Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ´ όσο ξέρω οι διαδικασίες είναι δυο:

 

α) κρυπτογράφιση: μεταξύ κινητού και σταθμού βάσης με αλγορίθμους όπως ο Α5/1. H SIM δεν εμπλέκεται.

β) ταυτοποίηση (authentication): μεταξύ κινητού (SIM) και MSC/VLR και ενίοτε HLR. Η SIM εμπλέκεται.

 

Ενδέχεται η ταυτοποίηση να χρειαστεί να γίνει και κατα το handover.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Απ´ όσο ξέρω οι διαδικασίες είναι δυο:

 

α) κρυπτογράφιση: μεταξύ κινητού και σταθμού βάσης με αλγορίθμους όπως ο Α5/1. H SIM δεν εμπλέκεται.

β) ταυτοποίηση (authentication): μεταξύ κινητού (SIM) και MSC/VLR και ενίοτε HLR. Η SIM εμπλέκεται.

 

Ενδέχεται η ταυτοποίηση να χρειαστεί να γίνει και κατα το handover.

 

Λογικό μου ακούγεται εφόσον αλλάζει ο MU δίκτυο. Δεν πρέπει να ταυτοποιηθεί; Σε εκείνο λοιπόν το σημείο κάπου χωλαίνει η ταυτοποίηση με τα Blackberry. Πάντως από τη στιγμή που βάζεις τη SIM σε ένα 2G τηλέφωνο (με ΝΟΚΙΑ δοκίμασα, ενδέχεται και με άλλα να είναι οκ) το handover στο εξής από 3G->2G πραγματοποιείται ομαλά όπως και αλλαγή μεταξύ των κυψελών στο 2G. Δε ξέρω εσωτερικά πως το υλοποιεί ο κάθε κατασκευαστής το handover ώστε να κολλήσει σε μια τέτοια διαδικασία τo Blackberry εφόσον δε παρέχει τα σωστά data από τη SIM. OTA commands πάντως τα blackberry δεν "ακούν" απ'όσο έχω παρατηρήσει. Τώρα αυτά είναι πολύ λεπτά ζητήματα τα οποία δε μπορεί κανείς να τα γενικεύσει. Πχ μπορεί να παίζει ασυμβατότητα με τις κάρτες SIM της WIND!?! και με καμιά άλλη εταιρεία. Απλά αναφέρω κάτι που μου έχει συμβεί και ίσως να ισχύει σε άλλες περιπτώσεις.

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έφυγα απο την cosmote για πολλούς λόγους,ένας απο τους οποίους ήταν και ο τερματισμός της κλήσης την ώρα της συνομιλίας. Ήρθα στην vodafone και παρατηρώ ένα σήμα πιο χάλια απο ότι πριν. Χάλια ποιότητα επικοινωνίας, στέλνεις sms κυρίως το μεσημέρι και φτάνει μετά απο δύο ώρες στον προορισμό κλπ. Δυστυχώς δεν βλέπω να με κρατάνε πολύ στο δίκτυο τους.
Link to comment
Share on other sites

Λογικό μου ακούγεται εφόσον αλλάζει ο MU δίκτυο. Δεν πρέπει να ταυτοποιηθεί; Σε εκείνο λοιπόν το σημείο κάπου χωλαίνει η ταυτοποίηση με τα Blackberry. Πάντως από τη στιγμή που βάζεις τη SIM σε ένα 2G τηλέφωνο (με ΝΟΚΙΑ δοκίμασα, ενδέχεται και με άλλα να είναι οκ) το handover στο εξής από 3G->2G πραγματοποιείται ομαλά όπως και αλλαγή μεταξύ των κυψελών στο 2G. Δε ξέρω εσωτερικά πως το υλοποιεί ο κάθε κατασκευαστής το handover ώστε να κολλήσει σε μια τέτοια διαδικασία τo Blackberry εφόσον δε παρέχει τα σωστά data από τη SIM. OTA commands πάντως τα blackberry δεν "ακούν" απ'όσο έχω παρατηρήσει. Τώρα αυτά είναι πολύ λεπτά ζητήματα τα οποία δε μπορεί κανείς να τα γενικεύσει. Πχ μπορεί να παίζει ασυμβατότητα με τις κάρτες SIM της WIND!?! και με καμιά άλλη εταιρεία. Απλά αναφέρω κάτι που μου έχει συμβεί και ίσως να ισχύει σε άλλες περιπτώσεις.

 

Βασικά η ταυτοποίηση (authentication και ΟΧΙ ciphering) λαμβάνει χώρα μόνο όταν λήξει η ισχύς του Temporary Mobile Subscriber Identity (TMSI) κάτι που μπορεί να συμβεί είτε λόγω χρόνου η απο γεωγραφικά κριτήρια όπως αλλαγή location area.

 

Όλα αυτά είναι επιλογές του παρόχου και υλοποιούνται συνήθως στη VLR του MSC.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ταυτοποίηση (authentication και ΟΧΙ ciphering) λαμβάνει χώρα μόνο όταν λήξει η ισχύς του Temporary Mobile Subscriber Identity (TMSI) κάτι που μπορεί να συμβεί είτε λόγω χρόνου η απο γεωγραφικά κριτήρια όπως αλλαγή location area.

 

Όλα αυτά είναι επιλογές του παρόχου και υλοποιούνται συνήθως στη VLR του MSC.

 

Οκ γι'αυτά που λες(για την ακρίβεια το ciphering λαμβάνει χώρα όταν γίνεται μετάδοση δεδομένων).

Αλλά για το paging δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί η SIM; Και εφόσον μιλάμε για αλλαγή Location Area η διαδικασία ταυτοποίησης είναι δεδεομένη (ότι γίνεται εκ νέου ταυτοποίηση η οποία αν αποτύχει φαίνεσαι εκτός δικτύου)

Και όταν αλλάζεις από UMTS σε GSM δεν γίνεται εκ νέου ταυτοποίηση; Αυτό θέλω να ξεκαθαριστεί... Αν θυμάμαι καλά(έχω καιρό να τα πιάσω στα χέρια μου) η ταυτοποίηση μετά από Handover πραγματοποιείται στο τέλος της κλήσης!?! και δε θυμάμαι ακριβώς για ποιο λόγο γίνεται αυτό(λογικά δε δύναται να υποστηρίζεται κατά τη διάρκεια της κλήσης). Δαμοκλή,έχουμε μπει τώρα σε μια συζητηση η οποία θέλει λίγο ψάξιμο για το τι φταίει εν τέλει για τις πεσμένες κλήσεις. Μπορεί για παράδειγμα να είναι τυχαίο(υπερφόρτωση κυψέλης,αποτυχία μετάβασης μέχρι και cell breathing) μέχρι fading και πρόβλημα λογισμικού του κατόχου της Blackberry συσκευής...

Edited by mixtri

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οκ γι'αυτά που λες(για την ακρίβεια το ciphering λαμβάνει χώρα όταν γίνεται μετάδοση δεδομένων).

Αλλά για το paging δε μπορεί να χρησιμοποιηθεί η SIM; Και εφόσον μιλάμε για αλλαγή Location Area η διαδικασία ταυτοποίησης είναι δεδεομένη (ότι γίνεται εκ νέου ταυτοποίηση η οποία αν αποτύχει φαίνεσαι εκτός δικτύου)

Και όταν αλλάζεις από UMTS σε GSM δεν γίνεται εκ νέου ταυτοποίηση; Αυτό θέλω να ξεκαθαριστεί... Αν θυμάμαι καλά(έχω καιρό να τα πιάσω στα χέρια μου) η ταυτοποίηση μετά από Handover πραγματοποιείται στο τέλος της κλήσης!?! και δε θυμάμαι ακριβώς για ποιο λόγο γίνεται αυτό(λογικά δε δύναται να υποστηρίζεται κατά τη διάρκεια της κλήσης). Δαμοκλή,έχουμε μπει τώρα σε μια συζητηση η οποία θέλει λίγο ψάξιμο για το τι φταίει εν τέλει για τις πεσμένες κλήσεις. Μπορεί για παράδειγμα να είναι τυχαίο(υπερφόρτωση κυψέλης,αποτυχία μετάβασης μέχρι και cell breathing) μέχρι fading και πρόβλημα λογισμικού του κατόχου της Blackberry συσκευής...

 

Για το paging χρησιμοποιείται γενικά είτε το TMSI ή το IMSI (αναλόγως αν είναι πρώτο, δεύτερο ή global paging) αλλα η SIM δεν εμπλέκεται (γιατι άλλωστε απλα απαντάει όταν δει μήνυμα στο PCH)...

 

Γενικά κάνεις ταυτοποίηση μόνο αν η περιοχή που είσαι εξυπηρετείται απο VLR που δε σε ξέρει.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο πλοιο της γραμμης απο Νάξο για

Πείραια, παιζω με τα σηματα! Λοιπον η cosmote

full 3g σε ολη την διαδρομη! Σε μερικα σημεια η

cote εχει μονο καλυψη 3g, αμα γυρισεις το

κινητο σου σε απλο gsm θα εισαι χωρις σημα! Η

vfn αραια και που 3g και σε μερικα σημεια χωρις καν σημα 2g, η wind καθολου 3g, σε

απλο gsm αριστη!!! Αρα οτι η vfn εχει καλυτερο

3g ειναι απλα μπουρδες!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στο πλοιο της γραμμης απο Νάξο για

Πείραια, παιζω με τα σηματα! Λοιπον η cosmote

full 3g σε ολη την διαδρομη! Σε μερικα σημεια η

cote εχει μονο καλυψη 3g, αμα γυρισεις το

κινητο σου σε απλο gsm θα εισαι χωρις σημα! Η

vfn αραια και που 3g και σε μερικα σημεια χωρις καν σημα 2g, η wind καθολου 3g, σε

απλο gsm αριστη!!! Αρα οτι η vfn εχει καλυτερο

3g ειναι απλα μπουρδες!

 

1. Όπως έχουμε πει πολλές φορές, η μία περίπτωση δε συνιστά κανόνα. Κάπου είναι καλή μια εταιρεία, κάπου αλλού μία άλλη.

2. Στο πλοίο σου πολύ πιθανό να είχε αναμεταδότη η Cosmote. Εξαιρετικά πιθανό δεδομένου ότι είχες μόνο 3G και όχι 2G (δεν υπάρχουν σταθμοί βάσης που είναι έτσι).

3. Πολύ πιθανόν να υπάρχουν πλοία (φαντάζομαι τα HighSpeed) με αναμεταδότες άλλων εταιρειών. Αν ήσουν εκεί με φούλ 3G Vodafone τι θα έλεγες;

 

Γενικά η Cosmote υπερτερεί στην επαρχία, κι η Vodafone στα αστικά κέντρα.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

1.

 

Γενικά η Cosmote υπερτερεί στην επαρχία, κι η Vodafone στα αστικά κέντρα.

 

H vodafone σε συνδυασμο με το δικτυο 3G ειναι παντου τελεια,δεν ισχυει αυτο που λες..

Link to comment
Share on other sites

1. Όπως έχουμε πει πολλές φορές, η μία περίπτωση δε συνιστά κανόνα. Κάπου είναι καλή μια εταιρεία, κάπου αλλού μία άλλη.

2. Στο πλοίο σου πολύ πιθανό να είχε αναμεταδότη η Cosmote. Εξαιρετικά πιθανό δεδομένου ότι είχες μόνο 3G και όχι 2G (δεν υπάρχουν σταθμοί βάσης που είναι έτσι).

3. Πολύ πιθανόν να υπάρχουν πλοία (φαντάζομαι τα HighSpeed) με αναμεταδότες άλλων εταιρειών. Αν ήσουν εκεί με φούλ 3G Vodafone τι θα έλεγες;

 

Γενικά η Cosmote υπερτερεί στην επαρχία, κι η Vodafone στα αστικά κέντρα.

 

Ταξιδευα με το Blue star οπου ανηκει στην attica group κ η εν λογω εταιρεια εχει ολες τις γραμμες της στην vfn! Οποτε δεν ισχυει αυτο! Στο high speed που λες δεν εχω κανει αναλυτικη μετρηση αλλα σε απλο σημα ειχε κ εκει διακοπες η vfn.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ταξιδευα με το Blue star οπου ανηκει στην attica group κ η εν λογω εταιρεια εχει ολες τις γραμμες της στην vfn! Οποτε δεν ισχυει αυτο! Στο high speed που λες δεν εχω κανει αναλυτικη μετρηση αλλα σε απλο σημα ειχε κ εκει διακοπες η vfn.

 

Εχει 3g reapters της Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Εχει 3g reapters της Cosmote.

 

Όπως είπα :p

 

Αδύνατον να έχεις full 3G και no 2G μέσα στο πουθενά.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Οι "πεσμένες" κλήσεις με τη vodafone είναι ιδιαίτερα συχνές και σε κεντρικότατα σημεία της Αθήνας, μπορώ να παραθέσω μερικά. Αναρωτιέμαι τί έχει συμβεί και η vodafone δεν πιάνει σε περιοχές όπου πριν είχε καλύτερο σήμα... Και δεν κατεβαίνουν κεραίες αυτή την περίοδο!

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Vodafone κεντρικη Μακεδονια δικτυο 3G ισως να εχει τη πιο πυκνη καλυψη απο καθε αλλη περιοχη,παντου τερμα και εχει αφησει πολυ πισω την cosmote....H οποια ειναι καλη μονο στις πρωτευουσες νομων και σε καποια μεγαλοχωρια,η Wind το χαος-μηδεν επενδυσεις αυτη τη χρονια,τι θα γινει με αυτη την εταιρια??? ποσο καιρο ακομα θα την παλευει ετσι??? η μονη σωτηρια της ειναι η συγχωνευση με voda αν και περιοριζεται ο ανταγωνισμος δε βλεπω αλλιως να παιρνει τα πανω της,την εκτοπισε η cosmote με την αγορα καταστηματων Γερμανος κι απο τοτε την πηρε η κατηφορα..... Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Vodafone κεντρικη Μακεδονια δικτυο 3G ισως να εχει τη πιο πυκνη καλυψη απο καθε αλλη περιοχη,παντου τερμα και εχει αφησει πολυ πισω την cosmote....H οποια ειναι καλη μονο στις πρωτευουσες νομων και σε καποια μεγαλοχωρια,η Wind το χαος-μηδεν επενδυσεις αυτη τη χρονια,τι θα γινει με αυτη την εταιρια??? ποσο καιρο ακομα θα την παλευει ετσι??? η μονη σωτηρια της ειναι η συγχωνευση με voda αν και περιοριζεται ο ανταγωνισμος δε βλεπω αλλιως να παιρνει τα πανω της,την εκτοπισε η cosmote με την αγορα καταστηματων Γερμανος κι απο τοτε την πηρε η κατηφορα.....

 

η wind εχει 3 στοιχεια, που τη σωζουν:

 

1) εχει το καλυτερο (συνολικα) 2G, πολυ πιο καμπανα απο τη 'μπανανα' της cosmote...

2) εχει συστημα χρεωσεων, πολυ καλυτερο απο το 'ψωμοτυρι' της vodafone, το 'προβλημα συστηματος'...

3) εχει τη φτηνοτερη καρτοκινητη, βλεπε F2G (με ανανεωση 20ε/300' προς ολα τα δικτυα) και q-card (3ε/300' προς wind+q)

 

οσο αφορα το 3G, εχει το χαμηλοτερο, αλλά εαν εισαι επαγγελματιας χρονια, ξερεις πολυ καλά οτι δε σε κανει το 3G επαγγελματια... Οταν δηλαδη δεν υπηρχε το 3G σε καμμια εταιρια, δεν ησουν επαγγελματιας; Η μηπως νομιζεις οτι χωρις 3G δεν εισαι 'επαγγελματιας'; Ξαφνικα περασε η ιδεα πως εαν δεν εχεις smartphone+full 3G, δεν εισαι επαγγελματιας :lol:

 

Εαν ειναι να μη μπορεις να βγαλεις 2G (να μη μπορεις να συννενοηθεις στο τηλεφωνο με εναν συνεργατη ή πελατη), τι να το κανεις το 3G; Εαν ειναι να πρεπει καθε μηνα να κυνηγάς τον παροχο σου, λογω λαθος στις χρεωσεις σου, γιατι να δεχεσαι τοση χαλια υπηρεσια;

 

Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, και η συμπεριφορα του τον χαρακτηριζει (εαν ειναι επαγγελματιας ή οχι...).

 

ps: Δεν πιστευω να κανει το λαθος η wind και να συνδεθει με τη vodafone...

Link to comment
Share on other sites

η wind εχει 3 στοιχεια, που τη σωζουν:

 

1) εχει το καλυτερο (συνολικα) 2G, πολυ πιο καμπανα απο τη 'μπανανα' της cosmote...

2) εχει συστημα χρεωσεων, πολυ καλυτερο απο το 'ψωμοτυρι' της vodafone, το 'προβλημα συστηματος'...

3) εχει τη φτηνοτερη καρτοκινητη, βλεπε F2G (με ανανεωση 20ε/300' προς ολα τα δικτυα) και q-card (3ε/300' προς wind+q)

 

οσο αφορα το 3G, εχει το χαμηλοτερο, αλλά εαν εισαι επαγγελματιας χρονια, ξερεις πολυ καλά οτι δε σε κανει το 3G επαγγελματια... Οταν δηλαδη δεν υπηρχε το 3G σε καμμια εταιρια, δεν ησουν επαγγελματιας; Η μηπως νομιζεις οτι χωρις 3G δεν εισαι 'επαγγελματιας'; Ξαφνικα περασε η ιδεα πως εαν δεν εχεις smartphone+full 3G, δεν εισαι επαγγελματιας :lol:

 

Εαν ειναι να μη μπορεις να βγαλεις 2G (να μη μπορεις να συννενοηθεις στο τηλεφωνο με εναν συνεργατη ή πελατη), τι να το κανεις το 3G; Εαν ειναι να πρεπει καθε μηνα να κυνηγάς τον παροχο σου, λογω λαθος στις χρεωσεις σου, γιατι να δεχεσαι τοση χαλια υπηρεσια;

 

Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, και η συμπεριφορα του τον χαρακτηριζει (εαν ειναι επαγγελματιας ή οχι...).

 

ps: Δεν πιστευω να κανει το λαθος η wind και να συνδεθει με τη vodafone...

 

Για το 2.... μετρα μερες.

Link to comment
Share on other sites

η wind εχει 3 στοιχεια, που τη σωζουν:

 

1) εχει το καλυτερο (συνολικα) 2G, πολυ πιο καμπανα απο τη 'μπανανα' της cosmote...

2) εχει συστημα χρεωσεων, πολυ καλυτερο απο το 'ψωμοτυρι' της vodafone, το 'προβλημα συστηματος'...

3) εχει τη φτηνοτερη καρτοκινητη, βλεπε F2G (με ανανεωση 20ε/300' προς ολα τα δικτυα) και q-card (3ε/300' προς wind+q)

 

οσο αφορα το 3G, εχει το χαμηλοτερο, αλλά εαν εισαι επαγγελματιας χρονια, ξερεις πολυ καλά οτι δε σε κανει το 3G επαγγελματια... Οταν δηλαδη δεν υπηρχε το 3G σε καμμια εταιρια, δεν ησουν επαγγελματιας; Η μηπως νομιζεις οτι χωρις 3G δεν εισαι 'επαγγελματιας'; Ξαφνικα περασε η ιδεα πως εαν δεν εχεις smartphone+full 3G, δεν εισαι επαγγελματιας :lol:

 

Εαν ειναι να μη μπορεις να βγαλεις 2G (να μη μπορεις να συννενοηθεις στο τηλεφωνο με εναν συνεργατη ή πελατη), τι να το κανεις το 3G; Εαν ειναι να πρεπει καθε μηνα να κυνηγάς τον παροχο σου, λογω λαθος στις χρεωσεις σου, γιατι να δεχεσαι τοση χαλια υπηρεσια;

 

Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, και η συμπεριφορα του τον χαρακτηριζει (εαν ειναι επαγγελματιας ή οχι...).

 

ps: Δεν πιστευω να κανει το λαθος η wind και να συνδεθει με τη vodafone...

1)Σχετικό αυτό. Εγώ βλέπω ότι και οι τρεις στο 2G έχουν αξιοπρεπέστατη κάλυψη με κάποια κενά τα οποία οφείλονται κυρίως στις δυσκολίες που υπάρχουν με την αδειοδότηση των σταθμών βάσης και λιγότερο σε υπαιτιότητα των εταιριών. Η Cosmote και η Vodafone για μένα έχουν πάνω κάτω την ίδια κάλυψη (με την πρώτη να είναι ελαφρώς καλύτερη σε κάποια δύσκολα σημεία της επαρχίας και τη δεύτερη στα αστικά κέντρα) ενώ η Wind πιστέυω πως συνολικά έχει περισσότερα κενά αλλά υπάρχουν περιοχές της Ελλάδας που τις καλύπτει εδώ και χρόνια άψογα, καλύτερα από τον ανταγωνισμό. Ανάλογα λοιπόν με τη περιοχή ο καθένας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη. Ένας π.χ κάτοικος της Θεσσαλίας και ένας κάτοικος της Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης δεν θα έχει την ίδια άποψη π.χ για τη Wind.

2)Συμφωνώ απόλυτα για τη Vodafone (για τα συμβόλαια πάντα, στα καρτοκινητά είναι o.k). Ελπίζω και εγώ σε αλλαγές στο τομέα αυτό.

3)Ε και? Όλοι στο What's Up πηγαίνουν. Αποδεικνύεται από τα νούμερα. Δες τις νέες συνδέσεις τα τελευταία τρίμηνα. Πρώτη η Cosmote τρίτη η Wind.

 

Όσο για το 3G διαφωνώ κάθετα. Δηλαδή μήπως πρέπει να της πούμε και μπράβο που εν έτει 2011 είναι τόσο πίσω σε κάλυψη και σε ταχύτητες όταν έρχεται και μας πλασάρει συσκευές τύπου iPhone, Galaxy S2 με πανάκριβα 18μηνα και 24μηνα συμβόλαια? Γιατί εγώ που θέλω να πάρω ένα καλό smartphone, το οποίο για να αξιοποιηθεί σωστά (browsing, e-mail με αρχεία, εφαρμογές κ.τ.λ) πρέπει να έχει γρήγορο internet, το οποίο internet στη τελική θα πληρώνω και στο πάγιο μου, να πάω στη Wind? Mπορεί εσένα να μην σε απασχολεί αλλά λόγω της ραγδαίας διείσδυσης των smartphones ο κόσμος που ενδιαφέρεται για το 3G αυξάνεται δραματικά.

 

Τέλος μην τα μεγαλοποιούμε, ούτε η πλέιονότητα των πελατών της Cosmote και της Vodafone έχουν καθημερινό πρόβλημα με το σήμα ούτε κάθε μήνα γίνονται λάθη σε λογαριασμούς ούτε γενικά οι υπηρεσίες τους είναι χάλια. Αν ήταν έτσι η Wind θα ήταν πρώτη και όχι τρίτη εδώ και τόσα χρόνια, κάτι σημαίνει αυτό.

 

Τέλος η διάθεση και των δύο πλευρών για συγχώνευση έχει γνωστοποιηθεί επισήμως με εκατέρωθεν ανακοινώσεις. Μπορεί για τους πελάτες να μην είναι καλό να υπάρχουν μόνο 2 πάροχοι, Cosmote και Vodafone, αλλά για τις εταιρίες είναι καλό για οικονομικούς λόγους στις συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ¨πλυση εγκεφαλου¨με το 3g και τα σμαρτφον δεν εχει απηχηση στην πραξη.Ποιος ενδιαφερετε για το ιντερνετ απο το κινητο εκτος απο αυτους που το βλεπουν σαν γκατζετ.Επαγγελματιες;Το εχετε δει στην πραξη αυτο η το υποθετετε;Αν εισαι επαγγελματιας εκτος των εμειλ(και ουτε) ουτε οθονη αφης σε βολευει στην πραξη.Εγω εχω σμαρτφον και δεν αντεξα, για την δουλεια πηρα ενα απλο κινητο να τηλεφωνο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η ¨πλυση εγκεφαλου¨με το 3g και τα σμαρτφον δεν εχει απηχηση στην πραξη.Ποιος ενδιαφερετε για το ιντερνετ απο το κινητο εκτος απο αυτους που το βλεπουν σαν γκατζετ.Επαγγελματιες;Το εχετε δει στην πραξη αυτο η το υποθετετε;Αν εισαι επαγγελματιας εκτος των εμειλ(και ουτε) ουτε οθονη αφης σε βολευει στην πραξη.Εγω εχω σμαρτφον και δεν αντεξα, για την δουλεια πηρα ενα απλο κινητο να τηλεφωνο γρηγορα.

 

Και όμως κάνεις λάθος. Εγώ βλέπω όλους σχεδόν τους φίλους που έχουν είτε iPhone είτε Blackberry είτε Android μια χαρά το χρησιμοποιούν. Skype/Viber, IM εφαρμογές, e-mail και browsing. Οι νεαρότερες δε ηλικίες λιώνουν το Facebook. Και σιγά σιγά θα μπαίνουν και οι cloud υπηρεσίες στη ζωή μας. Τέλος εγώ ξέρω ελάχιστους πλέον χωρίς smartphone.

Ακόμα όμως και αν εξακολουθεί να υφίσταται μεγάλη μερίδα χρηστών που δεν χρησιμοποιεί το 3G αυτό δεν είναι δικαιολογία για να μην επενδύει μία εταιρία σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

η wind εχει 3 στοιχεια, που τη σωζουν:

 

1) εχει το καλυτερο (συνολικα) 2G, πολυ πιο καμπανα απο τη 'μπανανα' της cosmote...

2) εχει συστημα χρεωσεων, πολυ καλυτερο απο το 'ψωμοτυρι' της vodafone, το 'προβλημα συστηματος'...

3) εχει τη φτηνοτερη καρτοκινητη, βλεπε F2G (με ανανεωση 20ε/300' προς ολα τα δικτυα) και q-card (3ε/300' προς wind+q)

 

οσο αφορα το 3G, εχει το χαμηλοτερο, αλλά εαν εισαι επαγγελματιας χρονια, ξερεις πολυ καλά οτι δε σε κανει το 3G επαγγελματια... Οταν δηλαδη δεν υπηρχε το 3G σε καμμια εταιρια, δεν ησουν επαγγελματιας; Η μηπως νομιζεις οτι χωρις 3G δεν εισαι 'επαγγελματιας'; Ξαφνικα περασε η ιδεα πως εαν δεν εχεις smartphone+full 3G, δεν εισαι επαγγελματιας :lol:

 

Εαν ειναι να μη μπορεις να βγαλεις 2G (να μη μπορεις να συννενοηθεις στο τηλεφωνο με εναν συνεργατη ή πελατη), τι να το κανεις το 3G; Εαν ειναι να πρεπει καθε μηνα να κυνηγάς τον παροχο σου, λογω λαθος στις χρεωσεις σου, γιατι να δεχεσαι τοση χαλια υπηρεσια;

 

Ο καθενας εχει τις προτεραιοτητες του, και η συμπεριφορα του τον χαρακτηριζει (εαν ειναι επαγγελματιας ή οχι...).

 

ps: Δεν πιστευω να κανει το λαθος η wind και να συνδεθει με τη vodafone...

Ολοι παραδεχονται εδω μεσα οτι ειναι πισω στην καλυψη τοσο στο GSM οσο και στο 3G,αμφιβαλλω οτι μπορει να χτυπησει την cosmote ακομη και στο 2G δικτυο,οσο αναφορα το συστημα χρεωσεων ισως να συμφωνησω,οσο αναφορα τα καρτοκινητα της ειναι τα πιο ακριβα,αυτα που αναφερεις ειναι προσφορες που σημαινει οτι ισχυουν για καποιο χρονικο διαστημα,το τιμολογιο θα βλεπεις κι οχι τα πακετα που δινει γιατι ειναι και εταιρια που κανει τροποποιησεις πιο συχνα απο τις αλλες....(το πιο φτηνο πακετο ειναι το frog,δεν πιστευω να διαφωνει κανεις σε αυτο,με την προυποθεση οτι μπορεις να κανεις φορητοτητα προς frog αλλιως παμε σε carrefour που ειναι ακομη πιο φτηνο).

Edited by Picard
Link to comment
Share on other sites

Προστακτική είναι προφανώς. Τόνος στο έψιλον.

 

Σαφώς και είναι προστακτική. :cool:

Link to comment
Share on other sites

η wind εχει 3 στοιχεια, που τη σωζουν:

 

Η WIND κάθε άλλο παρά σωσμένη είναι... Και η κίνηση με τη Vodafone θα είναι η σανίδα σωτηρίας της.

 

Το μοναδικό ατού που έχει η WIND είναι η wholy owned Tellas.

 

Αυτη η ¨πλυση εγκεφαλου¨με το 3g και τα σμαρτφον δεν εχει απηχηση στην πραξη.Ποιος ενδιαφερετε για το ιντερνετ απο το κινητο εκτος απο αυτους που το βλεπουν σαν γκατζετ.Επαγγελματιες;

 

Ποιός; Όλοι!

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματιας δεν ειναι αυτος που βλεπεις στον δρομο με το σακακι και το tablet.Αυτος ειναι ο αργοσχολος.Εγω δεν θυμαμαι ποτε στην ζωη μου να ειπα σε πελατη μου θα τα πουμε με εμειλ η στο skype."θα σας τηλεφωνησω" λεω.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...