Jump to content

WP7: Οδηγός εγκαταστασης RΟΜ από 7004 και Updates μεχρι και Mango RTM


colossus_r
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το zune δεν ενημερωνει μονο του για update στην τελευταια εκδοση? πρεπει να απεγκαθιστουμε και μετα ξανα εγκατασταση?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
ρε παιδια εμενα το ChevronWP7.exe εχει προβλημα απο οπου κ αν το κατεβασω μου λεει να βεβαιωσω την συνδεση του κινητου αλλα κ να ανοιξω το zune!!!τι να κανω ρε παιδια!!!

 

Σιγουρέψου ότι ακολουθείς εξ'ακριβώς τις οδηγίες του πρώτου post και δεν θα έχεις τέτοια θέματα.

 

το zune δεν ενημερωνει μονο του για update στην τελευταια εκδοση? πρεπει να απεγκαθιστουμε και μετα ξανα εγκατασταση?

 

Ενημερώνει μόνο του. Γιατί;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνει μόνο του. Γιατί;

τιποτα..ευχαριστω Γιαννη μπερδευτηκα με κατι που διαβασα παραπανω...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια γενικη ερωτηση θα μπορουσα αν θελισω καποτε να γυρισω το κηνιτο μου σε winodows mobile 6?επειδη δεν τα εχω δοκιμασει ποτε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια γενικη ερωτηση θα μπορουσα αν θελισω καποτε να γυρισω το κηνιτο μου σε winodows mobile 6?επειδη δεν τα εχω δοκιμασει ποτε?

 

Στη συσκευη σου δεν ειχες ποτε windows mobile 6 για να γυρισεις παλι εκει, τα windows phone 7 ειναι διαφορετικο λειτουργικο και οχι συνεχεια του προηγουμενου λειτουργικου της microsoft.

 

Y.Γ Aν θες συσκευη με windows mobile 6.1 εχω προς πωληση htc hd σε αριστη κατασταση

Edited by mustanggre
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά αν έχει αναφερθεί πιο πριν, αλλά είναι πολλές οι σελίδες. Είμαι στην 7712. Άμα κάνω hard reset την συσκευή, σε ποιο στάδιο γυρίζω, και από ποιο βήμα του οδηγού πρέπει να αρχίσω για να ξαναπεράσω την 7712; Ευχαριστώ...
Τα Windows Phone ήταν αποτυχία!!!
Link to comment
Share on other sites

Σόρρυ παιδιά αν έχει αναφερθεί πιο πριν, αλλά είναι πολλές οι σελίδες. Είμαι στην 7712. Άμα κάνω hard reset την συσκευή, σε ποιο στάδιο γυρίζω, και από ποιο βήμα του οδηγού πρέπει να αρχίσω για να ξαναπεράσω την 7712; Ευχαριστώ...

 

αμα κανεις hard reset παλι στην 7712 θα εισαι! αυτο δεν αλαζει εκτος και αν θες να πας σε προηγουμενη rom οπου θα πρεπει να φλασαρισεις την αντιστοιχη! με hard reset ομως θα χασεις το ξεκλειδωμα...

Link to comment
Share on other sites

αμα κανεις hard reset παλι στην 7712 θα εισαι! αυτο δεν αλαζει εκτος και αν θες να πας σε προηγουμενη rom οπου θα πρεπει να φλασαρισεις την αντιστοιχη! με hard reset ομως θα χασεις το ξεκλειδωμα...

και αν γινει αυτο τι κανουμε?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

και αν γινει αυτο τι κανουμε?

 

θα πρεπει ολη την διαδικασια απο την αρχη αν σου κλειδωσει! δυστηχος! να πας σε 7004 και σε mango rtm ξανα με διαδικασια ξεκειδωματος!

παντος σε λιγες μερες ωγαινει το update οποτε περιμενε να ωγει πας πισω σε NODO και με την διαδικασια ξεκλειδωματος θα κανεισ official update!

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει ολη την διαδικασια απο την αρχη αν σου κλειδωσει! δυστηχος! να πας σε 7004 και σε mango rtm ξανα με διαδικασια ξεκειδωματος!

παντος σε λιγες μερες ωγαινει το update οποτε περιμενε να ωγει πας πισω σε NODO και με την διαδικασια ξεκλειδωματος θα κανεισ official update!

ωραια! ευχαριστω πολυ

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

!!!! Ω ναι: Available update: HTC update for Windows Phone

 

Τώρα είμαι σε 7720.68 RTM. Προχωράω στο update! Ενημέρωση πιό μετά...

 

Χμμ λέτε να μου κλειδώσει μετά το update; Έχω βάλει το CustProv.xml στον φάκελο των Windows...

Edited by george_x
προσθήκη σχολίων
Link to comment
Share on other sites

!!!! Ω ναι: Available update: HTC update for Windows Phone

 

Τώρα είμαι σε 7720.68 RTM. Προχωράω στο update! Ενημέρωση πιό μετά...

 

αυτο το εκανα και εγω.. μετα απο αυτο ομος τπτ αλλο

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εκανα και εγω.. μετα απο αυτο ομος τπτ αλλο

Ναί και εγώ τίποτα άλλο από updates. Firmware update της HTC ήταν μόνο. Άλλαξαν τα εξής στο δικό μου:

 

firmware revision number: 2250.21.12200.168 -> 2250.21.40600.168

radio software version: 5.65.09.25_22.45.50.21U -> 5.69.09.05a_22.50.50.21U

bootloader version: 1.22.2250.0(119937) -> 4.6.2250.0(129185)

 

Βλέπω οτι τώρα το πρόγραμμα της HTC "Connected Media" λειτουργεί. Πριν το update έβγαζε οτι η συσκευή δεν έχει το απαραίτητο hardware για να τρέξει το πρόγραμμα. Βλέπω οτι λειτουργεί και η πυξίδα, ενώ έχω την εντύπωση οτι πριν δεν δούλευε.

 

Επίσης τρέχοντας το DFRouter σε Router Mode + HTC Modem, βλέπω τώρα οτι το PC αναγνωρίζει την συσκευή σαν HTC Modem και φορτίζει την μπαταρία. Στο query modem βέβαια δεν απαντάει ακόμα, αλλά το οτι το βλέπει σαν modem όπως πριν το update σε 7720.68 είναι θετικό, θα το ψάξω λίγο αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειχαν ηδη περάσει την RTM 7720.68 δεν υπάρχει καμμια διαφορα στο λειτουργικο..

Αυτο που εγκαθιστατε ειναι ενα πακετο απο driver για καθε συσκευη (HTC LG Samsung) που ομως ειναι απαραιτητα

για την αψογη λειτουργια του Mango και των τηλεφωνων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να καταλάβω κάτι και να μην κάνω κάποια βλακεία:

Είμαι ξεκλείδωτος σε NODO.

Μπορώ άφοβα να περάσω το official mango μέσω zune και δεν θα χάσω το κλέιδωμα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να καταλάβω κάτι και να μην κάνω κάποια βλακεία:

Είμαι ξεκλείδωτος σε NODO.

Μπορώ άφοβα να περάσω το official mango μέσω zune και δεν θα χάσω το κλέιδωμα;

Ευχαριστώ.

 

Κανονικά πρεπει να γινει αλλα....

Στην πρωτη σελιδα του οδηγου εχω οδηγιες για το πως θα βαλεις το αρχειο provisional xml στον καταλογο των windows για παν ενδεχομενο. Ακομη και αν κλειδωσει ακολουθωντας τις οδηγιες μπορεις να το ξεκλειδωσεις καισ το mango αν υπάρχει αυτο το αρχειο στον καταλογο windows....

 

Εδω οι οδηγιες

 

11. Επόμενο βήμα ειναι να στείλουμε με μαιλ στον εαυτό μας (όπως πριν με το certificate) το αρχείο customclear.provxml.txt. Ανοίξτε απο το κινητό σας το mail που στείλατε και πατήστε επάνω στο αρχείο customclear.provxml.txt

για να γίνει download. Περιμένετε λιγο (στην οθόνη δεν φαινετε τίποτα) αλλά όταν κατεβεί πατήστε για να ανοίξει από το Word. Εδώ μην αλλάξετε τίποτα και πατήστε τις 3 τελιτσες και από το μενού διαλέξτε save as και πατήστε ΟΚ να σωθεί.

Ανοίγετε στο τηλέφωνο το πρόγραμμά Τouchexplorer και πηγαίνετε στον κατάλογο \My documents Εκεί υπάρχει το αρχείο που σώσαμε πριν και πρέπει να το κάνετε rename από CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετά να το αντιγράψετε στον κατάλογο windows.

 

12. Να είστε βέβαιοι οτι το αρχείο είναι στον κατάλογο windows.

Αφαιρέστε την εφαρμογή Connection setup της HTC και από το MarketPlace βάλτε την τελευταία έκδοση της. Αν δεν υπάρχει στις εφαρμογές HTC κάντε αναζήτηση και θα την βρείτε.

Ανοίξτε την εφαρμογή Connection setup επιλέξτε τον πάροχο σας και πατήστε ΟΚ… μετά από λιγο θα σας βγάλει μήνυμα ότι τελείωσε και με το done θα κλείσει..Αν πήγαν όλα καλά έχει ξεκλειδωσει (χωρίς να μπορει να ξανακλειδωσει) το τηλέφωνο σας …

 

Και αν θελεις και Ελληνικά παντου κανε και το τρικ που εχω στην πρωτη σελιδα

 

Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string.. Βγείτε από τον registry editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι εχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα εδω και καιρο στο email +account που εχω βαλει λογαριασμο facebook μου πετα μηνυμα: ''we're having trouble deleting facebook. Check to make sure a connection,then try again. If you do,the problem may be with Windows live'' .... καμια λυση καποιος?
Link to comment
Share on other sites

Για οσους ειχαν ηδη περάσει την RTM 7720.68 δεν υπάρχει καμμια διαφορα στο λειτουργικο..

Αυτο που εγκαθιστατε ειναι ενα πακετο απο driver για καθε συσκευη (HTC LG Samsung) που ομως ειναι απαραιτητα

για την αψογη λειτουργια του Mango και των τηλεφωνων.

colossus_r περίμενα πως και πως να σε ρωτήσω:

Βλέπω οτι οι περισσότεροι που έχουν vodafone απο Ελλάδα έχουν πλέον firmware 2250.21.40600.168 ενώ εγώ με DFT έχω το ίδιο (40600.DFT γράφει για την ακρίβεια) ενώ έχω τα ίδια συμπτώματα (touchexplorer δείχνει κενό, κάτι που είχε γράψει ο cotulla στο xda οτι οφείλεται στο νέo OEM. Και σε εμένα οι htc apps είναι στα Ελληνικά. Όσα έχω βάλει, εκτός απο πυξίδα.

Αυτό σημαίνει πως έχω τους νέους drivers;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα ακομα μου λεει οτι εχο για update MANGO ISV BETA ποτε θα μου λεει να βαλο το κανονικο?
Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα ακομα μου λεει οτι εχο για update MANGO ISV BETA ποτε θα μου λεει να βαλο το κανονικο?

 

Τι εκδοση εχεις ????

Link to comment
Share on other sites

colossus_r περίμενα πως και πως να σε ρωτήσω:

Βλέπω οτι οι περισσότεροι που έχουν vodafone απο Ελλάδα έχουν πλέον firmware 2250.21.40600.168 ενώ εγώ με DFT έχω το ίδιο (40600.DFT γράφει για την ακρίβεια) ενώ έχω τα ίδια συμπτώματα (touchexplorer δείχνει κενό, κάτι που είχε γράψει ο cotulla στο xda οτι οφείλεται στο νέo OEM. Και σε εμένα οι htc apps είναι στα Ελληνικά. Όσα έχω βάλει, εκτός απο πυξίδα.

Αυτό σημαίνει πως έχω τους νέους drivers;

 

Το τελευταιο το 168 ειναι Vodafone αρα ειναι ιδιο

Αν περιμενεις λιγες μερες θα μαθουμε νεα απο την ομαδα DFT ...

Οι πληροφοριες απο μεσα λενε οτι θα βγαλουν και αλλη εκδοση οποτε μαλλον λειπουν οι drivers ...

 

Δεν μπορω ομως να ειμαι σιγουρος ακομη ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εκδοση εχεις ????

 

ειμαι σε nodo στο κινητο και εχο την πιο καινουρια εκδοση zune

Sony Ericsson V800 -> K850i -> Lg Optimus 7 (sold) -> Sony Ericsson Xperia Neo V ->ZTE V967S -> Asus Zenfone 2 4gb ram 2.3 ghz 64gb storage!(sold) -> Xiaomi Redmi Note 3 Prime (sold) -> Xiaomi mi5s 128gb ->Xiaomi Mi9 Lite 64gb
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο το 168 ειναι Vodafone αρα ειναι ιδιο

Αν περιμενεις λιγες μερες θα μαθουμε νεα απο την ομαδα DFT ...

Οι πληροφοριες απο μεσα λενε οτι θα βγαλουν και αλλη εκδοση οποτε μαλλον λειπουν οι drivers ...

 

Δεν μπορω ομως να ειμαι σιγουρος ακομη ...

 

Ευχαριστώ, ρώτησα και εγώ αλλά δεν πήρα απάντηση στο xda. Απο ότι θυμάμαι έλεγαν για την DFT τουλάχιστον οτι είναι μείγμα, οπότε δεν φαίνεται καθαρά τι έχει και τι όχι. Θα περιμένω φυσικά, γιατί πραγματικά μου άρεσε η δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε nodo στο κινητο και εχο την πιο καινουρια εκδοση zune

 

Μηπως λέει cleaning isv beta ?????

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ MANGO UPDATE

 

Μετα το ξεκινημα του Mango Update να γραψω (ακομη μια φορά) μερικα πραγματα για την διαδικασία

για να βοηθησουμε την διαιδικασια.

 

Για οσους ειχαν ηδη περάσει την RTM 7720.68 δεν υπάρχει καμμια διαφορα στο λειτουργικο..

Αυτο που θα εγκατασταθει με το update ειναι ενα πακετο απο driver για καθε συσκευη (HTC LG Samsung)

που ομως ειναι απαραιτητοι για την αψογη λειτουργια του Mango και των τηλεφωνων.

 

Χωρισα την διαδικασία σε 3 διαφορετικες περιπτωσεις

 

1. ΟΣΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΘΑΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

α) Ακολουθηστε τον οδηγό και κανετε τα οτι λέει στα Α και Β

(Προσοχη στα βηματα 11 και 12 14 για το ξεκλειδωμα και τα Ελληνικά)

 

Εδω οι οδηγιες

 

11. Επόμενο βήμα ειναι να στείλουμε με μαιλ στον εαυτό μας (όπως πριν με το certificate) το αρχείο customclear.provxml.txt. Ανοίξτε απο το κινητό σας το mail που στείλατε και πατήστε επάνω στο αρχείο customclear.provxml.txt για να γίνει download. Περιμένετε λιγο (στην οθόνη δεν φαινετε τίποτα) αλλά όταν κατεβεί πατήστε για να ανοίξει από το Word.

Εδώ μην αλλάξετε τίποτα και πατήστε τις 3 τελιτσες και από το μενού διαλέξτε save as και πατήστε ΟΚ να σωθεί.

Ανοίγετε στο τηλέφωνο το πρόγραμμά Τouchexplorer και πηγαίνετε στον κατάλογο \My documents. Εκεί υπάρχει το αρχείο που σώσαμε πριν και πρέπει να το κάνετε rename από CustClear.provxml.txt σε CustClear.provxml και μετά να το αντιγράψετε στον κατάλογο windows.

 

12. Να είστε βέβαιοι οτι το αρχείο είναι στον κατάλογο windows.

Αφαιρέστε την εφαρμογή Connection setup της HTC και από το MarketPlace βάλτε την τελευταία έκδοση της. Αν δεν υπάρχει στις εφαρμογές HTC κάντε αναζήτηση και θα την βρείτε. Ανοίξτε την εφαρμογή Connection setup επιλέξτε τον πάροχο σας και πατήστε ΟΚ… μετά από λιγο θα σας βγάλει μήνυμα ότι τελείωσε και με το done θα κλείσει..

Αν πήγαν όλα καλά έχει ξεκλειδωσει (χωρίς να μπορει να ξανακλειδωσει) το τηλέφωνο σας …

 

Και αν θελετε και Ελληνικά παντου καντε και το τρικ

 

14. Εδώ θα πρέπει να κάνουμε μια διόρθωση στη registry για να μπορούμε να έχουμε στο Mango και Ελληνικά. Με το πρόγραμμα Registry Editor που εγκαταστήσαμε πριν ανοίγουμε την Registry και πάμε στο \HKLM\MUI\Available και εκεί έχει τις 5 βασικές γλώσσες. Προσθέτουμε ένα νέο πεδίο με όνομα «0408» και τιμή «Greek» σαν string.. Βγείτε από τον registry editor και μπείτε πάλι να βεβαιωθείτε ότι εχει καταχωρηθεί η τιμή για τα Ελληνικά.

 

β) Τα βηματα Γ και Δ του οδηγου δεν ισχυουν πια και το zune θα κανει κατευθυειαν την αναθαθμιση σε Mango

 

2. ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΝoDo ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ

 

α) Καντε τα βηματα 11 12 και 14 (πιο πάνω οι οδηγιες και τα σημεια της προσοχής)

β) Τα βηματα Γ και Δ του οδηγου δεν ισχυουν πια και το zune θα κανει κατευθυειαν την αναθαθμιση σε Mango

 

 

3. ΟΣΟΙ ΕΙΣΤΕ ΣΕ RTM 7720

 

Σε οσους ειναι σε 7720 το μονο που θα κάνει ειναι update τους ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΥΣ drivers για κάθε συσκευή (HTC LG Samsung)

 

 

4) ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

 

Πριν κανεται update αν εχετε προσβαση σε registry editor και σαν ενδιαφερουν τα Ελληνικά μενου καντε την διορθωση στην registry που αναφερω πιο πάνω για τα Ελληνικά

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...