Jump to content

Το μεγαλύτερο ψέμα από όλα. 9/11


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

e vevaia ...

afou oi misoi amerikanoi einai rompotakia pou exoun faei plysh egkefalou apo thn TV... eytyxws yparxoun merikoi pyrhnes pou diadhlwnoun kai 3eroun ti ginetai out there alla einai san thn Greenpeace pou paleyei me tis polye8nikes twn petroxhmikwn ... ligoi gia na kataferoun thn anatroph...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οφ Τοπικ...

Αληθεια,η δραση της Greenpeace στην αμερικη ποια ειναι?προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα.Μοναχα δραση στο εξωτερικο ακουω...

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TN97 (10 Σεπ. 2004 , 22:15)

 

Τα βαθύτερα αίτια, φίλε uncle_blade, ήταν είναι και θα είναι πάντα οφθαλμοφανή: ο ισχυρός εκμεταλλεύεται τον ανίσχυρο.

 

Είναι μια λιτή και απλή διαπίστωση, η οποία μπορεί να μην έχει την γοητεία του ψαξίματος, είναι όμως πέρα για πέρα αληθινή.

 

Το να θες να ανακαλύψεις ποιος είναι ψεύτης και ποιος όχι, δεν θα σε οδηγήσει πουθενά, διότι ο καθένας θα σου πει εκείνη την εκδοχή των πραγμάτων που τον βολεύει. Εάν ρωτήσεις έναν Αμερικάνο, έναν Ιρακινό, έναν Γάλλο κτλ, θα δεις πως θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις οι οποίες πηγάζουν από τα "θέλω" και "πιστεύω" του καθενός.

 

Με λίγα λόγια λοιπόν, κανένας δεν έχει απόλυτα δίκιο και κανένας δεν είναι "καλός" ή "κακός". So simple.

 

Διαφωνούμε φίλε TN97,

 

το ότι "ο ισχυρός εκμεταλλεύεται τον ανίσχυρο" είναι κατά την γνώμη μου το αποτέλεσμα, όχι η αιτία.

 

Βέβαια έκανα ένα εκφραστικό λάθος νωρίτερα. Στην προκειμένη περίπτωση δεν αναζητώ την αιτία όπως είπα αλλά το κατα πόσο είναι αληθής η αφορμή που προφασίζεται ο uncle sam. Δεν μπορούμε να το παραβλέπουμε αυτό.

 

Ας δώσω κάποια υποθετικά παραδείγματα:

α. Εάν τα media μετέδιδαν ότι το χτύπημα ήταν σχέδιο της CIA τότε είναι λογικό ότι ο Αμερικάνικος λαός (και όχι μόνο) ΔΕΝ θα "αθώωνε" τον Bush, για την πολεμοχαρή τακτική του. Μάλιστα σε αυτή την περίπτωση ίσως κάποιος να τον σταματούσε επιτέλους.

β. Εάν τα media μετέδιδαν ότι το χτύπημα ήταν σχέδιο της Ιαπωνικής κυβέρνησης, τότε θα ήταν λογικό η μεγαλύτερη μερίδα των Αμερικανών (και όχι μόνο) να ζητούσε μετά μανίας ένα replay των Χιροσίμα - Ναγκασάκι (300.000+ νεκροί).

γ. Εάν αύριο (ω μη γένοιτο) πέσει ένα αεροπλάνο στον πύργο του ΟΤΕ και μας πείσουν τα media ότι ήταν Τούρκικη ενέργεια, τότε η μανάδες μας θα αρχίσουν να μας ράβουν κάλτσες για το μέτωπο! Αν όμως μας πείσουν ότι ήταν ατύχημα, τότε είναι κατανοητό, ότι θα αντιδράσουμε τελείως διαφορετικά...

 

Για 'μένα λοιπόν το ψάξιμο δεν γίνεται επειδή είναι απλά γοητευτικό. Ίσως σου φαίνομαι εσένα έτσι, επειδή το WTC βρισκόταν σε μια μακρινή αυλή και όχι στην δική μας.

Εμένα όμως - όπως και αρκετούς άλλους απ' ότι βλέπω - με απασχολεί ουσιαστικά.

 

Κάτι τελευταίο. Έγραψα νωρίτερα, γιατί και πόσο χρήσιμο είναι για 'μένα να γνωρίζω τον ψεύτη.

Ο τρόπος που το πετυχαίνω είναι ο εξής: Ακούω και τον Αμερικάνο και τον Ιρακινό και τον Γάλλο και τον φίλο μας τον vampyre και βγάζω το συμπέρασμά μου! Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα συμπεράνω, τον κακό και τον καλό.

Γιατί πολλές φορές η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Πολλές φορές όμως όχι...

Σε αυτή την περίπτωση ιδίως για τον "καλό" της υπόθεσης είναι εξαιρετικά άδικο και παρανοικό να τον βομβαρδίζει όλη η υφήλιος κι εγώ να χειροκροτώ κι από πάνω.

 

Συνεπώς για μένα δεν είναι τόσο simple όσο για 'σένα, και εκεί ίσως κρύβεται η ουσία της διαφωνίας μας.

Τα λόγια μας δείχνουν πιθανόν τι πιστεύουμε, οι πράξεις μας δείχνουν ποιοι είμαστε...
Link to comment
Share on other sites

Τι καλό μπορεί να περιμένει κανείς από μια χώρα που έχει στην ουσία δύο κόμματα;

Ακόμα κι αυτά έχουν το ίδιο όνομα!

Οι δημοκράτες ενάντια στους ρεπουμπλικάνους = δημοκράτες.

Είναι κωμικοτραγικό νομίζω...

 

Με τον απλό αυτό τρόπο, εκείνοι που πραγματικά κάνουν κουμάντο, τοποθετούν έναν κατά προτίμηση βλαμμένο ο οποίος εκτελεί τις εντολές τους, διαφεντεύοντας τον πλανήτη Γη και όχι μόνο...

Τα λόγια μας δείχνουν πιθανόν τι πιστεύουμε, οι πράξεις μας δείχνουν ποιοι είμαστε...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine (11 Σεπ. 2004 , 12:34)

 

Οφ Τοπικ...

Αληθεια,η δραση της Greenpeace στην αμερικη ποια ειναι?προσωπικα δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα.Μοναχα δραση στο εξωτερικο ακουω...

 

 

Έχασα πάσα ιδέα για την greenpeace στον βομβαρδισμό (γιατί πόλεμος δεν ήταν) της Σερβίας όταν όλοι φώναζαν κι "αυτή" σφύριζε αδιάφορα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uncle_blade (11 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

Διαφωνούμε φίλε TN97,

 

το ότι "ο ισχυρός εκμεταλλεύεται τον ανίσχυρο" είναι κατά την γνώμη μου το αποτέλεσμα, όχι η αιτία.

 

Βέβαια έκανα ένα εκφραστικό λάθος νωρίτερα. Στην προκειμένη περίπτωση δεν αναζητώ την αιτία όπως είπα αλλά το κατα πόσο είναι αληθής η αφορμή που προφασίζεται ο uncle sam. Δεν μπορούμε να το παραβλέπουμε αυτό.

 

 

Εφ'όσον το θέτεις έτσι, θα σε ξαναρωτήσω: Ότι αφορμή (αληθινή ή ψεύτικη) και να είχαν, πιστεύεις ότι θα είχε καμιά σημασία? Πιστεύεις δηλαδή πως ότι και να γινόταν, ο Αμερικάνος δεν θα βάραγε στο Ιράκ και στο Αφγανιστάν? Δεν νομίζω πως η αμερικάνικη πολιτική καθορίζεται "εν ψυχρώ". Απεναντίας, αυτά τα πράγματα σχεδιάζονται πολύ καιρό πριν.

 

Σημασία δεν έχει η αφορμή, αλλά η θέληση για να βαρέσει κάποιος ή όχι. Και οι δυνατοί, συνήθως την έχουν. ;)

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uncle_blade (11 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

Ας δώσω κάποια υποθετικά παραδείγματα:

α. Εάν τα media μετέδιδαν ότι το χτύπημα ήταν σχέδιο της CIA τότε είναι λογικό ότι ο Αμερικάνικος λαός (και όχι μόνο) ΔΕΝ θα "αθώωνε" τον Bush, για την πολεμοχαρή τακτική του. Μάλιστα σε αυτή την περίπτωση ίσως κάποιος να τον σταματούσε επιτέλους.

β. Εάν τα media μετέδιδαν ότι το χτύπημα ήταν σχέδιο της Ιαπωνικής κυβέρνησης, τότε θα ήταν λογικό η μεγαλύτερη μερίδα των Αμερικανών (και όχι μόνο) να ζητούσε μετά μανίας ένα replay των Χιροσίμα - Ναγκασάκι (300.000+ νεκροί).

γ. Εάν αύριο (ω μη γένοιτο) πέσει ένα αεροπλάνο στον πύργο του ΟΤΕ και μας πείσουν τα media ότι ήταν Τούρκικη ενέργεια, τότε η μανάδες μας θα αρχίσουν να μας ράβουν κάλτσες για το μέτωπο! Αν όμως μας πείσουν ότι ήταν ατύχημα, τότε είναι κατανοητό, ότι θα αντιδράσουμε τελείως διαφορετικά...

 

 

Σωστά τα "αν" που λες, αλλά δεν νομίζω να μας οδηγούν πουθενά. Ας μείνουμε στα γεγονότα, αλλιώς θα παρεκτραπεί η ενδιαφέρουσα συζήτησή μας. :)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uncle_blade (11 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

Για 'μένα λοιπόν το ψάξιμο δεν γίνεται επειδή είναι απλά γοητευτικό. Ίσως σου φαίνομαι εσένα έτσι, επειδή το WTC βρισκόταν σε μια μακρινή αυλή και όχι στην δική μας.

Εμένα όμως - όπως και αρκετούς άλλους απ' ότι βλέπω - με απασχολεί ουσιαστικά.

 

 

Το να ψάχνει κανείς μπορεί να είναι χρήσιμο, αρκεί να μην παραβλέπει την ουσία: οι Αμερικάνοι έτσι και αλλιώς θα βάραγαν και θα βαράνε όσο μπορούν. Όσο και να το ψάξεις, όσες αποδείξεις και να βρεις εάν το Χ ή Ψ γεγονός είναι αληθές ή ψεύτικο, αυτό δεν θα αλλάξει.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος uncle_blade (11 Σεπ. 2004 , 12:36)

 

Κάτι τελευταίο. Έγραψα νωρίτερα, γιατί και πόσο χρήσιμο είναι για 'μένα να γνωρίζω τον ψεύτη.

Ο τρόπος που το πετυχαίνω είναι ο εξής: Ακούω και τον Αμερικάνο και τον Ιρακινό και τον Γάλλο και τον φίλο μας τον vampyre και βγάζω το συμπέρασμά μου! Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα συμπεράνω, τον κακό και τον καλό.

Γιατί πολλές φορές η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.

Πολλές φορές όμως όχι...

Σε αυτή την περίπτωση ιδίως για τον "καλό" της υπόθεσης είναι εξαιρετικά άδικο και παρανοικό να τον βομβαρδίζει όλη η υφήλιος κι εγώ να χειροκροτώ κι από πάνω.

 

Συνεπώς για μένα δεν είναι τόσο simple όσο για 'σένα, και εκεί ίσως κρύβεται η ουσία της διαφωνίας μας.

 

 

 

Θέλεις αλήθεια σε έναν χώρο όπως η πολιτική, που εξ'ορισμού το ψέμα είναι προτιμητέο.

 

Επέτρεψέ μου να επαναλάβω το ότι για εμένα κανένας δεν έχει δίκιο. Σήμερα ας πούμε, οι Άραβες είναι οι "αδύνατοι". Ας μην ξεχνάμε πως κάποτε και αυτοί κατακτούσαν και έσφαζαν, όταν μπορούσαν. Το κάναμε και εμείς, όταν μπορούσαμε και οι Άγγλοι, οι Τούρκοι, οι Γάλλοι.... ΟΛΟΙ.

 

Σήμερα λοιπόν, το κάνουν οι Αμερικάνοι, επειδή ακριβώς μπορούν να το κάνουν.

 

Σήμερα βρίζουμε όλοι τους Αμερικάνους, αύριο θα βρίζουμε τους Κινέζους ή όποιοι άλλοι θα είναι οι ισχυροί, και πάει λέγοντας...

 

Όλοι δίκιο έχουν και όλοι άδικο, επίσης. ;)

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όσα γράφω αντιπροωπεύουν μόνο εμένα και κανέναν άλλον.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πανω απο ολους θα βρισκονται οι εβραιοι (καποτε στα χρονια του πατερα μου ελεγαν οτι ο χιτλερ ηταν προφητης...)
Link to comment
Share on other sites

http://www.modszone.com/various/temp/xpentagon.swf

 

Αρχείο flash που καταδεικνύει γιατί δεν...φαίνεται για "επίθεση" το διάσημο αεροπλάνο που...χτύπησε το Πεντάγωνο!

 

Βγάλτε συμπεράσματα...

Οταν ο Γκράχαμ Μπελ εφηύρε το τηλέφωνο, δήλωσε ότι η εφεύρεσή του θα είχε μόνο ευεργετικά αποτελέσματα για την ανθρωπότητα.

Όταν ο Τσακ Νόρις το έμαθε, γέλασε και ίδρυσε τον ΟΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μία εβδομάδα είδα το farenheit 9/11 από δανεικό DVD σε σπίτι φίλων.

Ανοίγει αρκετά τα μάτια σχετικά με το τι κρύβεται πίσω από την επίθεση κατά των δίδυμων πύργων και το τι ακολούθησε. Επιβεβαιώνει σε μεγάλο βαθμό αυτά που γράφει ο vampyre στο πρώτο post.

 

Δεν ικανοποιήθηκα πλήρως από αυτό που είδα γιατί ενώ παρουσιάζεται ως ενημερωτική ταινία (γενικότερα) σχετικά με την 11η Σεπτεμβρίου, μου φάνηκε σαν μία έντονη προσπάθεια προεκλογικής στήριξης των Δημοκρατικών έναντι των Ρεπουμπλικάνων. Αυτό το λέω γιατί όλη η ταινία μιλά μόνο για θέματα σχετικά με την Αμερική, τους πολιτικούς της (ιδιαίτερα της οικογένειας Bush και των στενών συνεργατών τους) και τις σχέσεις τους με τον Αραβικό κόσμο. Δε μιλά καθόλου για το ρόλο του υπόλοιπου πλανήτη (Αθνάρ, Μπλαιρ κλπ), ούτε καν για το ρόλο του αμερικανικού κοινοβουλίου και των Δημοκρατικών...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαν ταινία (ας πούμε ενημερωτική) αξίζει να την δείτε αλλά κρατήστε και μία επιφύλαξη σχετικά με την αντικειμενικότητά της. Πάντως ακόμη και υπό αυτό το πρίσμα, φαίνεται έντονα ότι ο τίτλος αυτού του thread είναι (δυστυχώς) ΠΟΛΥ σωστός!...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος zoo (12 Σεπ. 2004 , 17:14)

 

Πριν από μία εβδομάδα είδα το farenheit 9/11 από δανεικό DVD σε σπίτι φίλων.

Ανοίγει αρκετά τα μάτια σχετικά με το τι κρύβεται πίσω από την επίθεση κατά των δίδυμων πύργων και το τι ακολούθησε. Επιβεβαιώνει σε μεγάλο βαθμό αυτά που γράφει ο vampyre στο πρώτο post.

 

Δεν ικανοποιήθηκα πλήρως από αυτό που είδα γιατί ενώ παρουσιάζεται ως ενημερωτική ταινία (γενικότερα) σχετικά με την 11η Σεπτεμβρίου, μου φάνηκε σαν μία έντονη προσπάθεια προεκλογικής στήριξης των Δημοκρατικών έναντι των Ρεπουμπλικάνων. Αυτό το λέω γιατί όλη η ταινία μιλά μόνο για θέματα σχετικά με την Αμερική, τους πολιτικούς της (ιδιαίτερα της οικογένειας Bush και των στενών συνεργατών τους) και τις σχέσεις τους με τον Αραβικό κόσμο. Δε μιλά καθόλου για το ρόλο του υπόλοιπου πλανήτη (Αθνάρ, Μπλαιρ κλπ), ούτε καν για το ρόλο του αμερικανικού κοινοβουλίου και των Δημοκρατικών...

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι σαν ταινία (ας πούμε ενημερωτική) αξίζει να την δείτε αλλά κρατήστε και μία επιφύλαξη σχετικά με την αντικειμενικότητά της. Πάντως ακόμη και υπό αυτό το πρίσμα, φαίνεται έντονα ότι ο τίτλος αυτού του thread είναι (δυστυχώς) ΠΟΛΥ σωστός!...

 

 

Αν διαβάσεις και τα βιβλία του Moore τα οποία έχουν γενικότερα θέματα αλλά πάντα για τους Αμερικανούς θα δεις οτι πάντα σε αυτό το πνεύμα κινείται. Ασχολείται αποκλειστικά με τα εσωτερικά των ΗΠΑ και με τους υπόλοιπους μόνο σε ότι έχει σχέση. Πάντα όμως αμερικανοκεντρικά αφού απευθύνεται βασικά στους συμπατριώτες του.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα αντικειμενικότητας αν έρθετε στη θέση τους. Ετσι θα μιλούσε κι ένας έλληνας νομίζω εν επρόκειτο για την ελλάδα.

Επίσης στα βιβλία του φαίνεται και η τοποθέτησή του ως προς τα δύο κόμματα. Τουλάχιστον όσον αφορά τις προηγούμενες εκλογές θεωρούσε τους δημοκρατικούς χειρότερους από τους Ρεπουμπλικάνους γιατί φάνηκαν εντελώς ανίκανοι να κερδίσουν και γιατί "οι Ρεπ. τουλάχιστον σου λένε ότι θα σε γ... ενώ οι άλλοι λένε ότι θα σε σώσουν και τελικά σε γ..."

KCB
Link to comment
Share on other sites

Μα ο Μουρ δηλωσε ' μην νομιζετε οτι πολεμαω την αμερικη,καθε αλλο.Ειμαι πατριωτης αμερικανος και απλως δεν θελω να βλεπω την χωρα μου σε αυτο το χαλι και το βγαζω προς τα εξω.''οτι κανω,το κανω απλως για να αφυπνισω τους συμπολιτες μου'

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro (12 Σεπ. 2004 , 12:46)

 

ναι αλλα πανω απο ολους θα βρισκονται οι εβραιοι (καποτε στα χρονια του πατερα μου ελεγαν οτι ο χιτλερ ηταν προφητης...)

 

 

τι έχεις να πείς γι'αυτο;

 

 

παράθεση σελ. 2

 

"Sti kirioleksia den anaferomaste se amerikanous kai evraious para mono se evraious. Eite to theloume eite oxi autoi kuvernoun ton kosmo! H epiroh tous den askeite mono apo ta proswpa pou eksousiazoun (Akoma kai stin ellada mexri prosfata kuvernouse evraios! Oxi oti den to kserame auto!) epiroh askite kai apo tin idia ti thriskeia. "Ola osa exoun eipwthei oti tha ginoun"... O polemos Dusis-anatolis eixe profiteutei apo ton ioanni kai exei graftei stin apokalipsi. Mipos H istoria mas einai prokathorismeni; mipos h thriskia mas einai enas tropos askisis epirohs panw mas; Me to thema sou Vampyre dimiourgounte polla erwtimata kai anoigonte polla nea themata. Tha sumfonisw pantws mazi sou oti ola eginan mono kai mono gia na exoun alothi stis epithesis tous sto afganistan kai sto Irak etsi oste na piasoun douleia xiliades anergoi amerikanoi vazontas se leitourgia mia polemiki mixani."

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

το πιό ωραίο πάντως είναι το ότι "οι εχθροί της τρομοκρατίας" έδωσαν άσυλο στους Τσετσένους τρομοκράτες...

στο Ιράκ έχουν χάσει τη μπάλα και βαράνε στο ψαχνό και τώρα ετοιμάζονται και για τα πετρέλαια τους Σουδάν, μιάς και εκεί υπάρχουν "τρομοκράτες και αντάρτες".....

Link to comment
Share on other sites

εμ γιατι δεν γινεται τιποτα με την ανακαλυψη του υδρογονου ως πηγη ενεργειας ?(θα γινουν ολα πολυ φτηνα, δεν θα γινονται πια πολεμοι, καθαροτερο περιβαλλον) καπου ειχα διαβασει οτι δολοφονησαν τον τελευταιο επιστημονα που ειχε τις γνωσεις για αυτο το πραγμα και τωρα τζιφος τιποτα nada δεν πιστευω οτι τα λεφτα ειναι το σημαντικοτερο αιτιο του πολεμου παρα μονο η "σημαια" στο κρατος
Link to comment
Share on other sites

Giati yparxoyn sobara problimata (p.x. apothikeysi) kai poly sobara problimata (kostos paragogis, oxi mono oikonomiko alla kai energeiako). H emfasi poy dinetai (akomi kai entos USA) sto ydrogono einai poly makroprothesmi, praktika staxti sta matia (kai lefta stis megales adelfes poy emporeyontai to petrelaio). Kai otan teleiosei olo to petrelaio toy planiti tote tha "ksananoiksoyn" oi petrelaiopiges entos USA (pano apo 20% ton pagkosmion apothematon) kai o mesos amerikanos tha synexisei na xairetai ta teratodi kai energobora aytokinita toy me tis poly xamiles times benzinis poy idi exei.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

padws kalo einai na vlepete ta pada me kritiki matia.kai oi episfaleis genikeyseis tou tipou: oi evraioi einai pisw apo ola i ola ginontai gia ta lefta einai anedafikes.na eiste wrimoi kai metriopatheis.

na simeiwsw oti oi epiptwseis tis tromokriatikis energeias sto WTC stin amerikaniki oikonomia itan katastrofikes.ara to epixeirima oti tis sxediasan oi amerikanoi gia na vgaloun lefta apo ta petrelaia tis mesis anatolis den exei vasi afou exasan terastia posa eksaitias tis vithisis tis oikonomias tous.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine (12 Σεπ. 2004 , 18:26)

 

Μα ο Μουρ δηλωσε ' μην νομιζετε οτι πολεμαω την αμερικη,καθε αλλο.Ειμαι πατριωτης αμερικανος και απλως δεν θελω να βλεπω την χωρα μου σε αυτο το χαλι και το βγαζω προς τα εξω.''οτι κανω,το κανω απλως για να αφυπνισω τους συμπολιτες μου'

 

 

Γι'αυτό ακριβώς λέω ότι κι ένας έλληνας στη θέση του το ίδιο θα έκανε. :)

KCB
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα σήμερα αυτό το thread και ομολογώ πως έχω ειλικρινά

συγκλονιστεί.

 

Ο vampyre έχει κάνει πολύ καλή δουλειά και αρκετά εμπεριστατωμένη

με στοιχεία για κάθε τι που λέει, μπράβο.

Μπράβο ακόμα και στα παιδιά που κάνουν αντιπαράθεση ώστε να

ξεχωρίσουμε τις υπερβολές από την πραγματικότητα, όταν υπάρχουν

στοιχεία πάντα.

 

Αγαπητέ Vampyre, λυπάμαι ειλικρινά για τους 3 φίλους που έχασες

στην επίθεση. Φαντάζομαι, όταν το πρωτοέμαθες θα ένοιωσες οργή

εναντίον των τρομοκρατών. Δεν θέλω όμως να φανταστώ τι

ένοιωσες όταν συνειδητοποίησες την δεύτερη εκδοχή...

 

Θέλω να απεθύνω μια ερώτηση προς τον Πρόεδρο Μπους:

(ρητορική είναι έτσι, δεν ξέρω αν διαβάζει myphone ο πλανητάρχης!).

 

-Το πεντάγωνο είναι ο ομφαλός, το πιο κρίσιμο σημείο του μεγαλύτερου

στρατιωτικού συμπλέγματος στον πλανήτη και του πιο τεχνολογικά

εξελιγμένου.

-Το περίπτερο της γειτονιάς μου έχει κάμερα για να βλέπει αν πάει

κανείς να κλέψει γαριδάκια.

-Ένα "τιμημένο" βίντεο από εξωτερική κάμερα δεν υπάρχει που να δείχνει την

πτώση του αεροσκάφους!!!

 

 

Υ.Γ. Ελπίζω να μην ρωτάω κάτι που έχει ξαναειπωθεί, αλλά δεν

διάβασα όλες τις απαντήσεις του thread.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει... δώθηκε 2 σελιδες ποιο πριν ενα link που δείχνει αρκετα....

 

http://www.modszone.com/various/temp/xpentagon.swf

αξίζει να περιμένεις να φορτώσει.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Koroivos201 (19 Σεπ. 2004 , 14:03)

-Το πεντάγωνο είναι ο ομφαλός, το πιο κρίσιμο σημείο του μεγαλύτερου

στρατιωτικού συμπλέγματος στον πλανήτη και του πιο τεχνολογικά

εξελιγμένου.

 

Μπα, δε νομίζω η εν λόγω στρατωτική μηχανή να βασίζεται στο πρώτο κτίριο που θα είχε χτυπηθεί από ICBM σε περίπτωση πυρηνικού πολεμου. Παλιό, γνωστό, φαίνεται. Μάλλον γραφιάδες έχουν εκεί μέσα.

 

Όσον αφορά την έλλειψη video δεν ξέρω αν όντως δεν υπάρχει η αν απλά δεν γίνεται γνωστό (για να μην δούμε όλοι το προφίλ πτήσης για να αποφύγει κανεις το σύστημα ασφαλειας του κτιρίου).

 

Πάντως αν όντως δεν ήταν αεροπλάνο αυτό που έπεσε εκεί τότε που σκοτώθηκαν οι επιβάτες του λεγομενου "τρίτου αεροπλάνου"; Προσωπικά έχω αμφιβολίες για τέτοιες theories "συνωμοσίας". Η ανατολική ακτή τών ΗΠΑ είναι πολύ πυκνοκατοικημένη για να το "έκρυψαν" απλώς!

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Το link που έδωσες το είδα, αεροπλάνο δεν είδα.

Ακόμα είδα το FBI να παίρνει το βίντεο που κατέγραψαν οι κάμερες

του διπλανού ξενοδοχείο Sheraton και τις κασέτες από τους

καμεραμέν του National Geographic που γύριζαν κάτι τυχαία εκεί.

Οι 3 διαδοχικές φωτογραφίες που δείχνουν ένα αντικείμενο να κινείται με

μεγάλη ταχύτητα προς το πεντάγωνο είναι πραγματικά τραγικές και

δεν φαίνεται τίποτα. (Έλα ρε παιδιά ήμαρτον, ολόκληρο πεντάγωνο

και έχει μόνο μια κάμερούλα που βγάζει φωτογραφίες διακοπτόμενα?

είπαμε να τα μασάμε όλα ώς λαοί αλλά όχι και μέχρι τέτοιου σημείου).

 

Ποτέ δεν είπα βέβαια ότι όλη η στρατιωτική μηχανή των ΗΠΑ στηρίζεται

σε ένα κτίριο, ακόμα κι αν αυτό είναι το πεντάγωνο. Αλλά σε μια τέτοια

περιοχή όπου εργάζονται χιλιάδες άνθρωποι, μπαινοβγαίνουν υψηλόβαθμοι αξιωματικοί, στρατηγοί, υπουργοί, άνθρωποι που παίρνουν

σημαντικές αποφάσεις, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

ΒΙΝΤΕΟ :wacko: :blink: .

 

Υ.Γ. Για κοίτα το χορτάρι στο φλασάκι, φαίνεται να έχει περάσει

αεροπλάνο από το γρασίδι μπροστά από το σημείο της έκρηξης?

Link to comment
Share on other sites

Το flashάκι φαίνεται ότι δείχνει κάποια παράξενα πράγματα. Βέβαια με απλές τεχνικές και συγκεκριμένα πλάνα ακόμη και ένας μέτριος σκηνοθέτης μπορεί να κάνει το άσπρο μαύρο αλλά ας θεωρήσουμε ότι οι εικόνες είναι γνήσιες. Και όντως μας φαίνεται παράξενο να καλύπτεται η περιοχή από κάμερες μέτριου fps σαν αυτές που υπάρχουν στα Super Market. Αλλά αν υποθέσουμε ότι το αεροπλάνο πετούσε με μικρή ταχύτητα (αδιανόητο βέβαια αλλά ας πάρουμε την τραβηγμένη περίπτωση), ας πούμε 300 km/h. Αυτή η ταχύτητα είναι περίπου 83 μέτρα το δευτερόλεπτο, είναι μεγάλη.

 

Αναρωτήθηκα που "βρίσκεται" το λεγόμενο τρίτο αεροπλάνο αν δεν έπεσε εκεί. Οι συγγενείς των νεκρών, οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, οι υπόλοιποι εργαζόμενοι που σχετίστηκαν με την εν λόγω πτήση, είναι δυνατόν να είναι όλοι μπλεγμένοι σε ένα τέτοιο τερατώδες κόλπο;

 

http://www.space.com/news/ikonos_wtc_010912.html

http://www.janes.com/security/international_security/news/misc/pentagon_after.shtml

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι κι αυτό που λες είναι τραβηγμένο, δηλαδή να έχει στηθεί

ολόκληρη επιχείρηση με τους συγγενείς των θυμάτων κτλ κτλ.

 

Πιστεύω, το πρόβλημα σε αυτή την περίπτωση είναι πως προσπαθούμε

να εξηγήσουμε μια παράλογη κατάσταση με την κοινή λογική.

 

Από την αρχική πτώση των αεροπλάνων στο Παγκόσμιο κέντρο εμπορίου

έχει συμβεί ένα φαινόμενο το οποίο είναι τρελό κατά την κοινή λογική,

είτε το έκαναν οι τρομοκράτες, είτε κέντρα εξουσίας στις ΗΠΑ, είτε

οποιοσδήποτε άλλος.

 

Σίγουρα τα στοιχεία που έχουμε είναι ανεπαρκή.

Πάντως ότι κάτι βρομάει στην όλη ιστορία είναι το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Koroivos201 (21 Σεπ. 2004 , 15:05)

.......

Σίγουρα τα στοιχεία που έχουμε είναι ανεπαρκή.

Πάντως ότι κάτι βρομάει στην όλη ιστορία είναι το μόνο σίγουρο.

 

Εδώ καταλήγουμε όλοι...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος XPhys (21 Σεπ. 2004 , 10:55)

 

Αναρωτήθηκα που "βρίσκεται" το λεγόμενο τρίτο αεροπλάνο αν δεν έπεσε εκεί. Οι συγγενείς των νεκρών, οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, οι υπόλοιποι εργαζόμενοι που σχετίστηκαν με την εν λόγω πτήση, είναι δυνατόν να είναι όλοι μπλεγμένοι σε ένα τέτοιο τερατώδες κόλπο;

 

 

Αν θυμάσει κάποια στιγμή έσκασε μια πληροφωρία για ένα ύποπτο αεροπλάνο το οποίο καταρήφτηκε από πολεμικά αεροσκάφη. Πράγμα το οποίο αργότερα διαψεύστηκε. Αποκλείες το να το έριξαν κάπου να ρίξαν πύραυλο στο πεντάγωνο και να είπαν ότι έπεσε εκεί το συγκεκριμένο αεροπλάνο;

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...