Jump to content

[Επίσημο] Motorola DEFY™+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4)μην το παρεις απο γερμανικο amazon..χαλαρα βρισκεις ελληνικο ωτεφι σε καλες τιμες!

 

Ναι,αλλά με αγγλικό menu και κάνα 30ρι πιο ακριβά.

 

 

 

Να ξαναρωτήσω όμως γιατί θα το πάρω έτσι κι'άλλιώς από ελληνικό μαγαζί,η διαδικασία για να μπεί ελληνικό menυ-βασικά δεν με ενδιαφέρει το menu,η γλώσσα με ενδιαφέρει για τις επαφές και τα μυνήματα- είναι ή ίδια που περιγράφεται στο άπλό defy moding ή λόγω αλλαγής λειτουργικού πρέπει να ψάχνω;

-android newbie γαρ-

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

για τιε επαφες και τα μηνυματα δεν τιθεται θεμα..κατεβαζεις ενα keyboard απο το μαρκετ..εγω εχω το go keyboard(παρα πολυ καλο και δωρεαν) και καθαρισες...δεν χρειαζεται να πειραξεις το κινητο..το modding φαναταζομαι οτι θα ειναι παραπλησιο για το ροοτ αλλα μενει να το δουμε!

 

αυτη τη στιγμη τρεχω τη ρομ του defy+ στο απλο ντεφι και πραγματικα με εχει ενθουσιασει(βεβαια τρεχω τη αγγλικη εκδοση με full blur).

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν χρειάζεται καμία επέμβαση,ή είναι κάπου αλλού χρήσιμη η ελληνική λειτουργικότητα σε πρακτικό επίπεδο-εφαρμογές-

 

-chat δεν κάνω ούτε στο desktop-

 

thnx in advance!

Link to comment
Share on other sites

οπως νομιζεις τι να σου πω..εγω τωρα τρεχω αγγλικη ρομ..δεν εχω προβλημα...αμα ο αλλος δεν νιωθει οικιοτητα με τα αγγλικα.....

παντως αν το παρεις απο ελληνικο μαγαζι που λες δεν θα εχει ουτως ή αλλως ελληνικα?αλλιως αν θες ουλ ελληνικα θα πρεπει να φλασαρεις αλλη ρομ!

Link to comment
Share on other sites

στην ελλάδα με ποιά ρομ (defy+) ερχεται επισήμως ή δεν έχει ερθει ακόμα επισημα απο την ελληνική αντιπροσωπία?

το λέω αυτο διοτι αν εχει πχ επισημη 2.3.4 CEE θα έχει και ελληνικα και με το rsd το παιρναει καποιος που θέλει να το φέρει απ' εξω

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα παιζει απλα για να σε δει ο αλλος πρεπει να το γυρισεις αναποδα...δεν εχει μπροστινη καμερα!
Link to comment
Share on other sites

Και οποιος μπορει ας μας πει και εντυπωσεις απ'τη καμερα του (φωτογραφιες και video που απ'οτι ακουσα πρεπει να ειναι 720p...)

 

Εχει κανεις το plus για να μας πει...?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το defy+ σαν το πρώτο μου smartphone. Θα ήθελα να το κρατήσω καιρό και η ανθεκτική κατασκευή του σίγουρα είναι ένας από τους λόγους αγοράς. Τα 30 ευρώ που έχει διαφορά με το παλιό defy θεωρείτε ότι είναι πεταμένα λεφτά; Γενικά είναι μια καλή επιλογή για αυτά τα λεφτά; Υπάρχει κάποιος που είναι κάτοχος του defy+ εδώ; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Από τα 2GB εσωτερικής μνήμης του Defy+, ξέρουμε πόσα είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2GB εσωτερικής μνήμης του Defy+, ξέρουμε πόσα είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;

 

οπως σε ολα τα android και σχεδον ολα αν το θες εφοσον η εαρμογη μπορει να μετακινηθει στην sd πρωσοπικα θα σου ελεγα να παρεις μια κατα πολυ μεγαλυτερη απο τα 2gb πχ.16γιγα class 6 ή class 10 γιατι θα το κανεις σε λιγο σχετικα διαστημα μουσικη,ταινιες,φωτο κλπ οποτε οσο μεγαλυτερη τοσο το καλυτερο "class"=ταχυτητα στο γραψε διαβασε ιδανικο οσο μεγαλυτερο τοσο καλυτερα ΜΑΚΡΙΑ απο class 2 θα σου δημιουργουν προβληματα

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από τα 2GB εσωτερικής μνήμης του Defy+, ξέρουμε πόσα είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;

 

οπως και να χει παντως αποκλειεται να μπορεσεις να φουλαρεις την εσωτερικη μνημη με εφαρμογες..εγω δεν το εχω καταφερει(ενταξει αμα χρησιμοποιεις 200 εφαρμογες τοτε μπορει)..εγω εχω περι τις 50 εφαρμογες και εχω 900mb ελευθερα!

Link to comment
Share on other sites

οπως και να χει παντως αποκλειεται να μπορεσεις να φουλαρεις την εσωτερικη μνημη με εφαρμογες..εγω δεν το εχω καταφερει(ενταξει αμα χρησιμοποιεις 200 εφαρμογες τοτε μπορει)..εγω εχω περι τις 50 εφαρμογες και εχω 900mb ελευθερα!

Thanks. :)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Από τα 2GB εσωτερικής μνήμης του Defy+, ξέρουμε πόσα είναι διαθέσιμα για εγκατάσταση εφαρμογών;

 

1.3GB λογικα θα σου δειχνει ελευθερα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις.

 

Μπαταρία:

 

Πρώτη φόρτιση 4 ώρες περίπου,κράτησε λίγο λιγότερο από δυό 24ωρα με αρκετή χρήση-λίγη ομιλία και αρκετό σκάλισμα-

Δεύτερη φόρτιση κάνα 2ώρο,κράτησε ένα 24ωρο-το angry birds φαίνεται πως την ξεσκίζει-.

 

Κατασκευή:

 

Δεν μου δίνει καμία εντύπωση ανθεκτικής κατασκευής.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να διαπιστώσω το παραπάνω και σίγουρα θα αγοράσω κάποια θήκη.

Σίγουρα φαίνεται πιο ανθεκτικό από κάτι galaxy και κάτι iphones που έχω πιάσει,αλλά σε καμία περίπτωση δεν μου φαίνεται κινητό που θα το βάλεις στην κωλότσεπη και θα πας βασιλικά για ποδήλατο-εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα,αλλά με android- και ούτε κατά διάνοια δεν θα επιχειρήσω να δοκιμάσω την πιστοποίηση του.

Στα θετικά το μέγεθος του,αν και λίγο πιο μικρό δεν θα με πείραζε.

 

Σε σχέση με το προηγούμενο defy και το κατά πόσον αξίζει τα λεφτά του,η διαφορά είναι γύρω στα 30 ευρώ.

 

Νομίζω πως για όσους δεν έχουν τον χρόνο-γνώσεις-διάθεση να ασχοληθούν με roms κλπ αξίζει τον κόπο,αλλιώς με 7 ευρώ ψωνίζεις μια μπαταριούλα ακόμη και τα υπόλοιπα-λειτουργικό/επεξεργαστή- τα φτάχνεις μόνος σου.

 

Σε σχέση όμως με το defy στην στάνταρ διαμόρφωση του(2.2/800MHz) που κοίταξα αφού πήρα το δικό μου,υπάρχει σαφής διαφορά στην αίσθηση.

 

Για φωτό/βίντεο δεν μπορώ να το αξιολογήσω,σπανίως χρησιμοποιώ αυτές τις λειτουργίες σε κινητό.

 

Με το wifi όλα εντάξει,και με τη γλώσσα όλα εντάξει-με το go keyboard που πρότεινε ο saltofx_v-

 

Πως παίζει ράδιο από το ηχείο ακόμα δεν έχω καταλάβει,με το FM radio του music app τουλάχιστον.

-Όποια εφαρμογή για ράδιο-όχι ιντερνετικό- ευπρόσδεκτη και αν παίζει και από το ηχείο ακόμα καλύτερα-

 

Για ό,τι άλλο στη διάθεση σας.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

μάλιστα.

δηλαδή θα το πρότεινες για αγορά android με μέγεθος σαν του defy+ ή να κοιτάξω κάτι άλλο μέχρι τα 300€...;

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Πως παίζει ράδιο από το ηχείο ακόμα δεν έχω καταλάβει,με το FM radio του music app τουλάχιστον.

 

:)

 

πρεπει να συδέσεις κανονικά τα ακουστικά (σαν κεραία ) για να λειτουργήσει καταρχήν το ραδιοφωνο και μετα επέλεξε ανοιχτή ακρόαση ή ηχείο ή οπως αλλίως μπορει να το αναφέρει :)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή:

 

Δεν μου δίνει καμία εντύπωση ανθεκτικής κατασκευής.

Ελπίζω να μην χρειαστεί να διαπιστώσω το παραπάνω και σίγουρα θα αγοράσω κάποια θήκη.

Σίγουρα φαίνεται πιο ανθεκτικό από κάτι galaxy και κάτι iphones που έχω πιάσει,αλλά σε καμία περίπτωση δεν μου φαίνεται κινητό που θα το βάλεις στην κωλότσεπη και θα πας βασιλικά για ποδήλατο-εγώ κάτι τέτοιο θα ήθελα,αλλά με android- και ούτε κατά διάνοια δεν θα επιχειρήσω να δοκιμάσω την πιστοποίηση του.

 

το κινητο το εχω εδω και 10 μηνες και το εχω χωρις screen protector ή οποιοδηποτε ειδους θηκη....αρκετη χρηση σε αθληματα του βουνου εχω και αρκετες πτωσεις.......δεν παθαινει τι ποτα μην το φοβασαι!δεν τριζει τιποτα ουτε χαλαει καποιο καλυμα!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να συδέσεις κανονικά τα ακουστικά (σαν κεραία ) για να λειτουργήσει καταρχήν το ραδιοφωνο και μετα επέλεξε ανοιχτή ακρόαση ή ηχείο ή οπως αλλίως μπορει να το αναφέρει :)

νομίζω αν και πλέον έχω χάσει τη μπάλα με τόσες rom ότι στην επίσημη froyo το ράδιο δεν έπαιζε σε ανοιχτή ακρόαση γι΄αυτό και είχαν βγει στο xda άλλη εφαρμογή που το υποστήριζε και μετα και η εφαρμογή χωρίς να θέλει καν ακουστικά που έχω περάσει κι εγώ, η μαμίσια εφαρμογή δεν έπαιζε σε ανοιχτή ακρόαση αν και δε το λέω και 100% αλλα στο 99% ειμαι σίγουρος

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

νομίζω αν και πλέον έχω χάσει τη μπάλα με τόσες rom ότι στην επίσημη froyo το ράδιο δεν έπαιζε σε ανοιχτή ακρόαση γι΄αυτό και είχαν βγει στο xda άλλη εφαρμογή που το υποστήριζε και μετα και η εφαρμογή χωρίς να θέλει καν ακουστικά που έχω περάσει κι εγώ, η μαμίσια εφαρμογή δεν έπαιζε σε ανοιχτή ακρόαση αν και δε το λέω και 100% αλλα στο 99% ειμαι σίγουρος

 

O φίλος έχει defy+ αρα gingerbread

εμενα στην cm7 με ακουστικά συνδεδεμένα ανοίγω το μενού και πατάω "loudspeaker" και παίζει από το ηχείο.

συμφωνω είχε στην froyo εφαρμογή απο xda για ακροαση ραδιοφώνου χωρίς απαραίτητα τα ακουστικά αλλα δεν είχε καλο σήμα (χωρις κεραία)

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

O φίλος έχει defy+ αρα gingerbread

εμενα στην cm7 με ακουστικά συνδεδεμένα ανοίγω το μενού και πατάω "loudspeaker" και παίζει από το ηχείο.

συμφωνω είχε στην froyo εφαρμογή απο xda για ακροαση ραδιοφώνου χωρίς απαραίτητα τα ακουστικά αλλα δεν είχε καλο σήμα (χωρις κεραία)

 

A δε ξερω για το defy+ στο απλό είπα οτι δεν ειχε ανοιχτή ακρόαση. Για τη κεραία εξαρτάται εγώ αθήνα πάντως και χωρίς ακουστικά πιάνει αρκετά καλά τους περισσοτερους σταθμους κι εχω καταβολευτει και εκτος αν δε πιανει απλα κολλαω κατι μεταλικο συνηθως στη πάνω μεριά και το χρησιμοποιεί ως κεραία οπότε έχω γλιτώσει τα ακουστικά πια

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μόλις σήμερα μου ήρθε το defy+ και ψάχνομαι! Δύο ερωτησούλες για αρχή. Έχω ένα nokia 6300. Μπορώ να μεταφέρω τις επαφές μου; Μέχρι τώρα έχω βρει να το κάνω μόνο μία-μία και με χαλάει λίγο. Επίσης πώς μπορώ να περάσω ένα δικό μου mp3 για ήχο κλήσης;

 

Edit: Τελικά έκανα sync με το gmail και τις είδα από εκεί. Το .scv που έβγαλε το nokia pc suite δεν το διάβαζε το motorola, αλλά το gmail το διάβασε κανονικά! Με τον ήχο καμια πρόταση;

Edited by friends_addict
Link to comment
Share on other sites

O φίλος έχει defy+ αρα gingerbread

εμενα στην cm7 με ακουστικά συνδεδεμένα ανοίγω το μενού και πατάω "loudspeaker" και παίζει από το ηχείο.

συμφωνω είχε στην froyo εφαρμογή απο xda για ακροαση ραδιοφώνου χωρίς απαραίτητα τα ακουστικά αλλα δεν είχε καλο σήμα (χωρις κεραία)

 

Εμένα πάλι,στα settings της εφαρμογής δεν έχει τέτοια επιλογή.

 

Επίσης συνολικά η εφαρμογή δεν μου φαίνεται και πολύ προσεγμένη-όσον αφορά το FM radio τουλάχιστον- αλλά ψάχνοντάς το,διαπίστωσα πως γενικά υπάρχει-ή υπήρχε- ένα θέμα με τις android συσκευές και το μη streaming radio.

 

Ακόμα και στο market μία εφαρμογή είδα όλη κι΄όλη-spirit fm- η οποία δεν παίζει στο -δικό μου τουλάχιστον- defy.

 

 

Καλησπέρα. Μόλις σήμερα μου ήρθε το defy+ και ψάχνομαι! Δύο ερωτησούλες για αρχή. Έχω ένα nokia 6300. Μπορώ να μεταφέρω τις επαφές μου; Μέχρι τώρα έχω βρει να το κάνω μόνο μία-μία και με χαλάει λίγο. Επίσης πώς μπορώ να περάσω ένα δικό μου mp3 για ήχο κλήσης;

 

Εγώ τις είχα στο gmail μου,μέχρι να το ανοίξω και να κάνω λογαριασμό είχαν μεταφερθεί!

 

mp3 ή με το καλώδιο ή με bluetooth ή με mail,το επιλέγεις/settings/more/set as ringtone

 

 

Για τον φίλο που ρωτάει αν το προτείνω,ας δει τι άλλες επιλογές έχει σε συσκευές με αντίστοιχα χαρακτηριστικά και ας υπολογίσει πόσο επιπλέον κοστολογεί την ''ανθεκτικότητα''.

 

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...