Jump to content

[ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE


kogos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το a2sdgui γιατί το χρησιμοποιείτε? Αφου η gsf έχει από μόνη της a2sd.

Εκτός αν το θέλετε για το dalvik αλλα σε αυτή την περίπτωση, τα data πως τα μεταφέρετε στο ext partition? Γιατί το a2sdgui δεν έχει ακόμα τέτοια δυνατότητα.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 645
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το θεμα με τη GSF κατανταει λιγακι γελειο! Βγαζει καινουριες εκδοσεις με τη σεσουλα, αλλα αν δεν εισαι καταπανω στο Thread του modaco δεν ξερεις τι και πως! Το δε changelog του ειναι για κλαμματα!

 

Βοηθεια λοιπον χριστιανοι και αλλοθρησκοι! Αν εχει παρακολουθησει κανεις τα τεκταινομενα μπορει να μου απαντησει παρακαλώ;

 

Εχω την b17 και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος. Ποια μπορω να βαλω χωρις wipe? τη 19? για την 21 θελω wipe? η 20 ειναι αλλο πραμα (απο το Skate)? Ετσι εχω καταλαβει, αλλα πρεπει να διαβασω 200 σελιδες για να σιγουρευτω. Καποιος που το εκανε και μπορει να μας διαφωτισει?

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τη GSF κατανταει λιγακι γελειο! Βγαζει καινουριες εκδοσεις με τη σεσουλα, αλλα αν δεν εισαι καταπανω στο Thread του modaco δεν ξερεις τι και πως! Το δε changelog του ειναι για κλαμματα!

 

Βοηθεια λοιπον χριστιανοι και αλλοθρησκοι! Αν εχει παρακολουθησει κανεις τα τεκταινομενα μπορει να μου απαντησει παρακαλώ;

 

Εχω την b17 και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος. Ποια μπορω να βαλω χωρις wipe? τη 19? για την 21 θελω wipe? η 20 ειναι αλλο πραμα (απο το Skate)? Ετσι εχω καταλαβει, αλλα πρεπει να διαβασω 200 σελιδες για να σιγουρευτω. Καποιος που το εκανε και μπορει να μας διαφωτισει?

 

Αφου εισαι ευχαριστημενος με αυτη που εχεις μην αλλαξεις. Η σεσουλα χρειαζεται σε beta, και ετσι θα συνεχισει να ειναι. Και δεν ειναι καθολου γελιο.. beta ειναι με συνεχομενες διορθωσεις. Σε αρκετους που δεν αρεσει να αλλαχουν συχνα, απλα δεν βαζουν τις καινουργιες ρομ

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μα θελω να αλλαξω και να βαλω το πιο καινουριο. Αλλωστε ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Το θεμα ειναι πως δε λεει πουθενα συγκεντρωτικα ποιες ειναι οι αλλαγες - διορθωσεις και πως πρεπει να πας απο τη μια beta στην αλλη. Επισης, το τηλεφωνο το χρησιμοποιω καθημερινα και πολυ, οχι μονο για παιχνιδι αλλα και σαν εργαλειο δουλειας. Δεν ειναι ευκολο λοιπον να κανεις ανα 5-6 μερες full-wipe! Γι αυτο και κρατησα πολυ καιρο την MDC R12, παροτι ειχαν βγει SS, FLB, CM7 κλπ κλπ

 

Τελος παντων, ολες οι υπολοιπες ρομ εχουν σωστο και ενημερο changelog, μονο η gsf το αγνοει επιδεικτικα! Και ο λογος βεβαια που μου τη σπαει ειναι πως η gsf ειναι πολυ καλη, απο οσες εχω βαλει ειναι η καλυτερη.

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που έχει δοκιμάσει να μου πει αν αξίζει από Β19 να πάω σε Β21, γιατί νομίζω θέλει και full wipe(δλδ ταλαιπωρία με τα backups).
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος που έχει δοκιμάσει να μου πει αν αξίζει από Β19 να πάω σε Β21, γιατί νομίζω θέλει και full wipe(δλδ ταλαιπωρία με τα backups).

Αξίζει!!!

Κάνε μόνο wipe cache και dalvik cache. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια αυτό δεν ακυρώνει το ότι πρέπει να έχεις την κάλυψη ενός nandroid backup:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει!!!

Κάνε μόνο wipe cache και dalvik cache. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια αυτό δεν ακυρώνει το ότι πρέπει να έχεις την κάλυψη ενός nandroid backup:happy:

 

Αν είναι έτσι σε 10' θα έχω Β21! :D Nandroid backup της Β19 υπάρχει ήδη. :)

Link to comment
Share on other sites

Αφού ακολούθησα τον [Οδηγός] Blade: «Ξεκλείδωμα» 512ΜΒ (Froyo 2.2) - Επιστροφή 256ΜΒ και ξεκλείδωσα τα 512MB στη επίσημη Froyo της wind, έκανα εγκατάσταση την Blue Gingerv5.

 

Η διαδικασία της custom ROM ήταν εύκολη μιας και είμαι εξοικειωμένος. Καθαρογραμμένοι οδηγοί και χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστώ. :)

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

παρολο που εχω δοκιμασει τα παντα στα time settings, ολα τα sms που λαμβανω ειναι 3ωρες πριν απο την πραγματικη....

 

δεν θελω να βαλω αλλη εφαρμογη sms διοτι μου αρεσει πολυ αυτο το γρηγορο μηνυματακι παραδοσης που μου δινει.

 

πως διορθωνω αυτο το προβλημα ρε παιδια? μονο εγω το εχω????

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

παρολο που εχω δοκιμασει τα παντα στα time settings, ολα τα sms που λαμβανω ειναι 3ωρες πριν απο την πραγματικη....

 

δεν θελω να βαλω αλλη εφαρμογη sms διοτι μου αρεσει πολυ αυτο το γρηγορο μηνυματακι παραδοσης που μου δινει.

 

πως διορθωνω αυτο το προβλημα ρε παιδια? μονο εγω το εχω????

 

Σε ποια εφαρμογή αναφέρεσαι;

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια εφαρμογή αναφέρεσαι;

 

H mms της cyanogen έχει επιλογή για διόρθωση timezone.

Λογικά το πρόβλημα το έχεις λόγω ρύθμισης timezone.

Έχεις ρυθμίσει σωστά την ημερομηνία και την ώρα στο τηλέφωνό σου με το timezone στο Athens?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θελω να αναφερω το μοναδικο bug που εχω εντοπισει με αυτη τη ρομ στο λεπιδι.

τα συστηματα πλοηγησης με βγαζουν σε λαθος δρομο απο τοτε που εβαλα την gsf...εχεις κανεις το ιδιο προβλημα?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

οχι δοκιμασα τα παντα... το timezone σωστο τα παντα σωστα... το προβλημα διορθωθηκε με το moded mms.apk του lousou απο το φορουμ.... τι να πω...

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θελω να αναφερω το μοναδικο bug που εχω εντοπισει με αυτη τη ρομ στο λεπιδι.

τα συστηματα πλοηγησης με βγαζουν σε λαθος δρομο απο τοτε που εβαλα την gsf...εχεις κανεις το ιδιο προβλημα?

 

εμενα η b21 μου δουλευει μια χαρα. μηπως εχει κατι το λογισμικο σου; το gmaps σε δειχνει λαθος;

 

stelstel στο δικο μου mms.apk ε ω κανει διορθωσεις για το προβλημα αυτο νομιζα ομως οτι εχει διορθωθει και στην cyan

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει!!!

Κάνε μόνο wipe cache και dalvik cache. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια αυτό δεν ακυρώνει το ότι πρέπει να έχεις την κάλυψη ενός nandroid backup:happy:

 

Γιατί αξίζει? Τι διαφορετικό έχει?

 

Αν είναι έτσι σε 10' θα έχω Β21! :D Nandroid backup της Β19 υπάρχει ήδη. :)

 

Τελικά τί έγινε? Έβαλες την 21 χωρίς wipe? Έσβησες μόνο το dalvik?

Πώς σου φάνηκε η 21?

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

stelstel στο δικο μου mms.apk ε ω κανει διορθωσεις για το προβλημα αυτο νομιζα ομως οτι εχει διορθωθει και στην cyan

 

Δυστυχώς όχι. Δοκίμασα auto timezone, manual, manual με GMT +0 (μπας και αλλάξει τίποτα) αλλά δεν είχα επιτυχία... Όλα τα εισερχόμενα ήταν 3 ώρες πίσω πάντα....

 

Τελικά όμως με την δική σου έκδοση (ευχαριστώ πολύ γι'αυτό !!!) βρήκα την υγειά μου :)

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αξίζει? Τι διαφορετικό έχει?

 

http://android.modaco.com/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=1786534

"complete with a few updated lib files from the skate which fix the above error, new market app, new books app, fixed navigation fcs (hopefully) & more"

 

Αυτό που είδα εγώ είναι ότι ο χρόνος που κάνει για να μπουτάρει το κινητό μειώθηκε στο μισό (χωρίς υπερβολή) και ελαφρώς καλύτερη μπαταρία αλλά για το τελευταίο δεν είμαι και τόσο σίγουρος μιας και έχω κάνει ένα κύκλο φόρτισης-αποφόρτισης.

Η νέα version του Market είναι κάπως πιο αργή από την παλιά αλλά αν δεν σου αρέσει μπορείς να αντικαταστήσεις το vending.apk στο zip της B21 με αυτό από την B19 και να ξαναφλασάρεις τη rom.

Edited by kandilak
Link to comment
Share on other sites

εμενα η b21 μου δουλευει μια χαρα. μηπως εχει κατι το λογισμικο σου; το gmaps σε δειχνει λαθος;

 

stelstel στο δικο μου mms.apk ε ω κανει διορθωσεις για το προβλημα αυτο νομιζα ομως οτι εχει διορθωθει και στην cyan

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

δε νομιζω να ειναι λαθος γιατι στη ss που ειχα πριν δουλευε σωστα και το igo και ολα τα αλλα.τι να πω δε ξερω...

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

1)Κάθε φορά που κάνω reboot μου βγάζει ειδοποίηση για αναπάντητες που είχαν γίνει παλιά. Βαρέθηκα να το βλέπω αυτό το πράμα.

Ξέρει κανείς πως να το διορθώσω?

 

2)Πόση ώρα κάνει να bootάρει το τηλέφωνό σας?

Σε εμένα έκανε συνολικά 3:10 λεπτα. Στα 45 πρώτα δευτερόλεπτα ήταν στην αρχική οθόνη με το μπαρμπαδέλι android και στα υπόλοιπα 145 δευτερόλεπτα ήταν στην οθόνη bootαρίσματος της gsf.

 

Είναι φυσιολόγικός χρόνος? Μου φαίνεται πάρα πολύ. Σημειώνω πως έχω κάνει a2sd+ (δηλαδή εφαρμογές+dalvik cache+app data σε ext partition στην sd) με κάρτα sd class 6 και ότι έχω γύρω στις 300 εφαρμογές συνολικά.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τί έγινε? Έβαλες την 21 χωρίς wipe? Έσβησες μόνο το dalvik?

Πώς σου φάνηκε η 21?

 

Έκανα wipe την cache και την dalvik cache...προς το παρόν το μόνο διαφορετικό που παρατήρησα είναι το market(όντως το καινούργιο κολλάει κάπως) και το κινητό συνεχίζει να λειτουργεί ομαλά, χωρίς κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

2)Πόση ώρα κάνει να bootάρει το τηλέφωνό σας?

22sec στην splash image+22sec το bootanimation= σύνολο 44sec για να εμφανιστεί η lockscreen για να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο.

Αυτά με Beta21 και 122 εφαρμογές χρήστη χωρίς χρήση A2SD σε ext2,3,4 partition (μόνο χρήση app2sd/move2sd enabler για μεταφορά στην SD)

Link to comment
Share on other sites

22sec στην splash image+22sec το bootanimation= σύνολο 44sec για να εμφανιστεί η lockscreen για να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο.

Αυτά με Beta21 και 122 εφαρμογές χρήστη χωρίς χρήση A2SD σε ext2,3,4 partition (μόνο χρήση app2sd/move2sd enabler για μεταφορά στην SD)

 

Μιλάμε για χαοτική διαφορά, 44 sec εσύ και 190 εγώ.

Δεν ξέρω αν η διαφορά οφείλεται περισσότερο στην έκδοση, στο A2SD ή στις πολλές εφαρμογές.

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

22sec στην splash image+22sec το bootanimation= σύνολο 44sec για να εμφανιστεί η lockscreen για να ξεκλειδώσω το τηλέφωνο.

Αυτά με Beta21 και 122 εφαρμογές χρήστη χωρίς χρήση A2SD σε ext2,3,4 partition (μόνο χρήση app2sd/move2sd enabler για μεταφορά στην SD)

 

Περίπου τον ίδιο χρόνο και τα ίδια settings, με την διαφορά ότι έχω 52 apps και τρέχω την CM7-RC1.

Lazy :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά η διαφορά στην Β14 είναι φοβερή.... σε σύγκριση με την Β17 όσον αφορά στην μπαταρία

 

Έπειτα από 6 κύκλους με wipe battery stats, το κινητό άνοιξε στις 7 το πρωί σήμερα (4 ώρες), έχω χαζέψει με 3G περίπου 45 λεπτά στον browser, έχω μιλήσει συνολικά 24 λεπτά (με bluetooth ακουστικά πάντα), έχω γράψει 3 μηνύματα και γενικά το σκαλίζω. Η μπαταρία είναι αυτήν την στιγμή στο 93%.

 

Με αντίστοιχη χρήση, η Β17 είχε πέσει στο 80-85%, ίσως και περισσότερο

-----------------------------

LG G4

-----------------------------

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [ROM] Ginger Stir Fry / Blue Ginger for ZTE BLADE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...