Jump to content

Sony Ericsson Xperia Arc


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΟΚ ευχαριστω!

 

Κατι αλλο περασα μια ROM κανω οτι λεει το παιδι απο τους XDA αλλα μου κολλαει στο SONY LOGO...Γιατι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα παιδια αγορασα handsfree turbox με βισμα 3,5 mm κι οταν τα δοκιμασα μου εβγαζε ''μη υποστιρηζομενο αξεσουαρ''

οταν ρωτησα στο καταστημα μου ειπαν πως δεχεται μονο handsfree της sony...

υπαρχει τροπος να αξιοποιησω τα ακουστικα με το κινητο? αν το κανω root η να πειραξω οτιδηποτε αλλο στο λογισμικο μεσα??δεν γνωριζω..

ηταν ακριβα κι ειναι κριμα να πανε χαμενα τα χρηματα :/ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Να ρωτήσω κάτι επειδή βαρέθηκα να περιμένω?

Αν flashαρω μόνος μου την τελευταία έκδοση .587 θα αλλάξει το SI number του κινητού?

Μήπως υπάρχει κάποια λεπτομέρεια που πρέπει να προσέξω?

Θα ακολουθήσω τον οδηγό που βρήκα εδώ:

Android 4.0.4 Build Number 4.1.B.587 & 4.1.B.0.431 Manual Update

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by fireillusion
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα και εγώ root γιατί είχα ξεμείνει από ROM. Είχα την 587, ακολούθησα τις οδηγίες και πήγα πίσω στην 431 rootable και αφού έκανα root, με το flashtool έβαλα kernel για 587. Όλα καλά οκ αλλά στις πληροφορίες του κινητού εξακολουθεί να λέει ότι έχω αριθμό έκδοσης 4.1.Β.0.431. Στο service menu όμως αναφέρει το εξής: Phone Software Version 1241-4324_4.1.B.0.587 και File System Version: World-1-8_4.1.B.0.431. Είναι νορμαλ όλο αυτό;

 

Λοιπόν έβαλα Link2SD και δουλεύει μια χαρά. ΟΜΩΣ όποιο πρόγραμμα να έβαλα για root unistaller (από τα free) δεν κατάφερα να αφαιρέσω καμία εφαρμογή συστήματος παρόλο που είχε πάρει αδειοδότηση από SuperUser. Ξέρει κανείς τι παίζει. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έκανα; Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε. Ευχαριστώ

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα και εγώ root γιατί είχα ξεμείνει από ROM. Είχα την 587, ακολούθησα τις οδηγίες και πήγα πίσω στην 431 rootable και αφού έκανα root, με το flashtool έβαλα kernel για 587. Όλα καλά οκ αλλά στις πληροφορίες του κινητού εξακολουθεί να λέει ότι έχω αριθμό έκδοσης 4.1.Β.0.431. Στο service menu όμως αναφέρει το εξής: Phone Software Version 1241-4324_4.1.B.0.587 και File System Version: World-1-8_4.1.B.0.431. Είναι νορμαλ όλο αυτό;

 

Λοιπόν έβαλα Link2SD και δουλεύει μια χαρά. ΟΜΩΣ όποιο πρόγραμμα να έβαλα για root unistaller (από τα free) δεν κατάφερα να αφαιρέσω καμία εφαρμογή συστήματος παρόλο που είχε πάρει αδειοδότηση από SuperUser. Ξέρει κανείς τι παίζει. Υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έκανα; Θα το εκτιμούσα αν μπορούσατε να με συμβουλέψετε. Ευχαριστώ

 

Σήμερα έκανα και γω ροοτ, δεν ειχα κανενα πρόβλημα και εμφανιζεται η 587 στο κινητο.

Κατι δεν εκανες σωστα φιλε, θα πρεπει να περάσεις μονο τον kerlnel των 431, μετα ροοτ, περνας το 587, και όχι ολη την ρομ.

Δοκιμασες το titanium για απεγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον κάποιο μπέρδεμα έγινε, αλλά τι αφήνω όπως έχει γιατί δουλεύει μια χαρά.

Ούτε με το Titanium μπορώ να αφαιρέσω εφαρμογές. Τεσπα αφού δούλεψε το Link2SD τώρα έχω επιτέλους Rom. Όλες αυτές οι αλχημείες επειδή η Sony ήταν τσιγκουνα. Χαλάλι όμως το design του Arc!

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια οπως λεω και στον τιτλο στο κινητο μου εδω και καποιους μηνες εχω περασει μια αλλη ROM απο τους XDA!

Δεν εχω καποιο προβλημα με την ROM απλα σε μερικα παιχνιδια εκει που παιζω με πεταει εξω...Mπορει να φταιει και ηROM?

Δεν νομιζω να φταιει το κινητο γιατι βλεπω σχολια στο play store απο αλλα παιδια που λενε οτι τρεχει μια χαρα το παιχνιδι!

Επίσης εχω παρατηρήσει και κατι αλλα κολλήματα στο κινητό... Παίζει και να είναι ο Launcher η η ROM?

 

Το πιο πιθανό είναι να μη φτάνει η RAM και να σε πετάει, προσωπικά έχω λύσει το πρόβλημα με αυτή την εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.swapit.expander.de&hl=el (ίσως να κάνουν και άλλες αντίστοιχες) η οποία χρησιμοποιεί μέρος της sd ως RAM (για εφαρμογές εκτός συστήματος). Πχ το Dungeon Defenders: Second Wave με πετούσε στην ICS (4.0.4) χωρίς την εφαρμογή. Root απαραίτητο και μια σχετικά γρήγορη sd. Ψάξτο αν θες :)

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σήμερα μου εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ από το media gallery να δω τις φωτογραφίες μου που έχω στο DCIM στην SD. Με ψάξιμο που έκανε δεν υπάρχει κάποιο "nomedia" αρχείο εκεί. Ενώ οι φωτογραφίες είναι κανονικά στην SD δεν μπορώ να τις δω (δεν εμφανίζονται καν οτι υπάρχουν) παρά μόνο με File explorer μία μία. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει;

 

EDIT: Επίσης έκανα τα εξής: Καθάρισα τα δεδομένα στην αντίστοιχη εφαρμογή αλλά τίποτα. Έβαλα όμως ένα άλλο viewer από το market και τοις δείχνει κανονικά όμως τις φωτογραφίες, ο stock viewer όμως πάλι τίποτα. Περίεργα πράγματα.

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά σήμερα μου εμφανίστηκε το εξής πρόβλημα. Δεν μπορώ από το media gallery να δω τις φωτογραφίες μου που έχω στο DCIM στην SD. Με ψάξιμο που έκανε δεν υπάρχει κάποιο "nomedia" αρχείο εκεί. Ενώ οι φωτογραφίες είναι κανονικά στην SD δεν μπορώ να τις δω (δεν εμφανίζονται καν οτι υπάρχουν) παρά μόνο με File explorer μία μία. Ξέρετε τι μπορεί να έχει γίνει;

 

EDIT: Επίσης έκανα τα εξής: Καθάρισα τα δεδομένα στην αντίστοιχη εφαρμογή αλλά τίποτα. Έβαλα όμως ένα άλλο viewer από το market και τοις δείχνει κανονικά όμως τις φωτογραφίες, ο stock viewer όμως πάλι τίποτα. Περίεργα πράγματα.

 

Έκανες unmount και mount την sd? (λογικά restart ήταν το πρώτο που δοκίμασες)

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις την εφαρμογή "Gallery Excluder" (v.1.1.1) και να κάνεις check/uncheck το dcim φάκελο (δημιουργεί/διαγράφει το .nomedia)

Link to comment
Share on other sites

το εκανα root με τον οδηγο,ολα οκ.

Δεν περναει ομως τις επαφες στο κινητο απο την sim!

υπαρχει λυση?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς από την sim να τις κάνεις export στην κάρτα μνήμης; Αν ναι προτίμησε να είναι σε μορφή vcf. Δες επίσης και το MyPhoneExplorer
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έκανες unmount και mount την sd? (λογικά restart ήταν το πρώτο που δοκίμασες)

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις την εφαρμογή "Gallery Excluder" (v.1.1.1) και να κάνεις check/uncheck το dcim φάκελο (δημιουργεί/διαγράφει το .nomedia)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά! Μάλλον θα εγκαταλείψω, θα χρησιμοποιώ άλλο application για να βλέπω τις φώτο/βίντεο. Είναι να τρελαίνεσαι ώρες ώρες :p

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά! Μάλλον θα εγκαταλείψω, θα χρησιμοποιώ άλλο application για να βλέπω τις φώτο/βίντεο. Είναι να τρελαίνεσαι ώρες ώρες :p

QuickPic https://play.google.com/store/apps/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbGVuc3cuUGljRm9sZGVyIl0. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Θέλω να κάνω root το arc και έχω της εξής ερωτήσεις:

1) Πρέπει να χρησιμοποιήσω τον kernel του arc s 4.1.Α.0.562 για να πάω σε έκδοση που γίνεται root

2) Τη τσεκάρουμε στο flashtool και στης δυο φορές που το χρησιμοποιούμε.

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Εδώ και τρείς μέρες έχω βάλει την pureness rom και για kernel τον xarc και το κινητό φυσάει. Πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας και έχω ξεφορτωθεί όλα τα περιττά προγράμματα που τρώνε πόρους. Τα προτείνω και τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

έκανα όλα τα παρακάτω, όταν κάνω το τελευταίο reboot που υποτίθεται ότι κάνει 2-3 λεπτά για να φορτώσει τη rom, κολλάει στη εικόνα με τον χάρο "DOOMKERNEL". Ξέρετε γιατί?:wacko:

 

Λοιπόν...

Το τριήμερο βρήκα χρόνο και "τσίγκλησα" το Arc μου... Βάζω τα σχετικά λινκ στα βήματα που ακολούθησα, σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται:

 

Η όλη διαδικασία, τελικά, είναι σχετικά απλή:

Προσοχή:

  • Το ξεκλείδωμα του bootloader σημαίνει ότι ξεχνάτε την εγγύηση
  • Η διαδικασία ξεκλειδώματος διαγράφει όλα τα data του χρήστη
  • Κατά την εγκατάσταση της Rom θα χρειαστεί να κάνετε factory reset, οπότε ξανά χάνονται όλα τα data σας.
  • Αν κατά τη διαδικασία που περιγράφω το τηλέφωνό σας ανατιναχτεί :p δε φταίω σε τίποτα..

 

Πάμε λοιπόν να δούμε πως θα κάνουμε τη διαδικασία:

  • Ακολουθείτε κατά γράμμα τις οδηγίες από το βήμα 1. Αφού τελειώσετε θα έχετε ξεκλείδωτο bootloader. Επίσης, από αυτά που κατεβάσατε θα έχετε μεταξύ άλλων ένα φάκελο με την ονομασία fastboot. O φάκελος αυτός από εδώ και πέρα είναι απαραίτητο εργαλείο για να εγκαταστήσετε όποιον kernel θέλετε (οι διάφορες Rom δουλεύουν ενίοτε με διαφορετικούς kernel)
     
  • Πηγαίνουμε στο link του βήματος 3 και κατεβάζουμε τη Rom. Θα κατέβει ένα αρχείο zip. To κάνουμε αντιγραφή στην κάρτα SD. Για ευκολία μπορείτε να το βάλετε χύμα μέσα στην SD. Εγώ προσωπικά έχω φτιάξει ένα φάκελο "Custom_Roms" και εκεί μέσα έχω υποφακέλους για την κάθε Rom ξεχωριστά.
     
  • Πάμε στο link του βήματος 2 και κατεβάζουμε τον πυρήνα (εγώ κατέβασα το
    [ARC/ARC S] DooMKernel (v19) with BootManager v2 (FW: .42/.58/.62) [ 2.0Ghz version ] [will show up as 19]
    [ MD5HASH: ae3a7ed572de4410b37f84558cc4c184 ])
    Κάνουμε extract to zip και θα έχουμε ένα αρχείο .img. Για ευκολία το κάνουμε rename σε boot.img. To ρίχνουμε στο φάκελο fastboot, μπαίνουμε στο φάκελο και κρατώντας πατημένο το shift επιλέγουμε "open command window here".
    Παίρνουμε ανα χείρας το ARC και αν είναι ανοιχτό φροντίζουμε να το σβήσουμε. Αφού σβήσει πατάμε το κουμπί του μενού και έχοντάς το πατημένο συνδέουμε το usb καλώδιο. Θα ανάψει το led μπλε - ένδειξη ότι το τηλέφωνο μπήκε σε fastboot λειτουργία.
    Για να επιβεβαιώσουμε ότι το τηλέφωνο έχει συνδεθεί σωστά δίνουμε την εξής εντολή:
    fastboot.exe -i 0x0fce getvar version


    Θα πρέπει να βγάλει μεταξύ άλλων την τιμή 0.3 (Στην ουσία είναι η ίδια εντολή που χρησιμοποιήσαμε στο βήμα για το ξεκλείδωμα του bootloader). Αν ναι είναι όλα ΟΚ και προχωράμε (αν όχι προφανώς το τηλέφωνο δεν έχει συνδεθεί σωστά..)
    Δίνουμε την εντολή:

    fastboot flash boot boot.img


    Αυτό εγκαθιστά τον πυρήνα. Η διαδιακασία είναι αστραπιαία...
    Τέλος δίνουμε την εντολή

    fastboot reboot


    Αφού ξεκινήσει το reboot ξεσυνδέουμε το τηλέφωνο από το USB και περιμένουμε να ξεκινήσει. Ο kernel του Doomlord όταν ξεκινήσει να bootάρει, δείχνει το ρομποτάκι του android ντυμένο σαν Χάρος :lol:
    Μόλις το δούμε αυτό πατάμε συνεχόμενα το κουμπί Back μέχρι να μπούμε σε Recovery Mode (το εγκατέστησε ο πυρήνας) Το recovery mode του Doomlord έχει κάτω κάτω touch πλήκτρα πλοήγησης (Back, Down, Up, Enter) Εναλλακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα Volume keys για Up-Down, το Home πλήκτρο για Enter και το Back πλήκτρο για... Back.. :p
    Αφού μπείτε λοιπόν σε Recovery επιλέγετε "install zip from sd card" και διαλέγετε το zip της Rom που κατεβάσατε. Θα κάνει 2-3 λεπτά για να εγκατασταθεί και μετά από το κεντρικό μενού επιλέγετε "wipe data/factory reset" και μετά από το μενού advanced το "wipe dalvik cache"
    Κατόπιν κάνετε reboot και του δίνετε 2-3 λεπτά μέχρι να φορτώσει τη νέα Rom. Τέλος

Η SE-Tweaked είναι πολύ πιο γρήγορη Rom από τη "μαμά" prerooted και πολύ σταθερή. Το Arc πραγματικά μεταμορφώθηκε!!!

 

Μέσα σε αυτές τις 3 ημέρες δοκίμασα αρκετές Rom και οι καλύτερες κατά τη γνώμη μου ήταν η SE-Tweaked που περιγράφω την εγκατάστασή της εδώ και η arconium 7.1

Αν κάποιος θέλει να πάρει γεύση από ICS, τότε πολύ αξιόλογη μου φάνηκε η ICELite BETA1

Ελπίζω να ήμουν κατανοητός και να βοήθησα όποιον θέλει να παίξει με το arc του. Και για να μην νομίζετε ότι εγώ ήμουν ο "καραγενναίος", να σας πω ότι πριν κάνω οτιδήποτε είχα περάσει τα πάντα σε άλλο τηλέφωνο, οπότε μηδένισα το ρίσκο του να μείνω χωρίς τηλέφωνο. Και επειδή το άλλο τηλέφωνο το είχα για 3-4 ημέρες πριν πειράξω το Arc, μηδένισα και το ρίσκο του να έχω ξεχάσει κάτι από τα Data μου....:)

 

και κάτι άλλο στο Doomkernel με το back Μπορώ να κάνω τις λειτουργίες άλλα όταν βάζω τη rom απλά μένει στη εικόνα με το Χαρο.

Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήσει γιατι το τηλέφωνο ουσιαστικά είναι άχρηστο αν δεν κάνω κάτι...

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα

 

έκανα όλα τα παρακάτω, όταν κάνω το τελευταίο reboot που υποτίθεται ότι κάνει 2-3 λεπτά για να φορτώσει τη rom, κολλάει στη εικόνα με τον χάρο "DOOMKERNEL". Ξέρετε γιατί?:wacko:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

πείτε μου σας παρακαλώ που μπορώ να βρώ ελληνική official rom ώστε να μπορώ να στέλνω sms με 160 χαρακτήρες. Η συσκευή μου ήταν από το εξωτερικό με UI Vodafone και κάποια στιγμή έβαλα την global generic η οποία στο sms με Ελληνικά έστελνε 80 χαρακτήρες.

Επειδή θα δώσω τη συσκευή θέλω να την παραδώσω με τα SMS να παίζουν κανονικά.

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

O Bin4ry ειχε ανεβάσει ρομ που θες στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1042978 αλλά δεν μπόρεσα να την κατεβάσω δοκίμασε και πες μου (είναι ποιο παλιά έκδοση αλλά δεν έχει σημασία)
Link to comment
Share on other sites

O Bin4ry ειχε ανεβάσει ρομ που θες στο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1042978 αλλά δεν μπόρεσα να την κατεβάσω δοκίμασε και πες μου (είναι ποιο παλιά έκδοση αλλά δεν έχει σημασία)

 

δυστυχώς δεν κατεβαίνει...

ίσως κάτι άλλο εκτός global generic που να καλύπτει τα ελληνικά SMS ??

Someone, Somewhere in Summer Time
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Θέλω να κάνω root το arc και έχω της εξής ερωτήσεις:

1) Πρέπει να χρησιμοποιήσω τον kernel του arc s 4.1.Α.0.562 για να πάω σε έκδοση που γίνεται root

2) Τη τσεκάρουμε στο flashtool και στης δυο φορές που το χρησιμοποιούμε.

 

Κάποιος που ξέρει να απαντήσει;;;

 

New flash tool from Sony for unlocked Xperia™ smartphones [video + beta download]

http://developer.sonymobil...beta-download/

Εδώ η sony μας δίνει ένα λόγο για ξεκλειδώσουμε το arc

 

Έχει πάρει κάποιος αναβάθμιση http://www.ptcrb.com/vendor/complete/view_complete_request_guest.cfm?modelid=18648

Edited by tasos001
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
που θα βρω την σκληρη λευκη θηκη που "κουμπωνει" στο arc,σαν του ray,barel η καπως ετσι;καπου 20 ευρω

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παίδες! έχω ένα θέμα με την οθόνη μου! κατα λάθος έβαλα να εχει μπροστα συντομευση τον καιρο-ειδησεις αλλα τωρα που πηγα να το βγαλω δεν μπορουσα! πηγα στις εφαρμογες και πατησα αναγκαστικη διακοπη της εφαρμογης αλλα τωρα μου εχει μεινει μια κοκκινη ετικετα που λεει ''δεν ηταν δυνατη η φορτωση του widget''. πως θα το βγαλω ρε παιδες γιατι δεν βρισκω ακρη (χτες το πηρα και δεν εχω βρει καλα τις λειτουργιες του ακομα)??? Edited by kostis7
εγραψα greeklish
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Arc

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...