Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Nexus S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο σημερινός franco kernel: http://www.multiupload.com/9OHZ5A0MSS

 

 

27 October

* Latest deep idle and live oc bugfix from Ezekeel - should fix that extra battery drain reported by some users

* Changed lowmemorykiller.c - minfree settings already incorporated in the file. Settings kanged from morfic's tweak file, thanks

* Add cleancache - driver to cache clean pages

* Fixed ext4 disk write performance regression

* Small power management fix to back off suspend if repeated attempts fail - avoid continually trying to suspend in situations in which a driver is repeatedly rejecting suspend or a pending wakeup interrupt is not handled, burning CPU in the continuous suspend attempts

* Lib file added for the users where BLN didn't work

* Logcat module added inside /system/modules. If you want to use logcat just load the module with insmod

 

Και το σημερινό build του παγωτού: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18813779&postcount=1061

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ο σημερινός franco kernel: http://www.multiupload.com/9OHZ5A0MSS

 

 

 

Και το σημερινό build του παγωτού: http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=18813779&postcount=1061

 

τι λεει απο επιδοσεις ο franco kernel?ειναι κοντα στον trinity?

Link to comment
Share on other sites

τι λεει απο επιδοσεις ο franco kernel?ειναι κοντα στον trinity?

 

Φίλε μου δεν πειράζω cpu...για επιδόσεις βάζεις matrix ή trinity.Με NS Collab και franco kernel το κινητό ειναι πολυ πιο γρήγορο και smooth από crespo που ήμουν πριν...για το θέμα της μπαταρίας με τον franco kernel πάω για προσωπικό ρεκορ 3ων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν πειράζω cpu...για επιδόσεις βάζεις matrix ή trinity.Με NS Collab και franco kernel το κινητό ειναι πολυ πιο γρήγορο και smooth από crespo που ήμουν πριν...για το θέμα της μπαταρίας με τον franco kernel πάω για προσωπικό ρεκορ 3ων ημερών.

 

matrix σε μενα δεν αντεχει για πολυ ωρα σε perfomance και τερμα στα 1.44.παγωνει μετα απο λιγο.trinity δεν καταλαβαινει τιποτα και μερες να το εχεις ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο τρόπο του Doomlord στο Xda τι λέει? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1321582

Είναι τόσο απλός όσο φαίνεται? Βασικά αυτό που με χαλούσε στον υπάρχον τρόπο είναι το απαραίτητο ξεκλείδωμα του bootloader = full wipe και η αλλαγή recovery = no official OTA. Eιδικά για μένα που δεν θέλω το ρουτ για custom rom αλλά μόνο για να περάσω το titanium προκειμένου να κάνω restore κάτι game saves που έχω από το παλιό κινητό μου...

Edited by sakiss

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

περασα την ρομ KelLMSKing MIUI Mod 2.4.1| BLAZING FAST | ROCK stable

αλλα βλεπω 2 προβληματακια...

μερικα που ειναι γραμμενα στα ελληνικα (π.χ απο τα τραγουδια, επαφες , στατους απο το ΦΒ) μου τα βγαζει με κουτακια αντι για γραμματα...!

 

και απ΄οτι ειδα βαζω ηχο κλησης δικο μου κομματι και αυτο εχει παλι απο την Miui το κομματι !!

γιαυτα καμια λυση εχουμε...?!

 

και επισης ειχα βαλει πριν την εκδοση : brainmaster's MIUI 1.10.28.1 | MULTI 30 Lang | RTL | OTA

αλλα σε οτιδηποτε πηγαινα να κατεβασω ειτε απο μαρκετ,ειτε απο themes ,ειτε απο τον browse με εβγαζε σφαλμα και το πετουσε ....!!

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

περασα την ρομ KelLMSKing MIUI Mod 2.4.1| BLAZING FAST | ROCK stable

αλλα βλεπω 2 προβληματακια...

μερικα που ειναι γραμμενα στα ελληνικα (π.χ απο τα τραγουδια, επαφες , στατους απο το ΦΒ) μου τα βγαζει με κουτακια αντι για γραμματα...!

 

και απ΄οτι ειδα βαζω ηχο κλησης δικο μου κομματι και αυτο εχει παλι απο την Miui το κομματι !!

γιαυτα καμια λυση εχουμε...?!

 

και επισης ειχα βαλει πριν την εκδοση : brainmaster's MIUI 1.10.28.1 | MULTI 30 Lang | RTL | OTA

αλλα σε οτιδηποτε πηγαινα να κατεβασω ειτε απο μαρκετ,ειτε απο themes ,ειτε απο τον browse με εβγαζε σφαλμα και το πετουσε ....!!

ετσι μου κανε και μενα και επεστρεψα στου brainmaster.

Link to comment
Share on other sites

ετσι μου κανε και μενα και επεστρεψα στου brainmaster.

 

και εγω αυτο εκανα μετα...!

αλλα τρελαθηκε στα restart στα καλα καθουμενα δεν ξερω γιατι ...

και τελικα περασα την CM7 και ησυχασα προς το παρον ..!

:lol::p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο εκανα μετα...!

αλλα τρελαθηκε στα restart στα καλα καθουμενα δεν ξερω γιατι ...

και τελικα περασα την CM7 και ησυχασα προς το παρον ..!

:lol::p

μηπως ξερουμε πως να επαναφερουμε τo πορτοκαλι χρωμα που εχει η stock miui rom ?

Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο τρόπο του Doomlord στο Xda τι λέει? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1321582

Είναι τόσο απλός όσο φαίνεται? Βασικά αυτό που με χαλούσε στον υπάρχον τρόπο είναι το απαραίτητο ξεκλείδωμα του bootloader = full wipe και η αλλαγή recovery = no official OTA. Eιδικά για μένα που δεν θέλω το ρουτ για custom rom αλλά μόνο για να περάσω το titanium προκειμένου να κάνω restore κάτι game saves που έχω από το παλιό κινητό μου...

Τελικά το δοκίμασε κανείς?

Βασικά με ενδιαφέρουν δυο πράγματα αν κάποιος είδε/έμαθε/κατάλαβε:

- Αν γίνεται full wipe

- Αν παραμένει το stock recovery προκειμένου να μην υπάρχει θέμα με OTA updates

Ευχαριστώ :)

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερουμε πως να επαναφερουμε τo πορτοκαλι χρωμα που εχει η stock miui rom ?

 

Δεν γνωριζω φιλε μου να σε απαντησω ...

οσες φορες εχω κανει αποπειρα για να βαλω miui ρομ στο κινητο μου..παντα κατι θα τυχη και θα την βγαλω στην επομενη ωρα !!

:):p

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δοκίμασε κανείς?

Βασικά με ενδιαφέρουν δυο πράγματα αν κάποιος είδε/έμαθε/κατάλαβε:

- Αν γίνεται full wipe

- Αν παραμένει το stock recovery προκειμένου να μην υπάρχει θέμα με OTA updates

Ευχαριστώ :)

 

Το έβαλα εγώ και δούλεψε άψογα. Η διαδικασία μου πήρε 1'.

Τίποτα από αυτά που αναφέρεις δε συμβαίνουν.

Εγώ βέβαια δεν ήθελα να βάλω custom ROM.

Πείραξα κάποια πραγματάκια, έβαλα και market enabler για το google+ και τέλος έκανα και unroot με την διαδικασία επίσης του doomlord.

Όλα άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Κατι γρηγορο πως αυξανουμε την ενταση του ηχειου οταν χτυπαει, καπου το εχα δει στο XDA αλλα δεν το βρισκω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε ολους!...ειμαι κατοχος του galaxy s και του εχω αλλαξει τα φωτα.

Πηρα στον πατερα μου ενα nexus s αλλα θελει ραδιοφωνο...αυτη τη στιγμη του χω την miui

Υπαρχει καποια εφαρμογη για ραδιοφωνο σ αυτη τη rom?

Η αλλιως υπαρχει καποια αξιολογη custom rom για το nexus s που ερχεται με ραδιοφωνο(εννοειται χωρις να χρειαζεται internet) ενσωματωμενο?Αρχισα να διαβαζω αλλα το μονο που βρηκα ειναι η axura που ηταν 2.3.3....σταματησε να αναβαθμιζεται?Ευχαριστω εκ των προτερων..

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!...ειμαι κατοχος του galaxy s και του εχω αλλαξει τα φωτα.

Πηρα στον πατερα μου ενα nexus s αλλα θελει ραδιοφωνο...αυτη τη στιγμη του χω την miui

Υπαρχει καποια εφαρμογη για ραδιοφωνο σ αυτη τη rom?

Η αλλιως υπαρχει καποια αξιολογη custom rom για το nexus s που ερχεται με ραδιοφωνο(εννοειται χωρις να χρειαζεται internet) ενσωματωμενο?Αρχισα να διαβαζω αλλα το μονο που βρηκα ειναι η axura που ηταν 2.3.3....σταματησε να αναβαθμιζεται?Ευχαριστω εκ των προτερων..

 

δεν ειναι θεμα rom ειναι θεμα συσκευης και το nexus s δεν εχει ραδιοφωνο :happy:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα rom ειναι θεμα συσκευης και το nexus s δεν εχει ραδιοφωνο :happy:

Μα στο net που εψαξα ελεγε οτι μπαινει...και σε ενα τελευταιο που κοιταξα ελεγε οτι η stable cm7 για το nexus s εχει ραδιοφωνο.Εισαι σιγουρος?...την εχει βαλει καποιος?

Αυτο που διαβασα ηταν οτι η συσκευη εχει δεκτη αλλα το pure android δεν εχει ραδιο γι αυτο και το nexus s ερχεται χωρις ραδιο.

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

απλα, δε μπαινει.

Οποτε δεν το επιχειρω καν...ευχαριστω πολυ και τους δυο σας...κατι τελευταιο..

Υπαρχει καποιο script για clean install απο μια ρομ-κερνελ σε αλλη για αυτο το κινητο?

slim 3.5 + semaphore 1.1.1s
Link to comment
Share on other sites

Γειά, εδώ μάλλον πρέπει να ρωτήσω! Υπάρχει τρόπος να γράψεις 720P με το Nexus S είτε με mod/custom rom; Επίσης θα πάρει την ICS επίσημα; Αξίζει η αγορά του έχει πολλές custom roms να πειραματιστείς σαν το mega custom phone (HDII);
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υπαρχει τροπος για 720p εγραφη

ναι θα παρει

εχει μπολικες, για αρκετες απο αυτες κοιτα στο xda.

Motorola Moto G

Nexus S, SlimJB 2.0, Beladus 7.1

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εχω ενα προβλημα στο κινητο,φοραω CM7 αλλα εδω και καποιες μερες το native app της καμερας βαραει FC ακομα και μετα απο restart.οκ χρησιμοποιω και vignette αλλα τη θελω και τη native
Link to comment
Share on other sites

Με τον καινούριο τρόπο του Doomlord στο Xda τι λέει? http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1321582

Είναι τόσο απλός όσο φαίνεται? Βασικά αυτό που με χαλούσε στον υπάρχον τρόπο είναι το απαραίτητο ξεκλείδωμα του bootloader = full wipe και η αλλαγή recovery = no official OTA. Eιδικά για μένα που δεν θέλω το ρουτ για custom rom αλλά μόνο για να περάσω το titanium προκειμένου να κάνω restore κάτι game saves που έχω από το παλιό κινητό μου...

μπηκε στο 1ο post ή εκει ειναι αλλος τροπος?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,εχω ενα προβλημα στο κινητο,φοραω CM7 αλλα εδω και καποιες μερες το native app της καμερας βαραει FC ακομα και μετα απο restart.οκ χρησιμοποιω και vignette αλλα τη θελω και τη native

 

δεν ειναι λιγες οι φορες που η CM7 επειδη ειναι δημιουργημενη εκ νεου και δεν "παταει" σε επισημο λογισμικο εχει "θεματακια" σε διαφορα μαμισια χαρακτηριστικα..

WiFi και Camera τα πιο συνηθισμενα.. Τσεκαρε και το αντιστοιχο thread στο xda..

 

Παντως επειδη το εψαξα λιγακι τσεκαρε και την καρτα μνημης που χρησιμοποιεις..

Βαλτη στο pc σου και κανε εναν ελεγχο σφαλματων..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λιγες οι φορες που η CM7 επειδη ειναι δημιουργημενη εκ νεου και δεν "παταει" σε επισημο λογισμικο εχει "θεματακια" σε διαφορα μαμισια χαρακτηριστικα..

WiFi και Camera τα πιο συνηθισμενα.. Τσεκαρε και το αντιστοιχο thread στο xda..

 

Παντως επειδη το εψαξα λιγακι τσεκαρε και την καρτα μνημης που χρησιμοποιεις..

Βαλτη στο pc σου και κανε εναν ελεγχο σφαλματων..

 

ευχαριστω για την απαντηση.λογω δουλειας δεν εχω καταφερει να αδειασω και να ψαξω στο xda αλλα θα το κανω asap. Για τα θεματακια που λες τα εχω υποψιν αλλα παντα με ενα restart(κλασσικα) ολα στρωνουν,εννοω κατι περιεργες συμπεριφορες του wifi και fc's της camera. Το προβλημα μου ειναι πως πλεον καθε φορα που ανοιγω την camera απο τη native app μου βαραει fc πραγμα που σημαινει πως μαλλον εχει "χτυπησει" και θελει κανενα manually uninstall-install γιατι ας πουμε με vignette και λοιπες φωτογραφικες εφαρμογες μια χαρα τραβαω.

 

 

Οσον αφορα την καρτα μνημης,δε γινεται γιατι δεν εχει καρτα μνημης το nexus s :) παντως θενξ που ασχοληθηκες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...