Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια χαρά,

έχω το nexus s και πέρασα χειροκίνητα στην ics.

θέλω να κάνω root αλλά δεν ξέρω πως και αυτά που έχω διαβάσει δεν με έχουν βοηθήσει αρκετά, θέλω να μπορώ να γυρίσω πίσω ώστε να μην έχω θέμα με την εγγύηση.

όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του :/

ευχαριστώ!

άντρας λογάται όποιος μπορεί πόνο βαρύ να αντέξει

να ναι η ψυχή στο στόμα του και να μην βγάνει λέξη

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίτα στο nexusshacks.com το πρώτο πρώτο είναι για root και αρκετά βοηθητικό.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο update του kernel χανονται οι τιμες στα volt απο undervolt?

Δεν θυμαμαι ποιες ηταν για να ελεγξω. Θα μπορουσε καποιος να ανεβασει τις default τιμες για τον matrix 16??

Tις ζητησε και ο Giannis πιο πανω δεν ξερω αν βρηκε κατι. Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Κατ`αρχήν καλησπέρα σε όλους σας μιας και είμαι καινούργιος στο myphone.gr

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την ICS ROM του Cybergr στο XDA μιας και μερικές σελίδες ποιο πριν τα σχόλια που διάβασα δεν ήταν και τα καλύτερα.

 

Αρχικά πρέπει να πω ότι ναι όντως είχα κάποια προβληματάκια αλλα στο τέλος αποφάσισα να ξανά κάνω μια δοκιμη μιας και η GB version για μένα τουλάχιστον ήταν απλά ότι καλύτερο είχα βάλει ποτε μου στο Nexus S (το λέω έχοντας δοκιμάσει ότι GB ROM υπήρχε στο XDA για το NS μας).

 

Έτσι λοιπόν αυτή την φορα ακολούθησα τα βήματα για την εγκατάσταση (δεν έκανα του κεφαλιού μου) όπως ακριβώς αναφέρονται στην πρώτη σελίδα της CyberGR-MOD ICS στο XDA μετά από μερικά σχόλια που διάβασα εκεί και επιπλέον format στην SDCard..(είναι must αν είχατε άλλη ROM πριν..η` και την ίδια κάτω της version 6).Τα αποτελέσματα μετά από 2 μέρες στην Version 7 είναι εξαιρετικά και απλά για μένα ειλικρινά είναι μακράν ότι καλύτερο έχω βάλει στο Nexus S από την μέρα κυκλοφορίας του ICS τόσο σε ταχύτητα - σταθερότητα όσο και σε customizations, έχει τα πάντα..!!

 

Προσωπική άποψη πάντα αυτή την στιγμή πιστεύω πως παίζει μπάλα μονη της, ειλικρινά την προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όλους..!!;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο update του kernel χανονται οι τιμες στα volt απο undervolt?

Δεν θυμαμαι ποιες ηταν για να ελεγξω. Θα μπορουσε καποιος να ανεβασει τις default τιμες για τον matrix 16??

Tις ζητησε και ο Giannis πιο πανω δεν ξερω αν βρηκε κατι. Ευχαριστω!!

 

Νομίζω πως αν εγκαταστήσεις ξανά τον κερνελ θα μπουν οι default τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Κατ`αρχήν καλησπέρα σε όλους σας μιας και είμαι καινούργιος στο myphone.gr

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την ICS ROM του Cybergr στο XDA μιας και μερικές σελίδες ποιο πριν τα σχόλια που διάβασα δεν ήταν και τα καλύτερα.

 

Αρχικά πρέπει να πω ότι ναι όντως είχα κάποια προβληματάκια αλλα στο τέλος αποφάσισα να ξανά κάνω μια δοκιμη μιας και η GB version για μένα τουλάχιστον ήταν απλά ότι καλύτερο είχα βάλει ποτε μου στο Nexus S (το λέω έχοντας δοκιμάσει ότι GB ROM υπήρχε στο XDA για το NS μας).

 

Έτσι λοιπόν αυτή την φορα ακολούθησα τα βήματα για την εγκατάσταση (δεν έκανα του κεφαλιού μου) όπως ακριβώς αναφέρονται στην πρώτη σελίδα της CyberGR-MOD ICS στο XDA μετά από μερικά σχόλια που διάβασα εκεί και επιπλέον format στην SDCard..(είναι must αν είχατε άλλη ROM πριν..η` και την ίδια κάτω της version 6).Τα αποτελέσματα μετά από 2 μέρες στην Version 7 είναι εξαιρετικά και απλά για μένα ειλικρινά είναι μακράν ότι καλύτερο έχω βάλει στο Nexus S από την μέρα κυκλοφορίας του ICS τόσο σε ταχύτητα - σταθερότητα όσο και σε customizations, έχει τα πάντα..!!

 

Προσωπική άποψη πάντα αυτή την στιγμή πιστεύω πως παίζει μπάλα μονη της, ειλικρινά την προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όλους..!!;)

 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι από την έκδοση 6 και μετά δείχνει ξανά το πολύ καλό αποτέλεσμα που είχε και με την GB. Στην 7 δεν έχω κανένα παράπονο είναι πάρα πολύ καλή και σταθερή. Έχει και πολλά customizations, είναι η πιο πλήρης αυτή την στιγμή. Αλλά μόνο και μόνο επειδή βαριέμαι να στείνω από την αρχή το κινητό έμεινα με Apex που είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν εγκαταστήσεις ξανά τον κερνελ θα μπουν οι default τιμές.

 

Ωραια οποτε δεν χρεαιζομαι απο κανενα τις τιμες. Αν τις φυλαξω μεσω nstools μπορω να τις κανω load οποτε θελω μετα απο undervolt ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις και μπορείς βάλτες λίγο εδώ.
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις και μπορείς βάλτες λίγο εδώ.

 

Να τες εδω

http://dl.dropbox.com/u/47001509/Screenshot_2012-02-08-12-26-41.png

http://dl.dropbox.com/u/47001509/Screenshot_2012-02-08-12-26-53.png

Edited by PAN_10
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου βγάζει όμως error 403 το dropbox παρόλο που είμαι συνδεδεμένος κανονικά. Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μου βγάζει όμως error 403 το dropbox παρόλο που είμαι συνδεδεμένος κανονικά.

 

Τωρα πρεπει να τις βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Κατ`αρχήν καλησπέρα σε όλους σας μιας και είμαι καινούργιος στο myphone.gr

Θα ήθελα να πω την γνώμη μου για την ICS ROM του Cybergr στο XDA μιας και μερικές σελίδες ποιο πριν τα σχόλια που διάβασα δεν ήταν και τα καλύτερα.

 

Αρχικά πρέπει να πω ότι ναι όντως είχα κάποια προβληματάκια αλλα στο τέλος αποφάσισα να ξανά κάνω μια δοκιμη μιας και η GB version για μένα τουλάχιστον ήταν απλά ότι καλύτερο είχα βάλει ποτε μου στο Nexus S (το λέω έχοντας δοκιμάσει ότι GB ROM υπήρχε στο XDA για το NS μας).

 

Έτσι λοιπόν αυτή την φορα ακολούθησα τα βήματα για την εγκατάσταση (δεν έκανα του κεφαλιού μου) όπως ακριβώς αναφέρονται στην πρώτη σελίδα της CyberGR-MOD ICS στο XDA μετά από μερικά σχόλια που διάβασα εκεί και επιπλέον format στην SDCard..(είναι must αν είχατε άλλη ROM πριν..η` και την ίδια κάτω της version 6).Τα αποτελέσματα μετά από 2 μέρες στην Version 7 είναι εξαιρετικά και απλά για μένα ειλικρινά είναι μακράν ότι καλύτερο έχω βάλει στο Nexus S από την μέρα κυκλοφορίας του ICS τόσο σε ταχύτητα - σταθερότητα όσο και σε customizations, έχει τα πάντα..!!

 

Προσωπική άποψη πάντα αυτή την στιγμή πιστεύω πως παίζει μπάλα μονη της, ειλικρινά την προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όλους..!!;)

 

 

θα την δοκιμασω και γω...οχι οτι εχω τιποτα με την apex απλα ετσι για να συγκρινω..να ρωτησω κατι ομως..τα update γινονται μεσω του rom manager η κατι δεν καταλαβα καλα?και αν γινεται απο κει ποιος ειναι ο τροπος?

Edited by steliosbal
Link to comment
Share on other sites

Απλά κατεβάζεις την ROM με το ROM Manager και την περνάς κάνοντας wipe μονο το dalvik cache (εκτός και αν ο δημιοιυργός λέει κάτι άλλο).

 

@PAN_10 Σε ευχαριστώ πάρα πολύ τώρα όλα καλά.

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

θα την δοκιμασω και γω...οχι οτι εχω τιποτα με την apex απλα ετσι για να συγκρινω..να ρωτησω κατι ομως..τα update γινονται μεσω του rom manager η κατι δεν καταλαβα καλα?και αν γινεται απο κει ποιος ειναι ο τροπος?

 

Μιας και έχεις άλλη ROM μέσα θα σου πρότεινα να την κατεβάσεις από το XDA και να ακολουθήσεις της οδηγίες installation όπως ακριβώς αναφέρονται για αποφυγή οποιου δήποτε προβλήματος.Αν είχες πχ την έκδοση 6 θα σου έλεγα ok και για το ROM Manager.

 

Link

 

Να και ένα preview της έκδοσης 7.

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ την τελευταία apex και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά τρώγομαι και να δοκιμάσω τίποτα άλλο... σκεφτόμουν και τη cybergr, αλλά ίσως και cyanogen, επειδή υπάρχει πολύ μεγάλη community από πίσω κι έτσι υπάρχει και υποστήριξη...

 

Ας είναι καλά το Titanium Backup.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως έχω ένα πρόβλημα.

Απενεργοποίησα την default εφαρμογή "Μηνύματα" από τις εφαρμογές, θέλοντας να κρατήσω μόνο το GO SMS PRO

και από τότε δεν λαμβάνω κανένα μήνυμα εκτός της whats up.

Γιατί μόνο απ' τη whats up και όχι απ' όλους; Αφού υπάρχει το GO SMS...

 

EDIT: Οκ το έφτιαξα!

 

Κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι με smartassV2 το κινητό έχει μεγάλη εξοικονόμηση σε αναμονή αλλά όταν το χειρίζεσαι, πχ μηνύματα, περιήγηση σε μενού

διάβασμα pdf και διάφορα άλλα (δε μιλάω για παιχνίδια και internet) καταναλώνει πολύ περισσότερο απ' ότι πριν με ondemand.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει κι εγώ την τελευταία apex και είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά τρώγομαι και να δοκιμάσω τίποτα άλλο... σκεφτόμουν και τη cybergr, αλλά ίσως και cyanogen, επειδή υπάρχει πολύ μεγάλη community από πίσω κι έτσι υπάρχει και υποστήριξη...

 

Ας είναι καλά το Titanium Backup.

 

Όχι την cyanogen ακόμη, καλύτερα του CyberGR βάλε. Είναι πολύ καλή και εγώ τώρα αποφάσισα να κάνω την αλλαγή γιατί βαρέθηκα τόσο καιρό με apex :P..

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

 

Κάτι άσχετο. Παρατήρησα ότι με smartassV2 το κινητό έχει μεγάλη εξοικονόμηση σε αναμονή αλλά όταν το χειρίζεσαι, πχ μηνύματα, περιήγηση σε μενού

διάβασμα pdf και διάφορα άλλα (δε μιλάω για παιχνίδια και internet) καταναλώνει πολύ περισσότερο απ' ότι πριν με ondemand.

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

Φιλε το ειχα παρατηρησει και γω το γραψα καμια δυο σελιδες πριν και ετσι μετα την αναβαθμιση στον matrix 16 που εβαλε τον intelidemand τον δοκιμαζω αυτο τωρα να κοιταξω διαφορες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το ειχα παρατηρησει και γω το γραψα καμια δυο σελιδες πριν και ετσι μετα την αναβαθμιση στον matrix 16 που εβαλε τον intelidemand τον δοκιμαζω αυτο τωρα να κοιταξω διαφορες.

Μόλις γύρισα σε intelidemand, για να δούμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα σε intelidemand, για να δούμε τώρα...

 

Δεν με ενθουσιασε και αυτος ιδιαιτερα απο πλευρας λειτουργιας και αποκρισης του τηλεφωνου περισσοτερο.

Απο αυτονομια δεν ξερω γιατι δυο μερες που τον εχω το χω συνεχως στον υπολογιστη για μια εφαρμογη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενθουσιασε και αυτος ιδιαιτερα απο πλευρας λειτουργιας και αποκρισης του τηλεφωνου περισσοτερο.

Απο αυτονομια δεν ξερω γιατι δυο μερες που τον εχω το χω συνεχως στον υπολογιστη για μια εφαρμογη.

Θα συμφωνήσω στην λειτουργία και απόκριση του τηλεφώνου.

Από αυτονομία δεν ξέρω ακόμα.

Όπως και να χει δεν θέλω να στερηθώ την ταχύτητα για 3 ώρες παραπάνω αυτονομία!

 

EDIT: Διακρίνω ένα μικρό σφάλμα ταχύτητας στην πληκτρολόγηση!

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις άλλη ROM μέσα θα σου πρότεινα να την κατεβάσεις από το XDA και να ακολουθήσεις της οδηγίες installation όπως ακριβώς αναφέρονται για αποφυγή οποιου δήποτε προβλήματος.Αν είχες πχ την έκδοση 6 θα σου έλεγα ok και για το ROM Manager.

 

Link

 

Να και ένα preview της έκδοσης 7.

 

την εβαλα και ολα πηγαν καλα.να σε ρωτησω κατι..στα extras που δινει αυτος μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το καθενα γιατι δεν μπορω να καταλαβω?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια μικρή σύγκριση.

Εδώ είναι αναπαραγωγή mp3 από την αρχή μέχρι το τέλος (μερικά sec)

http://img16.imageshack.us/img16/781/screenshot2012020819315.th.png

 

Και εδώ αποστολή μηνύματος, ίδιο μήνυμα στον ίδιο παραλήπτη. Σχεδόν ίδιος χρόνος.

http://img11.imageshack.us/img11/3433/screenshot2012020819251.th.png

 

Όσο ανακριβής και αν είναι πιστεύω πως κάτι δείχνει.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα και ολα πηγαν καλα.να σε ρωτησω κατι..στα extras που δινει αυτος μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το καθενα γιατι δεν μπορω να καταλαβω?

 

DSPManager, είναι για ρυθμίσεις για τον ήχο με ή χωρίς ακουστικά.

 

Default White Padlock Icon for Ver.7 είναι για να έχεις στην lockscreen άσπρα τα εικονίδια, όπως ακριβώς και στην stock ROM και στην apex

 

Colorful Padlock Icon for Ver.7 είναι για να να έχεις στην lockscreen πολύχρωμα εικονίδια, όπως δείχνει η φωτογραφία στην οθόνη κλειδώματος του CyberGR στο XDA

 

Keyboard with Next Line Support in Messaging app (Enter Key), βγάζει τα emoticons από το πληκτρολόγιο στα μηνύματα και στην θέση του μπαίνει το enter

 

Restore Default Keyboard in Messaging app άμα έχεις βάλει το προηγούμενο τότε βάζεις ξανά αυτό και έχεις ξανά τα emoticons

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...