Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγόρασα ένα ARC από ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα. Στην αρχή λέω όλα καλά σφραγισμένο κτλ. αλλά έλα που όταν το άνοιξα κι έλεξα την οθόνη του από κοντά είδα μικρές τελείες λες και η οθόνη του είναι παλιάς τεχνολογίας touchscreen και όχι capacitive, στο πλαίσιο που τσέκαρα ένα ARC κι ένα ARC S δεν τις είχαν ήταν καθαρές σαν του iPhone. Μου μυρίζει λαμογιά με κινέζο (refurbished με resistive touchscreen). Τι λέτε έχει κανένας κάτι παρόμοιο πχ. από τα ARC του mediamark τα ελαττωματικά είχαν κάτι παρόμοιο;..:worry:

 

το δικο μου ειναι απο μεδια μαρκ και δεν εχω κανενα προβλημα,ουτε μπαταριας, οθονης,κλπ.μαλλον το ιντερνετικο καταστημα πρεπει να στο αντικαταστηση αφου υπαρχει προβλημα με την οθονη σου.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμ ίσως έψαχνε ελεύθερη μνήμη κ έκοψε από το widget τη λειτουργία κ πάγωσε

 

απο τοτε που εγκατεστησα το ics μου το κανει ,, στην προηγουμενη εκδοση δεν μου το εκανε καθολου

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα ένα ARC από ιντερνετικό ελληνικό κατάστημα. Στην αρχή λέω όλα καλά σφραγισμένο κτλ. αλλά έλα που όταν το άνοιξα κι έλεξα την οθόνη του από κοντά είδα μικρές τελείες λες και η οθόνη του είναι παλιάς τεχνολογίας touchscreen και όχι capacitive, στο πλαίσιο που τσέκαρα ένα ARC κι ένα ARC S δεν τις είχαν ήταν καθαρές σαν του iPhone. Μου μυρίζει λαμογιά με κινέζο (refurbished με resistive touchscreen). Τι λέτε έχει κανένας κάτι παρόμοιο πχ. από τα ARC του mediamark τα ελαττωματικά είχαν κάτι παρόμοιο;..:worry:

 

Και οι capacitive εχουν τελειες, αν τις δεις προσεκτικα στο φως κλπ. Μην κρινεις απο αυτο.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

το δικο μου ειναι απο μεδια μαρκ και δεν εχω κανενα προβλημα,ουτε μπαταριας, οθονης,κλπ.μαλλον το ιντερνετικο καταστημα πρεπει να στο αντικαταστηση αφου υπαρχει προβλημα με την οθονη σου.

 

Είναι δικιά τους εισαγωγής από Γερμανία κτλ. Ναί, αυθεντικό δείχνει. Δεν έχω πρόβλημα οι τελείες που αναφέρω είναι στο πως δουλεύει η οθόνη αφής του ARC. Γνωρίζω ότι οι νέες capacitive οθόνες δεν δουλεύουν έτσι αλλά μόνο οι παλιές resistive οθόνες είχαν κοντά κοντά τελείες τι να πώ. Κάτι παίζει.

 

Και οι capacitive εχουν τελειες, αν τις δεις προσεκτικα στο φως κλπ. Μην κρινεις απο αυτο.

 

Κάνεις λάθος φίλε. Γνωρίζω ότι οι capacitive οθόνες δεν δουλεύουν έτσι αλλά μόνο οι παλιές resistive οθόνες είχα κοντά κοντά τελείες τι να πώ.

 

*Από ΠΛΑΙΣΙΟ => SII/iPhone/Nexus/ARC/Xperia Mini και άλλα που έχω τσεκάρει δεν έχουν.

Edited by iGreenHeart
Link to comment
Share on other sites

εχει τυχει σε κανεναν αυτο το πραγμα με ics 4.1.B.0.431 σε stock firmware;.. αλλη ωρα δειχνει το widget την κανονικη ωρα δειχνει το ρολοι πανω δεξια

το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω αλλα με διαφορετικο widget ωρας, το SiMi Clock!!

στο blog του δημιουργου του λεει:

 

Why is SiMi Clock showing the wrong Time or is not refreshing

 

If you use a Task Killer you should exclude SiMi Clock

 

αλλα δε χρησιμοποιω καποιον Task Killer... :(

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω αλλα με διαφορετικο widget ωρας, το SiMi Clock!!

στο blog του δημιουργου του λεει:

 

Why is SiMi Clock showing the wrong Time or is not refreshing

 

If you use a Task Killer you should exclude SiMi Clock

 

αλλα δε χρησιμοποιω καποιον Task Killer... :(

το προβλημα διαφορετικης ωρας στο τηλ. και στο widget καιρου το ειχα μια φορα και εγω,διορθωθηκε με απλη επανεκινηση τηλ.χρεισημοποιω το world weather clock widget

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια,οι εχοντες si 1246-9535...9536,εχουν κανενα νεο?

Ρωταω μηπως και εμεινα μονος μου να περιμενω:p

 

Και εγώ με 1246 - 9536 είμαι και ακόμη περιμένω.... αναπολούσα το παλιό μου iphone, αλλά μετά από αυτό δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναμπλεχτώ με android και ειδικότερα sony....

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω αλλα με διαφορετικο widget ωρας, το SiMi Clock!!

στο blog του δημιουργου του λεει:

 

Why is SiMi Clock showing the wrong Time or is not refreshing

 

If you use a Task Killer you should exclude SiMi Clock

 

αλλα δε χρησιμοποιω καποιον Task Killer... :(

εμενα το παθαινει οταν μπαινω στον browser κανενα 10 λεπτο και οταν βγαινω εχει κολλησει ηδη..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η αναβάθμιση σε ISC η το κινητό δουλεύει καλυτέρα στη 2.3.4. ???

 

η 2.3.4 δεν λαγκαρε καθολου ουτε στα widgets ουτε πουθενα ηταν αψογη..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η αναβάθμιση σε ISC η το κινητό δουλεύει καλυτέρα στη 2.3.4. ???

 

Θα ακούσεις πολλές γνώμες,εγώ σα κάτοχος του neo v (πάνω κάτω τα ίδια specs δεν έχουμε; )δε με άφησε ικανοποιημένο κ γύρισα σε 2.3.Γενικά τουλάχιστον σε μένα lagαρε αρκετά,οι κλήσεις αργουσαν να ανοίξουν,όταν τράβαγες βίντεο καθυστερούσε πολύ για να το αποθηκεύσει,WiFi το χάνε αρκετά συχνά σε σημείο να θέλω να το πετάξω από το παράθυρο αν κ μένω σε ισόγειο:p

Ίσως στο μέλλον όταν βγουν μερικά update να του δώσω μια ευκαιρία!Έχει ελαφρυντικό οτι είναι ακόμη σε αρχικό στάδιο η ics οπότε δικαιούται δεύτερη ευκαιρία!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως αν εξαιρέσουμε την αδικαιολόγητη καθυστέρηση στο άνοιγμα των επαφών (υπήρχε και στην 2,3 σε μικρότερο βαθμό), το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι στο FaceBook όπου αρκετές φορές το είδα να βαραίνει, να σέρνεται, να μην σκρολάρει ακόμα και πάγωμα όταν ήθελα να ανεβάσω μία φωτογραφία και τέλος μία φορά επανεκκίνηση από μόνο του. Επίσης στο FB παλιά μου έδειχνε τις φωτό μεγάλες, κάτι που χάθηκε μετά την αναβάθμιση. Το πρόβλημα συνεχίζει παρ'όλο που απεγκατέστησα την εφαρμογή και την κατέβασα και πάλι από το Store.

 

Σημειώστε πως δεν έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση της IceCream γιατί θέλει το χρόνο να στηθεί η συσκευή, ο οποίος μου λείπει αυτή τη στιγμή...

 

Εσείς έχετε κάνει reset τη συσκευή πριν ρίξετε την IceCream ???

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάντως αν εξαιρέσουμε την αδικαιολόγητη καθυστέρηση στο άνοιγμα των επαφών (υπήρχε και στην 2,3 σε μικρότερο βαθμό), το μόνο πρόβλημα που βρίσκω είναι στο FaceBook όπου αρκετές φορές το είδα να βαραίνει, να σέρνεται, να μην σκρολάρει ακόμα και πάγωμα όταν ήθελα να ανεβάσω μία φωτογραφία και τέλος μία φορά επανεκκίνηση από μόνο του. Επίσης στο FB παλιά μου έδειχνε τις φωτό μεγάλες, κάτι που χάθηκε μετά την αναβάθμιση. Το πρόβλημα συνεχίζει παρ'όλο που απεγκατέστησα την εφαρμογή και την κατέβασα και πάλι από το Store.

 

Σημειώστε πως δεν έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση της IceCream γιατί θέλει το χρόνο να στηθεί η συσκευή, ο οποίος μου λείπει αυτή τη στιγμή...

 

Εσείς έχετε κάνει reset τη συσκευή πριν ρίξετε την IceCream ???

 

Όταν πρωτοέκανα την αναβάθμιση δεν έκανα reset .... Έκανα μετά από 5-6 μέρες και αφού είχα πάρει το XPERIA P ... Σημαντική βελτίωση. Το Arc μου με το ICS πετάει. Πολύ καλύτερο από την 2.3

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αξίζει η αναβάθμιση σε ISC η το κινητό δουλεύει καλυτέρα στη 2.3.4. ???

 

Αν έχεις όρεξη να το μοντάρεις λίγο (να μην το αφήσεις ακριβώς όπως θα εγκατασταθεί μέσω του PC Companion) ώστε να τρέχει άψογα, φυσικά και αξίζει. ;)

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη να το μοντάρεις λίγο (να μην το αφήσεις ακριβώς όπως θα εγκατασταθεί μέσω του PC Companion) ώστε να τρέχει άψογα, φυσικά και αξίζει. ;)

 

δηλαδή root και διαγραφή εφαρμογών????

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή root και διαγραφή εφαρμογών????

Τελικα τι εγινε την πηρες την 4.0.4?

Γιατι εγω ακομη περιμενω:wacko:

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

1246-9535 still waiting........:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Αγορασμενο απο οτε να υποθεσω?

Μου φαινετε παει μακρια η βαλιτσα:(:wacko:

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή root και διαγραφή εφαρμογών????

 

Ή ακόμα καλύτερα unlock bootloader (χάνεις βέβαια την εγγύηση), πέρασμα κάποιου kernel και rom. Για παράδειγμα Arconium 4 με kernel ArcKnight.

Εγώ τρέχω Aokp kernel+rom και το κινητό πετάει.:cool:

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις όρεξη να το μοντάρεις λίγο (να μην το αφήσεις ακριβώς όπως θα εγκατασταθεί μέσω του PC Companion) ώστε να τρέχει άψογα, φυσικά και αξίζει. ;)

 

Συμφωνώ κι εγώ... ;)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις ενα καλο post με link για ολο αυτο το πακετακι??:):):)

μαζι με το root...

 

I) Καταρχήν εγκατέστησε το Android SDK, θα φανεί πολύ χρήσιμο μετά.

http://developer.android.com/sdk/index.html

 

II) Για ξεκλείδωμα Bootloader:

http://www.theandroidsoul.com/how-to-unlock-bootloader-xperia-arc-play-neo-pro/ και με βίντεο αναλυτικό στο YouTube. ;)

 

III) Για Root εξαρτάται:

- Αν βάλεις stock ROM έχει οδηγό εδώ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1683957

- Αν βάλεις άλλον Kernel και ROM 99.9% θα είναι pre-rooted.

 

IV) Για Flasing Kernel χρειάζεσαι το Flashtool που είναι ένα εξαιρετικό εργαλείο:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1000012

Για το πώς θα φλασάρεις τον kernel:

1) Ανοίγεις το flashtool, πατάς πάνω αριστερά στον "Κεραυνό" και επιλέγεις fastboot mode

2) Συνδέεις το Arc με το USB debugging στο On

3) Επιλέγεις "reboot to fastboot over adb"

4) Μόλις το κινητό μπει σε Fastboot mode (θα είναι αναμένο το LED με μπλε χρώμα) επιλέγεις "select kernel to flash"

5) Επιλέγεις τον Kernel και γίνεται flash.

 

IV) Για εγκατάσταση ROM έχει οδηγίες συνήθως στο ανάλογο Θέμα.

Σε γενικές γραμμές:

1) Περνάς το .zip στην SD

2) Reboot into Recovery

3) Wipe Data/Cache/Dalvic Cache

4) Apply το .zip της ROM

5) Apply το .zip των Google Apps, αν δεν περιλαμβάνονται στην Rom

6) Reboot και είσαι έτοιμος.

 

Ελπίζω να βοήθησα, για περισσότερα ρίξε μια ματιά στο XDA, στο section του Arc:

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=962

 

FYI: Να τονίσω ότι δεν φέρω καμία ευθύνη αν κάτι δεν πάει καλά στην εγκαταστάση. Και μόνο με το Root χάνεις την εγγύηση της συσκευής σου, πόσο μάλλον δε με το ξεκλείδωμα του bootloader και την εγκατάσταση custom ROM..

Φυσικά αυτές οι διαδικασίες γίνονται από χιλιάδες χρήστες καθημερινά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί. :cool:

Edited by babis200sx
--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Αγορασμενο απο οτε να υποθεσω?

Μου φαινετε παει μακρια η βαλιτσα:(:wacko:

 

13/07/2011 πρεπει να ημουν απο τους πρωτους στην πατρα καθως το πηρα απο cosmote οτι το ειχαν παραλαβει. plaisio multirama vodafone wind παραγγελια και 2 μερες μετα...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.μια ερωτηση.παω να κανω upgrade το λογισμικο του arc και στο pc companion μου βγαζει το παρακατω μήνυμα "Unable to install or start phone software update components" μπορει κανεις να με βοηθησει ???
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα.μια ερωτηση.παω να κανω upgrade το λογισμικο του arc και στο pc companion μου βγαζει το παρακατω μήνυμα "Unable to install or start phone software update components" μπορει κανεις να με βοηθησει ???

 

μηπωσ εσβησες τιποτα μανησιες εφαρμογες? γιατι οπως διαβασα αν συμβαινει κατι τετοιο δεν κανει την αναβαθμηση.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...