Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιάννη , υπάρχει κανένα λινκ με τις baseband ;

 

Εδώ μπορείς να βρείς μερικά. Το καλύτερο για το τηλέφωνό μας όπως πολλοί λένε είναι το KPM. Εγώ εδώ και κάποιο διάστημα χρησιμοποιώ το KPO και είμαι εξίσου ευχαριστημένος.

Πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις την stock rom KQI μέσω odin η οποία περιλαμβάνει και το KPM baseband και να τα κάνεις όλα από την αρχή. Μετά πάνω σε αυτή περνάς τη rom του broodplank που θέλεις.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χθες το βράδυ έκανα full format, φλάσαρα AOSP ICS και άφησα το κινητό ανοικτό όλο το βράδυ με bluetooth και 3G ανοικτό για να αδειάσω την μπαταρία ωστέ να κάνω calibration μήπως ισιώσει. Περιέργως πριν λίγο που κοίταξα το κινητό δεν είχε σβύσει. Μόλις όμως άνοιξα τον browser ξαναξεκίνησε τα ίδια. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω baseband , CWM, να ξανακάνω όλα τα wipe και να φλασάρω αυτη τη φορά κάποια απο τις παλιές GB rom του brood. Αν δεν δουλέψει κανονικά, θα το κάνω χαλκομανία στον τοίχο :mad:

 

Leon_mania εγώ δεν άντεξα και το πήγα χθες στην αντιπροσωπεία.

Με μια πρώτη ματιά μου είπαν ότι είχε φουσκώσει λίγο η μπαταρία μου.

Σήμερα θα ξέρω τι είχε παιχτεί τελικά. Αλλά αν είναι θέμα μπαταρίας θα

πάω σε αυτήν. Την έχει φίλος ,με i9000 εδώ και ένα χρόνο. Δεν είχε κανένα πρόβλημα και έχει σωθεί!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες απο περιέργεια στην αντιπροσωπεία πόσο έχει η αυθεντική μπαταρία της sammy;

Edit: Μέ έβαλες σε σκέψεις κι έβγαλα την μπαταρία να την περιεργαστώ. Και μένα μου φαίνεται ελάχιστα φουσκωμένη αλλλά δεν είμαι σίγουρος μιας και ποτέ δεν την κοίταξα καλά. Για κοιτάξτε ρε παλικάρια τις δικές σας. Ειναι απολύτως επίπεδες στην πάνω και κάτω πλευρα;

Edited by Leon_mania
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες απο περιέργεια στην αντιπροσωπεία πόσο έχει η αυθεντική μπαταρία της sammy;

 

Μου είπαν γύρω στα 12-13 euro και αυτό γιατί η μπαταρία έχει μόνο 6 μήνες εγγύηση, αλλιώς θα την άλλαζαν και αυτή δωρεάν.

 

edit: Εννοείται ότι θα πάρω την αυθεντική από την αντιπροσωπεία, αλλά και την άλλη αφού είναι σχεδόν

διπλάσιας χωρητικότητας.

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αμα είναι για 12 ευρώ δεν αξίζει καν να περιμένω απο το ebay.

Ενα περιέργο σήμερα ηταν το εξής. Αφησα το τηλέφωνο να αδειάσει εντελώς και μετά το έβαλα στον φορτιστή κλειστό. Το άνοιξα μετά απο 30 λεπτά και μου έβγαζε οτι ήταν 100 φορτισμένο. Η μπαταρία δε, ήταν κρύα.

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησες απο περιέργεια στην αντιπροσωπεία πόσο έχει η αυθεντική μπαταρία της sammy;

Edit: Μέ έβαλες σε σκέψεις κι έβγαλα την μπαταρία να την περιεργαστώ. Και μένα μου φαίνεται ελάχιστα φουσκωμένη αλλλά δεν είμαι σίγουρος μιας και ποτέ δεν την κοίταξα καλά. Για κοιτάξτε ρε παλικάρια τις δικές σας. Ειναι απολύτως επίπεδες στην πάνω και κάτω πλευρα;

 

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά μου είπαν ότι δεν ήταν μόνο η μπαταρία που έφταιγε

και έσβηνε. Τη Δευτέρα θα είναι έτοιμο και τότε θα μου πουν περισσότερες

λεπτομέρειες.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ποια ήταν η αιτία τελικά. Αλλά για την μπαταρία τι σου είπαν; Πρέπει να την αλλάξεις ή όχι; :rolleyes:

 

Σήμερα είχα το πρώτο μου shutdown με το 3.0.57. του Diaplo. Φλάσαρα το 2.6.35 JB HP και είναι το ίδιο γρήγορο και smooth με το 3.0.57. :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ποια ήταν η αιτία τελικά. Αλλά για την μπαταρία τι σου είπαν; Πρέπει να την αλλάξεις ή όχι; :rolleyes:

 

Σήμερα είχα το πρώτο μου shutdown με το 3.0.57. του Diaplo. Φλάσαρα το 2.6.35 JB HP και είναι το ίδιο γρήγορο και smooth με το 3.0.57. :D

 

Είχα και εγώ δυο-τρία shutdown απανωτά και πήγα σε ICS RC2 πάλι, η οποία παρεμπιπτόντως είναι πάρα πολύ σταθερή, μέχρι να δούμε το update του Invendor!!

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα το πρώτο μου shutdown με το 3.0.57. του Diaplo. Φλάσαρα το 2.6.35 JB HP και είναι το ίδιο γρήγορο και smooth με το 3.0.57. :D

 

εγω ενω εστρωσε απο shutdown κανει περιεργα οταν δουλευω ιντερνετ απο vodafone(δεδομενα). κανει force close τις εφαρμογες που το χρησιμοποιουν(π.χ tapatalk) και μου εχασε και τις ρυθμισεις δεδομενων μετα :(

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά μου είπαν ότι δεν ήταν μόνο η μπαταρία που έφταιγε

και έσβηνε. Τη Δευτέρα θα είναι έτοιμο και τότε θα μου πουν περισσότερες

λεπτομέρειες.

Περιμένω λοιπόν νεότερα να δω τι θα κάνω.

Προς το παρόν μετά απο άπειρα φλασαρίσματα έχω βάλει και πάλι την ΑΟΚP με stock kernel και 4-5 απαραίτητα apps και το έχω αφήσει στην άκρη. Περιέργως δεν έχει σβύσει τις τελευταίες ώρες ούτε μία φορά. :blink:

Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

εγω ενω εστρωσε απο shutdown κανει περιεργα οταν δουλευω ιντερνετ απο vodafone(δεδομενα). κανει force close τις εφαρμογες που το χρησιμοποιουν(π.χ tapatalk) και μου εχασε και τις ρυθμισεις δεδομενων μετα :(

 

Πήγαινε recovery και δοκίμασε να κάνεις wipe/cache και wipe/dalvik cache και αν συνεχιστούν τα fc απεγκατέστησε τις συγκεκριμένες εφαρμογές και ξαναεγκατέστησέ τες. Και σε μένα κατα περιόδους μου έβγαζε fc το tapatalk αλλά κάποια στιγμή σταματούσε.

Link to comment
Share on other sites

τα wipe τα εκανα αλλα τα ιδια. βασικα δε νομιζω να ειναι οι εφαρμογες γιατι οσο τις δουλευα με wifi επαιζαν καλα. με το που δοκιμασα μεσω vodafone τα εκανε αυτα. εβαλα κι εγω το 2.6 diablo να δοκιμασω και βλεπουμε.

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα !!! περασα για 6η φορα cm10 απο invedor μαζι με castagna 10 και μπορω να πω πως παει απιστευτα καλα το κινητο..λιγο το deep sleep κανει κατι κουλα αλλα δεν φτιαχνει... θα ηθελα να ρωτησω τι governor εχετε εσεις ?? να βαλω smartassV2 ,sio οπως ειχα στην ics η' αυτο το lulzactive που εχει default ?? :rolleyes:

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα !!! περασα για 6η φορα cm10 απο invedor μαζι με castagna 10 και μπορω να πω πως παει απιστευτα καλα το κινητο..λιγο το deep sleep κανει κατι κουλα αλλα δεν φτιαχνει... θα ηθελα να ρωτησω τι governor εχετε εσεις ?? να βαλω smartassV2 ,sio οπως ειχα στην ics η' αυτο το lulzactive που εχει default ?? :rolleyes:

 

Βάλε lulzactive και sio...Μου δούλευε καλά με αυτά και έμπαινε και σε deep sleep...Αλλά μετά από 2 μέρες μου έκανε shut down και το έβγαλα :(...Από ότι φαίνεται με την καινούργια έκδοση που θα βγει θα διορθωθεί και αυτό το πρόβλημα !

Edited by jimsiv
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα !!! περασα για 6η φορα cm10 απο invedor μαζι με castagna 10 και μπορω να πω πως παει απιστευτα καλα το κινητο..λιγο το deep sleep κανει κατι κουλα αλλα δεν φτιαχνει... θα ηθελα να ρωτησω τι governor εχετε εσεις ?? να βαλω smartassV2 ,sio οπως ειχα στην ics η' αυτο το lulzactive που εχει default ?? :rolleyes:

 

Ο τελευταίοs Castagna είναι πολύ καλός, αλλά όπως σε όλα τα 3.0. κερνελ μέχρι στιγμής υπάρχει θέμα με τα shutdowns. Δοκίμασε την exUV βερσιόν που είναι πολύ καλή για την μπαταρία (λόγων χαμηλότερων voltages). Αν σου κάνει shutdown μπορείς να δοκιμάσεις και το Diaplokernel 2.6.35 High Performance.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

με το τελευταιο 2.6 diablo τι governor προτιμαμε;

OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,

ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

M.GANDHI

:)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ περίεργος να μάθω ποια ήταν η αιτία τελικά. Αλλά για την μπαταρία τι σου είπαν; Πρέπει να την αλλάξεις ή όχι; :rolleyes:

 

Σήμερα είχα το πρώτο μου shutdown με το 3.0.57. του Diaplo. Φλάσαρα το 2.6.35 JB HP και είναι το ίδιο γρήγορο και smooth με το 3.0.57. :D

 

Την μπαταρία την άλλαξαν. Κόστος 13,5 euro τελικά.

Τη Δευτέρα θα ξέρω περισσότερα.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Κουρος περασα την castagna exuv και παει καλα...αλλα δεν μπορω να περασω μουσικες κλπ απο mass storage ... ειναι θεμα κερνελ ?? ποιο αλλο προτείνεις ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Κουρος περασα την castagna exuv και παει καλα...αλλα δεν μπορω να περασω μουσικες κλπ απο mass storage ... ειναι θεμα κερνελ ?? ποιο αλλο προτείνεις ?

 

Με όλα τα 3.x kernel συμβαίνει...πρέπει να αλλάξεις την USB σε MTP....επιλέγεις Storage ---> Usb Computer Connection (εμφανίζεται με το αριστερό touch πλήκτρο) ---> Media Device (MTP). Επίσης ένας άλλος τρόπος είναι να κάνεις mount USB μέσα από το CWM.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Με όλα τα 3.x kernel συμβαίνει...πρέπει να αλλάξεις την USB σε MTP....επιλέγεις Storage ---> Usb Computer Connection (εμφανίζεται με το αριστερό touch πλήκτρο) ---> Media Device (MTP). Επίσης ένας άλλος τρόπος είναι να κάνεις mount USB μέσα από το CWM.

 

 

 

Ευχαριστω !!!!! Διοτι μονο απο recovery τα περναγα και ηταν καπως εκνευριστικο

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε εμένα το ICS και το JB με συνδυασμούς από ivendor και Castagna αλλά και Diablo μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ πιο αργό ακόμη και από το stock GB. Μόνο με την έκδοση 3.χ του kernel μου φάνηκε κάπως πιο γρήγορο αλλά δεν ξέρω αν ήταν placebo effect. Τώρα έχω βάλει Ginger Revenge και σήμερα έκανα και αναβάθμιση από 1.1.5 σε 1.3 αλλά και στις δυο εκδόσεις το τηλέφωνο πήγαινε "σφαίρα".

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και τώρα βλέπω ότι όλοι έχετε γυρίσει σε "παγωτό" και "ζελεδάκια" και μου έκανε εντύπωση και τώρα νομίζω ότι εγώ είμαι οπισθοδρομικός! Μπορεί να μου πει κάποιος ένα συνδυασμό που θα δώσει μέγιστη λειτουργικότητα (χρησιμοποιώ αρκετά την κάμερα...) αλλά και γρήγορη απόκριση; Και πείτε μου λίγο αν είναι δικιά μου αίσθηση η όντως το κινητό γίνεται πιο αργό με το "ζελεδάκι"

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σε εμένα το ICS και το JB με συνδυασμούς από ivendor και Castagna αλλά και Diablo μου δίνει την εντύπωση ότι είναι πολύ πιο αργό ακόμη και από το stock GB. Μόνο με την έκδοση 3.χ του kernel μου φάνηκε κάπως πιο γρήγορο αλλά δεν ξέρω αν ήταν placebo effect. Τώρα έχω βάλει Ginger Revenge και σήμερα έκανα και αναβάθμιση από 1.1.5 σε 1.3 αλλά και στις δυο εκδόσεις το τηλέφωνο πήγαινε "σφαίρα".

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και τώρα βλέπω ότι όλοι έχετε γυρίσει σε "παγωτό" και "ζελεδάκια" και μου έκανε εντύπωση και τώρα νομίζω ότι εγώ είμαι οπισθοδρομικός! Μπορεί να μου πει κάποιος ένα συνδυασμό που θα δώσει μέγιστη λειτουργικότητα (χρησιμοποιώ αρκετά την κάμερα...) αλλά και γρήγορη απόκριση; Και πείτε μου λίγο αν είναι δικιά μου αίσθηση η όντως το κινητό γίνεται πιο αργό με το "ζελεδάκι"

 

Για ICS μπορείς να δεις την υπογραφή μου...αρκετά πιο γρήγορη και από την Ginger Revenge την οποία δοκίμασα πολύ πρόσφατα. Μέχρι στιγμής και οι δυο εκδόσεις ICS & JB είναι αρκετά γρήγορες χωρίς προβλήματα αν έχεις Kernel 2.6. Ακόμα δεν έχουμε σταθερό 3.x kernel αλλά πιστεύω πολύ σύντομα θα το δούμε και αυτό. Πάντως ένα σημαντικό βήμα που πρέπει να κάνεις προτού εγκαταστήσεις ICS ή JB πάνω από Gingerbread είναι εκτός από Clear cache και Dalvik, να γίνεται και format system.

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι κάνω πλήρες φορμάτ αλλά μου δίνει την εντύπωση ότι δεν είναι τόσο responsive όσο οι Roms με GB. Αργεί να ανοίξει εφαρμογές όπως είναι το τηλέφωνο ή τα μηνύματα και σε παιχνίδια όπως το ingres κάνει περισσότερη ώρα να φορτώσει και έχουν κολλήματα. Όπως και να έχει ευχαριστώ! Θα κάνω ένα backup κάποια στιγμή και θα δοκιμάσω και τη Rom από την υπογραφή σου.

 

Έχει βρει κανείς καμιά Rom ICS ή JB με Touchwiz; Εμένα προσωπικά με έχει βολέψει το Interface της "μαμάς" Sammy στις εφαρμογέ του τηλεφώνου, των επαφών και στα μηνύματα ςαλλά δεν έχω εντοπίσει κάτι στο XDA αν και σκέφτομαι ότι επειδή θα είναι πατσαρισμένο να παίξει σε AOSP ή CM θα βαραίνει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...