Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY™+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, με ντάλα ήλιο δεν το έχω δει. Το έχω πάρει πολύ πρόσφατα σαν δεύτερο και δεν έτυχε μέχρι τώρα. Βέβαια σ' αυτή την περίπτωση τα περισσότερα τηλέφωνα έχουνε θέμα. Άλλα πολύ και αλλά λιγότερο. Και κάποια από αυτά πανάκριβα.

 

Μια χαρα ειναι ο φωτισμος του. Απλα κατω απο τον ηλιο βλεπεις δυσκολα. Ετσι ειναι ολες οι απλες lcd.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην εκδοση froyo γιά να μειώσουν την κατανάλωση ενέργειας μειώσαν το backlid. Όποιος έχει δουλέψει το defy στη stock 2.1 καταλαβαίνει αμέσως τη διαφορά μόλις βάλει 2.2
lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Στην εκδοση froyo γιά να μειώσουν την κατανάλωση ενέργειας μειώσαν το backlid. Όποιος έχει δουλέψει το defy στη stock 2.1 καταλαβαίνει αμέσως τη διαφορά μόλις βάλει 2.2

Εγω και ο fanatikos εχουμε το defy+ που ερχεται με την 2.3 out of the box.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη (ddr2),

Μπορείς να τρέξεις το command που έγραψα; Δεν πρόκειται να χαλάσει κάτι.Απλώς, γιά να δούμε αν όντως κάνει διαφορά έστω και για μερικά λεπτά.

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη (ddr2),

Μπορείς να τρέξεις το command που έγραψα; Δεν πρόκειται να χαλάσει κάτι.Απλώς, γιά να δούμε αν όντως κάνει διαφορά έστω και για μερικά λεπτά.

 

Ρε συ, ευχαριστως, απλα δεν το εχω με αυτα:p σαν κινεζικα μου ακουγονται...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το τρέχω εγώ. Σε λίγα λεπτά θα ενημερώσω.

 

EDIT: Κατ'αρχήν να πω ότι η φωτεινότητα δεν έχει δυνατό, χαμηλό και αυτόματο. Έχει κανονικό slider και φυσικά αυτόματο.

 

Λοιπόν έβγαλα φυσικά το αυτόματο, έβαλα τον slider στο τέρμα και έδωσα το command. Δεν άλλαξε τίποτα στην φωτεινότητα. Στραβωθηκα βέβαια γιατί είναι αρκετά φωτινο για εσωτερικούς χώρους όταν είναι στο τέρμα, αλλά δεν άλλαξε κάτι στην ένταση του μετά εντολή.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το τρέχω εγώ. Σε λίγα λεπτά θα ενημερώσω.

 

Μπραβο ρε! Αντε γιατι εγω, μεχρι cwm ειμαι να βαλω, μην με μπερδευετε περισσοτερο.:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι? Μπορώ να κάνω wipe cache σε stock rom? Θα βοηθήσει σε κάτι? Νιώθω ότι τώρα τελευταία καθυστερεί παραπάνω απότι παλιότερα.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά μπορείς να κάνεις.

Με κλειστό το κινητό πατάς vol - και power button και βγάζει ένα τρίγωνο με ένα θαυμαστικό και το ρομποτακι του ανδροιδ. Πατάς vol - και vol + συγχρόνως και μπαίνεις σε στοκ recovery. Από κει μπορείς να κάνεις wipe cache. Στο μενού κινείσαι με τα πλήκτρα vol και επιλέγεις με power button

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Έκανα wipe cache και συνήλθε το τηλεφωνάκι! Πριν μου έβγαζε συνέχεια connection timeout. Στο browser, στο play. Μπορώ να κάνω και wipe davlik? Αυτό τι ακριβώς σβήνει?
Link to comment
Share on other sites

... και έδωσα το command. Δεν άλλαξε τίποτα στην φωτεινότητα. Στραβωθηκα βέβαια γιατί είναι αρκετά φωτινο για εσωτερικούς χώρους όταν είναι στο τέρμα, αλλά δεν άλλαξε κάτι στην ένταση του μετά εντολή.

Άρα δεν δούλεψε το command στο defy+.

Συγνώμη για την υπόδειξη.

Στο defy με android 4.0.x από το http://www.cyanogenmod.org δούλευε.

Ti version του android έχεις;

lg g7, lg g6, lg nexus 5x, lg g2, lg nexus 5, samsung galaxy nexus, moto defy
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ! Έκανα wipe cache και συνήλθε το τηλεφωνάκι! Πριν μου έβγαζε συνέχεια connection timeout. Στο browser, στο play. Μπορώ να κάνω και wipe davlik? Αυτό τι ακριβώς σβήνει?

 

ναι καλο ειναι να κανεις και wipe dalvik.......συνηθως αυτα μαζι τα κανουμε!

dalvik ειναι η εικονικη μηχανη java που τρεχουν οι εφαρμογες του android . επειδη δεν υπαρχει just in time - JIT compiler και για να ειναι πιο γρηγορη η προσπελαση στις εφαρμογες, χρησιμοποιειται η dalvik cache, που ειναι η μνημη του κινητου που σωζονται καποια τροποποιημενα(βελτιστοποιημενα απο τη dalvik εικονικη μηχανη) αρχεια των εφαρμογων του android.

Αν κανω καποιο λαθος επειδη δεν τα ξερω καλα διορθωστε με!

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Με στοκ boot δύσκολο το κόβω για την dalvik. Απ' ότι ξέρω και εγώ, αυτό κάνει η dalvik. Ένα prefetch mechanism είναι στην ουσία.

 

Άρα δεν δούλεψε το command στο defy+.

Συγνώμη για την υπόδειξη.

Στο defy με android 4.0.x από το http://www.cyanogenmod.org δούλευε.

Ti version του android έχεις;

 

:confused:

Δεν κατάλαβα γιατί ζητάς συγνωμη αλλά την δέχομαι! :p

Δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή, αλλά είναι η ρουταρισμενη στοκ που μου έδωσαν εδώ τα παιδιά. Νομίζω είναι 2.3.6. Βέβαια έχει μείνει η μισή από το ξήλωμα! Πάντως πάει ανέλπιστα καλά το τηλέφωνο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Με στοκ boot δύσκολο το κόβω για την dalvik. Απ' ότι ξέρω και εγώ, αυτό κάνει η dalvik. Ένα prefetch mechanism είναι στην ουσία.

 

Ναι ούτε εγώ το βρήκα. Αλλά και μόνο με το wipe cache το κινητό ανάσανε. Που και που χρειάζεται μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μπορει καποιος να μου πει τι να διαγραψω απο την στοκ ρομ 2.3.6;οποτε μπαινω στο τιτανιουμ κατι λαθος διαγραφω κ εχω δυσλειτουργιες
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.μπορει καποιος να μου πει τι να διαγραψω απο την στοκ ρομ 2.3.6;οποτε μπαινω στο τιτανιουμ κατι λαθος διαγραφω κ εχω δυσλειτουργιες

 

 

Βασικά ένας κανόνας υπάρχει. ΔΕΝ διαγράφεις τίποτα που δεν έχει δικό του εικονίδιο ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ τι είναι. Δηλαδή, έστω ότι έχει το γενικο εικονίδιο του android αλλά εσύ είσαι σίγουρος 100% τι process είναι, τότε οκ. Το σβήνεις. Αλλιώς ΔΕΝ το πειραζεις.

Από εκεί και μετά αφαιρεις πράγματα που δεν τα χρειάζεσαι. Δεν τα χρησιμοποιείς. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αυτά. Ας φέρω για παράδειγμα τις μετοχές ή το picasa. Τι δεν χρησιμοποιείς εσύ το ξερεις.

 

Αρχικά, θα σου πρότεινα να τα παγωσεις αντί να τα σβήσεις. Άφησε τα έτσι για 1-2 μέρες και εφόσον όλα πάνε καλά με την χρηση του τηλεφωνου τα σβήνεις. Αν διαπιστώσεις κάποιο πρόβλημα τότε απλά το ξεπαγωνεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα Defy+ με android 2.3.6 το οποίο αποφάσισα να κάνω root πριν κανά 2 βδομάδες.

Αφού απέτυχαν όλα τα προγράμματα αποφάσισα ότι έχω bl7 οπότε ακολούθησα την λύση του xda για root σε bl7 defy+.

Eκεί άρχισε το αστείο κομμάτι... Δεν κράτησα την έκδοση που έλεγε ότι φοράει απο βλακεία και εκεί που έβαλα το Retail_CN για να το κάνω root απέτυχε...

Μαύρη οθόνη και δεν ανοίγει. Αφού το φλάσαρα με ότι υπάρχει εκεί έξω από bl7 δεν ανοίγει με τίποτα ρε παιδιά...

Τελικά δεν το αναγνώριζε ούτε το RSDLite.

Παρήγγειλα έναν εξωτερικό φορτιστή μπαταρίας και ένα factory cable και σήμερα έφτασαν.

Φορτίζω την μπαταρία, το βλέπει το RSD αλλά τίποτα. Ότι και να το φλασάρω δεν γίνεται τίποτα, δεν ξεκινάει.

Το βλέπει το RSD, ξεκινάει το flash, φωτίζει η οθόνη, το κινητό γράφει SW update In progress , κάνει επανεκίνηση , PASS! αλλά μαύρη οθόνη...

Έχω κατεβάσει ότι λένε ότι είναι η έκδοση της μάνας αλλά τζίφος...

Έχω κάνει και thread στο xda... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2072002

Το factory cable δουλεύει μια χαρά, τροφοδοτεί το κινητό για να το δει το RSD αλλα μετά το φλασ τζίφος...

Το Play store λέει ότι έχω ένα Vodafone MB526...

Έχω απηυδήσει πλέον... Οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1828639

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1802687

 

και αν δεν τα καταφέρεις και εξακολουθήσει να μην ανοίγει πηγαινέτο στο service και πες οτι σου έσβησε και δεν ξανοίγει

 

και ότι έχει σχέσει με pc κλείσε antivairus,firewall,και οτιδήποτε άλλο

Edited by sokel
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για το απλό Defy. Τα δοκίμασα όλα αλλά το βλαμένο δεν ξεκινάει.

Το θέμα είναι ότι μετά το πρώτο flash δεν ανοίγει με τίποτα. Μαύρη οθόνη. Εγγύηση δεν έχω και δεν ξέρω τι άλλο να το κάνω. Βλακεία μου μεγάλη που δεν κράτησα τη version της μάνας του αλλά τώρα τι κάνω είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για το απλό Defy. Τα δοκίμασα όλα αλλά το βλαμένο δεν ξεκινάει.

Το θέμα είναι ότι μετά το πρώτο flash δεν ανοίγει με τίποτα. Μαύρη οθόνη. Εγγύηση δεν έχω και δεν ξέρω τι άλλο να το κάνω. Βλακεία μου μεγάλη που δεν κράτησα τη version της μάνας του αλλά τώρα τι κάνω είναι το θέμα.

 

Ούτε στο boot loader δεν μπαίνει? Για δοκίμασε και πες μου.

 

Κάτι τέτοιο αντιμετώπισα και εγώ και τελικά φλασαρα μια ρομ στοκ τελείως, μπήκα στο μπουτ έκανε factory reset, την ξαναεριξα από πάνω, ξανά μπουτ, ρισετ, κλιαρ όλα τα κασέ και μετά μου μπουταρησε. Αν θέλεις να σου δώσω αυτή που φλασαρα εγώ.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο omap device στο λέει? Νομίζω πρέπει να σου λέει και κάποιο νούμερο. 526 νομίζω, δεν είμαι σίγουρος. Πάντως όχι σκέτο omap device. Δοκιμασες να φλασαρεις μια εντελώς στοκ και αρουταριστη ρομ, μπας και σε βάλει στο boot?

 

Δυστυχώς δεν έχω στο tablet την ρομ που χρησιμοποίησα. Την έχω στο pc. Μόλις πάω σπίτι θα ανεβάσω λινκ. Αν θέλεις δοκιμάζεις και μ' αυτήν μια φορά. Αυτή έχει στάνταρ και στοκ boot loader.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

:O ! ευχαριστώ! ΟΜΑΡ 3630 κάτι τέτοιο. Κομπλέ το βγάζει. Να δούλευε κιόλας...

Βασικά έχω βάλει να κατέβει όλο το http://sbf.droid-developers.org/umts_jordanplus/list.php

Αφού δοκιμάσω το ρομ σου...

Θα τα δοκιμάσω ΟΛΑ! μέχρι να δουλέψει κάποιο. Έχω αρχίσει να ανησυχώ μην έπαθε τίποτα η μητρική του και μου βγει ο κούκος αηδόνι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από εκεί την πήρα και εγώ. Είναι προς το μέσον περίπου, η μοναδική που είναι GR. Retail central europe την λέει.

 

Είμαι σπίτι, τα ανεβάζω στο dropbox. Σε 5 λεπτάκια θα είναι έτοιμο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φλασαρεις την 231... Το έχουμε αναφέρει πολλές φορές σε προηγούμενες σελίδες. Και αφού θέλεις να κάνεις ροοτ φλασαρε κατευθείαν την 231 rooted. Το rsd μια χαρά αναγνωρίζει τη συσκευή σου σαν omap. Το mainboard δεν έχει πάθει τίποτα απλά πρέπει να φλασαρεις το σωστό sbf

 

αρχικα βρισκεις και κατεβαζεις τους drivers της motorola για τον υπολογιστη σου αν δεν τους εχεις ηδη.

στη συνεχεια κατεβαζεις το rsdlite και το κανεις εγκατασταση στο pc.το rsd μπορεις να το κατεβασεις απο εδω http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=784077&d=1321414457

 

στη συνεχεια κατεβαζεις αυτο το sbf http://www.mediafire.com/?76z12j1at3etf4j και το αφηνεις στο pc

 

αρχικα κανε απο το κινητο επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων (ναι θα χασεις τα παντα εφαρμογες και επαφες..επαφες αν τις εχεις στο gmail θα τις επαναφερεις ευκολα) .στη συνεχεια κλεισε το κινητο.ετσι πως ειναι κλειστο πατας vol+ και power button συγχρονως και το κινητο μπαινει σε bootloader και ειναι ετοιμο για φλασαρισμα.το συνδεεισ με το pc,τρεχεις το rsdlite με δικαιωματα admin και φλασαρεςι το sbf που ειχες κατεβασει προηγουμενως....και εισαι ετοιμος!

 

 

εφοσον το εχεις κανει ροοτ μετα μπορεις ευκολα να περασεις και καποια αλλη custom rom!

 

Υ.Γ. καλο ειναι στον υπολογιστη σου να εχεις παντα και την αρχικη μαμα ρομ σε περιπτωση που χρειαστει να παει στο service..μπορεις να τη κατεβασεις απο εδω http://sbf.droid-developers.org/umts_jordanplus/DEFYPLUS_U3_4.5.1-134_DFP-231_GR_SIGN_UCADEFYEMARAB1B80AA004.0R_PDS03C_USAJRDNGIBRRTCEE_P022_A022_Service1FF.sbf.gz

Edited by saltofx_v
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...