Jump to content

Sony Ericsson Xperia Ray


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω βρει πώς ξεκλειδώνω τον bootloader, για να περάσω μια custom rom. To κινητό χρειάζεται απο πριν να είναι root? Στις οδηγίες που διάβασα δεν γράφει κάτι τέτοιο. Μετά αφού περάσω την custom rom θα χρειάζεται να το κάνω root ή θα είναι ήδη? Επίσης αν θέλω μετά να ξαναπεράσω την οfficial rom, θα την περάσω όπως πέρασα την costum rom (δλδ με ξεκλείδωτο bootloader θα μπαίνει?) ή θα πρέπει με seus κλπ?

 

Τέλος για την cyanogenmod 9.1 σε σχέση με την official 4.0.4 έχετε παρατηρήσει μεγάλη διαφορά (προς το χειρότερο) ως προς την κατανάλωση της μπαταρίας όταν το κινητό είναι σε stand by? Για την έκδοση 10 ξέρετε καθόλου πότε θα βγει (σε πόσους μήνες?), έστω σε beta. Aπ' ότι είπαν θα την κυκλοφορήσουν για το ray, και πριν λιγες μέρες κυκλοφόρησε η alpha για κάποια άλλα κινητά.

 

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Να ρωτησω κατι,εχει συγκρίνει κανενας την καμερα του ray με αυτη απο το lumia 800 που ειναι 8αρα κι αυτη?Ξερω οτι στο lumia εχει διπλο led και λογικά θα βγαζει καλυτερα σε συνθήκες με χαμηλό φωτισμό..
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος για την cyanogenmod 9.1 σε σχέση με την official 4.0.4 έχετε παρατηρήσει μεγάλη διαφορά (προς το χειρότερο) ως προς την κατανάλωση της μπαταρίας όταν το κινητό είναι σε stand by? Για την έκδοση 10 ξέρετε καθόλου πότε θα βγει (σε πόσους μήνες?), έστω σε beta. Aπ' ότι είπαν θα την κυκλοφορήσουν για το ray, και πριν λιγες μέρες κυκλοφόρησε η alpha για κάποια άλλα κινητά.

 

Thanks.

 

Μερικές ROM ειναι root από μόνες τους, όπως η Cyanogen που θες. Την έχω εδώ και λίγες μέρες, στην αυτονομία είναι στα ίδια με την Official. Αν τη βάλεις μη ξεχάσεις να κατεβάσεις και το πακέτο με τα google apps (play store κλπ)

 

 

Άσχετο αλλά αν έχω τις επαφές σε αρχειο excel, μπορώ να τις περάσω στο Ray ? Έψαξα μέσω Outlook αλλά δεν είδα φως

Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ROM ειναι root από μόνες τους, όπως η Cyanogen που θες. Την έχω εδώ και λίγες μέρες, στην αυτονομία είναι στα ίδια με την Official. Αν τη βάλεις μη ξεχάσεις να κατεβάσεις και το πακέτο με τα google apps (play store κλπ)

 

 

Άσχετο αλλά αν έχω τις επαφές σε αρχειο excel, μπορώ να τις περάσω στο Ray ? Έψαξα μέσω Outlook αλλά δεν είδα φως

Ολες οι rom που δεν ειναι official ειναι root.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με το ray αποκλειστικά αλλά μπορεί κάποιος να μου πει γιατί το ρημάδι το CSV αρχείο που φτιάχνει το excel δε κρατάει τους Ελληνικούς Χαρακτήρες με αποτελέσμα το outlook και το gmail να μην εμφανίζουν τα ονόματα ;

 

EDIT

 

ΤΟ gmail αποφάσισε να μου σπάσει τελείως τα νεύρα και όταν ανοίγω το αρχείο CSV δε κάνει απολύτως τίποτα ! Υπάρχει τρόπος να περάσω τις επαφές ΧΩΡΙΣ να τις ανεβάσω στο gmail ?

Edited by Patates
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

αυτό πού λένε για το φλασ στην φωτογραφική οτι δηλαδή αν θέλεις φλας πρέπει να το βάλεις χειροκίνητα να είναι μόνο και συνέχεια στο on (σαν φακός) ειναι αλήθεια? μήπως άλλαξε με καπια αναβάθμιση γιατί μου φαίνεται μ@λ@κι@///
))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

αυτό πού λένε για το φλασ στην φωτογραφική οτι δηλαδή αν θέλεις φλας πρέπει να το βάλεις χειροκίνητα να είναι μόνο και συνέχεια στο on (σαν φακός) ειναι αλήθεια? μήπως άλλαξε με καπια αναβάθμιση γιατί μου φαίνεται μ@λ@κι@///

Όχι, αλήθεια είναι κ δεν λύθηκε. Απλώς μπορείς να περάσεις το Vignette (paid εφαρμογή) που σε αφήνει να το έχεις στο αυτόματο. Ίσως τώρα να το κάνει κ κάποια free. Εγώ όσο το είχα δει μόνο το Vignette το έκανε.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλήθεια είναι κ δεν λύθηκε. Απλώς μπορείς να περάσεις το Vignette (paid εφαρμογή) που σε αφήνει να το έχεις στο αυτόματο. Ίσως τώρα να το κάνει κ κάποια free. Εγώ όσο το είχα δει μόνο το Vignette το έκανε.

γενικά αυτό το θέμα με το φλας κάνει την φωτογραφική αρκετά δυσχηστη το βράδυ και ενοχλητικό?

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

γενικά αυτό το θέμα με το φλας κάνει την φωτογραφική αρκετά δυσχηστη το βράδυ και ενοχλητικό?

Φαντάζομαι πως ναι.. Εγώ δεν την χρησιμοποιώ ποτέ με φλας..

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από NIK_TAX >

γενικά αυτό το θέμα με το φλας κάνει την φωτογραφική αρκετά δυσχηστη το βράδυ και ενοχλητικό?

Φαντάζομαι πως ναι.. Εγώ δεν την χρησιμοποιώ ποτέ με φλας..

 

χχμμμ.... να λοιπών ενα μεγάλο μείον κρίμα γιατί ψηνόμουν πολύ να το πάρω και τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι....

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

χχμμμ.... να λοιπών ενα μεγάλο μείον κρίμα γιατί ψηνόμουν πολύ να το πάρω και τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι....

Υπάρχει λύση όπως σου είπα.. Βάζεις την εφαρμογή κ κάνεις τη δουλειά σου. Ενοχλητικό είναι αν θες να φωτογραφίσεις πρόσωπα. Αλλιώς δεν έχεις θέμα. Ούτως ή άλλως δεν φημίζεται για τις νυχτερινές του λήψεις αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι κριτήριο αγοράς για σένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

είναι κρίμα να έχει τόσο καλή κάμερα και τόσο καλό φακό και επι την ουσίας το φλας να είναι άχρηστο και να πρέπει να πληρώσεις για να κάνεις την δουλειά σου. χαζή λογική για μια συσκευή σαν και αυτή

\

))))))((((((
Link to comment
Share on other sites

είναι κρίμα να έχει τόσο καλή κάμερα και τόσο καλό φακό και επι την ουσίας το φλας να είναι άχρηστο και να πρέπει να πληρώσεις για να κάνεις την δουλειά σου. χαζή λογική για μια συσκευή σαν και αυτή

\

 

Πω πω γκρινια για το φλας που το εχω αναψει σε 5-6 μηνες 2 φορες!:lol:

Ειναι θετικοτατο ομως οταν τραβας βιντεο και εχεις μονιμα φωτισμο.....;)

 

Η cyanogenmod 9.1 θεωρειται ελειπης και με bugs.Oποιες custom "μιμουνται" την 4.0.4 κουβαλανε και τα κουσουρια της σε σχεση με το ray παντα.πχ Περιορισμενη μνημη που καποια στιγμη κρασαρει το κινητο.Τις δοκιμασα ολες και τελικα ειμαι με.....2.3.4 custom και μονιμα 180+mb ελευθερα.

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο! Με ελκυει ιδιαιτερα η αναλυση της οθονης, η καμερα και ο σχεδιασμος του! Θα εχω καποιο προβλημα με τις αναβαθμισεις? Αν το παρω λογικα θα φοραει την 2.3 gingerbread. Aν δεν το αναβαθμισω σε 4.0 θα χασω πολλα πλεονεκτηματα? Επισης ποσες εφαρμογες περιπου ενος μεσου μεγεθους μπορω να του φορτωσω? ειδα το 300mb available και ειναι κατι που με προβληματιζει. ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο κινητο! Με ελκυει ιδιαιτερα η αναλυση της οθονης, η καμερα και ο σχεδιασμος του! Θα εχω καποιο προβλημα με τις αναβαθμισεις? Αν το παρω λογικα θα φοραει την 2.3 gingerbread. Aν δεν το αναβαθμισω σε 4.0 θα χασω πολλα πλεονεκτηματα? Επισης ποσες εφαρμογες περιπου ενος μεσου μεγεθους μπορω να του φορτωσω? ειδα το 300mb available και ειναι κατι που με προβληματιζει. ευχαριστω

 

Τρομερη οθονη, παρα πολυ καλη καμερα για τα λεφτα του (οχι τοσο σε βραδυνες ληψεις) και ενας σχεδιασμος που για μενα το καθιστα το ομορφοτερο smartphone εκει εξω.

Δεν χανεις τιποτα αν δεν την βαλεις..αλλα και να την βαλεις και να μην σου αρεσει, μπορεις να γυρισεις πισω με λιγο διαβασμα. Μετα απο ρουτ και ξηλωμα σαβουρας εφτασα να εχω μεχρι και 75 εφαρμογες. Αλλα οχι παιχνιδια.

Στο προτεινω χωρις δευτερη σκεψη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

-Σας έχει τύχει ποτέ ενώ η μπαταρία να είναι στο 18-19% ξαφνικά να βγάλει μήνυμα για άδεια μπαταρία και να σβήσει ; Με έχει κρεμάσει κανα δυο φορές και έχω αρχισει να προβληματίζομαι. Σε Stock 2.3.4 πάντα
Ένα βράδυ που βρέχε μονοτονα
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω ένα θέμα ....

έχωσα από το menu το εικονίδιο "market" και στην θέση του έχει πάει το "play store"

υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το "market"?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

έχω ένα θέμα ....

έχωσα από το menu το εικονίδιο "market" και στην θέση του έχει πάει το "play store"

υπάρχει τρόπος να επαναφέρω το "market"?

 

το play store είναι αναβάθμιση του market.. το ίδιο πράγμα είναι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια βοηθεια με το root της 069 γινεται ή οχι; Εχω μπερδευτει με τις οδηγιες για 062κτλ

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Εχω στην κατοχη μου ενα Ray με οθονη αρκετα γρατσουνισμενη. Επειδη θελω να το πουλησω και δυσκολα θα το παρει καποιος γρατσουνισμενο... υπαρχει καποιος σχετικα οικονομικος τροπος για να το φτιαξω? Στο ebay βρισκω μονο πληρης οθονη που κοστιζει 50+ δολαρια χωρις μεταφορικα.

Υπαρχει για παραδειγμα καμια αληφη να καλυψει τα κενα και να βαλω ενα φιλμ απο πανω?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σιγουρέψει οτι αυτό που έχει γρατζουνιστεί δεν είναι το screen protector? Τα περισσότερα το εχουν από το εργοστάσιο...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φαίνεται να προεξέχει στα ορια της οθονης. Δεν το γνωριζα οτι εχουν απ το εργοστασιο protector. Για να μην κανω καμια ζημια δεν θα το πιεσω τωρα για να τον ξεκολισω.

Εχεις να μου προτεινεις καποιο δοκιμασμενο ωστε να τον παραγγειλω και να τον αλλάξω?

 

edit: Απ αυτα που διαβαζω στο νετ, ειμαι πλεον σιγουρος οτι εχει protector το ray μου. Προτεινετε να τον βγαλω και να το αφησω ετσι ή ειναι πολυ ευαισθητο και θελει οπωσδηποτε protection; Για παραδειγμα 2 χρονια που εχω το galaxy s ποτε δεν εβαλα κατι πανω και εχει ελαχιστες μικρες γρατσουνιες. Bεβαια εκεινο εχει gorilla...

Edited by Theo
Link to comment
Share on other sites

To κουτί του δικού μου είχε ένα δεύτερο screen protector. Δεν το κοιτάς κι εσύ μήπως βγάλεις το παλιό και βάλεις το καινούριο?

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Ray

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...