Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε φυλε να σε ρωτησω κατι , εγω εχω την εκδοση 7.0.7392 απο που να ξεκινισω απο την αρχη ?

 

Ναι απο την αρχή για να το ξεκλειδωσεις κιολας ...Αν εχεις trophy η ΡΟΜ που θελεις ειναι στο πρωτο ποστ ...

για αλλες συσκευες πρεπει να βρεις την ΡΟΜ ...ψαξε εδω στο θεμα εχω δωσει λινκ για HD7 πιο πισω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω ένα προβληματάκι, τσεκάρω το fix 32bit colour μου ζητάει επανεκκίνηση πατάω ΟΚ αλλά απλά βγαίνει από την εφαρμογή και δεν κάνει τίποτα. Επίσης, αν ξαναμπώ στο adv conf tool δεν είναι επιλεγμένο το 32bit...

 

Μάλλον είσαι ΟΚ. Μετά την αλλαγή πράγματι δεν κάνει reboot όπως περιμένεις. Κάνε reboot μόνος σου. Και στην συνέχεια όταν ξαναμπείς δεν είναι τσεκαρισμένο το κουτάκι 32-bit, αλλά στο δικό μου είναι οκ, είμαι στα 32-bit.

 

Μπορεί να το τσεκάρεις εύκολα με μια φωτό που δείχνει ένα χρώμα που αλλάζει σιγά σιγά απόχρωση, πχ να δείχνει ουρανό, όπου θα αλλάζει η ένταση του μπλέ. Εκεί αν δεν έχεις 32-bit φαίνονται αμέσως γραμμές παράλληλες με την αλλαγή του χρώματος, γιατί δεν υπάρχουν πολλά ενδιάμεσα χρώματα ώστε η αλλαγή να γίνει ομαλά. Επίσης πάρε μια τέτοια φωτό στο pc σου και με κάποιο πρόγραμμα άλλαξέ τη σε 16-bit να δεις πως θα φαίνεται, για να δεις τι πρέπει να περιμένεις να δεις στο κινητό (αν δεν πέτυχε η αλλαγή) και ποιά είναι η διαφορά.

 

Δεν μου δουλεύει το DFRouter στο Mango... κάνει κάτι πολύ περίεργο, ψάχνοντας στο xda και αλλού δεν βρίσκω άλλη τέτοια περίπτωση: όταν το πάω σε router mode, το pc δεν βλέπει καμμία συσκευή!

 

Δεν ακούγεται καν ο ήχος που κάνει το pc όταν συνδέουμε μια usb συσκευή! Αν στο USB change mode στο κάτω μέρος πατήσω "USB Sync" τότε εμφανίζεται μια συσκευή Pocket PC - ή κάτι τέτοιο στο laptop που δεν έχω μπροστά μου τώρα, στο desktop εμφανίστηκε ένα Generic Serial με κίτρινο θαυμαστικό, προφανώς δεν έχει τον driver που υπήρχε στο laptop...

 

Και στα 2 συστήματα δούλευε οκ πριν, δηλαδή οι drivers για το HTC modem είναι εγκατεστημένοι κανονικά... αλλα δεν φτάνω καν σε αυτό το στάδιο αφού είναι σαν να μην υπάρχει συσκευή.

 

Στο Zune mode όλα οκ. Καμμιά ιδέα;

 

Ενημέρωση για όσους τυχόν δεν διαβάσουν οτι έγραψα στο thread για το Trophy σχετικά με την "χαλασμένη" μπαταρία μου: το DFRouter φαίνεται οτι ουσιαστικά απενεργοποιεί την usb θύρα με αποτέλεσμα να μην φορτίζει το κινητό.

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι σχετικό να σου πω (κατι βιντεακια που ειχα απο πριν μου φαινονται ιδια με τωρα) αλλα μου κανει εντυπωση που στο Mango ειναι χειροτερο το video απο οτι πριν...

 

Και γενικά δεν εχει αναφερθει κατι τετοιο στο internet ....

 

Φιλε μου δεν μιλαω για αναπαραγωγη. Και εμενα στην αναπαραγωγη παλαιότερων βιντεο ειναι ΟΚ. ή Βιντεο απο youtube κλπ. επίσης ΟΚ.

Μιλάω για ΕΓΓΡΑΦΗ. Ακόμα και στην 720p επιλογή μου φαινεται χειρότερη η ΕΓΓΡΑΦΗ βίντεο απο ότι στη ΝοDo.

κανει ένα τρέμουλο καθως κινείται το θέμα σου. Μου θυμίζει κατι Sony ericcson που είχα παλιότερα.

Εσάς σας ΓΡΑΦΕΙ κανονικά βίντεο σε 720p?

Για πές μου τη γνώμη σου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωση για όσους τυχόν δεν διαβάσουν οτι έγραψα στο thread για το Trophy σχετικά με την "χαλασμένη" μπαταρία μου: το DFRouter φαίνεται οτι ουσιαστικά απενεργοποιεί την usb θύρα με αποτέλεσμα να μην φορτίζει το κινητό.

 

Μακρια απο το dfrouter ....Εχει μπρικαρει αρκετα τηλεφωνα ....ειδικά οταν ειναι ενημερωμενο και γινει καποιο update

 

Φιλε μου δεν μιλαω για αναπαραγωγη. Και εμενα στην αναπαραγωγη παλαιότερων βιντεο ειναι ΟΚ. ή Βιντεο απο youtube κλπ. επίσης ΟΚ.

Μιλάω για ΕΓΓΡΑΦΗ. Ακόμα και στην 720p επιλογή μου φαινεται χειρότερη η ΕΓΓΡΑΦΗ βίντεο απο ότι στη ΝοDo.

κανει ένα τρέμουλο καθως κινείται το θέμα σου. Μου θυμίζει κατι Sony ericcson που είχα παλιότερα.

Εσάς σας ΓΡΑΦΕΙ κανονικά βίντεο σε 720p?

Για πές μου τη γνώμη σου. Ευχαριστώ.

 

Και εγω για εγγραφή μιλουσα ...Στο trophy δεν βλεπω διαφορά απο πριν ...Δεν ξέρω αν αλλοι φιλοι βλέπουν διαφορες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Συναντάω το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει την αναβάθμιση σε 7720 και λειτουργούσαν όλα κομπλέ. Κάποια στιγμή έκανα φορμάτ στο pc μου και μετά το format εγκατέστησα το zune (αυτό που περιέχεται στην 7720) συνδέω το κινητό αλλά δεν βρίσκει τα αρχεία για να γίνει η εγκατάσταση των usb drivers του trophy με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζει το κινητό μου.Έχω xp στο pc. Καμιά ιδέα???
Link to comment
Share on other sites

Συναντάω το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει την αναβάθμιση σε 7720 και λειτουργούσαν όλα κομπλέ. Κάποια στιγμή έκανα φορμάτ στο pc μου και μετά το format εγκατέστησα το zune (αυτό που περιέχεται στην 7720) συνδέω το κινητό αλλά δεν βρίσκει τα αρχεία για να γίνει η εγκατάσταση των usb drivers του trophy με αποτέλεσμα να μην αναγνωρίζει το κινητό μου.Έχω xp στο pc. Καμιά ιδέα???

 

Σε WinXP τα πραγματα δεν δουλευουν παντα σωστά..Υπάρχουν προβληματα Ισως εχει να κανει με αυτο...

Απο την αρχη λεγαμε να αποφυγουμε τα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να περάσω το advconf tool για το mango μου και δεν περνούσε με deploy. Θεώρησα οτι είναι πρόβλημα σε κανένα service στο pc μου.

Όμως πήγα να ανοίξω μια εφαρμογή και μου έβγαλε μήνυμα για revoked application. Τι στο καλό έγινε;

Στο about μου βγάζει έκδοση 7720.68

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να περάσω το advconf tool για το mango μου και δεν περνούσε με deploy. Θεώρησα οτι είναι πρόβλημα σε κανένα service στο pc μου.

Όμως πήγα να ανοίξω μια εφαρμογή και μου έβγαλε μήνυμα για revoked application. Τι στο καλό έγινε;

Στο about μου βγάζει έκδοση 7720.68

 

Καμμια εφαρμογή δεν τρεχει ??? Μηπως σου κλειδωσε ...

Αν εχεις στον καταλογο Windows το provixml τρεξε το htc connection setup να στο ξεκλειδωσει...

Και μετα αντεγραψε το παλι στον καταλογο Windows για την επομενη φορα που θα χρειαστει ...

 

Εγω το εβαλα το adv conf και δουλευει χωρις προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Καμμια εφαρμογή δεν τρεχει ??? Μηπως σου κλειδωσε ...

Αν εχεις στον καταλογο Windows το provixml τρεξε το htc connection setup να στο ξεκλειδωσει...

Και μετα αντεγραψε το παλι στον καταλογο Windows για την επομενη φορα που θα χρειαστει ...

 

Εγω το εβαλα το adv conf και δουλευει χωρις προβλημα..

Όχι, δεν το έχω μέσα. Είχα κάνει κάτι ρυθμίσεις για τα themes, και έμεινε απο εκείνο. Πλέον δεν τρέχει τίποτα απο αυτές που έκανα deploy, και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ξανά deploy. wtf;

Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτές τις μέρες είναι που άνοιξα το Mobile data για ολόκληρη μέρα. Στο zune δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα ούτε στο κινητό. Είναι κλειδωμένο.

Ελπίζω να έρθει η official mango update να βρεθεί τρόπος να πάμε απο nodo unlocked σε mango unlocked να το κάνω έτσι τουλάχιστον. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το έχω μέσα. Είχα κάνει κάτι ρυθμίσεις για τα themes, και έμεινε απο εκείνο. Πλέον δεν τρέχει τίποτα απο αυτές που έκανα deploy, και δεν μπορώ με τίποτα να κάνω ξανά deploy. wtf;

Το μόνο διαφορετικό που έκανα αυτές τις μέρες είναι που άνοιξα το Mobile data για ολόκληρη μέρα. Στο zune δεν μου έβγαλε κανένα μήνυμα ούτε στο κινητό. Είναι κλειδωμένο.

Ελπίζω να έρθει η official mango update να βρεθεί τρόπος να πάμε απο nodo unlocked σε mango unlocked να το κάνω έτσι τουλάχιστον. Έχω συμβιβαστεί με την ιδέα.

 

παντος και το official να βγει ο ιδιος τροπος θα ειναι λογικα να πας σε ξεκλειδωτο mango, βεβαια θα βγουμε custom rom original με ξεκλειδωμα απο τη μαμα τους! καλο ειναι παντος και να το ξερεις γαι το μελλον οταν ξεκλειδωνεις το τηλ αμεσως να βαζεις μια κοπια του provxml παλι μεσα στο φακελο των windows για μελλοντικη χρηση σε περιπτωση που ξανακλειδωσει

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ξεκλειδωτο αλλά κανένα zune δεν βρίσκει Update

(Δεν δοκίμασα το zune beta). καμία ιδέα?

 

και κατι ακόμη. Η μνήμη του είναι σχεδόν όλη δεμσυμένη και δεν ξέρω πως μπορώ να απελευθερώσω μνήμη.

Υπάρχιε κανένα εργαλείο να βλέπουμε το μέγεθος των φακέλων και των αρχειων?

Ευχαριστώ

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

και κατι ακόμη. Η μνήμη του είναι σχεδόν όλη δεμσυμένη και δεν ξέρω πως μπορώ να απελευθερώσω μνήμη.

Υπάρχιε κανένα εργαλείο να βλέπουμε το μέγεθος των φακέλων και των αρχειων?

Ευχαριστώ

 

Kανε ενα reset ...Απο settings/about/reset my phone μηπως ξεκολησει ..Δεν ειναι λογικό ..

Trophy απο Ελλαδα δεν ειναι ??

Link to comment
Share on other sites

Mια ακομα ερωτηση απο εμενα!!

Τωρα που βγηκε το zune 4.8 πως θα μπορεσουμε να περασουμε το backup που καναμε κατα την αναβαθμηση σε Mango??

Link to comment
Share on other sites

Mια ακομα ερωτηση απο εμενα!!

Τωρα που βγηκε το zune 4.8 πως θα μπορεσουμε να περασουμε το backup που καναμε κατα την αναβαθμηση σε Mango??

 

Εχουμε και το 4.7 αν χρειαστει ...

Αλλα ακομη δεν ξερουμε ..Θα περιμενου να δουμε πως θα γινει η αναβαθμιση και αν χρειαστει να παμε πισω

Link to comment
Share on other sites

παντος και το official να βγει ο ιδιος τροπος θα ειναι λογικα να πας σε ξεκλειδωτο mango, βεβαια θα βγουμε custom rom original με ξεκλειδωμα απο τη μαμα τους! καλο ειναι παντος και να το ξερεις γαι το μελλον οταν ξεκλειδωνεις το τηλ αμεσως να βαζεις μια κοπια του provxml παλι μεσα στο φακελο των windows για μελλοντικη χρηση σε περιπτωση που ξανακλειδωσει

Μάλλον πάω απο τώρα σε DFT. Αυτή δεν είναι επίσημη mango έκδοση; Έτσι λέει τουλάχιστον στο changelog. Και διάβασα οτι βλέπεις και τη συσκευή σαν thumb drive.

Λέω να προχωρήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον πάω απο τώρα σε DFT. Αυτή δεν είναι επίσημη mango έκδοση; Έτσι λέει τουλάχιστον στο changelog. Και διάβασα οτι βλέπεις και τη συσκευή σαν thumb drive.

Λέω να προχωρήσω έτσι.

 

Ναι αυτη ειναι ...χθες την ανεβασαν ...ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ HSPL...RSPL βαλε

Νομιζω οτι ειναι ιδια με αυτη που εχουμε ...Αυτο που δεν ξερουμε αν η εκδοση που θα βγει επισημα θα ειναι ιδια η λίγο μετα και τι διαφορες θα εχεις ...

 

Παντως νομιζω οτι σιγα σιγα οσο θα βαζουν και αλλα προγματα μεσα ...θα παμε ολοι στις custom (DFT και αλλες) ...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και το 4.7 αν χρειαστει ...

Αλλα ακομη δεν ξερουμε ..Θα περιμενου να δουμε πως θα γινει η αναβαθμιση και αν χρειαστει να παμε πισω

 

Το δοκιμασα κολοσσε!!!

ειχα κι εγω την 4,7 αλλα ζηταει οποσδηποτε update για να μπορεσει να δει το τηλεφωνο!!!

Μονοδρομος!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι ...χθες την ανεβασαν ...ΜΟΝΟ ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ HSPL...RSPL βαλε

Νομιζω οτι ειναι ιδια με αυτη που εχουμε ...Αυτο που δεν ξερουμε αν η εκδοση που θα βγει επισημα θα ειναι ιδια η λίγο μετα και τι διαφορες θα εχεις ...

 

Παντως νομιζω οτι σιγα σιγα οσο θα βαζουν και αλλα προγματα μεσα ...θα παμε ολοι στις custom (DFT και αλλες) ...

 

Ναι, και φυσικά θα βάλω RSPL. Εχθές έγινε ένας χαμός σε όσους είχαν HSPL και έβαλαν RUU Mango roms και το αντίστροφο.

Σήμερα μπορεί να τη βάλω την dft, κάνω backup το περιεχόμενο του κινητού μου κάπου, θα ψαχτώ να δω μήπως υπάρχουν προβλήματα και θα προχωρήσω σιγά σιγά.

Κάτι είδα και για τα paid apps. Δεν με απασχολεί αυτό όμως. Σχεδόν κατέβηκε.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα κολοσσε!!!

ειχα κι εγω την 4,7 αλλα ζηταει οποσδηποτε update για να μπορεσει να δει το τηλεφωνο!!!

Μονοδρομος!!

 

Τωρα τι ακριβως δοκιμασες ??? Να πας πισω ???

Αν χρειαστει θα το βρουμε ..πχ αν κλεισεις το internet πριν το ξεκινησεις και το ανοιξεις μετα ...

 

 

Ναι, και φυσικά θα βάλω RSPL. Εχθές έγινε ένας χαμός σε όσους είχαν HSPL και έβαλαν RUU Mango roms και το αντίστροφο.

Σήμερα μπορεί να τη βάλω την dft, κάνω backup το περιεχόμενο του κινητού μου κάπου, θα ψαχτώ να δω μήπως υπάρχουν προβλήματα (διάβασα κάτι για xbox live games, σε άλλους παίζουν) και θα προχωρήσω σιγά σιγά.

 

Οκ αν την βαλεις πες πως ειναι ???

Σβησε την φραση για τα παιχνιδια στο ποστ σου

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω γιατί όλοι ενδιαφέρονται για την DFT έκδοση αντί αυτές http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1254384 "HTC Shipped Mango ROMs" ;

 

Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν προτιμότερο να μην κυκλοφορούσε τίποτα από αυτά, γιατί σε λίγες μέρες θα βγεί το official και όλους τους βλέπεις να κάνουν σαν τρελλοί να τα εγκαταστήσουν και μια μεγάλη μερίδα να καταστρέφει τις συσκευές του έτσι γιατί απλά βιάζονται λίγες μέρες!

 

Ελπίζω να μην είμαι ο μόνος που θα επιστρέψει από mango beta 2 σε Nodo για να κάνει κανονικά το update!

Edited by kordellas
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα είσαι ο μόνος, όντως και εγώ δεν πιστεύω οτι αξίζει πέραν της δοκιμής κτλ.

Εγώ το έκανα γιατί κλείδωσε το κινητό μου ξαφνικά και δεν μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα, αχρηστεύτηκαν πολλές εφαρμογές.

 

Οι htc mango shipped roms δεν μπορούν να μπουν πάνω απο HSPL, αλλά και RSPL δεν μπορεί να μπει πάνω απο αυτές τις rom. Προσοχή λοιπόν.

Αλλά όποιος βάλει RUU mango, δεν μπορεί να το ξεκλειδώσει με κανένα τρόπο μέχρι τώρα.

Γι' αυτό δεν θα έβαζα σίγουρα αυτές τις RUU.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Το Mango Beta 2 (7712) έχει κάποια σχέση με HSPL ή RSPL; Από τότε πριν κανένα μήνα αν δεν κανω λάθος που κυκλοφόρησε το beta2 δεν έχω αλλάξει κάτι.

 

Οι HTC shipped roms είναι οι officials, το update δηλαδή που θα κυκλοφορήσει σύντομα ή αυτό που θα κυκλοφορήσει θα έχει και άλλες αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι αναφέρεται στο thread είναι η 7720 RTM. Αυτή που έβαλαν αρκετοί εδώ μέσω ενός .bat (ISVto7720.bat).

Εσύ αν είσαι σε ξεκλείδωτο mango 7712 δεν έχεις κανένα λόγο να βάλεις τώρα rtm. Θα περιμένεις το update απο zune, και ή θα γυρίσεις στο nodo backup που είχες για να πας απο εκεί (έτσι είχε πει η ms, οτι απο Beta δεν γίνεται update σε official) ή αν βρεθεί τρόπος να το κάνεις αμέσως απο εκεί.

Τρόπος για να μείνει ξεκείδωτο θα υπάρχει, ή με provxml ή αλλιώς.

 

Η final official έκδοση απο zune, ξαναλέω οτι μπορεί να είναι ίδια-πανομοιότυπη με rtm.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα...

 

1. DFT ROMS ...Ξεκλειδωτες ΡΟΜ με Ελληνικά...Δεν αναβαθμιζονται και χρειαζεται SPL για να τις βαλεις...

2. HTC shipped ROMS ..Υποτιθεται (λεω υποτιθεται γιατι δεν το ξερουμε) οτι ειναι οι ΡΟΜ που δινει η HTC για αυτες τις συσκευες..Δεν ειναι ξεκλειδωτες και δεν εχουν Ελληνικά ...Μαλλον θα αναβαθμιζονται απο το Zune.

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! αν βαλουμε τετοια ΡΟΜ να μην εχουμε βαλει RSPL αλλα και μετα να ΜΗΝ προσπαθησουμε να βαλουμε HSPL ..

-----TO TΗΛΕΦΩΝΟ ΜΠΡΙΚΑΡΕΙ----

3. Επισημες ΡΟΜ απο 7004 σε 7720 Mε τον οδηγο που εχω δωσει εχουμε Ελληνικά ειναι ξεκλειδωτες και αναβαθμιζονται απο το Zune κανονικά...

 

Τι κανουμε...???

Οποια ΡΟΜ και να εχετε τωρα ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ...σε λιγες μερες θα υπαρχει επισημη αναβαθμιση σε Mango...

 

Εκτος και αν θελετε να πειραματιστείτε με τις DFT roms (για μενα ΜΟΝΟ με αυτες και οχι τις HTC shipped roms)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...