Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω μετα το update παρατηρησα μονο ενα μειον.

 

πλεον αποσυνδεεται πιο ευκολα απο το wifi οταν το σημα ειναι μετριο-κακο.

ισως βεβαια να ειναι ιδεα μου. placebo

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

- Το θαυμαστικό που βλέπεις στις εφαρμογές πιθανώς να δείχνει πως κάποια-ες εφαρμογή που είχες εγκατεστημένη να μην είναι συμβατές με την νέα έκδοση του firmware ή "κάποια σημεία" που κοιτούσε η εφαρμογή ,με την αναβάθμιση άλλαξαν και δεν τα βρίσκει πλέον;;!!

- Ενώ το εικονίδιο με το βέλος δείχνει κάποια εφαρμογή που βρίσκεται σε κατάσταση αναβάθμισης;; ..

- Το εικονίδιο με το βέλος προς τα κάτω το είδα κατά την διάρκεια ενημέρωσης κάποιας εφαρμογής!

 

- Γι' αυτό καλό είναι να διαγράφονται οι εφαρμογές που παίζουν σε dev mode οι οποίες παρεμβαίνουν σε ευαίσθητα σημεία του λειτουργικού ,πριν την αναβάθμιση του! (άποψή μου)

 

το θεμα τωρα ειναι πως το σβηνεις τωρα??κανοντας μονο hard reset και να ξαναπερασω την αναβαθμιση?τι μου προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια και εγω το εχω το θαυμαστικο.

 

So What?! δεν ενοχλει.

αργα η γρηγορα θα βρουμε πως φευγει.

 

clein

 

EDIT: μολις τωρα παρατηρησα πως εξαφανιστηκε.

εχει να κανει με καποια μαλλον παλια εφαρμογη που μετα το update πρεπει να ξαναεγκαταστησετε.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα θέμα με το N9Tweak...Έβαλα το Speed Up Transitions MODs και χάθηκαν όλα τα πληκτρολόγια !!!!! Λύση δεν υπήρχε οπότε έκανα ένα fresh install την 30.2012 και ήρθε στα ίσια του....
Link to comment
Share on other sites

Είδα μετά το update ότι στα accounts εμφανίστηκε επιλογή dropbox. Άντε και βάζω το λογαριασμό μου, πως μπορώ να τον εκμεταλλευτώ και να δω τα αρχεία μου? Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε οσους περασαν την 1.2 επειδή τωρα το κινητο μου λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ και δεν θελω να χαλασει:

 

1. Δημιουργει battery drain χωρις λογο?

2. Το fm radio (old style) λειτουργει κανονικα?

 

Ρωταω καθως αν κανω την αναβαθμιση και το μετανιωσω δεν θα μπορω να κανω downgrade.

 

Ευχαριστώ

 

Παιδια κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι σε οσους περασαν την 1.2 επειδή τωρα το κινητο μου λειτουργει ΤΕΛΕΙΑ και δεν θελω να χαλασει:

 

1. Δημιουργει battery drain χωρις λογο?

2. Το fm radio λειτουργει κανονικα?

 

Ρωταω καθως αν κανω την αναβαθμιση και το μετανιωσω δεν θα μπορω να κανω downgrade.

 

Ευχαριστώ

 

το ραδιο δουλεύει αδελφέ το άλλο δεν ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]KOZO
Link to comment
Share on other sites

το θεμα τωρα ειναι πως το σβηνεις τωρα??κανοντας μονο hard reset και να ξαναπερασω την αναβαθμιση?τι μου προτινεις?

 

- Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σου υποδείξω κάτι ιδιαίτερο ... στην θέση σου ,για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ,θα έκανα καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού εξ αρχής ,όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω!

 

- Στο change log της PR1.2 ,αναφέρεται η αλλαγή της γραμματοσειράς !! ... Εγώ δεν βλέπω κάποια διαφορά! Μήπως δεν έχω καταλάβει σωστά;;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Μία ερωτήση προς τους τυχερούς κατόχους.

Μπορείς να βάζεις επαφές με ελληνικά και να κάνεις αναζήτηση σε αυτές στα ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

επειδη θα το εχω πλεον αμεσα στα χερια μου να ρωτησω αν εχει υπαρξει καποιο προγραμμα call/sms filter-block τυπου blacklist περαν του callblocker?

απανεργοποιουνται τα SMS Notifications ?

ευχαριστω.αντε το περιμενω να αρχισω να το σκαλιζω οπως εκανα με ανδροιδ τοσο καιρο :cool:

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ.Θέλω να αγοράσω ένα Ν9 και σκέφτομαι μέσω Amazon που έχει περίπου 400 ευρώ τα 64 GB.Στην Ελλάδα το φθηνότερο 64άρι το βρήκα στα 500 ευρώ.Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση;Επίσης γνωρίζετε εν πρόκειται να είναι δυνατές σύντομα οι βιντεοκλήσεις (θέμα με το softxare;);Είδα ότι κάτι υπάρχει στο update.Η μπαταρία αντέχει κανένα 3ήμερο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.:Ελπίζω να μη γράφω σε λάθος σημείο του φόρουμ,δεν ήξερα πού αλλού να γράψω!!

Link to comment
Share on other sites

με το html5 τι γινεται ξερει κανεις;αντικαθιστα το flash;κι αν ναι λειτουργει με καποιο τροπο;παω να δω καποια βιντεο και μου ζητα flash.να ελπιζω σε μελλοντικο update;επισης δεν μπορω να κατεβασω βιντεο.παταω την επιλογη download αλλα το μονο που κανει ειναι ν ανοιγει τον player για να το δω online.ελπιζω να λυθουν κι αυτες οι λεπτομερειες μελλοντικα.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Πρώτη φορά γράφω στο φόρουμ.Θέλω να αγοράσω ένα Ν9 και σκέφτομαι μέσω Amazon που έχει περίπου 400 ευρώ τα 64 GB.Στην Ελλάδα το φθηνότερο 64άρι το βρήκα στα 500 ευρώ.Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση;Επίσης γνωρίζετε εν πρόκειται να είναι δυνατές σύντομα οι βιντεοκλήσεις (θέμα με το softxare;);Είδα ότι κάτι υπάρχει στο update.Η μπαταρία αντέχει κανένα 3ήμερο;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ.:Ελπίζω να μη γράφω σε λάθος σημείο του φόρουμ,δεν ήξερα πού αλλού να γράψω!!

Καλησπερα φιλε μου και καλως ορισες! τα ελληνικα μαγαζια το εχουν παραεισαγωγης,δηλαδη προοριζονταν για αλλες ευρωπαικες(συνηθως) χωρες και τα φερνουν εδω..οχι δεν θα εχεις προβλημα με την εγγυηση γιατι η nokia εχει 2 χρονια ευρωπαικη εγγυηση. στο update αυτο που βγηκε χθες εχει υποτιθεται βιντεοκλησεις..αλλα δεν εχω βρει κατι. η μπαταρια ναι κραταει πολυ καλα..αναλογως βεβαια τι χρηση που κανεις! τωρα απο το amazon επειδη νομιζω φερνει απο αμερικη,δεν θα εχεις εγγυηση νομιζω...

 

με το html5 τι γινεται ξερει κανεις;αντικαθιστα το flash;κι αν ναι λειτουργει με καποιο τροπο;παω να δω καποια βιντεο και μου ζητα flash.να ελπιζω σε μελλοντικο update;επισης δεν μπορω να κατεβασω βιντεο.παταω την επιλογη download αλλα το μονο που κανει ειναι ν ανοιγει τον player για να το δω online.ελπιζω να λυθουν κι αυτες οι λεπτομερειες μελλοντικα.

Ο flash player θα βγει σε λιγο καιρο μαλλον(μερες? κατι τετοια λενε). αν θες να κατεβασεις βιντεο μπορεις μεσα απο το cutetube

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να το παρεις απο amazon να το παρεις απο το αγγλικο(uk) ειτε το γερμανικο(de) με πιστωτικη καρτα,paypal δεν δεχεται το amazon να ξερεις και στο φερνουν ταχυδρομικα στο σπιτι σου

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

- Λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να σου υποδείξω κάτι ιδιαίτερο ... στην θέση σου ,για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ,θα έκανα καθαρή εγκατάσταση του λειτουργικού εξ αρχής ,όπως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω!

 

 

υπαρχει κανενα Link με καποιον οδηγο στα ελληνικα για το πως κανεις flash?δεν εχω ξανακανει!

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

οταν απενεργοποιεις το developer mode αυτο το θαυμαστικο που βγαζει διπλα τι ακριβως ειναι???

πριν το ενεργοποιησω πρωτη φορα δεν υπηρχε...

αν το απεγκαταστησω κιολας θα εξαφανιστει?? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για μέσα από skype λένε αλλά δεν έχω βρει το τρόπο που γίνονται. Κάτι άλλο που παρατήρησα. Ωραίο το προγραμματάκι με το live wallpaper αλλά νομίζω και αυτό τρώει αρκετούς πόρους από το τηλέφωνο και το κολάει αρκετά. Μετά από την απεγκατάσταση του το κινητό ήρθε στα ίσια του. Υπάρχουν γενικά και άλλα live wallpaper για να εγκαταστήσεις εκτός αυτό με το wave που έρχετε μαζί με το πρόγραμμα?
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το προγραμματάκι με το live wallpaper αλλά νομίζω και αυτό τρώει αρκετούς πόρους από το τηλέφωνο και το κολάει αρκετά.

 

Ναι, δυστυχως.

ψιλο λαγκαρει οταν σκρολαρεις μεταξυ των μενου.

 

Ομως δεν νομιζω να μην μπορει το Ν9 να το τρεξει τελεια. Θεμα προγραμματισμου μαλλον ειναι.

 

Ας ελπισουμε ο δημιουργος να το βελτιστοποιησει σε τυχον μελλοντικο update.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

The PR 1.2 update seems to be more fluid and smooth.

 

Multi-Tasking has been improved

Copy-Paste Support with brackets

DLNA support added

Facebook App Improved

More fluid UI

Haptic Feedback improved

Video calling support - Its only support, no app is yet available to use video calling on N9.

ταδε εφη n9's fan club στο fb

 

το καλο ειναι οτι οταν εκανα το update εσβησα αμεσως το N9tweak αλλα εμεινε το fileboxroot και δουλευει κανονικα!

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

officially back και με περισσότερο χρόνο για σήμερα.

το λοιπόν ξανα-ματα ποστάρω και παρέχω διάφορες εξηγήσεις/εμπειρίες.

 

Σε συνεργασία με τον Developer του home screen background settings

βρήκαμε λύση καθώς το bug isolation που έκανα, ήταν 100% επιτυχές και η εφαρμογή "χάλαγε" τα theme .css αρχεία (κάποια από τα μυνήματα)

ευτυχώς βρέθηκε άνθρωπος να μας πακετάρει τα αρχεία και να μας δώκει και ota λύση ο Vesuri

η λύση αφορά ΜΟΝΟ το εν λόγω πρόγραμμα και τα βήματα για την επιδιόρθωση είναι τα εξής.

1. Σωστε το αυτό το αρχειο και καντε extract το zip στο κινητο (το αρχειο που θα αποσυμπιεστει απο το ζιπ θα ειναι .deb)

2. Τρεξτε τον File Manager και καντε τον minimize (swipe left/right)

3. Απεγκαταστηστε την εφαρμογη (παρατεταμένο πάτημα πάνω της και πατάτε το μικρό Χ)

4. Ενεργοποιηστε τον file manager (swipe left και επιλογή) και εγκαταστηστε μεσω αυτου το αρχειο που κατεβασατε

5. Καντε ΑΜΕΣΩΣ reboot

6. Αν θελετε ξανα-εγκαθιστάτε την εν λογω εφαρμογη.

 

Ο λόγος και αιτία των προβλημάτων μας ήταν πως η εφαρμογή ενοσω δουλευε στην PR1.2 χρησιμοποιούσε τα PR1.2 αρχεία

κάνοντάς την όμως uninstall αυτή επανέφερε τα backed-up PR1.1 με αποτέλεσμα το χάος....

 

Όσοι έχετε την εν λόγω εφαρμογή και είστε έτοιμοι για αναβάθμιση σε 1.2 απλά αφαιρέστε τη ΠΡΙΝ την αναβάθμιση

Όσοι την θέλετε και είστε ήδη σε 1.2 απλά δεν έχετε παρά να την κατεβάσετε(!)

Περισσότερα στην σελίδα του προγράμματος όπου και υπάρχει και επίσημα πλέον warning

 

Γενικά μέχρι να στρώσουν τα πράγματα με την 1.2 (και τι μας περιμένει με την 1.3)

μην εγκαθιστάτε προγράμματα που "παίζουν" σε filesystem level με τα αρχεία συστήματος όπως το N9Tweak / QuickTeak / Speed Up Transitions MODs ...

... Εκτός αν το έχετε διασταυρώσετε (search it) ότι τρέχουν απρόσκοπτα χωρίς ασυμβατότητες

όπως είχα πεί πολλά ποστ πιο πίσω την ημέρα της αναβάθμισης, πολλοί έχασαν ακόμα και τα πληκτρολόγιά τους(!)

 

Από τη πλευρά μου τώρα για το κινητό και την 1.2

Είναι αισθητά πιο γρήγορο

Ανταποκρίνεται άμεσα στα swipe gestures

ΜΑΚΡΑΝ καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας (ναι, δεν χρησιμοποιώ απο την ημέρα που έβαλα την 1.2 το προγραμματάκι για τη μέτρηση της μπαταρίας)

Μακράν καλύτερη διαχείρηση των task (σχεδόν τίποτα δεν κολλά και δεν κάθεται να τρώει άσκοπα πόρους και cpu time ΝΑΙ χρσιμοποιώ το RscsMonitor και το τερματικό)

DLNA μμμμμμ μ'αρέσει!

Έτσι κι έτσι το multitasking (άλλες φορές πιο γρήγορο από την 1.1 άλλες πιο αργό και άλλες τα ίδια, απλά ανοιξτε αρκετές εφαρμογές)

Βιντεοκλήση ακουσα και βιντοκλήση δεν είδα (μάλλον η 1.3 θα φέρει kinder έκπληξη)

Haptic Feedback & Ηχητικά εφφέ μακράν καλύτερα

Copy Paste ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ παντού και άψογο!

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...