Jump to content

Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι οπως περιγραφεις την κατασταση δε μπορω να καταλαβω λεπτομερως το προβλημα αλλα δε νομιζω να υπαρχει τρυπα δικτυου μονο μεσα σε ενα κτηριο. Προφανως θα εχει χαμηλο σημα σε καποια ακτινα γυρω απο το σημειο. Το οτι πιανει η ΤΙΜ για παραδειγμα, οφειλεται στο οτι ο σταθμος βασης που καλυπτει το σημειο βρισκεται πιο κοντα ή εχει μεγαλυτερη ισχυ κλπ!

Να ρωτησω κατι: Το προβλημα παρουσιαζεται αφου μπεις στη εισοδο της πολυκατοικιας και στις σκαλες? Μεσα στο σπιτι σου, απο καποιο υψος/οροφο και μετα ειναι ολα ενταξει?

 

mesa sto spiti den pianei pouthena...se oli tin polikatoikia den pianei...an proxoriseis ligo sto dromo(ekso akrivos apo tin polikatoiia pali den pianei) tote pianei...kai episis ama vgeis sto balkoni pianei kanonika kai boreis na miliseis...boreis pados na steileis ena sms(panta),i kai na miliseis(polii spania)ama piasei sima alla auto gia ligo afou tha iparxoun diakopes kapoia stigmi kai telika tha diakopi i epikoinonia...diladi to sima einai astathes kai den einai isxiro...

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

mesa sto spiti den pianei pouthena...se oli tin polikatoikia den pianei...an proxoriseis ligo sto dromo(ekso akrivos apo tin polikatoiia pali den pianei) tote pianei...kai episis ama vgeis sto balkoni pianei kanonika kai boreis na miliseis...boreis pados na steileis ena sms(panta),i kai na miliseis(polii spania)ama piasei sima alla auto gia ligo afou tha iparxoun diakopes kapoia stigmi kai telika tha diakopi i epikoinonia...diladi to sima einai astathes kai den einai isxiro...

 

To μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω, δηλ. να καλέσεις στην εξυπηρέτηση πελατών (13830/1251) ώστε να καταγραφεί το πρόβλημα και να σε καλέσει κάποιος από το αρμόδιο τμήμα της Vodafone να σε ενημερώσει...

Link to comment
Share on other sites

mesa sto spiti den pianei pouthena...se oli tin polikatoikia den pianei...an proxoriseis ligo sto dromo(ekso akrivos apo tin polikatoiia pali den pianei) tote pianei...kai episis ama vgeis sto balkoni pianei kanonika kai boreis na miliseis...boreis pados na steileis ena sms(panta),i kai na miliseis(polii spania)ama piasei sima alla auto gia ligo afou tha iparxoun diakopes kapoia stigmi kai telika tha diakopi i epikoinonia...diladi to sima einai astathes kai den einai isxiro...

 

Να εχεις υποψη σου οτι ευθυνεται και το κτηριο! Πολλες φορες συμβαινει αυτο το γεγονος σε πολα κτηρια οπως και σε ολα που ειναι κατασκευασμενα απο ΠΡΟΚΑΤ! Επικοινωνησε με τη Vodafone...!

Link to comment
Share on other sites

ti enois na ftaiei to ktirio?den einai kataskeuasmeno apo prokat...

 

Αν μολις βγεις απο της οικοδομη ειναι ολα οκ ή αν εισαι μεσα στο σπιτι και βγαινοντας στο μπαλκονι εχεις κανονικο σημα τοτε φταει το κτηριο! Το εχω ξανααντιμετωπισει. Καποιο υλικο κατασκευης το προκαλει! Δηλωσε προβλημα στη Vodafone μηπως μπει καποιος σταθμος κοντα σου και καλυφθεις;)

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των καταστηματων JUMBO η Vodafone αδιαφορει.... Το ειχα ξαναπει αλλα οπως φαινεται δεν γινεται αντιληπτη η εμπορικοτητα του χωρου που δεν καλυπτεται απο τη Vodafone αλλα η Cosmote ειναι πιο εξυπνη που εχει διπλα BTS ετσι..... :mad: :mad: (Καταστημα Αλεξανδρουπολης)

 

Μιλαμε για τοσα καταστηματα πανελλαδικα, και στη περιπτωση της Αλεξανδρουπολης για την παλαια εθνικη οδο με τεραστιο traffic !!! Η περιοχη τυχαια καλυπτεται καλα απο ενα περασμα αλλα να ανεβει λιγο το σημειο δε βλαπτει...

Link to comment
Share on other sites

Αν μολις βγεις απο της οικοδομη ειναι ολα οκ ή αν εισαι μεσα στο σπιτι και βγαινοντας στο μπαλκονι εχεις κανονικο σημα τοτε φταει το κτηριο! Το εχω ξανααντιμετωπισει. Καποιο υλικο κατασκευης το προκαλει! Δηλωσε προβλημα στη Vodafone μηπως μπει καποιος σταθμος κοντα σου και καλυφθεις;)

 

alithia e? :shock: :shock: diladi borei na ftaiei to iliko kataskeuis tis polikatoikias...giati omos arage den simvainei kai to dio me tin TIM afou pianei kanonika mesa sto spiti mou...????:confused: :confused: :confused:

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα των καταστηματων JUMBO η Vodafone αδιαφορει.... Το ειχα ξαναπει αλλα οπως φαινεται δεν γινεται αντιληπτη η εμπορικοτητα του χωρου που δεν καλυπτεται απο τη Vodafone αλλα η Cosmote ειναι πιο εξυπνη που εχει διπλα BTS ετσι..... :mad: :mad: (Καταστημα Αλεξανδρουπολης)

 

Μιλαμε για τοσα καταστηματα πανελλαδικα, και στη περιπτωση της Αλεξανδρουπολης για την παλαια εθνικη οδο με τεραστιο traffic !!! Η περιοχη τυχαια καλυπτεται καλα απο ενα περασμα αλλα να ανεβει λιγο το σημειο δε βλαπτει...

 

Και στο Jumbo Νέας Ερυθραίας ή Εκάλης (ποτέ δεν κατάλαβα που ανήκει :rolleyes: ) τα ίδια, η Cosmote full και η Vodafone τίποτα, "μόνο κλήση SOS". Έλεος... Για ΤΙΜ, δεν ξέρω, δεν είχα μαζί μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για μεσα στο Jumbo, ξερω ομως για κοντινα κτιρια, ειχα full 3G σημα. Η ΤΙΜ στην ερυθραια μονο εχει 4 σταθμους 2 απο τους οποιους ειναι επι της κεντρικης οδου, γενικα τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα για ΤΙΜ στην περιοχη αυτη.
Link to comment
Share on other sites

Και στο Jumbo Νέας Ερυθραίας ή Εκάλης (ποτέ δεν κατάλαβα που ανήκει :rolleyes: ) τα ίδια, η Cosmote full και η Vodafone τίποτα, "μόνο κλήση SOS". Έλεος... Για ΤΙΜ, δεν ξέρω, δεν είχα μαζί μου...

 

Πρεπει να βρεθει καποια λυση για το θεμα! Ειναι σημεια υψηλου ενδιαφεροντος οπως και να το κανεις απο καθε αποψη!

Εχουν παρατηρηθει προβληματα και σε αλλα καταστηματα ιδιας ή αλλης αλυσιδας?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεθει καποια λυση για το θεμα! Ειναι σημεια υψηλου ενδιαφεροντος οπως και να το κανεις απο καθε αποψη!

Εχουν παρατηρηθει προβληματα και σε αλλα καταστηματα ιδιας ή αλλης αλυσιδας?

 

Δεν ξέρω. Αλλά από τα λεγόμενα σου έχω καταλάβει πως η Vodafone έχει προσωπικά με αυτή την αλυσίδα. :p Στο Ζαχαριά και στο Μουστάκα πάντως έχει κάλυψη (ας είναι καλά το βαπτιστήρι μου...). :happy:

 

Δεν ξερω για μεσα στο Jumbo, ξερω ομως για κοντινα κτιρια, ειχα full 3G σημα. Η ΤΙΜ στην ερυθραια μονο εχει 4 σταθμους 2 απο τους οποιους ειναι επι της κεντρικης οδου, γενικα τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα για ΤΙΜ στην περιοχη αυτη.

Ναι όντως, η Vodafone έχει απαράδεκτο σήμα στη Νέα Ερυθραία (καλά για 3G δεν το συζητάμε...) και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί και ακριβώς ποιο κάτω στη Κηφισιά έχει παντού σήμα και με 3G, πολύ καλύτερο από ΤΙΜ, αλλά και στην Εκάλη τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο... Ίσως ο/η διατελέσας/σα δήμαρχος της Νέας Ερυθραίας να μη τα πηγαίνει τόσο καλά με τη Vodafone γιατί από το κατάστημα μου είπαν πως είχε στο παρελθόν και εκεί ξηλωθεί σταθμός. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσον αυτό αληθεύει...

Link to comment
Share on other sites

Και στο Jumbo Νέας Ερυθραίας ή Εκάλης (ποτέ δεν κατάλαβα που ανήκει :rolleyes: ) τα ίδια, η Cosmote full και η Vodafone τίποτα, "μόνο κλήση SOS". Έλεος... Για ΤΙΜ, δεν ξέρω, δεν είχα μαζί μου...

 

Και στο JUMBO Βόλου τα ίδια η Cosmote full (και 3G) και η Vodafone τίποτα.

Επίσης στο PRAKTIKER Βόλου η Cosmote και η ΤΙΜ full (3G και οι 2) και η Vodafone μόνο 2G και αυτό 2/5.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Αλλά από τα λεγόμενα σου έχω καταλάβει πως η Vodafone έχει προσωπικά με αυτή την αλυσίδα. :p Στο Ζαχαριά και στο Μουστάκα πάντως έχει κάλυψη (ας είναι καλά το βαπτιστήρι μου...). :happy:

 

 

Ναι όντως, η Vodafone έχει απαράδεκτο σήμα στη Νέα Ερυθραία (καλά για 3G δεν το συζητάμε...) και μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί και ακριβώς ποιο κάτω στη Κηφισιά έχει παντού σήμα και με 3G, πολύ καλύτερο από ΤΙΜ, αλλά και στην Εκάλη τουλάχιστον δεν έχω ακούσει κάποιο παράπονο... Ίσως ο/η διατελέσας/σα δήμαρχος της Νέας Ερυθραίας να μη τα πηγαίνει τόσο καλά με τη Vodafone γιατί από το κατάστημα μου είπαν πως είχε στο παρελθόν και εκεί ξηλωθεί σταθμός. Δεν ξέρω βέβαια κατα πόσον αυτό αληθεύει...

 

Και στο JUMBO Βόλου τα ίδια η Cosmote full (και 3G) και η Vodafone τίποτα.

Επίσης στο PRAKTIKER Βόλου η Cosmote και η ΤΙΜ full (3G και οι 2) και η Vodafone μόνο 2G και αυτό 2/5.

 

Αρα δεν εχει προβλημα με τα καταστηματα JUMBO αλλα γενικοτερα με ολα τα κτηρια φτιαγμενα απο ΠΡΟΚΑΤ! Κανοντας εναν γρηγορο συνειρμο θυμηθηκα και την περιπτωση του ΙΚΕΑ Θεσσαλονικης οπου δεν εχει καλη καλυψη...

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχει προβλημα με τα καταστηματα JUMBO αλλα γενικοτερα με ολα τα κτηρια φτιαγμενα απο ΠΡΟΚΑΤ! Κανοντας εναν γρηγορο συνειρμο θυμηθηκα και την περιπτωση του ΙΚΕΑ Θεσσαλονικης οπου δεν εχει καλη καλυψη...

 

Στο Βόλο δεν είναι σε ΠΡΟΚΑΤ τα JUMBO;) Σε ένα παλιό κτίριο βρίσκεται όλο το εμπορικό κέντρο,με PRAKTIKER,Μαρινόπουλο κ.α...

Μέσα στα Praktiker elias_ps είχες full 3g με ΤΙΜ; Γιατί εγώ είχα 2-3/5. Επίσης στα JUMBO + Μαρινόπουλο με ΤΙΜ είχα μόνο 2g. Γενικώς όλες εκτός COSMOTE ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ.Το είχα πει και παλιότερα...Παλαιά Βόλου=αναπτυσσόμενη περιοχή! Πρέπει να μπουν νέοι σταθμοί VODAFONE/TIM;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο Βόλο δεν είναι σε ΠΡΟΚΑΤ τα JUMBO;) Σε ένα παλιό κτίριο βρίσκεται όλο το εμπορικό κέντρο,με PRAKTIKER,Μαρινόπουλο κ.α...

 

Εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι ΠΡΟΚΑΤ? Ειναι σιδεροκατασκευη ή κανονικο κτήριο?

Ειναι δυνατον σε τετοια σημεια να μην υπαρχει καλυψη? Ουτε μια λυση Micro Cell... Τοσο ασημαντο ειναι γι αυτους??

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν εχει προβλημα με τα καταστηματα JUMBO αλλα γενικοτερα με ολα τα κτηρια φτιαγμενα απο ΠΡΟΚΑΤ! Κανοντας εναν γρηγορο συνειρμο θυμηθηκα και την περιπτωση του ΙΚΕΑ Θεσσαλονικης οπου δεν εχει καλη καλυψη...

 

Oύτε τα Jumbo στη Νέα Ερυθραία είναι από προκάτ.

Link to comment
Share on other sites

Oύτε τα Jumbo στη Νέα Ερυθραία είναι από προκάτ.

 

Απο τι ειναι φτιαγμενο? Ειναι κανονικο κτηριο?

Link to comment
Share on other sites

Απο τι ειναι φτιαγμενο? Ειναι κανονικο κτηριο?

 

Nαι γιατι είναι μέσα σε κανονικό εμπορικό κέντρο που δεν είναι προκάτ. Για αυτό το λόγο (επειδή έχουν πρόβλημα χώρου αφού αν και έχουν πάρει 3 ορόφους είναι μικρό) θα κλείσει σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από χθες να μου ενεργοποιηθεί η σύνδεση (από vodafone cu που είχα σε συμβόλαιο με τον ίδιο αριθμό) και σήμερα δεν έχει δίκτυο ούτε η παλιά μου κάρτα (cu) ούτε η καινουρια! αν καλέσω τον αριθμό μου, μού λέει ότι δεν αντιστοιχεί πουθενά!:confused: :confused: :confused:
Maybe I'll hold my breath and jump right in
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω από χθες να μου ενεργοποιηθεί η σύνδεση (από vodafone cu που είχα σε συμβόλαιο με τον ίδιο αριθμό) και σήμερα δεν έχει δίκτυο ούτε η παλιά μου κάρτα (cu) ούτε η καινουρια! αν καλέσω τον αριθμό μου, μού λέει ότι δεν αντιστοιχεί πουθενά!:confused: :confused: :confused:

 

Μην αγχωνεσαι βρε! Εισαι στο σταδιο της μεταβασης! Ακριβως ετσι γινεται η διαδικασια! Βάλε στο κινητο σου τη νεα SIM και αφησε το ανοιχτο! Κανε και μερικες επανεκκινησεις και συντομα θα λειτουργει κανονικα σαν συμβολαιο ;)

Link to comment
Share on other sites

πήρα τηλέφωνο & αμεσως μού το ενεργοποίησαν :)

thanks πάντως DJ_TEO :)

 

Καλα εκανες γιατι κανουν την ακυρωση απο το τμημα των καρτοκινητων και μετα στελνουν στα συμβολαια... Εκει υπαρχει καθυστερηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ημουν για 2 ημερες στο Βολο. Και επηρεασμενος απο εδω περιμενα να δω ενα παναθλιο δικτυο.

Παραολαυτα, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (μονο χαμηλο σημα στα καφε στην Ερμου, αλλα κανεις δεν ειχε σημα).

Το 3G ειναι οντως περιορισμενο, αλλα 100% σημα παντου και EFR. Σε ΤΙΜ που δοκιμασα ηταν HR.

 

(Πρωτη φορα ειδα cell με 8 1800αρια καναλια).

Link to comment
Share on other sites

Ημουν για 2 ημερες στο Βολο. Και επηρεασμενος απο εδω περιμενα να δω ενα παναθλιο δικτυο.

Παραολαυτα, δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα (μονο χαμηλο σημα στα καφε στην Ερμου, αλλα κανεις δεν ειχε σημα).

Το 3G ειναι οντως περιορισμενο, αλλα 100% σημα παντου και EFR. Σε ΤΙΜ που δοκιμασα ηταν HR.

 

(Πρωτη φορα ειδα cell με 8 1800αρια καναλια).

 

Πολυ καλη αναφορα και κατατοπιστικη νομιζω :) Δεν καταταλαβαινω γιατι αρκετοι θελουν να παρουσιαζουν αλλιως τα πραγματα και οχι οπως ειναι πραγματικα! Θελω να πιστευω οτι προκειται για κλειστες αποψεις απο κακες οπτικες γωνιες! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη αναφορα και κατατοπιστικη νομιζω :) Δεν καταταλαβαινω γιατι αρκετοι θελουν να παρουσιαζουν αλλιως τα πραγματα και οχι οπως ειναι πραγματικα! Θελω να πιστευω οτι προκειται για κλειστες αποψεις απο κακες οπτικες γωνιες! :rolleyes:

 

Να έρθω και εγώ Λαμία για 2 ημέρες και να πω για όλες τις μέρες τι ισχύει. Και μετά θα κρίνουμε για "κλειστές απόψεις υπό κλειστές οπτικές γωνίες"...έλεος!

 

Να συμπληρώσω φίλτατε takeovernet,που ήρθες δύο μέρες και έκρινες τη χωρητικότητα του δικτύου για κάθε μέρα,ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα...αν ήταν τόσο ρόδινα δε θα χαρακτήριζε η ίδια η vodafone την περιοχή του Βόλου "προβληματική"...

 

έλα να πεις σε εμένα γιατί η vodafone δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ σήμα μέσα στο πανεπιστήμιο/α(γιατί σε όλα τα κτίρια έχει πρόβλημα,ακόμα και στα εργαστήριά μας απέναντι από τον Άγιο Νικόλαο),σε όλες τις καφετέριες του Αγ.Νικολάου ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ παρά μόνο σε λίγες πάνω στην Ερμού(ΤΙΜ και Cosmote σε κάποιες έχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ) και ΜΕ ΛΙΓΟ ΣΗΜΑ,ακόμα και στην παραλία σε κάποια μαγαζιά που είναι πιο εσωτερικά το σήμα είναι χαμηλό(περιοχή Αναύρου,Αγ.Κωσταντίνου) και σε σχεδόν σε όλα τα μαγαζιά(εμπορικά κέντρα,στην Κ.Καρτάλη σε πολλά σημεία,στην Αλεξάνδρας επίσης...δε πιάνει καθόλου!)

Επομένως δε γύρισες όλο το Βόλο,δε χρειάστηκες το κινητό σου σε ώρα ανάγκης και να σε αφήνει...για αυτό τα βρήκες όλα ρόδινα.

Τώρα αν η ΤΙΜ γύρισε σε HR και η Vodafone σε EFR είναι φαινόμενο που συμβαίνει συχνά γιατί απλά κανένας δεν έχει vodafone λόγω του ΑΘΛΙΟΥ σήματος σε κάποιες κατοικημένες περιοχές(όταν ο άλλος δεν έχει σήμα σπίτι του...πως να βάλει vodafone; )

η ΤΙΜ έχει το διπλάσιο αριθμό cells(μιας και έγινε αναφορά στα 1800άρια) και μακράν καλύτερο 3g σε όλη την πόλη,και φαντάσου για να γύρισε σε HR πόση κίνηση έχει το δίκτυο(πήρες μια γεύση,έστω πικρή)

Να λοιπόν,οι κλειστές απόψεις από λάθος οπτικές γωνίες...

Σας προκαλλώ να μου βρείτε έστω έναν ευχαριστημένο χρήστη Vodafone στο κέντρο του Βόλου:cool:Αν ανέβουμε προς Πήλιο κάτι γίνεται...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone 4G : Συζητήσεις-απόψεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...