Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασε εδώ: How To Re-lock Boot loader on Xperia Arc

Ξανά κλειδώνεις το τηλ. σου αλλά δεν μπαίνεις σε εγγύηση ξανά (αν δεν κάνω λάθος δεν γίνεται να ξανά έχουμε εγγύηση διάβασε και πες μου).

Βασικα τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα αλλα δεν ειδα κατι για εγγυηση. Οπως και να εχει ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχουν εταιρειες που δινουν ξεκλειδωτο τον Bootloader ή σε αφηνουν να το ξεκλειδωσεις χωρις να εχει προβλημα με την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικα τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα αλλα δεν ειδα κατι για εγγυηση. Οπως και να εχει ευχαριστω για την απαντηση!

Υπαρχουν εταιρειες που δινουν ξεκλειδωτο τον Bootloader ή σε αφηνουν να το ξεκλειδωσεις χωρις να εχει προβλημα με την εγγυηση?

Και εμένα(δεν είναι καλά) αλλά μάλλον δεν μπαίνεις σε εγγύηση ξανά χάνεις τα κλειδιά

 

εχμ.... που ακριβως κοιταμε?? :O

Στο αρχικό ποστ δες

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Η CM10.1 είναι συμβατή με το Arc??

 

Ναι, ανεπίσημα: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2147958

Έχει bugs ακόμα όμως, κυρίως με τον 3.4 kernel. Προς το παρόν η καλύτερη επιλογή είναι η CM10.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Το τελευταίο διάστημα αντιμετωπίζω ένα αρκετά "σοβαρό" και ιδιαίτερα ενοχλητικό πρόβλημα με το xperia arc. Για την ακρίβεια από τότε που έκανα την αναβάθμιση σε ICS. Το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι κάθε φορά που συνδέω τη συσκευή με τον υπολογιστή (πραγματικά κάθε φορά!) το arc κάνει επανεκκίνηση. Επίσης, κάνει επανεκκίνηση και σχεδόν κάθε φορά που πάω να το απενεργοποιήσω.. Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ την stock rom 4.1.Β.0.587 και η συσκευή είναι root. Ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση.. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άννα. Πρότασή μου είναι να φλασάρεις εξαρχής το .ftf της τελευταίας επίσημης ROM, ώστε να "καθαρίσει" η συσκευή.

Φίλη με Arc S αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα, της περάσαμε το .ftf από την αρχή και είναι μια χαρά τώρα. Θα πρέπει να κάνεις backup τα δεδομένα σου βέβαια γιατί θα σβηστούν τα πάντα.

 

Αν θέλεις να το κάνεις, δες τον τρόπο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343

Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του Flashtool (http://androxyde.github.io/index.html?1370862460000) , εγκαθιστάς τους απαραίτητους drivers (τους έχει στο αρχείο που κατέβασες) και κατεβάζεις και το .ftf για την συσκευή μας.

Ακολουθείς τις οδηγίες στο section: "HOW TO FLASH FIRMWARE [*.ftf file]"

 

To .ftf για το Arc μπορείς να το βρεις εδώ:

http://www.mediafire.com/download/1im9ml3h3w8i1lx/LT15i_4.1.B.0.587_Generic+Global+World.7z

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και του Arc S, το οποίο θα σου δώσει +40ΜΒ εσωτερική μνήμη για εφαρμογές, αντί για 380ΜΒ θα έχεις 420.

http://www.mediafire.com/download/rhr59r4o6oarnfx/LT18i_4.1.B.0.587_%281254-2184%29.7z

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άννα. Πρότασή μου είναι να φλασάρεις εξαρχής το .ftf της τελευταίας επίσημης ROM, ώστε να "καθαρίσει" η συσκευή.

Φίλη με Arc S αντιμετώπιζε παρόμοιο πρόβλημα πρόσφατα, της περάσαμε το .ftf από την αρχή και είναι μια χαρά τώρα. Θα πρέπει να κάνεις backup τα δεδομένα σου βέβαια γιατί θα σβηστούν τα πάντα.

 

Αν θέλεις να το κάνεις, δες τον τρόπο εδώ:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=928343

Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του Flashtool (http://androxyde.github.io/index.html?1370862460000) , εγκαθιστάς τους απαραίτητους drivers (τους έχει στο αρχείο που κατέβασες) και κατεβάζεις και το .ftf για την συσκευή μας.

Ακολουθείς τις οδηγίες στο section: "HOW TO FLASH FIRMWARE [*.ftf file]"

 

To .ftf για το Arc μπορείς να το βρεις εδώ:

http://www.mediafire.com/download/1im9ml3h3w8i1lx/LT15i_4.1.B.0.587_Generic+Global+World.7z

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις και του Arc S, το οποίο θα σου δώσει +40ΜΒ εσωτερική μνήμη για εφαρμογές, αντί για 380ΜΒ θα έχεις 420.

http://www.mediafire.com/download/rhr59r4o6oarnfx/LT18i_4.1.B.0.587_%281254-2184%29.7z

 

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Θα το επιχειρήσω όταν θα έχω χρόνο και ελπίζω πράγματι να λυθεί το πρόβλημα. Το σκέφτομαι και για το .ftf του Arc S γιατί δεν θα έλεγα όχι σε περισσότερο χώρο :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Θέλει ένα φιλαράκι να περάσουμε custom rom

στο κιν του. Μπορείτε να προτείνετε ένα δοκιμασμένο συνδιασμό cm10 rom

και kernel. Θεωρώ ότι δε θα έχω πρόβλημα να το κάνω root και να περάσω recovery, αν και χρήστης galaxy, στο οποίο κάθε μήνα τουλάχιστον μια φορά περνάω καινούρια custom rom και kernel. Ευχαριστώ!

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε της τελευταίες 2 σελίδες θα πάρεις της απαντήσεις σου. Στην αρχική σελίδα θα βρεις οδηγό πως να τα κάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε της τελευταίες 2 σελίδες θα πάρεις της απαντήσεις σου. Στην αρχική σελίδα θα βρεις οδηγό πως να τα κάνεις.

 

Διάβασα τις οδηγίες σας και νομίζω ότι έχω καταλήξει.

Λέω να βάλω:

rom: CM10-free xperia project (να κατεβάσω το fxp cm10 anzu, μιας και ο kernel είναι anzu ???)

kernel: fusion 3.8

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Από την εμπειρία μου στο galaxy,

τα βήματα είναι root, install recovery και μετά φλασάρω rom και kernel με

τα απαραίτητα wipe. Θα πρέπει να ξεκλειδώσω και τον bootloader?

Τον kernel τον περνάμε μόνο μέσω flashtool, γιατί απ'οτι βλέπω δεν είναι zip αρχείο

να μπει από το recovery, σωστά?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τις οδηγίες σας και νομίζω ότι έχω καταλήξει.

Λέω να βάλω:

rom: CM10-free xperia project (να κατεβάσω το fxp cm10 anzu, μιας και ο kernel είναι anzu ???)

kernel: fusion 3.8

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής. Από την εμπειρία μου στο galaxy,

τα βήματα είναι root, install recovery και μετά φλασάρω rom και kernel με

τα απαραίτητα wipe. Θα πρέπει να ξεκλειδώσω και τον bootloader?

Τον kernel τον περνάμε μόνο μέσω flashtool, γιατί απ'οτι βλέπω δεν είναι zip αρχείο

να μπει από το recovery, σωστά?

 

Για να βάλεις την CM 10 πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Εύκολο αν διαβασεις λίγο πιο πριν που έδωσα link.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις την CM 10 πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader. Εύκολο αν διαβασεις λίγο πιο πριν που έδωσα link.

 

thanx. Απλά είναι λίγο μπέρδεμα γιατί διάβασα ότι υπάρχουν και rom που μπαίνουν

με κλειδωμένο bootloader.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

thanx. Απλά είναι λίγο μπέρδεμα γιατί διάβασα ότι υπάρχουν και rom που μπαίνουν

με κλειδωμένο bootloader.

 

Όντως υπάρχουν απλά η συγκεκριμένη θέλει ξεκλείδωμα.

Σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να τον ξανακλειδώσεις για να φλασάρεις την stock rom.

Εδώ το αρχείο που τον κλειδώνει και πάλι. Το φλασάρεις μέσω flashtool και μετά περνάς την stock rom μέσω flashtool ή μέσω seus.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σωστά Τάσο, μου διέφυγε. Απλά με το emma πας στην αρχική έκδοση 2.3.4 νομίζω ενώ αν το κλειδώσεις φλασάρεις κατευθείαν 4.0.4 Edited by MAGOS_MERLIN

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι διαλέγεις την έκδοση που θες με το emma. Είμαι ξεκλείδωτος αλλά δεν χρειάστηκε, οπότε δεν το έχω δοκιμάσει :)
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το χρειάστηκα! Οπότε αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας το αναφέρει να το ξέρουμε. :)

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Όντως υπάρχουν απλά η συγκεκριμένη θέλει ξεκλείδωμα.

Σε περίπτωση που έχεις κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να τον ξανακλειδώσεις για να φλασάρεις την stock rom.

Εδώ το αρχείο που τον κλειδώνει και πάλι. Το φλασάρεις μέσω flashtool και μετά περνάς την stock rom μέσω flashtool ή μέσω seus.

Merlin, δεν είναι αναγκασμένος να ξανακλειδώσει τον bootloader για να φλασάρει την stock rom.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Merlin, δεν είναι αναγκασμένος να ξανακλειδώσει τον bootloader για να φλασάρει την stock rom.

 

Σωστά. Αν το κάνεις μέσω SEUS όμως πρέπει να το κλειδώσεις.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ το χρειάστηκα! Οπότε αν κάποιος ξέρει σίγουρα ας το αναφέρει να το ξέρουμε. :)

Όποιος το έχει χρησιμοποιήσει ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Το Emma είναι το επίσημο εργαλείο της Sony για να επαναφέρει το τηλέφωνο σε εργοστασιακή ROM. Για το δικό μας το επαναφέρει σε gingerbread 2.3.4 εργοστασιακή. Είναι εργαλείο που κυκλοφόρησε αποκλειστικά για ξεκλειδωτους bootloaders. Δεν κλειδώνει boot loader. Παραμένει ξεκλειδωτος.

Ανάλογα τι δουλεια θέλει ο καθένας να κανει.

Link to comment
Share on other sites

Στο link να περάσουμε το CWM 5 αναφέρει ότι θα πρέπει το κινητό να είναι σε stock 2.3.

Άρα θα πρέπει να γυρίσω το κιν από ICS σε GB?

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Στο link να περάσουμε το CWM 5 αναφέρει ότι θα πρέπει το κινητό να είναι σε stock 2.3.

Άρα θα πρέπει να γυρίσω το κιν από ICS σε GB?

Όχι. Ο kernel έχει ενσωματωμένο recovery. Από τη στιγμή που θα φλασάρεις kernel, θα έχεις και recovery.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ο kernel έχει ενσωματωμένο recovery. Από τη στιγμή που θα φλασάρεις kernel, θα έχεις και recovery.

 

Ωραίος. Ευχαριστώ!

Και μια άλλη ερώτηση. Λέω να βάλω στο arc τη CM10 FXP και τον kernel fusion 5.5.

Στη rom στους xda έχει πολλά link στο CM10. Θα κατεβάσω το πρώτο που λέει anzu.

Τα gapps που είναι? Αν πάρω τα gapps από άλλη CM10 rom δε θα δουλέψουν?

Αν έχει να προτείνει κανείς κάποιον άλλο δοκιμασμένο συνδυασμό, παρακαλώ ας το κάνει!

Edited by deinosauraki
Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Τα gapps είναι εδώ.

Εννοείται πως θα κατεβάσεις αυτά που είναι για cm10 και θα τα φλασάρεις αμέσως μετά τη rom. Είναι ένα κοινό αρχείο για όλα τα κινητά τα οποία παίρνουν cm10.

Πολύ σωστά θα κατεβάσεις αυτό που λέει anzu.

Εγώ προσωπικά δεν έχω να σου προτείνω κάτι καλύτερο για το Arc. Απ' ότι έχω καταλάβει, ο συγκεκριμένος συνδυασμός είναι και ο πιο δημοφιλής.

I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά. Ελπίζω να μην έχω κανένα θέμα, αν και με το ξεκλείδωμα του bootloader

απ' ότι διάβασα στο αντίστοιχο thread, έχουν αρκετοί προβλήματα.

Ξέρω τι έκανες στο σεισμό του '99.....Έβλεπες Baywatch! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...