Jump to content

Sony Ericsson "Live with Walkman"


asikis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σημερα αρχισε να κανει επανεκινηση 3-4 φορες απο μονο του και ξαφνικα σταματησε κατα τη διαρκεια κλησης το μικροφωνο και το ακουστικο να λειτουργει!!το πηγα στο πλαισιο και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει προβλημα αλλα δεν μπορου να το αντικαταστησουν γιατι εχουν περασει 9 μερες απο την ημερ.αγορας ενω αυτοι το αντικαθηστουν σε 7!!!με στειλαν στη sony ericsson.....
Link to comment
Share on other sites

Στο pc διαβάζω κανονικά τα "tags" και είναι με ελληνικούς χαρακτήρες.

Στους υπόλοιπους φαίνονται κανονικά τα τραγούδια με στοιχεία με ελληνικούς χαρακτήρες;

 

στο player που εχει απο τη sony δεν φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγόρασα το δεύτερο Live with walkman.

Η μπαταριά του αναγραφεί 1160 mAh ενώ το πρώτο 1200

Μίλησα με την μαμά sonyericsson και μου εξήγησαν με λίγα λόγια ότι πλέον όλες οι μπαταριές είναι 1160.

Τα κινητά με 1200 είναι παλιότερη παρτίδα.

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγόρασα το δεύτερο Live with walkman.

Η μπαταριά του αναγραφεί 1160 mAh ενώ το πρώτο 1200

Μίλησα με την μαμά sonyericsson και μου εξήγησαν με λίγα λόγια ότι πλέον όλες οι μπαταριές είναι 1160.

Τα κινητά με 1200 είναι παλιότερη παρτίδα.

 

επιτελους.να λυθει το μυστηριο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 μέρες το αγόρασα και εγώ. Είναι το πρώτο μου κινητό με android και είμαι καταευχαριστημένος... Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το HTC diamond 1 με windows mobile 6.1 και ήταν μαύρο χάλι. Έχει και εμένα μπαταρία 1160 mAh αλλά συγκριτικά με το παλιό μου τηλέφωνο η μπαταρία κρατάει σχεδόν 3-4 φορές περισσότερο παρόλο που το χρησιμοποιώ μόλις 3 μέρες τώρα σχεδόν συνεχόμενα και με wifi και σαν walkman και 3g. Πιστεύω ότι με νορμάλ καθημερινή χρήση όπως έκανα και με τα προηγούμενα κινητά μου δηλαδή το πολύ 2 ώρες τηλέφωνο την μέρα και όλες τις υπόλοιπες ώρες σε αναμονή θα με κρατάει σίγουρα πάνω από 3-4 μέρες. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι σε εμπνέει να το πειράζεις συνέχεια :)

 

Παρεπιπτόντως είχε την εκδοση 4 στο κινητό με την αγορά του αλλά έκανε και αναβάθμιση μόλις το σύνδεσα με το PC companion...

Είναι ότι ήθελα από ένα κινητό. Δηλαδή δεν είναι παντόφλα, είναι πολύ εύχρηστο και γρήγορο χωρίς να τρώει κολήματα (και μάλιστα χωρίς να του αφαιρέσω καμία εφαρμογή για να το ελαφρώσω παρα μόνο το antivirus που είναι παντελώς άχρηστο σε linux λειτουργικά virus=windows-microsoft), έχει καλό και δυνατό ήχο για multimedia αφού ακούω πολύ μουσική , έχει android το οποίο ήταν σημαντικό κριτήριο αγοράς όπως και η μεγάλη του αυτονομία και τέλος έχει δυνατό φλάς το οποίο εννοειτέ πως το χρησιμοποιώ σαν φακό σε πάρα πολλές περιπτωσεις.

 

Γενικά πιστεύω ότι έκανα την τέλεια αγορά... Το μόνο που μένει ακόμη είναι μία μεγαλύτερη κάρτα μνήμης και μία καλή θήκη από τζελ για την στοιχειώδη προστασία του και προβλέπω να το έχω για πολλά χρόνια....

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 μέρες το αγόρασα και εγώ. Είναι το πρώτο μου κινητό με android και είμαι καταευχαριστημένος... Το προηγούμενο μου κινητό ήταν το HTC diamond 1 με windows mobile 6.1 και ήταν μαύρο χάλι. Έχει και εμένα μπαταρία 1160 mAh αλλά συγκριτικά με το παλιό μου τηλέφωνο η μπαταρία κρατάει σχεδόν 3-4 φορές περισσότερο παρόλο που το χρησιμοποιώ μόλις 3 μέρες τώρα σχεδόν συνεχόμενα και με wifi και σαν walkman και 3g. Πιστεύω ότι με νορμάλ καθημερινή χρήση όπως έκανα και με τα προηγούμενα κινητά μου δηλαδή το πολύ 2 ώρες τηλέφωνο την μέρα και όλες τις υπόλοιπες ώρες σε αναμονή θα με κρατάει σίγουρα πάνω από 3-4 μέρες. Αλλά το πρόβλημα είναι ότι σε εμπνέει να το πειράζεις συνέχεια :)

 

Παρεπιπτόντως είχε την εκδοση 4 στο κινητό με την αγορά του αλλά έκανε και αναβάθμιση μόλις το σύνδεσα με το PC companion...

Είναι ότι ήθελα από ένα κινητό. Δηλαδή δεν είναι παντόφλα, είναι πολύ εύχρηστο και γρήγορο χωρίς να τρώει κολήματα (και μάλιστα χωρίς να του αφαιρέσω καμία εφαρμογή για να το ελαφρώσω παρα μόνο το antivirus που είναι παντελώς άχρηστο σε linux λειτουργικά virus=windows-microsoft), έχει καλό και δυνατό ήχο για multimedia αφού ακούω πολύ μουσική , έχει android το οποίο ήταν σημαντικό κριτήριο αγοράς όπως και η μεγάλη του αυτονομία και τέλος έχει δυνατό φλάς το οποίο εννοειτέ πως το χρησιμοποιώ σαν φακό σε πάρα πολλές περιπτωσεις.

 

Γενικά πιστεύω ότι έκανα την τέλεια αγορά... Το μόνο που μένει ακόμη είναι μία μεγαλύτερη κάρτα μνήμης και μία καλή θήκη από τζελ για την στοιχειώδη προστασία του και προβλέπω να το έχω για πολλά χρόνια....

 

καλως ηρθες στον κοσμο του android λοιπον φιλτατε!ο,τι χρειαστεις μην διστασεις να μας ρωτησεις.

Εννοειται το android σε συγκριση με wm ειναι η μερα με το απολυτο σκοταδι.

Μια διευκρινιση,το κινητο φοραει την 2.3.4.φανταζομαι αυτο εννοεις οταν λες 4.καθως η 4.0 ειναι η ice cream sandwich που θα παρει σε μερικους μηνες..

Το κινητο ειναι το best value for money μαζι με το neo v.και σιγουρα θα πας για μεγαλυτερη καρτα μνημης..

Μαζι με τη θηκουλα,παρε και μια μεμβρανη για την οθονη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κινητό και εδώ και μια εβδομάδα που το έχω το έχω λιώσει :p .Με την βοήθεια σας έλυσα και το θεματάκι με το ίντερνετ ,το έκανα και root κι όλα καλά.Όμως από τη στιγμή που εγκατέστησα το addsfree αν κάνω επανεκκίνηση το κινητό, δεν μπορεί να κάνει load τα widget που έχω στην οθόνη και πρέπει να τα περάσω από την αρχή.Το απεγκατέστησα έκανα επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια.Τι να φταίει?Μήπως έκανα καμιά βλακεία? Να πω επίσης ότι τα widget τα έχω εγκατεστημένα στη μνήμη του τηλεφώνου,άρα δε φταίει αυτό

 

edit: Το έκανα αναβάθμιση με την 0.62 και χάθηκε το ροοτ, δεν πειράζει θα το κάνω όταν βγει η αναβάθμιση, το πρόβλημα όμως με τα widget εξακολουθεί να υπάρχει...έκανα απεγκατάσταση-εγκατάσταση τις εφαρμογές widget πάλι τα ίδια :(

Edited by Purplegirl
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι το best value for money μαζι με το neo v.

 

+1

Οταν το πηρα το προοριζα για δευτερο, λεω ενταξει 170 εχει οτι πρεπει για να ξανα-ασχοληθω με android. Εχω παθει πλακα με τις δυνατοτητες του μικρου, φυσικα εγινε το πρωτο και αναντικαταστατο τηλεφωνο.

Ταχυτατο, εχει παιξει οτι 3d HD game του χω βαλει για δοκιμη χωρις κολληματα, απιστευτος ηχος, compact συσκευη και σαν τηλεφωνο κανενα απολυτως προβλημα.

 

Οποιος θελει android με τιμη 150-200 παει κατευθειαν σε live ή Neo V αναλογως τι οθονη θελει.

 

 

Καλησπέρα :) Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το κινητό και εδώ και μια εβδομάδα που το έχω το έχω λιώσει :p .Με την βοήθεια σας έλυσα και το θεματάκι με το ίντερνετ ,το έκανα και root κι όλα καλά.Όμως από τη στιγμή που εγκατέστησα το addsfree αν κάνω επανεκκίνηση το κινητό, δεν μπορεί να κάνει load τα widget που έχω στην οθόνη και πρέπει να τα περάσω από την αρχή.Το απεγκατέστησα έκανα επανεκκίνηση και πάλι τα ίδια.Τι να φταίει?Μήπως έκανα καμιά βλακεία? Να πω επίσης ότι τα widget τα έχω εγκατεστημένα στη μνήμη του τηλεφώνου,άρα δε φταίει αυτό

 

Εχεις καποιον launcher ή αυτον του κινητου; Παντως και εγω το χω το adsfree και δεν εχω τετοιο προβλημα οποτε δεν νομιζω να οφειλεται εκει. Δοκιμασες να κανεις uninstall τα widgets και να τα ξαναβαλεις;

Link to comment
Share on other sites

έχω τον go launcher το πρόβλημα εμφανίζεται και σ'αυτον και στου κινητού

 

 

edit: τελικά στον launcher του κινητού διορθώθηκε από μόνο του το πρόβλημα, στον go launcher αναγκάστηκα να κάνω unistall και install ξανά και διορθώθηκε κι εκεί. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τι έφταιξε εξαρχής

Edited by Purplegirl
Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στον κοσμο του android λοιπον φιλτατε!ο,τι χρειαστεις μην διστασεις να μας ρωτησεις.

Εννοειται το android σε συγκριση με wm ειναι η μερα με το απολυτο σκοταδι.

Μια διευκρινιση,το κινητο φοραει την 2.3.4.φανταζομαι αυτο εννοεις οταν λες 4.καθως η 4.0 ειναι η ice cream sandwich που θα παρει σε μερικους μηνες..

Το κινητο ειναι το best value for money μαζι με το neo v.και σιγουρα θα πας για μεγαλυτερη καρτα μνημης..

Μαζι με τη θηκουλα,παρε και μια μεμβρανη για την οθονη

 

Ναι δίκιο έχεις 2.3.4 είναι το android και ο αριθμός έκδοσης είναι το 4. @.%.#κλπ... Μεμβράνη αγόρασα μαζί με την αγορά του από την vodafone αλλά δεν την έχω βάλει ακόμη μιας και έχω ακόμη αυτή του εργοστασίου... Σήμερα αγόρασα και την microsd Transcend 8 gb 10 class και μένει ακόμη η θήκη και ίσως του πάρω και έναν usb adapter για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου http://www.sonyericsson.com/cws/products/accessories/overview/an401?cc=gr&lc=el ώστε να το φορτίζω και στο αυτοκίνητο γιατί αν και όταν το βαρεθώ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την μπαταρία προς το παρών όλη την ώρα πειραματίζομαι και το σκαλίζω με αποτέλεσμα να χρειάζεται κάθε μέρα σχεδόν φόρτισμα... Θα τον έπαιρνα και αυτόν σήμερα αλλά στο πλαίσιο που πήγα δεν είχε τον γνήσιο της sony ericsson και δεν είχα αρκετό χρόνο για να το ψάξω... Πάντως την πρώτη μέρα που δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ σχεδόν καθόλου με το κινητό δεν κατανάλωσε καθόλου μπαταρία και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι με την ελάχιστη χρήση που έκανα ως τώρα στα προηγούμενα κινητά μου θα με κρατάει εύκολα 4 μέρες αφόρτιστο. Αλλά προς το παρών όλα είναι μόνιμα ανοιχτα... Wifi , 3g , φωτεινότητα της οθόνης στο φουλ, η μπαταρία ακόμη καινούργια και άστρωτη και όλη την ώρα το σκαλίζω το καμαρώνω και το παίζω σαν να είμαι μικρό παιδάκι :D... Βλέπετε είναι και το πρώτο μου κινητό με κάποιο σοβαρό λειτουργικό σύστημα...

 

Μόλις διαβάσω αρκετά και ενημερωθώ αρκετά και για το rooting και μόλις μάθω πως μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνω χωρίς κινητό και θα μπορώ να το επαναφέρω, θα το hackαρω κιόλας ώστε να το παραμετροποιήσω στα μέτρα μου αλλά όλα αυτά σιγά σιγά στην ώρα τους... Προς το παρών μαθαίνω τα βασικά αν και πιστεύω ότι πλέον τα έχω μάθει σχεδόν όλα τόσες ωρες που το σκαλίζω. Αλλά εξαρχής μου φαινόταν το android πολύ εύκολο και δεν δυσκολεύτικα καθόλου και μάλιστα χωρίς να διαβάσω και το manual..

 

Τελος πάντων σταματάω γιατί μου αρέσει το γράψιμο και ήδη θα σας κούρασα...

OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι δίκιο έχεις 2.3.4 είναι το android και ο αριθμός έκδοσης είναι το 4. @.%.#κλπ... Μεμβράνη αγόρασα μαζί με την αγορά του από την vodafone αλλά δεν την έχω βάλει ακόμη μιας και έχω ακόμη αυτή του εργοστασίου... Σήμερα αγόρασα και την microsd Transcend 8 gb 10 class και μένει ακόμη η θήκη και ίσως του πάρω και έναν usb adapter για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου http://www.sonyericsson.com/cws/products/accessories/overview/an401?cc=gr&lc=el ώστε να το φορτίζω και στο αυτοκίνητο γιατί αν και όταν το βαρεθώ δεν θα έχω κανένα πρόβλημα με την μπαταρία προς το παρών όλη την ώρα πειραματίζομαι και το σκαλίζω με αποτέλεσμα να χρειάζεται κάθε μέρα σχεδόν φόρτισμα... Θα τον έπαιρνα και αυτόν σήμερα αλλά στο πλαίσιο που πήγα δεν είχε τον γνήσιο της sony ericsson και δεν είχα αρκετό χρόνο για να το ψάξω... Πάντως την πρώτη μέρα που δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ σχεδόν καθόλου με το κινητό δεν κατανάλωσε καθόλου μπαταρία και αυτό με κάνει να πιστεύω ότι με την ελάχιστη χρήση που έκανα ως τώρα στα προηγούμενα κινητά μου θα με κρατάει εύκολα 4 μέρες αφόρτιστο. Αλλά προς το παρών όλα είναι μόνιμα ανοιχτα... Wifi , 3g , φωτεινότητα της οθόνης στο φουλ, η μπαταρία ακόμη καινούργια και άστρωτη και όλη την ώρα το σκαλίζω το καμαρώνω και το παίζω σαν να είμαι μικρό παιδάκι :D... Βλέπετε είναι και το πρώτο μου κινητό με κάποιο σοβαρό λειτουργικό σύστημα...

 

Μόλις διαβάσω αρκετά και ενημερωθώ αρκετά και για το rooting και μόλις μάθω πως μπορώ να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν θα μείνω χωρίς κινητό και θα μπορώ να το επαναφέρω, θα το hackαρω κιόλας ώστε να το παραμετροποιήσω στα μέτρα μου αλλά όλα αυτά σιγά σιγά στην ώρα τους... Προς το παρών μαθαίνω τα βασικά αν και πιστεύω ότι πλέον τα έχω μάθει σχεδόν όλα τόσες ωρες που το σκαλίζω. Αλλά εξαρχής μου φαινόταν το android πολύ εύκολο και δεν δυσκολεύτικα καθόλου και μάλιστα χωρίς να διαβάσω και το manual..

 

Τελος πάντων σταματάω γιατί μου αρέσει το γράψιμο και ήδη θα σας κούρασα...

 

Αυτο που κανείς φίλτατε ειναι το πιο σωστό.πρεπει πρωτα να κατανοήσεις την φιλοσοφία android και τον τρόπο που αυτό λειτουργεί και μετά να κανεις οποιαδήποτε "περίεργη" ενέργεια.

Όσον αφορά στο root και unroot η διαδικασία ειναι πανεύκολη.αλλά έχεις όλο τον καιρο μπροστά σου.

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει το WT19i με linux? Προσωπικά μετά από κάποιες αλλαγές στις ρυθμίσεις του κινητού κατάφερα να κάνω τα ubuntu να αναγνωρίσουν την sd card αλλά μόλις πατήσω ασφαλής κατάργηση της συσκευής και το ξεσυνδέσω από το usb του υπολογιστή τότε το android δεν μου αναγνωρίζει την sd card και πρέπει να κάνω επανεκίνηση του κινητού για να την αναγνωρίσει ξανά... Αντιμετωπίζει κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα? Υπάρχει κάποια εφαρμογή στο ubuntu και γενικά στο linux από την οποία να μπορώ να κάνω αναβάθμιση του κινητού και όλα τα σχετικά όπως το PC combanion των windows???
OnePlus 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις αγόρασα το εν λόγω κινητάκι και το βρίσκω άριστο για τα χρήματά του.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόση ώρα πρέπει να το αφήσω για την πρώτη φόρτηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Μόλις αγόρασα το εν λόγω κινητάκι και το βρίσκω άριστο για τα χρήματά του.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω πόση ώρα πρέπει να το αφήσω για την πρώτη φόρτηση?

 

Καλομιλητο!

Μεχρι να ολοκληρωθει η φορτιση..:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιουμε το 3g ; Δεν εχω ''εικονιδιο'' οτι η υπηρεσια ειναι ενεργη....;;;;

 

Εχεις τικαρει τα δεδομενα ενεργα;

Στο δικτυο κινητης εχεις βαλει επιλογη WCDMA;

Τις ρυθμισεις στο ΑPN φανταζομαι τις εχεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχεις τικαρει τα δεδομενα ενεργα;

Στο δικτυο κινητης εχεις βαλει επιλογη WCDMA;

Τις ρυθμισεις στο ΑPN φανταζομαι τις εχεις

Ναι στα 2 πρωτα αυτο με το ΑPN δεν το'πιασα αν και ενεργοποιησα τα δεδομενα εικονιδιο 3g γιοκ και μου εμφανιζει ''H'' εικονιδιο (οταν ενεργοποιω τα δεδομενα) που στο manual δεν εξηγει τι ειναι.Υπαρχουν εξηγησεις για τα εικονιδια ''G'' ''E'' ''3G'' ''R'' αλλα οχι ''H''. Στο APN εχω cosmote internet και cosmote mms

 

EDIT: στο ΑPΝ ειναι τσεκ cosmote 3g αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν εχω το εικονιδιο οτι το 3g ειναι ενεργο στο status bar

Edited by Ebony
Link to comment
Share on other sites

Ναι στα 2 πρωτα αυτο με το ΑPN δεν το'πιασα αν και ενεργοποιησα τα δεδομενα εικονιδιο 3g γιοκ και μου εμφανιζει ''H'' εικονιδιο (οταν ενεργοποιω τα δεδομενα) που στο manual δεν εξηγει τι ειναι.Υπαρχουν εξηγησεις για τα εικονιδια ''G'' ''E'' ''3G'' ''R'' αλλα οχι ''H''. Στο APN εχω cosmote internet και cosmote mms

 

EDIT: στο ΑPΝ ειναι τσεκ cosmote 3g αλλα αναρωτιεμαι γιατι δεν εχω το εικονιδιο οτι το 3g ειναι ενεργο στο status bar

 

Αφου βγάζει Η σημαίνει ότι έχεις 3G και είσαι κομπλέ..

 

sent εύκολα και γρήγορα via my hardware keyboard...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Υπάρχει τρόπος να συγχρονίσω τα playlists εκτός από τα τραγούδια; Δοκίμασα με 3 προγράμματα (MediaMonkey, Media Player, Media Go) και ενώ τα playlists δημιουργούνται στο κινητό, το πρόγραμμα αναπαραγωγής αδυνατεί να τις αναγνωρισει και μου δείχνει μόνο τα τραγούδια.

 

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο τελευταια μου κανει το εξης.ενω το εχω κλειδωμενο και στην αναμονη και ο φωτισμος κλειστος ανα 10 δευτερα ανοιγει μονος του και παλι κλεινει.σαν να ερχετε ειδοποιηση.και να φανταστειτε την φωτεινοτητα την εχω τελειως στο χαμηλο.:wacko:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.. αν βγει το root για την 0.62 εκδοση πως μπορω να διαγραψω την σαβουρα της μαμα sony που πιανει τοσο χωρο?

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση.. αν βγει το root για την 0.62 εκδοση πως μπορω να διαγραψω την σαβουρα της μαμα sony που πιανει τοσο χωρο?

 

Δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3937652#post3937652

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια ερωτηση.. αν βγει το root για την 0.62 εκδοση πως μπορω να διαγραψω την σαβουρα της μαμα sony που πιανει τοσο χωρο?

 

Anttek App Manager.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θέλω να αγοράσω μεγαλύτερη μνήμη. Θα παίζει ρόλο στην ταχύτητα αν βάλω micro sd class 4, 6 ή 10?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson "Live with Walkman"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...