Jump to content

WP7 Development (Developers only)


ViEL
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα την βαση σε τι μπορω να την κανω κ πως ???

 

βαση δεδομενων ενοεις?

εχει sql linq το mango!

αλλα ειναι λιγο περιπλοκο!

tutorials

http://www.windowsphonegeek.com/ArticleIndex#

Link to comment
Share on other sites

βαση δεδομενων ενοεις?

εχει sql linq το mango!

αλλα ειναι λιγο περιπλοκο!

tutorials

http://www.windowsphonegeek.com/ArticleIndex#

 

βασικα θελω να φτιαξω ενα παιχνιδι γνωσεων με ερωτησεις κ απαντησεις σε πολλαπλης επιλογης

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να φτιαξω ενα παιχνιδι γνωσεων με ερωτησεις κ απαντησεις σε πολλαπλης επιλογης

 

με τον τροπο που σου λεω θα μπορεις να το κανεις ανετα! για να φτιαξεις την βαση ομως ειναι λιγο μπερδεμα, διαβασε τα tutorial και αν δεν καταλαβεις θα σε βοηθησω!

η λογικη σου ειναι η εξης:

μια εγγραφη θα περιεχει:

ενα πρωτευον κλειδι,εναν κωδικο ερωτησης οπου θα κανεις το search,την ερωτηση, την σωστη απαντησ, και 4 απαντησεις

 

οταν ο χρηστης δωσει μια απντηση κοιτας αν το text ειναι ιδιο με της σωστης στην εγγραφη και αναλογα λες σωστο η λαθος

Link to comment
Share on other sites

βασικα το συγκεκριμενο που ειναι γιατι μου εχει βγαλει το αρχικο index και ψιλοχαθηκα παντως πολυ καλο εχει τα παντα :)
Link to comment
Share on other sites

βασικα το συγκεκριμενο που ειναι γιατι μου εχει βγαλει το αρχικο index και ψιλοχαθηκα παντως πολυ καλο εχει τα παντα :)

 

δες στο localDB

http://www.windowsphonegeek.com/articles/Windows-Phone-Mango-Local-Database-mapping-and-database-operations

 

αν κολισεις καπου πες μου να σε βοηθησω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως να παίξουμε streaming audio και video. 'Εψαξα και για smooth streaming κλπ αλλά τελικά δεν κατάφερα τίποτα εκτός από το να παίξω local αρχεία, κάτι που γίνεται φυσικά και χωρίς την εγκατάσταση του SMf (Microsoft Media Platform: Player Framework (MMPPF) . Να πω πως είμαι και αρχάριος στον προγραμματισμό. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως να παίξουμε streaming audio και video. 'Εψαξα και για smooth streaming κλπ αλλά τελικά δεν κατάφερα τίποτα εκτός από το να παίξω local αρχεία, κάτι που γίνεται φυσικά και χωρίς την εγκατάσταση του SMf (Microsoft Media Platform: Player Framework (MMPPF) . Να πω πως είμαι και αρχάριος στον προγραμματισμό. Ευχαριστώ

 

Αυτό που ρωτάς δεν φαίνεται να έχει σχέση με το development όπου συζητάμε εδώ. Συνιστώ να απευθυνθείς στο θέμα των εφαρμογών... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305413

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδιά

Μπορώ να "συνδεθώ" σε μια βάση που βρίσκεται σε MS Azure;

Θα ήθελα να φτιάξω ένα προγραμματάκι που θα παίρνει τιμές απο Azure και θα τις εμφανίζει σε WP.

 

Ευχαριστώ

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω μια δικια μου ROM μπορει κανεις να φτιαξει αναλυτικο οδηγο στα ελληνικα η να με βοηθησει να καταλαβω τα βηματα απο το XDA Guide καθως δεν μπορω να διαχωρισω το NBH αρχειο?!?!?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
να ρωτησω κατι θελω να φτιαξω ενα σαν παιχνιδι οπου θα εμφανιζει μια εικονα κ ο χρηστης θα πρεπει να πατησει σε καποια συγκεκριμενα σημεια οπου αν ειναι σωστα να βγαζει εναν ηχο για σωστο ή αν ειναι λαθος αντιστοιχο για το λαθος κ μετα να προχωραει στην επομενη θα ηταν πιο ευκολο αν γινοταν μεσω ΧΝΑ ??? Edited by billstamaniac
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει δοκιμάσει κανείς ποιες διαφημησεις αποδίδουν πιο πολύ? Σε χρήμα παντα

 

EDIT

πολυ καλο αθρο

http://codingbehind.wordpress.com/2012/03/11/advertising-systems-for-windows-phone-7-23/

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να ρωτησω κατι σχετικα με το marketplace στο assembly info εχει επιλογη για greece και greece greek ποια η διαφορα των 2 ;

Επιπλεον μπορω μια εφαρμογη που ειναι πληρως στα ελληνικα να την ανεβασω σε ολα τα μαρκετ και να βαλω μια σημειωση στην πριγραφη οταν ολο το περιεχομενο ειναι στα Ελληνικα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Επειδη αποφασισα να μην ξαναδωσω τα 100 ευρω παλι για dev account ...Μηπως υπάρχει κανεις developer με περισευουμενο κωδικο (απο τα 3 που δινει) γιατι θελω να ξεκλειδωσω ενα Titan ??

 

Αν ναι ας μου στειλει ενα PM

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδιά,

προσπαθώ να φτιάξω μια εφαρμογή σε panorama και έχω κάποιες ερωτήσεις. Στην συνέχεια είμαι σίγουρος ότι θα βγουν και άλλες :lol::lol::lol:

 

1)

θέλω σε μια σελίδα να εμφανίσω μια εικόνα. σε αυτήν θα υπάρχουν ενσωματωμένες

η ιδέα είναι να προσημειώσω ένα remote control

τις φωτογραφίες από τα κουμπιά υπάρχουν. φωτογραφία του remote control υπάρχει.

 

έχει κανείς καμιά ιδέα για την υλοποίησή;

 

 

2)

θέλω να κάνω stream. Το format που έχω είναι M3U. Υποστηρίζπυν τα windows phone αυτό το playlist format;

 

 

Ευχαριστώ

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, έχω φτιάξει κάποιες εφαρμογές για το marketplace και μερικές από αυτές θέλω να τις βάλω επι πληρωμή ή με διαφημίσεις.

Γνωρίζεται τις νομικές/φορολογικές υποχρεώσεις ;

Πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος και λοιπά ;

Link to comment
Share on other sites

καλά κανεις δεν απαντάει εδώ; :blink:
Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

καλά κανεις δεν απαντάει εδώ; :blink:

 

 

Γενικά δεν έχει πολύ κίνηση το WP7 forum. Αν θέλετε ερωτήσεις για developing πήγαινε καλύτερα σε κάποιο εξειδικευμένο forum dotnetzone.gr , xda developers, microsoft msdn

Mobile Lineup : Nokia 3330 --> SE T300--> SE T630--> SE K750-->SE W960--> HTC Touch--> SE j105--> Nokia 5530 XpressMusic + Nokia C5 --> Huawei Ideos X5--> SE Xperia Neo V + LG Optimus 7-->Samsung Galaxy S4 mini DUOS-->ASUS Zenfone 2 (2GB Ram).Τα καλύτερα Κ750 --> Xperia Neo V-->j105 (έπεσε στην θάλασσα και έσταζε σκουριά)--> Νοκια C5 --> Ideos X5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά ένα πολύ καλό Community σχετικά με το Windows Phone Dev από φοιτητές είναι αυτό. http://studentguru.gr/

 

Ελπίζω να βοηθήσει κάποιους που θέλουν να κάνουν ένα startup και όχι μόνο..

The Object-Oriented Side Of Life... :rocket:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...