Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έκανα βλακεία και συγχρονισα και δεύτερο λογαριασμό στο κινητό και δεν με αφήνει να τον διαγραψω αν δεν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων. Υπάρχει άλλος τρόπος να τον διαγραψω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε σε αφηνει γιατι συνδεονται καποιες εφαρμογες με αυτο το λογαριασμο. Δεν το εχω δοκιμασει αλλα φανταζομαι πως εαν σβησεις τις εφαρμογες που περασες με τον δευτερο λογαριασμο να σε αφησει να τον διαγραψεις. Τωρα αν δεν εχεις περασει καμια εφαρμογη δε ξερω... (απλα ειπα την ιδεα μου :p )
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως που κάποιοι αναφέρουν σοβαρά προβλήματα με την μπαταρία ή την λειτουργία των ics roms.

 

Σε μένα (και όχι μόνο) η μπαταρία κρατάει το ίδιο και σε μερικές περιπτώσεις περισσότερο από τις καλύτερες gb roms (ακόμα και 3 μέρες με μικρή χρήση). Βέβαια έχω απενεργοποιημένο τον "αυτόματο συγχρονισμό", wifi και δεδομένα και τα ανοίγω μόνο όταν θέλω να μπω στο internet ή να κάνω ανανέωση κλπ. Το θέμα είναι να λειτουργεί σωστά το deep sleep. Αν λειτουργεί, τότε σε standby η κατανάλωση είναι ελάχιστη και εξαρτάται μετά από την χρήση που κάνεις.

 

Βέβαια υπάρχει το θέμα με την κατανάλωση όταν το BT είναι on (που αναφέρει συνέχεια ο ea6gka και έχει δίκιο αν το χρησιμοποιεί), αλλά δεν υπάρχει πλέον κάποιο σοβαρό bug στις ics roms. Το σκρολάρισμα πλέον αγγίζει σχεδόν το άριστο και όλα λειτουργούν σωστά.

 

Χθες το βράδυ εγκατέστησα την AOKP του crybert (τον θεωρώ από τους καλύτερους developers στους xda), χωρίς να αλλάξω το κερνελ και οι εντυπώσεις είναι επίσης πολύ θετικές (έχει μια πολύ ιδιαίτερη smooth αίσθηση και βέβαια τις πολλές ρυθμίσεις της AOKP).

 

Από σπόντα βέβαια την φλάσαρα (αν και κάποια στιγμή θα γινόταν για να την δοκιμάσω) επειδή η BioHazard v.3 δεν ανέβηκε ακόμα και είχα βάλει σκοπό χθες το βράδυ οπωσδήποτε να φλασάρω :p

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχει το θέμα με την κατανάλωση όταν το BT είναι on (που αναφέρει συνέχεια ο ea6gka και έχει δίκιο αν το χρησιμοποιεί), αλλά δεν υπάρχει πλέον κάποιο σοβαρό bug στις ics roms. Το σκρολάρισμα πλέον αγγίζει σχεδόν το άριστο και όλα λειτουργούν σωστά.

 

Χθες το βράδυ εγκατέστησα την AOPK του crybert (τον θεωρώ από τους καλύτερους developers στους xda), χωρίς να αλλάξω το κερνελ και οι εντυπώσεις είναι επίσης πολύ θετικές (έχει μια πολύ ιδιαίτερη smooth αίσθηση και βέβαια τις πολλές ρυθμίσεις της AOPK).

 

 

χαχαχαχα αρε φιλε συμπτωση και εγω περασα χθες την ΑΟΚΡ ετσι απο περιεργια να δω τι παιζει, καλη ειναι αλλα ξεχασε να παρει τα αρχεια του ηχου απο του ivendor, η μπαταρια πανω στα ιδια κυμαινετε με τις αλλες. Το προβλημα μου με το ΒΤ ειναι σοβαρο πιστευω γιατι πανω απο ολα οι συσκευες αυτες ειναι τηλεφωνα και να μου τρωει το 50% της μπαταρια το ΒΤ το θεωρω χασουρα σκετη. Μεχρι και λεφτα προσφερω να το φτιαξουν:)

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το baseband τι ειναι και πιο ειναι το καλυτερο για Ελλαδα?

 

το ραδιο ειναι, δλδ η κεραια του κινητο που χειριζεται GSM,WIFI,BT και αλλα πολλα. KPL/KPM ειναι καλα και τα 2

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

KPM εχω τωρα γιατι φλασαρα την τελευταια kqi stock με odin και μετα την gigabread.

Απλα δεν θυμομουν τι ειχα πριν.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητό για φόρτιση εχθές και μετά απο 30 λεπτά νόμιζα οτι θα μου λιώσει στα χέρια απο την θερμοκρασία που ανέβασε. Ηταν δύσκολο να το κρατήσεις στα χέρια σου χωρίς να ζεματιστείς. Το έβγαλα απο τον φορτιστή αλλά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε με τίποτα. (με τέτοια θερμοκρασία θα μου έκανε κι εντύπωση άμα έκανε boot) Του έβγαλα την μπαταρία , το άφησα να κρυώσει κανά μισάωρο και το άνοιξα. Μάλλον υπάρχει θέμα με τον CastagnalIT v6 και την φόρτιση αλλιώς δεν εξηγείται. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω governor/I/O και να το γυρίσω σε ondemand/bfq. Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έτυχε το ίδιο;
Nexus 4 > Stock for a little moment
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητό για φόρτιση εχθές και μετά απο 30 λεπτά νόμιζα οτι θα μου λιώσει στα χέρια απο την θερμοκρασία που ανέβασε. Ηταν δύσκολο να το κρατήσεις στα χέρια σου χωρίς να ζεματιστείς. Το έβγαλα απο τον φορτιστή αλλά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε με τίποτα. (με τέτοια θερμοκρασία θα μου έκανε κι εντύπωση άμα έκανε boot) Του έβγαλα την μπαταρία , το άφησα να κρυώσει κανά μισάωρο και το άνοιξα. Μάλλον υπάρχει θέμα με τον CastagnalIT v6 και την φόρτιση αλλιώς δεν εξηγείται. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω governor/I/O και να το γυρίσω σε ondemand/bfq. Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έτυχε το ίδιο;

 

υπαρχει θεμα οταν εχεις επιλεγμενο τον smartass, με τον ondemand ολα καλα.

 

Μιας και χτυπησα και δεν ειμαι δουλεια σημερα απο το πρωι εχω φαει σκαλωμα και ανοιγω τα framework-res.apk απο διαφορες ρομ και ψαχνω να βρω τη λυση στο προβλημα με το ΒΤ, κατι βρηκα παντως και τωρα κανω compile και θα το δοκιμασω, νεα σε λιγο:p

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα...εχω περασει την cm9 απο invedor..μπορω να πω πως εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος ασχετα αμα ειναι σε beta mode ακομα...απλα περιμενα κατι παραπανω απο την 4.0.4, υπαρχει κανα κολπακι να κανω το κινητο πιο γρηγορο ?

Xiaomi Mi10T

Amazfit T-Tex

Sony a6000

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητό για φόρτιση εχθές και μετά απο 30 λεπτά νόμιζα οτι θα μου λιώσει στα χέρια απο την θερμοκρασία που ανέβασε. Ηταν δύσκολο να το κρατήσεις στα χέρια σου χωρίς να ζεματιστείς. Το έβγαλα απο τον φορτιστή αλλά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε με τίποτα. (με τέτοια θερμοκρασία θα μου έκανε κι εντύπωση άμα έκανε boot) Του έβγαλα την μπαταρία , το άφησα να κρυώσει κανά μισάωρο και το άνοιξα. Μάλλον υπάρχει θέμα με τον CastagnalIT v6 και την φόρτιση αλλιώς δεν εξηγείται. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω governor/I/O και να το γυρίσω σε ondemand/bfq. Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έτυχε το ίδιο;

 

Εγώ πάντως το φορτίζω εδώ και 1 ώρα με CastagnalIT v6 και smartass και είναι normal ζεστό και παραμένει ανοιχτό. Έβγαλα τον φορτιστή, τον ξαναέβαλα και συνεχίζουν όλα να είναι οκ. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

το ραδιο ειναι, δλδ η κεραια του κινητο που χειριζεται GSM,WIFI,BT και αλλα πολλα. KPL/KPM ειναι καλα και τα 2

 

Που μπορώ να βρώ το KPM baseband? Υπάρχει κάποιο link? Και πώς το κάνω install?

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Shadow είναι σαν την Χαλκιδική....σαν την Shadow δεν έχει....όπου και να πας πάλι εκεί θα γυρίσεις....Μετά από 3 μέρες με την ICS RC1 του Ivendor οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές αλλά θέλει ακόμα δουλειά...Η κατανάλωση μπαταρίας (με kernel CastagnaIT v6.0 Extreme Undervolt) εξακολουθεί να είναι μεγαλύτερη αλλά έχει γίνει αρκετά μεγάλη πρόοδο σε σχέση με παλαιότερες ΙCS rom που δοκίμασα όπως και τα lags τα οποία μειώθηκαν αλλά δεν εξαφανίστηκαν. Επιστρέφω ξανά στην Shadow η οποία μου έχει κάτσει απροβλημάτιστα!
Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ την τελευταία ICS rom του arco, σε συνδυασμό με τον CastagnaIT Kernel v6.0 και έχω με μέτρια χρήση 2,5 μέρες μπαταρία, καμία υπερθέρμανση της μπαταρίας και κανένα απολύτως lag. (με τον trebuchet launcher είχα κάποια lags, τώρα χρησιμοποιώ τον tw4 launcher για ics και όλα είναι τέλεια). Για όποιον πάντως δεν επιθυμεί ICS rom η αμέσως επόμενη επιλογή είναι η shadow
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το κινητό για φόρτιση εχθές και μετά απο 30 λεπτά νόμιζα οτι θα μου λιώσει στα χέρια απο την θερμοκρασία που ανέβασε. Ηταν δύσκολο να το κρατήσεις στα χέρια σου χωρίς να ζεματιστείς. Το έβγαλα απο τον φορτιστή αλλά είχε κολλήσει και δεν άνοιγε με τίποτα. (με τέτοια θερμοκρασία θα μου έκανε κι εντύπωση άμα έκανε boot) Του έβγαλα την μπαταρία , το άφησα να κρυώσει κανά μισάωρο και το άνοιξα. Μάλλον υπάρχει θέμα με τον CastagnalIT v6 και την φόρτιση αλλιώς δεν εξηγείται. Λέω να δοκιμάσω να αλλάξω governor/I/O και να το γυρίσω σε ondemand/bfq. Υπάρχει κάποιος άλλος που να του έτυχε το ίδιο;

 

Να μην έχεις τον επεξεργαστή υπερχρονισμένο και φρόντισε ακόμα και αν είναι στα 1400Mhz να επιλέξεις "set on boot" από κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιείς ή από τις ίδιες τις ρυθμίσεις της ρομ, ώστε να εξασφαλίσεις ότι κατά τη φόρτιση ο επεξεργαστής δεν τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν δεν πιάσει, άλλαξε governor και μετά αν θέλεις επέλεξε ξανά smartassv2.

 

Παιδια καλησπερα...εχω περασει την cm9 απο invedor..μπορω να πω πως εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος ασχετα αμα ειναι σε beta mode ακομα...απλα περιμενα κατι παραπανω απο την 4.0.4, υπαρχει κανα κολπακι να κανω το κινητο πιο γρηγορο ?

 

Δοκίμασε το CastagnaITKernel v6.0 ή 5.4 ή 4.7.

 

Που μπορώ να βρώ το KPM baseband? Υπάρχει κάποιο link? Και πώς το κάνω install?

 

Εδώ υπάρχουν τα τέσσερα καλύτερα modem. Κατέβασε το XXKPM Modem TAR, ξεζίπαρέ το και εγκατέστησέ το μέσω odin μαζί με το Ariesve.ops (τοποθέτησέ το στο phone). Μετά κάνε wipe cache και wipe dalvik cache από recovery.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Να μην έχεις τον επεξεργαστή υπερχρονισμένο και φρόντισε ακόμα και αν είναι στα 1400Mhz να επιλέξεις "set on boot" από κάποια εφαρμογή που χρησιμοποιείς ή από τις ίδιες τις ρυθμίσεις της ρομ, ώστε να εξασφαλίσεις ότι κατά τη φόρτιση ο επεξεργαστής δεν τρέχει με μεγαλύτερη ταχύτητα. Αν δεν πιάσει, άλλαξε governor και μετά αν θέλεις επέλεξε ξανά smartassv2.

 

 

 

Δοκίμασε το CastagnaITKernel v6.0 ή 5.4 ή 4.7.

 

 

 

Εδώ υπάρχουν τα τέσσερα καλύτερα modem. Κατέβασε το XXKPM Modem TAR, ξεζίπαρέ το και εγκατέστησέ το μέσω odin μαζί με το Ariesve.ops (τοποθέτησέ το στο phone). Μετά κάνε wipe cache και wipe dalvik cache από recovery.

 

Όταν συνδέω το τηλέφωνο στο pc το odin δεν το αναγνωρίζει. Πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιγε πάντα το odin με δεξί κλικ και "εκτέλεση ως διαχειριστής". Άλλαξε θύρα usb, ή επανακίνησε τον υπολογιστή. Μπορεί να χρειάζονται εγκατάσταση οι usb drivers. Κατέβασε το samsung kies για να τους εγκαταστήσεις.

 

EDIT: Ανέβασε νέα βερσιόν (RC2) o ivendor. To σημαντικότερο που παρατήρησα μέχρι στιγμής, είναι η βελτίωση της ποιότητας των φωτό και του βίντεο!

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Άνοιγε πάντα το odin με δεξί κλικ και "εκτέλεση ως διαχειριστής". Άλλαξε θύρα usb, ή επανακίνησε τον υπολογιστή. Μπορεί να χρειάζονται εγκατάσταση οι usb drivers. Κατέβασε το samsung kies για να τους εγκαταστήσεις.

 

EDIT: Ανέβασε νέα βερσιόν (RC2) o ivendor. To σημαντικότερο που παρατήρησα μέχρι στιγμής, είναι η τελειοποίηση της ποιότητας των φωτό και του βίντεο!

 

Έκανα επανεκίνηση, κατέβασα πάλι το samsung kies για τους drivers, έχω δοκιμάσει όλες τις θύρες usb αλλά και πάλι τίποτα.

Πρέπει να είναι ενεργοποιημένος ο εντοπισμός σφαλμάτων usb ή όχι. Έχω δικιμάσει και με τους δύο τρόπους αλλά τίποτα. Καμιά άλλη πρόταση? Τι άλλο μπορεί να φτάιει?

Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις σε download mod ετσι? Δεν συνδεεις απλα το τηλεφωνο.

Κατι ασχετο, καπου διαβασα στο xda πως αν κανεις install μια ρομ με πληρως φορτισμενη μπαταρια θα εχεις καλυτερη καταναλωση απο το να την περασεις οταν η μπαταρια ειναι πχ στο 60%.

Υσχειει κατι τετοιο?

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Μπαινεις σε download mod ετσι? Δεν συνδεεις απλα το τηλεφωνο.

Κατι ασχετο, καπου διαβασα στο xda πως αν κανεις install μια ρομ με πληρως φορτισμενη μπαταρια θα εχεις καλυτερη καταναλωση απο το να την περασεις οταν η μπαταρια ειναι πχ στο 60%.

Υσχειει κατι τετοιο?

 

Συγχωρήστε τη βλακέια μου:P Έχω καιρό να φλασάρω με odin και είχα ξεχάσει αυτή τη "μικρή" λεπτομέρια. Σ'ευχαριστώ λεφτέρη κι εσένα kouro για τη βοήθειά σου.

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το έχω διαβάσει κι εγώ.

Και κάτι ακόμα.. δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει αλλά η shadow με skyhigh kernel έχει την καλύτερη διαχείρηση μνήμης που έχω δει και βελτιωμένη ποιότητα στην camera.

Edited by yiannis_12
Link to comment
Share on other sites

Συγχωρήστε τη βλακέια μου:P Έχω καιρό να φλασάρω με odin και είχα ξεχάσει αυτή τη "μικρή" λεπτομέρια. Σ'ευχαριστώ λεφτέρη κι εσένα kouro για τη βοήθειά σου.

Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά το έχω διαβάσει κι εγώ.

Και κάτι ακόμα.. δεν ξέρω αν το έχετε δοκιμάσει αλλά η shadow με skyhigh kernel έχει την καλύτερη διαχείρηση μνήμης που έχω δει και βελτιωμένη ποιότητα στην camera.

 

Συγνώμη να σε ρωτήσω κατι. Με τον νεο κερνελ το βίντεο εχει βελτιωθεί; Δηλαδή όταν εχει λιγότερο φως (οχι βραδυ μέσα στο σπίτι πχ) γράφει σε 30 καρέ η πέφτουν τα καρέ εγγραφης και θολωνει το βίντεο; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...