Jump to content

Alcatel OT-908


nikolara74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mετά την αναβάθμιση του δικού μου ΟΤ-990 σε Android 2.3.4 είπα να κάνω αναβάθμιση και στο ΟΤ-908 της γυναίκας μου.

Σύνδεσα λοιπόν το κινητό με USB στο λαπτοπ και έτρεξα το "One Touch Upgrade Q1.9.9".

Ξεκίνησε, συνδέθηκε με τον Server αλλά κάποια στιγμή το λαπτοπ έπεσε για ύπνο και όταν το ξύπνησα μου είπε ότι υπήρξαν προβλήματα στην αναβάθμιση.

Το κινητό δεν ξεκινάει (πέρα από την αρχική οθόνη) και φυσικά δεν ξανασυνδέεται για να κάνω την αναβάθμιση!

Τι κάνουμε τώρα; Το δίνω για σέρβις ή υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω μόνος μου;;;

 

Ξέρει κανείς ποιό είναι το τελευταίο επίσημο λειτουργικό από την ALCATEL?

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 71
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομιζω το νεοτερο για το 908 ειναι το 2.2.2

Ξαναπροσπαθησε να το κανεις upgrade μηπως και διορθωθει το προβλημα σου..

Tutorial and Tips for Alcatel move

Visit: http://www.alcatelmove.blogspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το νεοτερο για το 908 ειναι το 2.2.2

Ξαναπροσπαθησε να το κανεις upgrade μηπως και διορθωθει το προβλημα σου..

 

Ευχαριστώ.

Ήταν στην εγγύηση, το έδωσα για service στο Γερμανό και τώτα που το πήρα πίσω έχει το 2.2.2. Μου είπαν ότι αυτό είναι το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Το καινουργιο οπου νανε θα βγει για τα κινητα μας απλα δεν ξερω ακριβως ποτε. Λογικα μεσα στον μηνα

Tutorial and Tips for Alcatel move

Visit: http://www.alcatelmove.blogspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έδωσε το κινητό μια φίλη για να της το ρυθμίσω. Δεν έχω χρησιμοποιήσει αντροιντ και έχω μερικές απορίες.

 

1. το αντροιντ μαρκετ που έχει μέσα αντικαταστάθηκε απο το google play store. Θα πρέπει να κάνω κάτι για να το κατεβάσω από κάπου? Γιατί από android market δε με αφήνει να κατεβάσω κάτι.

 

2. Τι εφαρμογές είναι απαραίτητες για ένα αρχάριο χρήστη? (πχ. swype?)

 

3. Από τον ενσωματωμένο browser στα ελληνικά (π.χ. βοήθεια στην google) το τονισμένο ελληνικό γράμμα δεν φαίνεται καν. Πρέπει να εγκαταστήσω από κάπου τα ελληνικά?

4.Από που ρυθμίζεται το που θα εγκαθίστανται οι εφαρμογές ( εσωτερική ή κάρτα μνήμης?)

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

1. Απλά μετονομάστηκε. Δε χρειαζεται να κανεις κατι...

2. Καλο θα ηταν ενα antivirus για αρχη... απο εκει και περα ό,τι χρησιμοποιεις...

3. Δεν καταλαβα τι ακριβως εννοεις...

4. -μπες στο μενου

-επιλογες

- διαγραφη εφαρμογων

-ολα

-επιλεγεις την εφαρμογη που θες και εχεις τη δυνατοτητα να επιβαλεις διακοπη λειτουργιας, να κανεις εκκαθαριση δεδομενων, καταργηση εγκαταστασης/ εγκαταστασης ενημερώσεων και μετακινηση σε καρτα sd/ συσκευη...

 

ελπιζω να σε καλυψα... οσον αφορα το 3ο ερωτημα εξηγησε μου λιγο πιο αναλυτικα τι εννοεις...

 

Εχω bluetooth handsfree της Nokia από προηγουμενο κινητο... Προσπαθω να το συνδεσω με το Alcatel και δε γινεται γιατι δεν το εντοπιζει... ξερει κανεις πως μπορω να κανω τη συνδεση???

 

οκ... το βρηκα....

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

1. Από το android market δε με άφηνε να κατεβάσω κάτι. Εγκατέστησα το google play store και μετά με άφησε να κατεβάσω

 

2. Υπάρχει κάποια εφαρμογή για ελληνικό πληκτρολόγιο που να θεωρείται καλύτερη από το ενσωματωμένο?

 

3. Εννοώ ότι τα ελληνικά δεν φαίνονται καλά. Ιδιαίτερα τα τονισμένα. Σαν να μην υποστηρίζεται η γραμματοσειρά

 

4. Μπορείς να μου πεις βήμα βήμα σε πιο μενού να μπω? Δε βρίσκω μενού για διαγραφή των εφαρμογών

οκ το βρήκα , αλλά από ότι είδα δεν μεταφέρονται όλες οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης. Με πόση μνήμη ελεύθερη το τηλέφωνο είναι λειτουργικό και δεν σέρνεται?

Edited by vega2003
Link to comment
Share on other sites

Από πληκτρολόγιο θα πρότεινα το swiftkey 3 !!!

είναι άψογο, αλλά δεν ξέρω αν παίζει στην συγκεκριμένη συσκευή..

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

1. ΟΚ! Λύθηκε...

2. Εγώ χρησιμοποιώ το ενσωματωμένο... Έτσι κι αλλιώς και το κινητό δε "σηκώνει" πολλές εφαρμογές...

3. Δεν ξέρω! Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα Γερμανός-ΟΤΕ-Cosmote και ρώτησέ τους... Εμένα πάντως μου τα εμφανίζει κανονικά...

4. Δυστυχώς οι περισσότερες δε μεταφέρονται... όσον αφορά το ερώτημά σου για την ελεύθερη μνήμη, ρώτα σε ένα από τα παραπάνω καταστήματα... Πάντως εγώ αναγκάζομαι να διαγράφω εφαρμογές ή να κάνω εκκαθάριση δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω έχετε θέμα με την μνήμη.. Η λύση είναι η εξής.

1) εγκατάσταση του Link2SD και μεταφορά όσων εφαρμογών μεταφέρονται.

2) 2ο και σημαντικοτερο, είναι να γίνει root το κινητό με σκοπό την εκαθαριση της dalvik cache. Από εκεί κερδίζεις και 20-40ΜΒ για εγκατάσταση εφαρμογών.

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εψαχνα και εγω πως να τα διορθωσω τα μικρα ελλατωματα αυτου του κινη του.

Για αυτο εφτιαξα ενα blog για να σας βοηθησω και εσας.

Λοιπον διαβαστε αυτο για να διορθωσετε το προβλημα της μνημης

http://alcatelmove.blogspot.gr/2012/11/internal-memory-problem-alcatel-908-how.html

 

Ρωτηστε με εαν χρειαζεστε βοηθεια.

 

Το χρησιμοποιειται με δικη σας ευθυνη.

Tutorial and Tips for Alcatel move

Visit: http://www.alcatelmove.blogspot.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλημέρα στο φορουμ.παιδια υπάρχει κάποιο πρόγραμμα να μπορεί να διαβασει το κωδικό κλειδωματος χρηστη του κινητού χωρις φορματ?απλα να τον διαβασει?ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Πως μπορω να κανω root ενα alcatel 908? Εψαξα στο xda αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1467676

Εγώ με αυτό το κατάφερα αλλά πρέπει οπωσδήποτε να έχεις windows 7.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά. Η κοπέλα μου έχει το 908. Έχω κάνει root, έχω αυξήσει την εσωτερική μνήμη σύμφωνα με το τέλειο blog του φίλου παραπάνω (alcatelmove.blogspot.gr) και έχω βάλει την custom rom MOVE. Όμως...η rom αυτή έχει θεματάκια και ψάχνω άλλη. Πως μπορώ να επιστρέψω στην rom της συσκευής; Υπάρχει άλλη custom rom να μου προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nα σας ρωτησω κι εγω κατι...

Εδω και κατι μηνες το συγκεκριμενο κινητο κανει αναβαθμισεις μονο του,πως μπορω να το διακοψω αυτό γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.

Μου αναβαθμιζει συνεχεια τους χαρτες κ μου γεμιζει τη μνημη,αμεσως μετα πρεπει να διαγραφω ο,τι αναβαθμισε.

Τι κανω,ξερει κανεις;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Nα σας ρωτησω κι εγω κατι...

Εδω και κατι μηνες το συγκεκριμενο κινητο κανει αναβαθμισεις μονο του,πως μπορω να το διακοψω αυτό γιατι μου εχει σπασει τα νευρα.

Μου αναβαθμιζει συνεχεια τους χαρτες κ μου γεμιζει τη μνημη,αμεσως μετα πρεπει να διαγραφω ο,τι αναβαθμισε.

Τι κανω,ξερει κανεις;

Ευχαριστω!

 

Απο το play store απενεργοποιεις την αυτόματη αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα,ξερει καποιος πως μπορω να βάλω ενα mp3 ως ηχο ειδοποιησης;

 

Με κάτι τέτοιο ίσως. Πάτα στο Play: Mp3 notification και θα σου βγάλει εφαρμογές.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.notifichemp3

l33t )3\/&1_[]|* &2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω το alacatel one touch 908, τελευταια το ειχα στειλει να μου το φτιαξουν και μου εβαλαν και καινουριο λογισμικο android, απο τοτε οταν στελνω μηνυμα με ελληνικους χαρακτηρες λαμβανεται ως κενο ή μερικους χαρακτηρες και δε μπορω να βρω με τιποτα στις ρυθμισεις ποιο ειναι το προβλημα, πρεπει να γραφω με greeklish το οποιο δεν με εξυπηρετει. Αν γμωριζετε καποια ρυθμιαη θα με βοηθουσατε πολυ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Alcatel OT-908

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...