Jump to content

Samsung Galaxy S Plus (I9001)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry αλλα ποια εκδοση του skype φορατε με την rc4 ? και αν εχεται προβλημα. Εγω στη καμερα της οθονης με βλεπω αλλα ο αλλος οχι ( ποτε πρασινη οθονη -ποτε μαυρο ) ενω στην πισω καμερα οκ. Τι σκτ να δοκιμασω? Υπαρχει περιπτωση βλαβης της cam? Στις αλλες εφαρμογες η καμερα ειναι οκ. Ευχαριστω....

 

εμένα μετα απο το post σου το τσεκαρησα και δουλεύει μια χαρα με τη τελευταία έκδοση του skype....

εισαι σιγουρος ?

πηγαινε σε ενα αλλο pc και δοκιμασε το...

εγω στη θεση σου αν δεν έβρισκα ακρη θα ξαναπερναγα τη rom να δω αν κάνει το ίδιο...

 

και να ρωτήσω και κάτι αν γνωρίζει κάποιος ,πως θα μπορούσα να ξαναβάλω το τυπο με το μήλο που καταουραει πριν το bootanimation χωρίς να ξαναφλασαρω το kernel ?

Edited by tonygal3

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

 

Ίσα ίσα που όπως είπε ο tonygal3 όλα κυλούν υπέροχα στην broodrom rc4. :)

Γενικά πάντως έχει παρατηρηθεί πως πολλά λαγκαρίσματα - ακόμα και "κρασαρίσματα" - σε απαιτητικά παιχνίδια οφείλονται στον υπερχρονισμό του επεξεργαστή. Για δοκίμασε να κατεβάσεις την maximum τιμή στα 1400Mhz.

 

Σβηνοντας το scaling αρχειο και αλλαζοντας το governor σε smartass (με το antutu cpu master) εξαλειψε προς το παρων τα κοληματα στα παιχνιδια και βελτιωσε κατα πολυ το wakeup lag, δεν χρειαστικε να αλλαξω συχνοτητα.. Το βλεπω προς το παρων και αν αντιμετοπισω προβληματα ή εντονο drain της μπαταριας, το πολυ πολυ να ριξω τα MHz λιγακι..

 

Επισης κανω εκ νεου battery calibration, μπας και καταφερω να ζει καθολου παραπανω.. Ο smartass μας κανει αν θελουμε battery life, σωστα? Δεν ξερω επισης αν μπορω να το κανω παραπανω undervolt, μιας που δεν πειραξα τπτ περαν του governor.. Εχεις κανει καθολου δοκιμες σε αυτο? Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Το Reactor Android είναι όλα τα λεφτά...

 

Εκεί κατέληξα κι εγώ τελικά. :D

 

Sorry αλλα ποια εκδοση του skype φορατε με την rc4 ? και αν εχεται προβλημα. Εγω στη καμερα της οθονης με βλεπω αλλα ο αλλος οχι ( ποτε πρασινη οθονη -ποτε μαυρο ) ενω στην πισω καμερα οκ. Τι σκτ να δοκιμασω? Υπαρχει περιπτωση βλαβης της cam? Στις αλλες εφαρμογες η καμερα ειναι οκ. Ευχαριστω....Τωρα μολις περασα μια τροποποιημενη απο τους xda εκδοση του skype και δουλεψε κανονικα. Τωρα θα ξαναδω την προσφατη εκδοση.... Επιστρεφω...

 

Δεν χρησιμοποιώ το skype, αλλά σε όλους εσάς που το χρησιμοποιείται ίσως βοηθήσει αυτό εδώ.

 

Υπάρχει κάποια επιλογή για την αύξηση της έντασης του ήχου των μηνυμάτων;Στις κεντρικές ρυθμίσεις για τον έλεγχο της έντασης τα έχω όλα στο τέρμα και παρόλα αυτά ακούγονται πολύ χαμηλά οι ειδοποιήσεις ενώ και στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων πέραν τις επιλογής ήχου για το μήνυμα δεν βρήκα κάποια άλλη επιλογή...:confused:

 

Πέρα από αυτά δεν υπάρχει κάτι άλλο. Η ένταση μπορεί να αυξηθεί αν βάλεις την broodrom rc4 με τον skyhigh kernel. Τόσο στη ρομ όσο και στον κερνελ έχουν προστεθεί βελτιωτικά του ήχου (προσωπικά μ'εντυπωσίασε η διαφορά). Αν δεν θέλεις ν'άλλαξεις ρομ, η προσθήκη μόνο του κερνελ μπορεί να είναι αρκετή.

 

Ο smartass μας κανει αν θελουμε battery life, σωστα? Δεν ξερω επισης αν μπορω να το κανω παραπανω undervolt, μιας που δεν πειραξα τπτ περαν του governor.. Εχεις κανει καθολου δοκιμες σε αυτο? Γνωμες?

 

Ναι ο smartassV2 είναι ο καλύτερος για την μπαταρία. Ούτε εγώ έχω κάνει ακόμα δοκιμές σ'αυτό.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Οδηγός γι' αρχάριους

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

ο καλύτερος για την μπαταρία ειναι ο powersave αλλά το τηλέφωνο ψιλοαργει λόγο χαμηλής συχνότητας cpu...

reactor android????

Edited by tonygal3

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι μόνο που ο powersave είναι καλός ως "sleep governor". Καλός για τη μπαταρία είναι και ο interactive X, o ενδεδειγμένος όμως για τον skyhigh σύμφωνα με τον προγραμματιστή του είναι ο smartassV2 (έχει κάποια scripts που μόνο με αυτόν λειτουργούν σωστά).

 

Reactor android = Boot Animation :)

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Οδηγός γι' αρχάριους

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει την XXKQ7 πριν την Broodrom και παραδόξως δεν μου είχε ελληνικό πληκτρολόγιο....

Για να το λες, δίκιο θα έχεις. Εγώ δεν ασχολήθηκα μαζί της πάνω από 20 λεπτά προτού φλασάρω εκ νέου την broodrom...

:)

 

Ναι, για να βάλεις κάποια stock rom (ακόμη και την broodrom) θα την περάσεις μέσω odin.

Για να περάσεις τα fix της RC4, θα τα περάσεις μέσω CMW και είναι απλή υπόθεση. Θα βάλεις το αρχείο zip μέσα στην εξωτερική σου κάρτα, θα κάνεις restart με recovery απ'το μενού του κινητού σου και θα σε πετάξει στην CMW. Από εκεί θα ακολουθήσεις το μενού και θα κάνεις install from SD, θα βρεις το αρχείο και θα το εγκαταστήσεις. (Το netfix διορθώνει τυχών προβλήματα του wlan, για να διορθώσεις και μερικά άλλα με το modem σου θα χρειαστείς και τα άλλα δύο αρχεία που δίνονται στην σελίδα της RC4 για το Q7 modem). Το ένα αρχείο το περνάς μέσω CMW και το άλλο μέσω odin.

 

Μήπως γνωρίζετε κάποιον καλόν startup manager για να κόψω μερικές διεργασίες κατά την εκκίνηση;

 

Αρκετα διαφωτιστικές οι πληροφορίες.

Μια διευκρίνηση παιδιά, για το fix του modem , ποια αρχεία χρειαζόμαστε ?

Τα KQ1 Modem και KQ1 Wifi binaries

η το KQ7 Modem?

 

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω την γνωμη σας στο εξης θεμα.

 

Σαν καλος μ..... που ειμαι πριν λιγα λεπτα μου επεσε το κινητο κατω και εσκασε με την οθονη και οπως καταλαβαινετε εγινε ..... κομματια...

 

αξίζει να παω να το δωσω για επισκευή (στο μεταξυ το εχω custom rom επανω.. broodROM rc2 ) ή να παω να παρω κανενα νεο κινητό ( τελευταία βλεπω παιζει πολυ το sony neo V) .. γιατι το πρωτο θα μου βγει καμια 100+ στο περιπου η επισκευη (εαν και δεν μπορω να βρω lcd screen στο internet) και το αλλο κανει 200 ..

 

το κινητο ειναι περιπου 6 μηνων

Edited by basilisraf
.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετα διαφωτιστικές οι πληροφορίες.

Μια διευκρίνηση παιδιά, για το fix του modem , ποια αρχεία χρειαζόμαστε ?

Τα KQ1 Modem και KQ1 Wifi binaries

η το KQ7 Modem?

 

Το KQ7 modem είναι ήδη προεγκατεστημένο με την έκδοση RC4, οπότε για να διορθώσεις τυχών προβλήματα με το WiFi θα πρέπει να περάσεις τα modem της KQ1.

To αρχείο KQ1 modem το περνάς μέσω odin και το KQ1 WiFi Binaries το περνάς μέσω CWM.

;)

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια σελίδα με τεράστια συλλογή από bootanimations εδώ.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4 (smartassV2 / sio)

Οδηγός γι' αρχάριους

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια σελίδα με τεράστια συλλογή από bootanimations εδώ.

 

Πολλές δουλειές μου ανοίγεις πάλι...

Μάτι δεν θα κλείσω το βράδυ. Πάλι boot animations θα περνάω..

:D

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν κάποια ακουστικά με χειριστήριο για αυξομείωση έντασης, για εναλλαγή σταθμών στο ραδιόφωνο και καθώς και για μεταβαση σε επόμενο τραγουδι στο player και να είναι ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ να δουλεύουν σωστά στο galaxy +. (εστω και bluetooth)

Ευχαριστώ εκ των προτέρω !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας αν τα κουμπιά της έντασης είναι λίγο χαλαρά και όχι πολύ σφιχτά; Το δικό μου όταν κτυπάει η δόνηση συντονίζονται και τρίζουν, έχουν λίγο τζόγο. Και με το δάκτυλο αν τα χτυπήσεις τρίζουν.
DiMkRoM
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει παρατηρήσει κανένας αν τα κουμπιά της έντασης είναι λίγο χαλαρά και όχι πολύ σφιχτά; Το δικό μου όταν κτυπάει η δόνηση συντονίζονται και τρίζουν, έχουν λίγο τζόγο. Και με το δάκτυλο αν τα χτυπήσεις τρίζουν.

 

Δεν ξέρω να σου πω τι συμβαίνει...

Τα δικά μου είναι αρκετά σφιχτά και δεν τρίζουν καθόλου... Απ΄την χρήση σου έγιναν έτσι ή το πήρες μ'αυτό το πρόβλημα;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα αρκετά περίεργο. ενώ έχω κάνει επιτυχώς root στην συσκευή μου εδώ και μήνες, τώρα ξαφνικά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι, οι εφαρμογές που απαιτούν root δεν δουλεύουν σωστά. Το αρχειάκι superuser υπάρχει κανονικά, τα logs του δουλεύουν και τις εφαρμογές μπορώ να τις κάνω toggle, παρόλα αυτά δεν λειτουργούν όπως πρέπει αναφέροντας ότι δεν υπάρχει root. Οι εφαρμογές είναι το Autokiller memory, το Set Cpu και κάποιες άλλες δευτερεύουσες.

 

δοκίμασα να κάνω unroot την συσκευή και ξανα root αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

καμιά ιδέα κάποιος? :worry::help:

 

EDIT: είδα ότι είχε εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα και σε κάποιον λίγες μέρες νωρίτερα αλλά δεν κατάφερα ακόμα να βρω λύση

Edited by dimokritos
Link to comment
Share on other sites

καντην unroot αλλα και απεγκαταστησε και το superuser και μετα ξαναπέρασε το root...

ROM:invendor 7 alpha 1 beta..

 

KERNEL:castagna it 10.4 luzlactive 245-1400 row...

PHONE..SAMSUNG GALAXY PLUS

recovery..5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

ξέρεις μήπως και πως θα απεγκαταστήσω τον superuser?? δεν έχω βρει κάποιον τρόπο..

 

EDIT: φίλε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ. όλα είναι μια χαρά :bow: :D

Edited by dimokritos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα θέμα αρκετά περίεργο. ενώ έχω κάνει επιτυχώς root στην συσκευή μου εδώ και μήνες, τώρα ξαφνικά χωρίς να έχω αλλάξει κάτι, οι εφαρμογές που απαιτούν root δεν δουλεύουν σωστά. Το αρχειάκι superuser υπάρχει κανονικά, τα logs του δουλεύουν και τις εφαρμογές μπορώ να τις κάνω toggle, παρόλα αυτά δεν λειτουργούν όπως πρέπει αναφέροντας ότι δεν υπάρχει root. Οι εφαρμογές είναι το Autokiller memory, το Set Cpu και κάποιες άλλες δευτερεύουσες.

 

δοκίμασα να κάνω unroot την συσκευή και ξανα root αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

 

καμιά ιδέα κάποιος? :worry::help:

 

EDIT: είδα ότι είχε εμφανιστεί το ίδιο πρόβλημα και σε κάποιον λίγες μέρες νωρίτερα αλλά δεν κατάφερα ακόμα να βρω λύση

 

Φιλε μου εγω το ειχα παθει αλλα απο οτι βλεπω το εφτιαξες ε?

Απο οτi καταλαβα εφταιγε το οτι εκανα update την εφαρμογη superuser, οποτε απο την στιγμη που το διορθωσα δεν την ξανακανω update και τωρα ειναι ολα ΟΚ.

ειδα οτι χρησιμοποιείς την εφαρμογη Autokiller memory, μπορεις να μου πεις τις ρυθμίσεις που εχεις κανει για να μην ψαχνω απο την αρχη.

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

μέχρι στιγμής όλα καλά. δείχνει να λειτουργεί οπότε θεωρώ ότι διορθώθηκε. αν εμφανιστεί update θα το αγνοήσω

 

στο autokiller έχω επιλεγμένο το preset Aggressive και δουλεύει πολύ ικανοποιητικά. αν χρειαστεί ίσως και να πειράξω τις 3 τελευταίες προκαθορισμένες τιμές του (πχ +10)

 

τα υπόλοιπα tweeks του προγράμματος δεν τα έχω πειράξει καθώς δεν ασχολήθηκα ακόμα αρκετά μαζί του

Link to comment
Share on other sites

Broodrom RC4, kernel SkyHigh 1.4a, ρύθμιση επεξεργαστή στα 1400, governor smartassV2, αναμονή σε δίκτυο, ομιλία 1 ώρα και 20 λεπτά, χρήση GPS 45 λεπτά, WiFi 1 ώρα, 19 ώρες πτήσης, καθόλου gaming, διάρκεια μπαταρίας 3 ημέρες και 15 ώρες χωρίς να το κλείσω καθόλου και χωρίς κανένα battery tweaking!

Θα τρελαθούμε εντελώς; Αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Έχω το κινητό απ'τον περασμένο Σεπτέμβρη και η μπαταρία δεν μου κρατούσε ούτε 2 ημέρες με την stock rom....

:blink:

Edited by WolfBack

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Broodrom RC4, kernel SkyHigh 1.4a, ρύθμιση επεξεργαστή στα 1400, governor smartassV2, αναμονή σε δίκτυο, ομιλία 1 ώρα και 20 λεπτά, χρήση GPS 45 λεπτά, WiFi 1 ώρα, 19 ώρες πτήσης, καθόλου gaming, διάρκεια μπαταρίας 3 ημέρες και 15 ώρες χωρίς να το κλείσω καθόλου και χωρίς κανένα battery tweaking!

Θα τρελαθούμε εντελώς; Αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Έχω το κινητό απ'τον περασμένο Σεπτέμβρη και η μπαταρία δεν μου κρατούσε ούτε 2 ημέρες με την stock rom....

:blink:

 

Έτσι είναι! Εμένα με την stock rom (2.3.3) και μέτρια πρός αρκετή χρήση δεν κρατούσε ούτε 24 ώρες! Με τα tweeks που κυκλοφορούν και τις διάφορες custom rom κρατάει πλέον άνετα με μέτρια χρήση 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Broodrom RC4, kernel SkyHigh 1.4a, ρύθμιση επεξεργαστή στα 1400, governor smartassV2, αναμονή σε δίκτυο, ομιλία 1 ώρα και 20 λεπτά, χρήση GPS 45 λεπτά, WiFi 1 ώρα, 19 ώρες πτήσης, καθόλου gaming, διάρκεια μπαταρίας 3 ημέρες και 15 ώρες χωρίς να το κλείσω καθόλου και χωρίς κανένα battery tweaking!

Θα τρελαθούμε εντελώς; Αν μου το έλεγαν δεν θα το πίστευα. Έχω το κινητό απ'τον περασμένο Σεπτέμβρη και η μπαταρία δεν μου κρατούσε ούτε 2 ημέρες με την stock rom....

:blink:

Περιπου ιδια χρηση κανω κ εγω κ μου εβγαλε ανετα 2μερες, με την διαφορα οτι εγω εχω συνεχεια ανοιχτο το bluetooth και χωρις καθολου ωρες πτησης.....

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είχα προβλήματα με την sdcard, τον έβαλα αφού τον προτείνει και ο προγραμματιστής του. Μια χαρά είναι!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Galaxy S Plus (GT-I9001)

ROM:broodROM RC4

KERNEL: SkyHigh V1.4d (smartassV2 / sio)

Οδηγός για νέους χρήστες

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Plus (I9001)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...