Jump to content

[Επίσημο] Motorola FIRE XT311


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πιστεύω οτι αναβαθμίζεται σε 4.

 

Τουλαχιστον μπορουμε να προσθεσουμε καμια γλωσσα στο μενου;

Εχω παρει 2 και θελω ανα βαλω βουλγαρικα στο ενα.

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 101
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχως εχει ελαχιστες επιλογες. Και δεν εχει τη γλωσσα που θελω.

Πρωτη φορα μου τυχαινει σε android.

XPERIA NEO V

SONY TIPO DUAL

MOTOROLA XT311

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις

πως παίρνουμε

Screenshot;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον μπορουμε να προσθεσουμε καμια γλωσσα στο μενου;

Εχω παρει 2 και θελω ανα βαλω βουλγαρικα στο ενα.

 

δοκιμασε αυτην την εφαρμογή MoreLocale 2

Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κάνεις πως παίρνουμε

Screenshot;

 

KAI

Πώς γίνεται

να μην ενεργοποιείται η μουσικη

κάθε φορά που βάζουμε τα ακουστικά;

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | Nokia 3210 4G (2024) | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μέσω του Motorola Software Update υπάρχει αναβάθμιση του κινητού σε Android 2.3.5. Αναφέρει ότι βελτιώνεται η μπαταρία.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators
Οταν το πηρα το κινητο ειχε την 2.3.5....ξερει κανεις πως μηδενιζει ο χρονος?

 

Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ακούστε πως έχει η κατάσταση...

Έχω το motorola xt311, με εκδοση 2.3.5 και το είχα κάνει και root.

Μετράω λίγες μέρες στο android και δυστυχώς την πάτησα και έκανα βλακεία!

Εκεί που το πείραζα και προσπαθούσα να γλιτώσω χώρο πάτησα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και από τότε ενώ ανοίγει κανονικά δεν υπάρχει launcher (απ' ό,τι έχω καταλάβει) και έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Υπάρχει λύση;

 

βοηθείστε γιατί έχω μείνει χωρίς κινητό... :O

•••
Link to comment
Share on other sites

Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

 

Ναι,αλλα έτσι δεν χάνεις τα πάντα?Ρυθμίσεις?

Δεν θα πρέπει να ξαναπεράσεις όλες τις εφαρμογές από την αρχή?:(

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις το έκανα root. Τώρα, πως μπορώ να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην κάρτα SD? Με λίγες εφαρμογές έχω μόνο 50MB ελεύθερα!!!...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγώ μόλις το έκανα root. Τώρα, πως μπορώ να αποθηκεύω τις εφαρμογές στην κάρτα SD? Με λίγες εφαρμογές έχω μόνο 50MB ελεύθερα!!!...

 

Κάποιες εφαρμογές έχουν την επιλογή αποθήκευσης στη κάρτα SD. Αυτό τι διάφορα έχει από το να έχει γίνει root;

Από ότι διαβάζω είναι κάπως ιδιαίτερη η διαδικασία του root για τη συγκεκριμένη συσκευή, το επιβεβαιώνεις;

Δίνονται σημαντικά πλεονεκτήματα αν γίνει επιτυχώς το root; Αξίζει τον κόπο; Δώσε αν έχεις τη καλοσύνη παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια διαδικασια ακοολουθησατε για το root?? ειναι αποτελεσματικο? αν μπορειτε συνοψιστε τη εδω.. τις επαφεσ μπορουμε να τις μεταφερουμε στην καρτα μνημης? (πιανουν παρα πολυ χωρο)
Link to comment
Share on other sites

Στο νετ είχα βρεί αυτόν τον οδηγό http://www.androidust.com/how-to-root-motorola-fire-xt311-with-superoneclick-method/ αλλα εγώ δεν το 'εχω κανει root.

Οι επαφές σου που πιάνουν πολύ χώρο ειναι οι Contact Usage στο Storage Usage?Είχα διαβάσει οτι η GB το εχει σαν bug και μεγαλώνει την χωριτηκότητα του contact storage μόνο του.Αυτό που έλεγαν και το δοκίμασα και εγώ ειναι,έχωντας τις επαφές σου συγχρονισμένες στο gmail, με τηλεφωνα κτλ, πατάς επάνω στο contacts storage και clear data.Σβήνονται ολες οι επαφές του τηλέφωνου σου.Μετά ανοίγεις το wifi και τον συγχρονισμό οι επαφές σου περνάνε αυτόματα στο τηλέφωνο απο το gmail.Η βλακεία ειναι οτι πρέπει να το κάνεις που και που όταν αρχίζει να μεγαλώνει πάλι η χωριτηκότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω κάνει δώρο το συγκεκριμένο κινητό. Αυτός που το χρησιμοποιεί μου παραπονέθηκε ότι ενώ μιλάει ξαφνικά σταματάνε να τον ακούνε. Αντιμετώπισε κάποιος παρόμοιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδιά το έχει αγοράσει πρόσφατα η κοπέλα μου και αντιμετωπίζουμε τα εξής προβλήματα:

 

1. Νεκρώνει η οθόνη (δεν δείχνει τίποτα) και πρέπει να βγάλει την μπαταριά για να δουλέψει πάλι.

2. δεν μπορεί να κατεβάσει εφαρμογές γιατί λέει ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο κιν. αλλά έχει κάρτα 2gb με το 1,5 ελεύθερο!!!

 

δεν μπόρεσα να βρω κάπου επιλογή να κατεβαίνουν αυτόματα τα apps στην κάρτα και όχι στο τηλ... υπάρχει λύση για αυτό;;

επίσης κάποιες εφαρμογές (πχ facebook) είναι από default στο κιν μπορώ να το μεταφέρω στην κάρτα;; από το μενού ρυθμίσεις/εφαρμογές μου την έχει γκριζαρισμένη την επιλογή μεταφορά στην κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον το εχει παραφορτωσει με εφαρμογες το κινητο και δεν την παλευει και κρασαρει.Δυστηχως η εσωτερικη μνημη ειναι ελαχιστη.Και να μεταφερεις στην SD καρτα οποιες εφαρμογες μεταφερονται,παντα πιανει και στο τηλεφωνο λιγο χωρο.

Πρεπει να σβησει μερικες εφαρμογες και να μεταφερει στην SD οσες μεταφερονται.

Για να σου μεταφερονται αυτοματα στην καρτα εφαρμογες δεν γνωριζω.

Το facebook δεν μεταφερετε στην SD.

 

παιδιά το έχει αγοράσει πρόσφατα η κοπέλα μου και αντιμετωπίζουμε τα εξής προβλήματα:

 

1. Νεκρώνει η οθόνη (δεν δείχνει τίποτα) και πρέπει να βγάλει την μπαταριά για να δουλέψει πάλι.

2. δεν μπορεί να κατεβάσει εφαρμογές γιατί λέει ότι δεν υπάρχει ελεύθερος χώρος στο κιν. αλλά έχει κάρτα 2gb με το 1,5 ελεύθερο!!!

 

δεν μπόρεσα να βρω κάπου επιλογή να κατεβαίνουν αυτόματα τα apps στην κάρτα και όχι στο τηλ... υπάρχει λύση για αυτό;;

επίσης κάποιες εφαρμογές (πχ facebook) είναι από default στο κιν μπορώ να το μεταφέρω στην κάρτα;; από το μενού ρυθμίσεις/εφαρμογές μου την έχει γκριζαρισμένη την επιλογή μεταφορά στην κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα root, εβαλά καινούριο SU και busybox (ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ μπορεί να κολλήσει τη συσκευή μόνιμα). Μετά αφαίρεσα από το κινητό κάτι ringtones, μερικά έπιαναν 0.5ΜΒ το καθένα!!! Εβαλα Link2SD και πλέον ΟΛΑ μπαίνουν στην κάρτα. Αφαίρεσα εφαρμογές youtube, gmail, maps κλπ από το σύστημα και τις έβαλα ξανά από το market ώστε να μπούν στην κάρτα (γιατί διαφορετικά μένουν οι stock εφαρμογές στο κινητό με την παλιά τους έκδοση πιανοντας χώρο και στην κάρτα μπαίνουν οι ενημερώσεις τους). Επίσης έβγαλα τελείως εφαρμογές που δεν χρφειάζομαι όπως File Browser, Notepad, RSS, News & Weather, Weather, google search κλπ (ΠΡΟΣΟΧΗ μην σβήσουμε κάτι που χρειάζεται και μετά καταστρέψουμε το τηλέψωνο). Τώρα έχω αρκετό χώρο σε σχέση με παλιά και δεν γεμίζει. Επίσης έκανα freeze ορισμένες εφαρμογές ώστε να μην τρέχουν (και εδώ προσοχή) και έχω και κάμποση ελέυθερη μνήμη σε συνδυασμό με τα σβήματα που έκανα (αυτό το weather όλη την ώρα έτρεχε...).

 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν υπάρχουν ROM στο κινητό ώστε να μπορούν να περαστούν σε περίπτωση που κάτι γίνει λάθος και έτσι πρέπει ότι και να κάνεις να μην καταστρέψεις την ROM που φοράει. Εγώ άφησα και μερικές εφαρμογές μέσα που αν και δεν τις ήθελα, χρειάζονταν σε περίπτωση που κάνω ποτέ επαναφορά (πχ ο launcher).

 

Το πιο safe "πείραγμα" που μπορεί να κάνει κανείς είναι να το κάνει root, να σβήσει σχεδόν όλα τα ringtone και να βάλει το LINK2SD ώστε να στέλνεί όλες τις εφαρμογές στην κάρτα. Αντε και κάτι εφαρμογές που δεν είναι critical για το σύστημα. Και πάλι όμως θέλει προσοχή. Τα υπόλοιπα αν δεν ξέρετε τι κάνετε καλό είναι να μην τα πολυπειράξετε διότι μπορεί αφαιρόντας μια εφαρμογή το τηλέφωνο να μην μπορεί να λειτουργήσει σωστά ή ακόμα και να μην ανοίξει. Επίσης ότι σβήνεται από το σύστημα δεν επάνέρχεται πίσω ούτε με επαναφορά. Θέλει να περαστεί ξανά ROM (που δεν υπάρχει)!

 

Τώρα έχω 22 εφαρμογές+ενημερώσεις και περίπου 50 ΜΒ ελέυθερα αλλά ότι κατεβάζω το στέλνω στην κάρτα με το Link2SD. Από μνήμη RAM έχω γύρω στα 48ΜΒ ελέυθερα.

 

Οι εφαρμογές που χρειάζονται μετά το root για το απλό μέρος είναι το Titanium Backup (για backup και σβήσιμο ROM εφαρμογών (ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!)), Link2SD (για μεταφορά στην κάρτα), εναν Root explorer (για να σβήστούν τα ringtones).

Edited by mich
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βαλει τιποτα η κοπελια... τις default apps εχει!!!! και μαλιστα τωρα που πηγα να κανω update στις υπαρχουσες δεν επαρκουσε ο χωρος ουτε για αυτες.... τραγικο τηλεφωνο...

 

τεσπα φιλε mich μπορεις να με βοιθησεις με το root; δεν ειχα ποτε android συσκευη και δεν ξερω πως και τι..

Link to comment
Share on other sites

http://www.androidust.com/how-to-root-motorola-fire-xt311-with-superoneclick-method/

 

Αυτό το guide όπως το ποσταρε και ένας φίλος πιο πάνω παίζει με 2.3.5 έκδοση λογισμικού. Εγω το έκανα από το XDA forum αλλά είναι το ίδιο ακριβώς guide.

Να σου υπενθυμήσω ότι κάνοντας root το κινητό το κάνεις με δική σου ευθύνη. Ευχαρίστως να σου απαντήσω και να σε βοηθήσω αν έχεις απορίες αλλά πάντα η ευθύνη δική σου.

 

Aν το 4 δεν παίξει τότε να βάλεις drivers. Βρίσκονται η στο site της μοτορολα αλλά νομίζω ότι τους έχει και η συσκευή μόλις την Plugaρεις στο PC και στο αναγνωρίσει σαν removable storage.

 

Πρόσεξε το firewall μήπως σου μπολοκάρει το abd shell.

 

Για το RootD3_zhCN.cmd που σου λέει να τρέξεις είναι στα κινέζικα. Υπάρχει μέσα στο αρχείο και το Αγγλικό, αν θες τρέξε αυτό. Μπορείς να τσεκάρεις με ένα notepad ότι είναι οι ίδιες εντολές εκτός από τα μηνύματα που είναι αγγλικά.

 

Στο βήμα 7 που κάνει reboot ίσως θα πρέπει να βγάλεις και να ξαναβάλλεις το καλώδιο εκεί που λέει waiting for phone αλλιώς δεν θα το αναγνωρίσει. Κάντο αφού ανοίξει πάλι το κινητό και εφόσον δε στο έχει αναγνωρίσει.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ. Αν γίνει μ....α πάει το κινητάκι κατα πάσα πιθανότητα γιαυτό διαβασέ το πολλές φορές μέχρι να σιγουρευτείς οτι το κατάλαβες. Και πάλι θυμήσου οτι κάνεις το κάνεις με δική σου ευθύνη. Δεν είναι δικό μου το guide ούτε τα αρχεία που κατεβάζεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!

 

Δε μπορώ με τίποτε να συγχρονίσω τις επαφές που έχω στο 311 με ένα καινούριο (μοντ. 2013) Yaris με Car Multimedia... Υποτίθεται ότι την πρώτη φορά που συνέδεσα το τηλέφωνο με το αυτοκίνητο μέσω bluetooth θα μου μετέφερε όλες τις επαφές στο όχημα, ούτε αυτό συνέβη όμως, και κάθε επόμενη προσπάθεια (χειροκίνητης) μεταφοράς επαφών απέβη άκαρπη. Ούτε το να στείλω τις επαφές σε VCF από το τηλέφωνο στο αυτοκίνητο δούλεψε...

 

Αντίθετα και ένα παλιό Νοκια Ε51 και ένα blackberry storm που έχω δουλέψανε άψογα... Τι λάθος κάνω; Καμια εφαρμογή που πρέπει να κατεβάσω;

 

Ευχαριστώ!

Brave new worlds...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...