Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περνούσα από την κεντρική πλατεία και είδα σε κάποια φάση... -31 dBm!

Είναι δυνατόν; :)

 

Εγω με vodafone εχω δει μεχρι και -18dbm αλλα απεναντι απο micro-cell,κεντρικη πλατεια ποιας πολης???

Link to comment
Share on other sites

Δράμας. -18 μπορει να παει; Δεν εχει οριο; Νομιζα ειναι γυρο στο -30... :shock:

 

Επειδή είμαι άσχετος - 18 είναι καλό ή χάλια :confused:

Εμένα εδώ στο χωριό λέει -69dbm 22 asu τύπος δικτύου GPRS??

Τι σημαίνουν όλα αυτά;;

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό εμφανίζεται συχνά μπορούν να το μεταφέρουν στον κατασκευαστή για να το διορθώσει. Είναι δηλ αποδεκτό να έχει πρόβλημα ο συνδρομητής στην επικοινωνία του; Εγώ πληρώνω το δίκτυο για να έχω υπηρεσίες, τα υπόλοιπα είναι για μένα περιττές λεπτομέρειες...

 

Τοτε φανταζομαι, δεν εχεις παραπονο που τα καταστηματα της Vodafone δεν πουλανε ολες τις συκευες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε φανταζομαι, δεν εχεις παραπονο που τα καταστηματα της Vodafone δεν πουλανε ολες τις συκευες. ;)

 

Δεν το βρίσκω σωστό αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το υπό συζήτηση θέμα...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω σωστό αλλά δεν νομίζω ότι έχει σχέση με το υπό συζήτηση θέμα...

 

Νομίζω είναι σχετικότατο. Υπάρχουν κάποια πρότυπα (standards) βάσει των οποίων πχ η Vodafone σχεδιάζει το δίκτυο. Αν βγει ένας άκυρος κινέζος κατασκευαστής και φτιάξει ένα μόντεμ που κάνει ότι του κατέβει με αποτέλεσμα ο συνδρομητής να απογοητεύεται τότε πόσο σωστό είναι να πει ο συνδρομητής "εγώ δεν ξέρω τίποτα περιμένω να δουλεύει φταίει η Vodafone"...

 

Αν όμως το είχε αγοράσει απο ένα εξουσιοδοτημένο μαγαζί (και όχι απο την eBay) θα είχε κάθε δικαίωμα να παραπονεθεί.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Δράμας. -18 μπορει να παει; Δεν εχει οριο; Νομιζα ειναι γυρο στο -30... :shock:

 

-14dBm :p Σας τρώω αχαχα! Φυσικά απέναντι από cell, όχι micro, στο Ολυμπιακό Στάδιο.:p

 

Όσον αφορά τις συσκευές που διατίθενται, φυσικά και έχει σχέση. Πολλά android τηλέφωνα έχουν χάλια υλοποιήσεις και καλά κάνει η Vodafone και δε τα βάζει στα καταστήματά της.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τις συσκευές που διατίθενται, φυσικά και έχει σχέση. Πολλά android τηλέφωνα έχουν χάλια υλοποιήσεις και καλά κάνει η Vodafone και δε τα βάζει στα καταστήματά της.

 

Και αυτό για το καλό μας; Και εγώ την είχα παρεξηγήσει και νόμιζα ότι διαθέτει μόνο τις συσκευές που θέλει να προωθήσει και για τις οποίες έχει κάνει καλές συμφωνίες με τους κατασκευαστές! Γιατί δεν νομίζω ότι το φτηνό android της είναι καλύτερο από τις "χάλια υλοποιήσεις".... Προσωπικά αυτό το επιχείρημα δεν το δέχομαι...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

η vodafone εχει τις λιγοτερες συσκευες, απο ολες τις εταιριες και καταστηματα. Οταν επαιρνα επιδοτησεις vodafone, παντα πηγαινα σε πλαισιο για να παρω συσκευη, που ειχε και ολα τα κινητα.
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις έρημες περιοχές Παπάγου-Χολαργό-Αγ.Παρασκευή θα κάνει κάτι; Η κατάσταση είναι απαράδεκτη σε σήμα και φυσικά σε δεδομένα. Δεν μιλάμε για μια απλή τρύπα, είναι τεράστια η έκταση...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις έρημες περιοχές Παπάγου-Χολαργό-Αγ.Παρασκευή θα κάνει κάτι; Η κατάσταση είναι απαράδεκτη σε σήμα και φυσικά σε δεδομένα. Δεν μιλάμε για μια απλή τρύπα, είναι τεράστια η έκταση...

 

Κατ αρχήν δεξιά κι αριστερά απο την Μεσογείων απο την πλατεία της Αγ. Παρασκευής μέχρι σίγουρα και την ΕΡΤ η Vodafone σκίζει και σε σήμα και σε ταχύτητες οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι η τεράστια τρύπα...

 

Παρολαυτα...

 

Έχω σχέσεις με κόσμο στην Αγ. Παρασκευή. Αρκετές φορές έχω πετύχει πανώ που διατυμπανίζει το πόσο "πράσινος" είναι ο δήμος και πόση επιτυχία έχει ο πόλεμος κατά των κεραιών.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν τι μπορεί να κάνει στην εκεί προβληματική περιοχή η Vodafone.

 

Απολύτως τίποτα.

 

Στις περιοχές που κινούμαι κι άλλες εταιρείες έχουν πρόβλημα - προφανώς. Μάλλον κάποιοι υπεύθυνοι στον δήμο προσπαθούν να καλύψουν με άλλο τροπο τις μειώσεις των μισθών τους.

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις έρημες περιοχές Παπάγου-Χολαργό-Αγ.Παρασκευή θα κάνει κάτι; Η κατάσταση είναι απαράδεκτη σε σήμα και φυσικά σε δεδομένα. Δεν μιλάμε για μια απλή τρύπα, είναι τεράστια η έκταση...

 

Στου Παπάγου δεν αφήνουν ούτε περίπτερο να ανοίξει οι pale ποτε στρατιωτικοί. Κεραία θα αφήσουν???? Η Αγια Παρασκευή, ο Παπάγος αλλα και ο Χολαργός καλύπτωντε σε μεγάλο βαθμό από Μεσογείων και Υμηττό/Αττική Οδό.

Link to comment
Share on other sites

Στου Παπάγου δεν αφήνουν ούτε περίπτερο να ανοίξει οι pale ποτε στρατιωτικοί. Κεραία θα αφήσουν???? Η Αγια Παρασκευή, ο Παπάγος αλλα και ο Χολαργός καλύπτωντε σε μεγάλο βαθμό από Μεσογείων και Υμηττό/Αττική Οδό.

 

Στα σύνορα Χολαργού-Παπάγου (Ανατολής-Ναυαρίνου)καλύπτεται από κεραία του Υμηττού η οποία δεν είναι και ότι καλύτερο.

σήμα μέσα στο σπίτι 0.

σήμα έξω από το σπίτι 1 παύλα.

και δεν μιλάμε για internet.Αυτό απλά δεν υπάρχει.

Μετά από πολλά παράπονα για την κάλυψη που παρέχει η vodafone στην συγκεκριμένη περιοχή, μου είπαν ότι η κεραία είναι παλιά και χρειάζεται αναβάθμιση αλλά δεν υπάρχει κάποια προγραματισμένη αναβάθμιση ή αλλαγή της κεραίας στο άμεσο μέλλον.

Η κεραία από Μεσογείων είναι πολύ μακρια για να καλύψει την περιοχή τόσο ψηλά.

Οπότε το 1,5GB internet δωρεάν είναι δώρο άδωρον

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχήν δεξιά κι αριστερά απο την Μεσογείων απο την πλατεία της Αγ. Παρασκευής μέχρι σίγουρα και την ΕΡΤ η Vodafone σκίζει και σε σήμα και σε ταχύτητες οπότε δεν καταλαβαίνω που είναι η τεράστια τρύπα...

 

Παρολαυτα...

 

Έχω σχέσεις με κόσμο στην Αγ. Παρασκευή. Αρκετές φορές έχω πετύχει πανώ που διατυμπανίζει το πόσο "πράσινος" είναι ο δήμος και πόση επιτυχία έχει ο πόλεμος κατά των κεραιών.

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν τι μπορεί να κάνει στην εκεί προβληματική περιοχή η Vodafone.

 

Απολύτως τίποτα.

 

Στις περιοχές που κινούμαι κι άλλες εταιρείες έχουν πρόβλημα - προφανώς. Μάλλον κάποιοι υπεύθυνοι στον δήμο προσπαθούν να καλύψουν με άλλο τροπο τις μειώσεις των μισθών τους.

 

 

Μιλάς για το ποιο κεντρικό σημέιο.Πλατεία Αγίας Παρασκευής.Εαν δεν έπιανε και εκεί, καλυτερα να το κλεισει το μαγαζί.

ένα θα σας πω επειδή βλέπω ότι γνωρίζεται την περιοχή όπως και εγω. Στου Παπάγουστο VERDE(καφετέρια) με 100 άτομα μεσημέρι Σαββάτου και δεν εχει 3G η vodafone. Και βλέπεις τους άλλους με cosmote να σερφάρουν στα κινητά τους άνετα.

Μιλάμε για ένα πολύ public σημείο το οποίο είναι νεκρή ζώνη.

Αν βάλεις ότι από την πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής (τέλος Αγίου Ιωάννου) μέχρι και του Παπάγου δεν έχει 3G αυτό είναι μια τρύπα περίπου 4-5 χιλιόμετρα.Επομένως η τρύπα είναι μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το ποιο κεντρικό σημέιο.Πλατεία Αγίας Παρασκευής.Εαν δεν έπιανε και εκεί, καλυτερα να το κλεισει το μαγαζί.

ένα θα σας πω επειδή βλέπω ότι γνωρίζεται την περιοχή όπως και εγω. Στου Παπάγουστο VERDE(καφετέρια) με 100 άτομα μεσημέρι Σαββάτου και δεν εχει 3G η vodafone. Και βλέπεις τους άλλους με cosmote να σερφάρουν στα κινητά τους άνετα.

Μιλάμε για ένα πολύ public σημείο το οποίο είναι νεκρή ζώνη.

Αν βάλεις ότι από την πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής (τέλος Αγίου Ιωάννου) μέχρι και του Παπάγου δεν έχει 3G αυτό είναι μια τρύπα περίπου 4-5 χιλιόμετρα.Επομένως η τρύπα είναι μεγάλη.

 

Το Verde έχει open wifi :p

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

οπότε αφου έχει το VERDE WIFI δεν χρειάζεται η voda να καλυτερεψει την υπηρεσία της...Ωραίο και αυτό....

Ξέρεις και κάτι άλλο και στο σπίτι wifi υπάρχει άρα καλά κάνει και δεν έχει σημα η voda.Τι να το κάνεις αφου μπορείς να καλέσεις από το σταθερό...

Ωραίος ο lokigr....Δεν το είχα σκεφτει έτσι....

Link to comment
Share on other sites

οπότε αφου έχει το VERDE WIFI δεν χρειάζεται η voda να καλυτερεψει την υπηρεσία της...Ωραίο και αυτό....

Ξέρεις και κάτι άλλο και στο σπίτι wifi υπάρχει άρα καλά κάνει και δεν έχει σημα η voda.Τι να το κάνεις αφου μπορείς να καλέσεις από το σταθερό...

Ωραίος ο lokigr....Δεν το είχα σκεφτει έτσι....

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο φίλε μου;;;; :confused::what:

 

 

Μέσα στο φαράγγι της νεράιδας φουλ σήμα :eek: ενώ στο σπίτι στην Πετρούπολη 1 μπάρα :screwy: θα μας τρελάνει η vodafone. :)

Edited by lokigr

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για το ποιο κεντρικό σημέιο.Πλατεία Αγίας Παρασκευής.Εαν δεν έπιανε και εκεί, καλυτερα να το κλεισει το μαγαζί.

ένα θα σας πω επειδή βλέπω ότι γνωρίζεται την περιοχή όπως και εγω. Στου Παπάγουστο VERDE(καφετέρια) με 100 άτομα μεσημέρι Σαββάτου και δεν εχει 3G η vodafone. Και βλέπεις τους άλλους με cosmote να σερφάρουν στα κινητά τους άνετα.

Μιλάμε για ένα πολύ public σημείο το οποίο είναι νεκρή ζώνη.

Αν βάλεις ότι από την πάνω πλατεία της Αγίας Παρασκευής (τέλος Αγίου Ιωάννου) μέχρι και του Παπάγου δεν έχει 3G αυτό είναι μια τρύπα περίπου 4-5 χιλιόμετρα.Επομένως η τρύπα είναι μεγάλη.

 

Ακριβώς έτσι είναι... Στις ίδιες περιοχές το άλλο δίκτυο πιάνει 5-7Mbps download χαλαρά. Οι "οικολόγοι" κάτοικοι Αγ.Παρασκευής και οι στρατιωτικοί του Παπάγου όπως διάβασα ως δικαιολογίες -αστείες κατ´εμέ- ασχολούνται μόνο με το ένα δίκτυο και όχι το άλλο; Δεν στέκει... Μάλλον η Vodafone έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια τους συνδρομητές των περιοχών αυτών (μην ξεχάσουμε και το Χολαργό) και επαφίεται στις εκπτώσεις τις οποίες δίνει κατόπιν αίτησης φορητότητας...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι... Στις ίδιες περιοχές το άλλο δίκτυο πιάνει 5-7Mbps download χαλαρά. Οι "οικολόγοι" κάτοικοι Αγ.Παρασκευής και οι στρατιωτικοί του Παπάγου όπως διάβασα ως δικαιολογίες -αστείες κατ´εμέ- ασχολούνται μόνο με το ένα δίκτυο και όχι το άλλο; Δεν στέκει... Μάλλον η Vodafone έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια τους συνδρομητές των περιοχών αυτών (μην ξεχάσουμε και το Χολαργό) και επαφίεται στις εκπτώσεις τις οποίες δίνει κατόπιν αίτησης φορητότητας...

 

Σωστα πιστευεις.

Η Vodafone δεν θελει συνδρομητες στο συγκεκριμενο σημειο.

Ειναι το νεο project της Vodafone. Να παρεχει καλυψη οπου θελει συνδρομητες.

Πχ δεν γουσταρει Παπαγου. Ειναι φτωχη περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν στέκει... Μάλλον η Vodafone έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια τους συνδρομητές των περιοχών αυτών...

 

Τώρα αυτο το πιστεύεις σοβαρά;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Σωστα πιστευεις.

Η Vodafone δεν θελει συνδρομητες στο συγκεκριμενο σημειο.

Ειναι το νεο project της Vodafone. Να παρεχει καλυψη οπου θελει συνδρομητες.

Πχ δεν γουσταρει Παπαγου. Ειναι φτωχη περιοχη.

 

τα πιστευεις κι εσυ αυτα??? ολος ο πειραιας που εχει μεροκαματιαριδες γιατι τον καλυψανε τοτε???

Link to comment
Share on other sites

τα πιστευεις κι εσυ αυτα??? ολος ο πειραιας που εχει μεροκαματιαριδες γιατι τον καλυψανε τοτε???

 

Είναι ο Ολυμπιακός εκεί :p:p:D

Πλάκα κάνω παιδιά δεν νομίζω ότι παίζει αυτό απλά κάτι με της κεραίες σίγουρα ίσως κάποιοι δήμαρχοι να τα περνούν από άλλες εταιρίες κινητής (θεωρίες συνωμοσίας :p) πάντως μου έκανε εντύπωση που στο χωριό έχω φουλ σήμα και όχι στην Πετρούπολη :confused:

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να υπάρχουν ολόκληρες περιοχές κοντά στο κέντρο με άθλια κάλυψη φωνής και δεδομένα πρακτικά μη αξιοποιήσιμα.

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν βλέπω καμμία κίνηση για βελτίωση από την πλευρά της εταιρείας. Φοβάμαι ότι έχει επαναπαυθεί στη μεγάλη έκπτωση στο πάγιο κατόπιν αίτησης αποσύνδεσης/φορητότητας η οποία κάνει τον κόσμο να παραμένει στο δίκτυο.

Πάντως σε περίοδο κρίσης μου φαίνεται παράξενο να μη βρίσκεται ένας "πρόθυμος" κάτοχος ταράτσας για να βγάλει ένα παραπανίσιο εισόδημα. Μάλλον η εταιρεία δεν θέλει να βάλει κεραία... Και μη μου πείτε για νομιμότητα, όλοι ξέρουμε πού ζούμε...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα υγείας τι λέει;;:rolleyes:

Αν είναι να βάλω μια στην ταράτσα μου στην Πετρούπολη :)

Htc Wildfire S

Hboot-1.08.0099

RADIO-7.53.39.03m

ROM:Wildchild v 2.0

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγικό να υπάρχουν ολόκληρες περιοχές κοντά στο κέντρο με άθλια κάλυψη φωνής και δεδομένα πρακτικά μη αξιοποιήσιμα.

Το ανησυχητικό είναι ότι δεν βλέπω καμμία κίνηση για βελτίωση από την πλευρά της εταιρείας. Φοβάμαι ότι έχει επαναπαυθεί στη μεγάλη έκπτωση στο πάγιο κατόπιν αίτησης αποσύνδεσης/φορητότητας η οποία κάνει τον κόσμο να παραμένει στο δίκτυο.

Πάντως σε περίοδο κρίσης μου φαίνεται παράξενο να μη βρίσκεται ένας "πρόθυμος" κάτοχος ταράτσας για να βγάλει ένα παραπανίσιο εισόδημα. Μάλλον η εταιρεία δεν θέλει να βάλει κεραία... Και μη μου πείτε για νομιμότητα, όλοι ξέρουμε πού ζούμε...

 

Έχεις ακούσει/διαβάσει για τον νέο νόμο ο οποίος δίνει 6 μήνες περιθώριο κατάθεσης φακέλου για να γίνει ενεργοποίηση νέου σταθμού? Αν μέσα όμως στο διάστημα αυτό που σου δίνει ο νόμος οποιαδήποτε εταιρία κινηθεί αυθαίρετα σε εγκατάσταση σταθμού βάσης χωρίς να περιμένει την 6μηνη αδειοδότηση τότε είναι αντιμέτωπη με πρόστιμο της τάξης των 300.000 ευρώ.

Επίσης για τις περιοχές που ανέφερες, δεν ισχύει πως δεν θέλει να ενεργοποιήσει σταθμούς η VODAFONE. Απλά οι συγεκριμένοι δήμοι είναι εχθρικοί με τις εταιρίες κινητής με την COSMOTE όμως να διατηρεί ένα προβάδισμα λόγω και των κεραιών που σηκώνει στα τοπικά OTE. Και πίστεψε με. Και ένα μόνο OTE σε έναν δήμο κάνει διαφορά όταν οι άλλο δύο δεν έχουν καμία κεραία.

Επίσης γιατί δεν αναφέρεις νοτιοανατολικά προάστια όπου η COSMOTE είναι ίσως και τρίτη (μιλάω για Ηλιούπολη, Γλυφάδα κτλ) και έχει κολλήσει με του τρεις παραπάνω δήμους? Σου πρότεινα κάτι τις προάλλες. Θέλεις να αρχίσουμε να ξεκατινιάζουμε τα δίκτυα ή να κάνουμε μια εποικοδομητική κουβέντα? Ξέρω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ περιοχές όπου η COSMOTE έχει μεγαλύτερο πρόβλημα από την VODAFONE. Απλά δεν νομίζω πως σκοπός αυτού του φόρουμ είναι κάθε τρίτο ποστ να γράφουμε για τις ίδιες προβληματικές περιοχές ενός δικτύου (όπως κάνεις για 3-4 συγκεκριμένες περιοχές της VODAFONE) γιατί αυτό αποδεικνύει εμπάθεια και τίποτα παραπάνω. Εκτιμώ πως κανένας εδώ μέσα δεν λαμβάνει τις παρεμβάσεις σου ως παρεμβάσεις που σκοπό έχουν να ακουστούν για να βελτιωθεί μια κατάσταση, αλλά περισσότερο ως παρεμβάσεις που σκοπό έχουν να θίξουν και να μειώσουν. Διάβασε το ποστ που έχεις κάνει στον τοπικ της COSMOTE για την κάλυψη στην Ν.Κηφισιά και θα καταλάβεις την διαφορά ύφους. Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...