Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι οθόνες;

Παίζει ρόλο πόσες οθόνες θα έχω;

Όχι. Απλά, αν το πάρεις με τη λογική, πιο πολλές οθόνες = πιο πολλά widgets ;-)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Όχι. Απλά, αν το πάρεις με τη λογική, πιο πολλές οθόνες = πιο πολλά widgets ;-)

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

 

Δεν χρησιμοποιώ widgets που ενημερώνονται.

Μόνο το αναλογικό ρολόι αλλά το έχω βγάλει και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ widgets που ενημερώνονται.

Μόνο το αναλογικό ρολόι αλλά το έχω βγάλει και αυτό.

Μια χαρά είσαι τότε.

Ειμαι με apex+matrix και ήμουν με governor ondemand και για λιγες μερες τωρα με smartassV2. Παρατηρησα οτι σε αναμονη με τον smartassV2 η αυτονομια ειναι πολυ καλυτερη και οταν δουλευει το κινητο καλυτερη με ondemand. Επισης με ondemand στα παιχνιδια πηγαινει λιγο καλυτερα. Δεν υπαρχει καποιος governor ενδιαμεσα των δυο ρε παιδια? Εσεις ποιον χρησιμοποιείτε?

Μπορείς να χρησιμοποιείς τον smartassV2 ή τον conservative (που είναι ο πιο battery saver) και όποτε έχεις σκοπό να παίξεις παιχνίδια να το γυρνάς σε ondemand ή performance (που κρατάει σταθερό το CPU στο max). Οι πιο ενδιάμεσοι governors είναι ο smartassV2 και ο lulzactiveV2 (που είναι και ο πιο παραμετροποιήσιμος). Δοκίμασε και τον intellidemand που πρόσθεσε ο mathkid95 στον Matr1x v16.0.

 

Quote από εδώ

9) Intellidemand:

Intellidemand aka Intelligent Ondemand from Faux is yet another governor that's based on ondemand. Unlike what some users believe, this governor is not the replacement for OC Daemon (Having different governors for sleep and awake). The original intellidemand behaves differently according to GPU usage. When GPU is really busy (gaming, maps, benchmarking, etc) intellidemand behaves like ondemand. When GPU is 'idling' (or moderately busy), intellidemand limits max frequency to a step depending on frequencies available in your device/kernel for saving battery. This is called browsing mode. We can see some 'traces' of interactive governor here. Frequency scale-up decision is made based on idling time of CPU. Lower idling time (<20%) causes CPU to scale-up from current frequency. Frequency scale-down happens at steps=5% of max frequency. (This parameter is tunable only in conservative, among the popular governors )

To sum up, this is an intelligent ondemand that enters browsing mode to limit max frequency when GPU is idling, and (exits browsing mode) behaves like ondemand when GPU is busy; to deliver performance for gaming and such. Intellidemand does not jump to highest frequency when screen is off.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Performance δεν το βαζω δεν νομιζω να το χρειαζομαι. Θα βαλω τον 16 του matrix γιατι τωρα ειμαι στον 15 και θα δοκιμασω και τον intellidemand .
Link to comment
Share on other sites

Με τις ρυθμίσεις του φίλου MaXAiRO παρατήρησα ότι σε αναμονή έχω μεγάλη εξοικονόμηση αλλά σε κανονική λειτουργία όπως sms

μου τρώει πολύ μπαταρία. Μέσα σε μία ώρα με περίπου 10 μηνύματα μου έφαγε περίπου 10% :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Performance δεν το βαζω δεν νομιζω να το χρειαζομαι. Θα βαλω τον 16 του matrix γιατι τωρα ειμαι στον 15 και θα δοκιμασω και τον intellidemand .

Ωραία, πες μας πώς σου φαίνεται ο intellidemand όταν μπορέσεις σε σχέση με τον ondemand και τον smartassV2 που χρησιμοποιούσες.

Με τις ρυθμίσεις του φίλου MaXAiRO παρατήρησα ότι σε αναμονή έχω μεγάλη εξοικονόμηση αλλά σε κανονική λειτουργία όπως sms μου τρώει πολύ μπαταρία. Μέσα σε μία ώρα με περίπου 10 μηνύματα μου έφαγε περίπου 10% :(

Κάπως παράξενο αυτό φίλε... Συνήθως για κάθε 15-20 μηνύματα που στέλνω-λαμβάνω πέφτει κάπου 5-6%. Χρησιμοποιώ GO SMS Pro και έχω απενεργοποιημένο το pop up notifications. Με sio + smartassV2 είσαι;

 

Εδώ και τρεις μέρες χρησιμοποιώ sio + lulzactiveV2, για όποιον θέλει να καταλάβει καλύτερα πώς λειτουργεί και τι σημαίνουν οι ρυθμίσεις του ας κατεβάσει την εφαρμογή lulzactive του tegrak από Market. Oi ρυθμίσεις μου: 55%, 2 step, 1 step, 5 @ 400ΜHz, 15000μs, 45000μs. Είναι ψιλοπειραγμένος για καλύτερη επίδοση. Οι default ρυθμίσεις του είναι πιο battery-friendly.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με apex 1.0.2 και matrix 16 σας δουλεύει το rotation τόσο στις αρχικές οθόνες όσο και στα προγράμματα;

 

Εμένα σα να σταμάτησε να λειτουργεί και ας τα έχω ενεργοποιήσει από τα Trebuchet settings, Customisation settings και τις ρυθμίσεις προβολής...

 

 

εντιτ:

 

άκυρο τελικά, τώρα παίζει και αυτό οφείλεται σε δύο λόγους μάλλον: είτε ήθελε reboot είτε η περιστροφή οθόνης γενικά δεν παίζει όταν η μπαταρία είναι κάτω από το 14% (σήμερα το άφησα να κλείσει μόνο του λόγω πλήρης αποφόρτισης μετά από 2 μέρες με «κανονική» χρήση)

Edited by jonick33
Link to comment
Share on other sites

Κάπως παράξενο αυτό φίλε... Συνήθως για κάθε 15-20 μηνύματα που στέλνω-λαμβάνω πέφτει κάπου 5-6%. Χρησιμοποιώ GO SMS Pro και έχω απενεργοποιημένο το pop up notifications. Με sio + smartassV2 είσαι;

Ναι, αλλά χρησιμοποιώ Handcent SMS με ενεργοποιημένο pop up.

Με το GO SMS έχεις 160 χαρακτήρες; Θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση γιαυτό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, με apex 1.0.2 και matrix 16 σας δουλεύει το rotation τόσο στις αρχικές οθόνες όσο και στα προγράμματα;

Εμένα σα να σταμάτησε να λειτουργεί και ας τα έχω ενεργοποιήσει από τα Trebuchet settings, Customisation settings και τις ρυθμίσεις προβολής...

Είναι κλειστό τώρα το κινητό και φορτίζει, δεν μπορώ να δω αλλά απ ό,τι θυμάμαι δουλεύει κανονικότατα το auto-rotation. Μήπως ξετίκαρες από το Customisation Settings το 90 degrees ας πούμε; Η μήπως έχει πρόβλημα ο accelerometer του κινητού σου; δοκίμασες να παίξεις κάποιο παιχνίδι που απαιτεί tilt χειρισμό όπως το Lane Splitter, Cordy Sky;

 

EDIT: Μόλις δοκίμασα, δουλεύει κανονικότατα παντού το rotation.

Ναι, αλλά χρησιμοποιώ Handcent SMS με ενεργοποιημένο pop up.

Με το GO SMS έχεις 160 χαρακτήρες; Θέλει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση γιαυτό;

Κι εγώ Handcent χρησιμοποιούσα μέχρι πέρυσι τέτοια εποχή που ανακάλυψα το GO SMS. Ναι, έχει Greek SMS Method (ή κάπως έτσι) στις ρυθμίσεις.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τις εκδόσεις 4.0.4 που έχουν γίνει port από το 4G; Αξίζουν γιατί διαβάζω ότι στην 4.0.4 έχει λυθεί το πρόβλημα με την κατανάλωσή του Android OS.

Ή να μείνω με την apex v1.0.2 και Matr1x v16.0;

Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την κατανάλωση δεν έχει λυθεί και ούτε πρόκειται. Αυτό, γιατί οφείλεται σε αλλαγή του τρόπου λειτουργίας του ICS σε σχέση με το Gingerbread, που έχει σαν αποτέλεσμα μεγαλύτερη κατανάλωση. Αυτό που έγινε στην έκδοση 4.0.4, είναι ότι διορθώθηκε ένα bug, που υπολόγιζε λανθασμένα την κατανάλωση του android OS. Μπορείτε να διαβάσετε τη συζήτηση της google developer, που ευθυνόταν για το bug εδώ. Επιπλέον, στην ίδια κουβέντα αναφέρεται και ο (αρκετά) τεχνικός λόγος, για την κατανάλωση μπαταρίας στο ICS.
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από όλη την διαδικασία εγκατάστασης της ROM και του kernel είναι απαραίτητη η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις;
Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από όλη την διαδικασία εγκατάστασης της ROM και του kernel είναι απαραίτητη η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων από τις ρυθμίσεις;

 

Οχι, πριν την εγκατασταση rom καλο ειναι να κανεις ενα format cache και data ενω για τον kernel να καθαριζεις την dalvik cache.

 

Χρησιμοποιώ 2 μέρες το GO SMS PRO και δεν μου εμφανίζεται στην κατανάλωση. Γιατί;

 

Αμα το πρόγραμμα λειτουργει κανονικα και δεν εχεις καποιο προβλημα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας.

Oneplus 6 8/128
Link to comment
Share on other sites

Σε τί βοηθάει το deep idle;

Στο NSTOOLS δεν μου εμφανίζει την επιλογή για deep idle!

Το Deep Idle είναι ένα tweak του Ezekeel με το οποίο "και καλά" όταν ακούς μουσική, χρησιμοποιείς GPS, Bluetooth με κλειστή οθόνη το κινητό μπαίνει σε κατάσταση deep idle (και όχι σκέτο idle) και υπάρχει μεγαλύτερη εξοικονόμηση μπαταρίας. Σύμφωνα με τον Ezekeel δούλευε κανονικά αλλά ήταν αιτία για reboots πολλές φορές σε διάφορους kernels και πολλοί ανέφεραν πώς είτε με ανοιχτό είτε με κλειστό το deep idle η κατανάλωση παρέμενε ίδια. Οπότε ο mathkid95 θεώρησε σωστό να το αφαιρέσει από τον Matr1x kernel του.

 

Sent from my Nexus S using Tapatalk

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο Mathkid το έβγαλε γιατί έκανα backport το CPUidle (κάτι αντίστοιχο με το deep idle) που υπάρχει από την αρχή στην έκδοση 3.2 του Linux Kernel μιας και περιμένει πως και πως να βγεί για Android ο 3.2 (μαζί του και εμείς :P...)...

 

Edit: Θα μπορούσε κάποιος να βάλει ένα screenshot (μην τον παιδεύω να τα γράφει ένα ένα) με τα default Voltages από τον matrix v16; Ευχαριστώ πολύ.

Edited by Giannis_mathiou
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Δοκίμασε κανείς να κάνει ροοτ με αυτό τον τρόπο? Το δοκίμασα χθες. Το ροοτ γίνεται σε ένα δευτερόλεπτο, δεν σβήνεται τίποτα ούτε ξεκλείδωμα bootloader θέλει. Εγκατέστησα το superuser και το busybox και όλα οκ διάφορες εφαρμογές που θέλουν root (titanium κ.α) τρέχουν κανονικότατα. Μετά είπα να βάλω και τη recovery αλλά κατεβάζω το πρόγραμμα απο το μαρκετ, πατάω να μπει, μου λέει να διαλέξω ανάμεσα σε nexus s, nexus s 4g και μόλις επιλέξω γεμίζει μια μπάρα και κολλάει μετά. Γιατί έτσι?
Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή έχεις κλειδωμένο boot loader να κολάει εκεί. Να ξέρεις πάντως ότι αν αποφασίσεις να αλλάξεις ROM ή κάτι παρόμοιο θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον boot loader πράγμα που σημαίνει ότι χάνεις όλα τα αρχεία από την SD card του κινητού
Nokia 6600, Sony Ericsson K700i, Motorola L7, Sony Ericsson W810i, Nokia 6680, Nokia 3120 classic, Nokia E71, Nokia C5-03, Nokia N900, Samsung Galaxy S, Google Nexus S, HTC 8S, Nokia N9, Moto G 2nd, Moto X 2nd, OnePlus X, Nexus 6, Redmi Note 5, Mi8
Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή έχεις κλειδωμένο boot loader να κολάει εκεί. Να ξέρεις πάντως ότι αν αποφασίσεις να αλλάξεις ROM ή κάτι παρόμοιο θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον boot loader πράγμα που σημαίνει ότι χάνεις όλα τα αρχεία από την SD card του κινητού

 

Ναι το ξέρω. Προς το παρών δεν θα αλλάξω. Απλά εκείνος που έκανε το Post έλεγε οτι αφού γίνει root βάζουμε κανονικά τη recovery. Ίσως να είχε ξεκλείδωτο bootloader και να του διέφυγε :p

Link to comment
Share on other sites

Έχω charging limit στο 95% με το nstools και φόρτισε μέχρι το 100%. :wacko:

 

EDIT: Άκυρο, λάθος ένδειξη ήταν!

Edited by giorgos3924
Link to comment
Share on other sites

Έτσι, με Apex + Matr1x 15.5 CFS βγάζω σχεδόν 2 μέρες με μέτρια χρήση (λίγο facebook, msn, market, browsing, κλήσεις,ελάχιστα μηνύματα, λίγο Bubble Shoot) και κάπου 5-6 μέρες όταν το χρησιμοποιώ μόνο για κλήσεις και update των εφαρμογών μου στο Market. Στην αναμονή χάνω 1% μπαταρία κάθε 8-9 ώρες.

Δηλαδή μετά από το διάστημα αυτό πόσο % πάει η μπαταρία μέχρι να το ξαναφορτίσεις;

Το αφήνεις να αδειάσει;

Εγώ συνήθως μόλις κοντέψει το 50% το φορτίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ο οδηγός για root που βρίσκεται στο πρώτο post κάνει και για το nexus s με την amoled (i9020);

 

 

edit: ok το έκανα

Edited by jonskil
Nokia 5110 -->Philips Savy -->Siemens C35i -->Samsung S300M -->Sony Ericsson T610 --> Sony Ericsson W660 -->HTC P3700 Diamond -->HTC T5353 Diamond 2 -->ZTE Blade--> Samsung Nexus s i9020 --> Acer Liquid Gallant Duo --> Huawei Honor 3C -->Xiaomi Redmi Note 3 pro SE
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...