Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειχα παει για ψαρεμα σουκου και δεν μπηκα στο φορουμ, παρολαυτα μπηκα στο XDA και κατεβασα το κερνελ, με χαρα τον εβαλα αλλα μετα θυμηθηκα οτι δεν εχω το ΒΤ μαζι μου να το δοκιμασω :lol:

 

θα του δωσω ενα ταληρακι του ivendor, εκανε πολυ καλη δουλεια

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα, οι οδηγίες για το άνοιγμα του κινητού είναι σε περίπτωση που δεν ανοίγει και κολλάει σε recovery mode. Αυτό συμβαίνει σπάνια (παρατήρησα ότι συμβαίνει σχεδόν πάντα όταν από μία stock ρομ περάσεις σε custom rom), επομένως μην το σκέφτεσαι. Μία custom rom στο τηλέφωνό μας εγκαθίσταται είτε μέσω odin, είτε μέσω recovery (όπως έκανες δηλαδή). Όσο πηγαίνεις από custom rom σε custom rom είσαι root και δεν χρειάζεται να γίνεσαι κάθε φορά, ενώ πλέον δεν χρειάζεσαι άλλο recovery. Αυτό που εγκατέστησες κάνει και για ics και για gb roms.

 

Μπορείς αν θέλεις να δοκιμάσεις όποια ρομ θέλεις ακολουθώντας τα βήματα που είπαμε πιο πριν, αλλά θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς από τα δύο τελευταία link που έχω στην υπογραφή μου, ώστε να εξοικειωθείς με κάποια ορολογία και με κάποιες διαδικασίες. Μετά θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα και εδώ είμαστε, για να τα λέμε. Εδώ επίσης είναι η κοινότητα του τηλεφώνου μας στους xda. Μπορείς να μπαίνεις για να ενημερώνεσαι.

 

Ώστε εγκατέστησες την biohazard; Από ώρα σε ώρα θα ανεβάσει καινούρια βερσιόν. Μπαίνεις κανονικά στο μάρκετ; Ο συγχρονισμός των επαφών σου έγινε;

 

Θα διαβάσω γιατί η αλήθεια είναι και φαίνεται πως δεν κατέω πράμα!!! Την Biohazard λογικά την έβαλα "κατά τύχη" γιατί ήταν η μόνη που είχα μες στην εξωτερική sdcard!!! όλα δουλεύουν ρολόι, το Play store βρίσκεται εκεί που πρέπει, οι επαφές συγχρονίστηκαν αυτόματα και....μου φαίνεται πάρα πολύ ωραίο και εννοείται πως πρέπει να αρχίσω να το ψάχνω...οπότε θα δοκιμάσω και τη καινούργια biohazard.. άλλο ένα πράγμα που θέλω να μάθω για να μην ταλαιπωρούμε με τις εφαρμογές κλπ να μάθω να δουλεύω και το Titanium backup..και ίσως και κάποια εφαρμογή που θα μου πρότεινες!

 

Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, ξέρω το επαναλαμβάνω αλλά είναι το λιγότερο που μπορώ να πω :)

Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

φιλε ασε την biohazard και βαλε μια εξ' αυτων

 

1.stock RC2 ivendor

2.REMics by doomsday

 

τη πρωτη γιατι ειναι βανιλλα ICS και τη δευτερη γιατι ειναι η ομορφοτερη. Προτεινω την 1 γιατι τρωει και λιγοτερη μνημη, μετα περνα στα καπακια castagnaIT 6.3 και εισαι κομπλε

 

Πλεον δεν εχουμε καμμια δικαιολογια να ειμαστε σε 2.3.6

 

kai ena SS

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

άλλο ένα πράγμα που θέλω να μάθω για να μην ταλαιπωρούμε με τις εφαρμογές κλπ να μάθω να δουλεύω και το Titanium backup..και ίσως και κάποια εφαρμογή που θα μου πρότεινες!

 

Επειδή το titanium είναι λίγο μυστήριο, θα σου πρότεινα το gobackup. Είναι απλό, εύχρηστο, λειτουργικό και παίρνει πολλά backup εκεί που σε άλλα χρειάζεται να πληρώνεις. Επίσης το backup του αποθηκεύεται στην εξωτερική και δεν χρειάζεται να φοβάσαι ότι θα το χάσεις, αν καθαρίσεις την εσωτερική.

 

Πλεον δεν εχουμε καμμια δικαιολογια να ειμαστε σε 2.3.6

 

Συμφωνώ απολύτως! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν πριν λίγο που δοκίμαζα την EHNDROIX.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

γιατι την EHNDROIX ? τι εχει κανει ο τυπος αυτος με τη ρομ αυτη ρε κουρε για πες....
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Έχει ωραίο background στο μενού των ρυθμίσεων, όμορφη γραμματοσειρά, γενικά δουλειά στην εμφάνιση, πρόσθεσε κάποια σκριπτάκια και κάποια άλλα που τα γράφει στο thread του και για τις ώρες που την κράτησα λειτούργησε τέλεια.

 

Τις δοκιμάζω όλες για να δω τι παίζει. Εξάλλου όλες βασίζονται σ'αυτές των arco, ivendor και στο CastagnaIT Kernel, οπότε η καλή τους λειτουργία είναι μάλλον εξασφαλισμένη. Μου φαίνεται απίστευτο το πόσο λειτουργικές ics roms έχουμε πλέον και χαίρομαι να το βλέπω. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

φιλε ασε την biohazard και βαλε μια εξ' αυτων

 

1.stock RC2 ivendor

2.REMics by doomsday

 

τη πρωτη γιατι ειναι βανιλλα ICS και τη δευτερη γιατι ειναι η ομορφοτερη. Προτεινω την 1 γιατι τρωει και λιγοτερη μνημη, μετα περνα στα καπακια castagnaIT 6.3 και εισαι κομπλε

 

Πλεον δεν εχουμε καμμια δικαιολογια να ειμαστε σε 2.3.6

 

kai ena SS

 

Έβαλα την 2 και δεν βλέπω ελληνικό πληκτρολόγιο ενώ το σύστημα είναι στα ελληνικά...

 

Συμφωνώ απολύτως! Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν πριν λίγο που δοκίμαζα την EHNDROIX.

 

που βρίσκεται αυτή η ROM γιατί δεν την βρίσκω στην λίστα στο xda

Edited by hliasmdp
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Κατα λάθος έγραψα νέα απάντηση ενώ ήθελα να τροποποιήσω την από πάνω, πως σβήνω το μήνυμα που βλέπεις τώρα;; Edited by hliasmdp
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την 2 και δεν βλέπω ελληνικό πληκτρολόγιο ενώ το σύστημα είναι στα ελληνικά...

 

Έχει ελληνικά. Πήγαινε ρυθμίσεις συστήματος / γλώσσα και εισαγωγή / πληκτρολόγιο android / πάτα δεξιά και θα βρεις την ελληνική.

 

Αν δεν υπάρχει κατέβασε αυτό εδώ (που είχε ανεβάσει ο geo xar), τοποθέτησέ το με τον es file explorer στον φάκελο /system/app, κάνε reboot και όλα θα είναι εντάξει. Αν θέλεις κάποιο πληκτρολόγιο που να μοιάζει με το stock της samsung μπορείς να δοκιμάσεις το go keyboard ή το multiling

 

που βρίσκεται αυτή η ROM γιατί δεν την βρίσκω στην λίστα στο xda

 

Εδώ είναι.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη η aokp αλλα στην εμφανιση δεν μου αρεσε (αν και μονο κατι ψιλο διαφορες εχει), δεν μου καθοταν στο ματι.

Ειμαι με Remics τωρα, για μενα η πιο ομορφη και μετα η καθαρη ics ivendor και arco.

Δεν καταλαβα διαφορα σε ταχυτητα απο την aokp παντως.

Και στο antutu τα ιδια σκορ εχουν...

Η μπαταρια οσο προλαβα να δω ειναι μια χαρα, ακομα και με wifi δεν εχει τρελη καταναλωση.

Αν δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο μπαταριας με gb ειναι παρα πολυ κοντα.

 

Bug για μενα δεν υπαρχει...ισως το bitrate στο βιντεο αλλα δεν τρελαινομαι κιολας (ουτε το δοκιμασα).

Εν το μεταξυ ειναι ιδεα μου η τραβαει καλυτερες φωτο απ'οτι η gb?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι.

 

Δεν κατάφερα να δω την γλώσσα στην άλλη ROM αν και έκανα όσα μου είπες και την εγκατέστησα κιόλας γιατί δεν είχα επιλέξει Άγνωστε πηγές στο κινητό, αλλά δεν πειράζει,έχω κρατήσειτις οδηγίες :)

 

Λοιπόν έβαλα την EHNDROIX και πραγματικά είναι η πιο ωραία απ'όσες έχω δει με πολλά εφεδάκια linux-οειδέςκλπ. θα την κρατήσω λίγο καιρό γιατί δυο μέρες τώρα δεν έχω βρει ησυχία!!! Όσοι δεν την έχετε δοκιμάσει κάντε το. Δεν νομίζω να σας απογοητεύσει!!

Edited by hliasmdp
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

στην ΑΟΚΡ δεν μου αρεσε που βαζει την ωρα αριστερα του status bar
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δεξια την ειχε σε μενα αν θυμαμαι καλα.

H status bar δεν μου αρεσε και μενα πιο πολυ.

 

δεξια ειναι by default.

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι..λοιπόν μετά από μία ημέρα λειτουργίας του EHNDROIX το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως υπάρχει μία καθυστέρηση εμφάνισης εικονιδίων στο "desktop" που νομίζω για τα κινητά λέγεται launcher όταν για παράδειγμα γυρνάω από κάποια εφαρμογή ή όταν είμαι στις επαφές ας πούμε. Υπάρχει τρόπος διόρθωσης ή έτσι θα 'ναι;; γενικά όμως μου άρεσε πολύ
Alcatel one touch idol 6030x
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

αυτό είναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ σας.

 

Εχω το εξής θέμα: Προχθές εκεί που μιλούσα κόλλησε το κινητό μου και σταμάτησε να ανταποκρίνεται. περίμενα αρκετή ώρα και αφού δεν έκανε΄τίποτα ότι και να , του εβγαλα την μπαταρια και το ξανάνοιξα. Και τότε έίδα πως μου είχε σβηστεί όλο το ιστορικό κλήσεων και όλα τα μηνύματα.

 

Μπορώ με κάπιο τρόπο να κάω restore στην πρηγούμενη ημερομήνια ώστε να μην τα χάσω?

 

Το κινητό μου είαι το Samsung galaxy SPlus.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι..λοιπόν μετά από μία ημέρα λειτουργίας του EHNDROIX το μόνο που έχω να παρατηρήσω είναι πως υπάρχει μία καθυστέρηση εμφάνισης εικονιδίων στο "desktop" που νομίζω για τα κινητά λέγεται launcher όταν για παράδειγμα γυρνάω από κάποια εφαρμογή ή όταν είμαι στις επαφές ας πούμε. Υπάρχει τρόπος διόρθωσης ή έτσι θα 'ναι;; γενικά όμως μου άρεσε πολύ

 

Από μπαταρία τι λέει? Και γενικά όσοι έχετε δοκιμάσει κάποιες ics ποιά έχει την καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας?

Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει? Και γενικά όσοι έχετε δοκιμάσει κάποιες ics ποιά έχει την καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας?

 

η RC2 σκετη...

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία τι λέει? Και γενικά όσοι έχετε δοκιμάσει κάποιες ics ποιά έχει την καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας?

 

Σε όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι, το θέμα είναι να μπαίνει σε deep sleep o επεξεργαστής.

 

Περιμένω να ολοκληρωθεί και το upload της BioHazard (v.4) για να την δοκιμάσω. Ο δημιουργός της ισχυρίζεται ότι έχει κορυφαία μπαταρία (δεδομένου ότι έχει τοποθετήσει αρκετά script και tweaks γι'αυτό, έχει μάλιστα ενσωματωμένο και το V6 SuperCharger).

 

Ανέβηκε νέα EHNDROIX σήμερα (12.9.26), με ενδιαφέρουσες προσθήκες και με ενσωματωμένο radio fm!

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο καλυτερη η 6.3

 

Σε όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι, το θέμα είναι να μπαίνει σε deep sleep o επεξεργαστής.

 

Περιμένω να ολοκληρωθεί και το upload της BioHazard (v.4) για να την δοκιμάσω. Ο δημιουργός της ισχυρίζεται ότι έχει κορυφαία μπαταρία (δεδομένου ότι έχει τοποθετήσει αρκετά script και tweaks γι'αυτό, έχει μάλιστα ενσωματωμένο και το V6 SuperCharger).

 

Ανέβηκε νέα EHNDROIX σήμερα (12.9.26), με ενδιαφέρουσες προσθήκες και με ενσωματωμένο radio fm!

 

ραδιο? κατσε, εβαλε το spirit ή καποιο αλλο? τι εκανε το παλικαρι? :confused:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζει αν είναι το spirit ή όχι, αλλά δεν πιστεύω και δεν χρειάζεται λέει σύνδεση με internet. Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

 

Επιβεβαιώνω ότι η ρομ του ivendor rc2 με CastagnaIT Kernel v6.3 λειτουργεί άψογα!

Να μην ξεχνάμε τα full wipe και το format system ειδικά αν ερχόμαστε από gb rom...

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ραδιο? κατσε, εβαλε το spirit ή καποιο αλλο? τι εκανε το παλικαρι? :confused:

 

Κατεβάζω την EHNDROIX να τη δοκιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζει αν είναι το spirit ή όχι, αλλά δεν πιστεύω και δεν χρειάζεται λέει σύνδεση με internet. Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

 

Επιβεβαιώνω ότι η ρομ του ivendor rc2 με CastagnaIT Kernel v6.3 λειτουργεί άψογα!

Να μην ξεχνάμε τα full wipe και το format system ειδικά αν ερχόμαστε από gb rom...

 

και φορματ την εσωτερικη SD

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξεκαθαρίζει αν είναι το spirit ή όχι, αλλά δεν πιστεύω και δεν χρειάζεται λέει σύνδεση με internet. Όποιος το δοκιμάσει ας μας πει...

 

Επιβεβαιώνω ότι η ρομ του ivendor rc2 με CastagnaIT Kernel v6.3 λειτουργεί άψογα!

Να μην ξεχνάμε τα full wipe και το format system ειδικά αν ερχόμαστε από gb rom...

 

Στην EHNDROIX πάντως έχει μια εφαρμογή που λέγεται spirit free και παίζει κανονικά χωρίς internet

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...