάτημα στο space.

 

οκ ευχαριστώ. ελπίζω σύντομα ο lionheart ή κάποιος άλλος developer να μπορέσει να το μοντιφάρει ώστε να γίνεται με διαφορετικό τρόπο η αλλαγή (slide space bar ή κάποιο πλήκτρο) γιατί κατά τα άλλα είναι μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Είμαι κάτοχος και χρήστης του Google Nexus S (powered by Samsung). Οταν βγήκε ανακοίνωση οτι είναι διαθέσιμη η αναβάθμηση του από την 2.3 στην 4.0, έτρεξα να την κάνω (χειροκίνητα μεν, ICS δε!). Μετά όμως από περίπου 1 μήνα, έχω αντιμετωπίσει τόσες αναφορές και τόσες περίεργες συμπεριφορές ( ξαφνικό σβήσιμο, δεν χτυπάει κάποιες φορές όταν με καλούν, κολάει ώρες ώρες στην ανταπόκριση του...) που προτιμώ να γυρίσω στην έκδοση 2.3 μέχρι τουλάχιστο να "ωρημάσει" η ICS Υπάρχει τρόπος να επανεγκαταστήσω την 2.3 που "φόραγε" το κινητό από την εταιρία του?
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Είμαι κάτοχος και χρήστης του Google Nexus S (powered by Samsung). Οταν βγήκε ανακοίνωση οτι είναι διαθέσιμη η αναβάθμηση του από την 2.3 στην 4.0, έτρεξα να την κάνω (χειροκίνητα μεν, ICS δε!). Μετά όμως από περίπου 1 μήνα, έχω αντιμετωπίσει τόσες αναφορές και τόσες περίεργες συμπεριφορές ( ξαφνικό σβήσιμο, δεν χτυπάει κάποιες φορές όταν με καλούν, κολάει ώρες ώρες στην ανταπόκριση του...) που προτιμώ να γυρίσω στην έκδοση 2.3 μέχρι τουλάχιστο να "ωρημάσει" η ICS Υπάρχει τρόπος να επανεγκαταστήσω την 2.3 που "φόραγε" το κινητό από την εταιρία του?

 

Έκανες full wipe (factory reset) αφότου πέρασες την 4? Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει τίποτα απο όσα αναφέρεις είναι ώριμο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομια στα επιπεδα smartass δεν ειχα ομως πολυ καλη αποκριση στο κινητο. Στα παιχνιδια δεν πηγαινε και πολυ καλα και καποιες στιγμες ηθηλα να το ξεκλειδωσω και δεν με αφηνε.

Στον smartass ειχα πολυ καλη καταναλωση στην αναμονη οχι ομως και στη χρηση οποτε επιστρεφω στον ondemand εκτος αν εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο.

 

Και κατι αλλο για θεματα σαν αυτο το βαζω στην μνημη και Install απο CWM ή δεν ταιριαζουν ολα με ολες τις rom?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...