Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμασε άλλα δεν βλέπω φως στον ορίζοντα..!

 

Για άλλη μια φορά, σαν το note 2 δεν έχει!

wifi gps σημα ποιότητα κλήσης από άλλο πλανήτη..!!

και άλλα 74368536755 πράγματα φυσικά, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας :p

 

Είσαι offtopic και θα σβηστεί το μήνυμα σου! Ακου note 2 :p

Αλλά τι περιμένεις από τα Samsung fanboys, έχουν κατακλύσει όλα τα forum :p Ξεπέρασαν και τους iphonakides :D:D

 

Με Cosmote συμβόλαιο δεν είχα ποτέ προβλήματα σήματος ακόμα και στα βουνά! Τώρα για το wi-fi το είχα διαβάσει πριν ακόμα να πάρω το κινητό αλλά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Τώρα που άλλαξα το router (ZTE απο Wind) τα πράγματα έχουν χειροτερέψει για όλες τις ασύρματες συσκευές μου (PC, Nexus S, HD2, N9, PSP κλπ) οπότε παίζει ρόλο και ο υπόλοιπος εξοπλισμός.

 

Σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ ελλείψεις και προβλήματα αλλά με την συμβίωση μου με το Ν9 δεν αντιμετώπισα τίποτα παραπάνω απο τα γνωστά (λειτουργικό - εφαρμογές)! Τώρα, αν ήμουν τυχερός θα φανεί στο μέλλον γιατί ο άτυχος ήταν ο Nick523 :p

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Δευτερη φορα που μου συμβαινει το εξης.

 

Ψαχνω στα ελληνικα μια διευθυνση στο Nokia drive με αποτελεσμα να χαλανε οι χαρτες. Η αθηνα είναι σε νησι, Ολοι οι χαρτες εχουν αλλαξει με αποτελεσμα να υπαρχουν νεα νησια, παραλίες γενικα οι χαρτες ειναι σαν να ειναι αλλος πλανητης. Τουρκικες πολεις στην Αττικη κλπ κλπ.

 

Ψαχνωντας στο maemo.org εκανα reset την γλώσσα γιατι αναφερθηκε σαν λύση σε κολλημα της εφαρμογης και το επίσης εκανα reinstall με apt-get απο developer mode.

 

Eνω την πρώτη φορα με την επανεγκατάσταση οι χαρτες διορθώθηκαν την δεύτερη δεν λεει να φτιαξουν;

 

Το εχει παθει κανεις; Καμια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει μια φορά, αλλά το έκλεισα και το ξανάνοιξα κι έστρωσε.

Λες να είναι τα προεόρτια και για μένα?

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όμως πιο συχνά είναι να πάω να ανοίξω το NokiaDrive και να κολάει στην αρχική οθόνη με τ'αυτοκινητάκι και να μην ανοίγει. Πολλές φορές χρειάστηκε Reset όλο το τηλέφωνο και λιγότερες φορές απλά κλείσιμο ξανάνοιγμα της εφαρμογής. Συμβαίνει?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει μια φορά, αλλά το έκλεισα και το ξανάνοιξα κι έστρωσε.

Λες να είναι τα προεόρτια και για μένα?

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, όμως πιο συχνά είναι να πάω να ανοίξω το NokiaDrive και να κολάει στην αρχική οθόνη με τ'αυτοκινητάκι και να μην ανοίγει. Πολλές φορές χρειάστηκε Reset όλο το τηλέφωνο και λιγότερες φορές απλά κλείσιμο ξανάνοιγμα της εφαρμογής. Συμβαίνει?

 

Συμβαίνει,όχι reset, παρά μόνο κλείσιμο της εφαρμογής...

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί πάντα απλά να κλείσεις την εφαρμογή!

Και μια και δύο και τρεις φορες έκανα επανεκκίνηση της εφαρμογής χωρίς επιτυχία!

make love not work
Link to comment
Share on other sites

καλημερα αγαπητοι συμφορουμίτες θα ήθελα να σας εκθέσω την ταλαιπωρία μου και κάθε πρόταση λύση δεκτή. Το ν9 μου έχει παραμπουκώσει απο μηνήματα και ως αποκλειστικός χρήστης νόκια δεν θα μπορούσα να φανταστώ τίποτα καλύτερο απο τη σουίτα της νόκια για μπακαπ ώστε κατόπιν αφού εξασφαλίσω πως τα μηνήματα μου υπάρχουν κάπου να μπορέσω να το αποσυμφορήσω. Φευ, ως χρήστης λίνουξ είμαι αποκλεισμένος από τη νόκια και προσπάθησα να καταφύγω σε φιλότιμες προσπάθειες της κοινότητας και παρεμφερή προγράμματα. Δυστυχώς η δυσχρηστία αλλά και η μη επικοινωνία μέσω usb με έφτασαν στο σημείο να εγκαταστήσω εικονικά τα παραθυράκια(win7) και να δοκιμάσω διάφορες εκδόσεις της σουίτας. Η πιο προβεβλημμένη αλλά και επίσημα προτεινόμενη είναι αυτή του νόκια λαμπς και συγκεκκριμένα η πιο πρόσφατη έκδοση. Δυστυχώς και πάλι τίποτα. μετά από 4-5 προσπάθειες(και απίστευτη ταλαιπωρία προηγουμένως για εγκατάσταση βίρτουαλμποξ-βίρτουαλμποξ εξτρα πακ-γουίν-δυο τρεις εκδόσεις σουίτας) εγκατάλειψα όχι λόγω ηττοπάθειας αλλά έλεος. Αναρωτιέμαι λοιπόν υπάρχει κάποιος εύκολος τρόπος να κάνω μπακαπ τα μηνήματά μου; Edited by lionhead
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν τα εχεις δοκιμασει ηδη αλλα βρηκα αυτα:

http://my-meego.com/software/applications.php?fldAuto=1865&faq=29

 

http://talk.maemo.org/showthread.php?t=83166

 

http://froberg.me/index.php/backing-up-your-sms-messages-on-the-nokia-n9/

http://store.ovi.com/content/318102?clickSource=search&pos=1

 

δεν εχω ιδεα παντως για το ζητημα! απλα οτι βρηκα!

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος είναι να χρησιμοποιήσεις το παλιό λογισμικό χωρίς ενημερώσεις.

Ακολούθα τις παρακάτω οδηγίες.

http://everythingn9.com/how-to-get-your-nokia-n9-working-with-nokia-suite-3-2-100/

Εγώ έτσι κάνω Back-Up γενικώς.

make love not work
Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την παλια έκδοση και περιμένω να εντοπίσει την συσκευή. Εσένα πόση ώρα σου παίρνει συνήθως? μήπως τελικά έκανε και η τελευταία έκδοση του λαμπς απλά πρέπει να περιμένω κανα μισάωρο για να το εντοπίσει?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Δευτερη φορα που μου συμβαινει το εξης.

 

Ψαχνω στα ελληνικα μια διευθυνση στο Nokia drive με αποτελεσμα να χαλανε οι χαρτες. Η αθηνα είναι σε νησι, Ολοι οι χαρτες εχουν αλλαξει με αποτελεσμα να υπαρχουν νεα νησια, παραλίες γενικα οι χαρτες ειναι σαν να ειναι αλλος πλανητης. Τουρκικες πολεις στην Αττικη κλπ κλπ.

 

Ψαχνωντας στο maemo.org εκανα reset την γλώσσα γιατι αναφερθηκε σαν λύση σε κολλημα της εφαρμογης και το επίσης εκανα reinstall με apt-get απο developer mode.

 

Eνω την πρώτη φορα με την επανεγκατάσταση οι χαρτες διορθώθηκαν την δεύτερη δεν λεει να φτιαξουν;

 

Το εχει παθει κανεις; Καμια πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια. έχει κανα τέταρτο που το συνέδεσα και ακόμα τίποτα. κάπου είχα διαβάσει ότι σε μερικούς κολλούσε ο συγχρονισμός όταν έμπαινε σε στεντ μπάι. δλδ θα πρέπει να ξεσυνδέσω ξανασυνδέσω και να παίζω με το swype για να μην μπει σε standby? παιδιά συγνώμη αλλά θα βγάλω χολή. μας πούλησαν κάτι (και ακριβά παρακαλώ) χωρίς την στοιχειώδη υποστήριξη. ως κάτοχος ν900 εχασα πολλά γιγα σε μουσική, μυνήματα, επαφές με ένα απαίσιο απντέιτ και φυσικά πολλές ώρες και χρήμα σε νετκαφέ(λόγω φανταρικού και φυσικά μη συμβατότητας με τα λίνουξ του λάπτοπ μου) για να τα ανακτήσω μέσω φλασαρίσματος(έτσι προτείνονταν) αλλα χωρίς αποτέλεσμα. έδωσα τόπο στην οργή και σε λίγες μέρες γεμάτος ενθουσιασμό αγόρασα το ν9. μετά απο 9 μήνες το συμπέρασμα είναι πως καλά όλα και ρομαντικά αλλά έλεος τόσα λεφτά για να βρω τον μπελά μου? και αναγκάστηκα να βάλω και παραθύρια έστω και εικονικά? αν ήταν να μου τρώει τόσες ώρες για απλά ζητήματα καλύτερα να γίνω ο μαγκάιβερ των χάκερ και να κυκλοφορώ με νετμπουκ κάνοντας κλήσεις δορυφορικά με χακεριές. ΈΛΕΟΣ! αναμένω κάτι καλό απο jolla και εύχομαι η νόκια να πιάσει πάτο να εξαγοραστεί απτη μάικροσοφτ και να προσπαθεί να ξεπεράσει το 1,5% της πίτας. Συγνώμη για το ύφος και την inadequancy του μυνήματος αλλά αγανάκτησα.
Link to comment
Share on other sites

64 παίζει ρόλο? κατέβασα το σμσ backup δεν ανοίγει για κανένα λόγο. το προγραμματάκι με τις εντολές κάνει βαψκθπ σε ψσω μέσω εντολών και αν η γιαγιά μου.... θα κλάψω ή θα το κάψω... τι ζήτησα ρε νόκια? να έχω τα μυνήματά μου στο πισι να τα βλέπω για να αδειάσω το κιν. αν θελήσω να τα μεταφέρω μετά αλλού να το κάνω και το csv αλλά μεχρι τότε δεν γουστάρω να μπω σε αυτήν την διαδικασία. στην τελική ένα σμαρτφόουν πήραμε που υποτίθεται είναι πιο customizable αλλά μας βγάζει την πίστη ακόμα και για τους χαρακτήρες του sms(ναι ξέρω δεν είναι τίποτα αλλά γιατί ολόκληρη διαδικασία και για αυτό?). θα μου πεις δεν ήξερες τι έπαιρνες?ναι πήρα κάτι για να έχω ελευθερία όχι να χάνω ώρες μέρες να βγάλω άκρη. τελείωσε μετράει μέρες το κιν. και είμαι και εξωτερικό και δεν μπορώ να βάλω viber το whazapp φέξε μου και γλίστρησα...φφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

 

Υ.Γ τελικά κούρκουλε πόση ώρα σου παίρνει? εγώ μετά το μισάωρο αγανάκτησα και το αποσύνδεσα και φυσικά δεν μπήκα στο κόπο ναι παίζω με το swype για να μην μπει σε standby

Edited by lionhead
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν παιζει ρολο..

Αν θες παντως ανταλλαζω το δικο μου 16αρι με το δικο σου να δοκιμαεις.

Κριμα εισαι μωρε....!

:lol:

:p

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται θα αμαρτήσω και θα καταλήξω σε κάνα μήλο ή έστω ανοιχτοκλειστό αντρόιντ. ενδιαφέρουσα πρόταση το ουμπούντου αλλα και εκεί η κανόνικαλ θα μας κανονίσει καλά με την "εθελοντική" εμπορικότητά της.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα προβληματάκι και δε μπρώ να βάλω Feeds!

Ότι κι αν προσθέσω, δεν ανανεώνεται! Δε φαίνεται καν!

Έψαξα, δοκίμασα, αλλά τζιφο(ρ)ς!

Καμιά ιδέα, συμβούλη κολπάκι, τιπ?

make love not work
Link to comment
Share on other sites

το ειχα δοκιμασει πρωτο απ'όλα. προφανώς εχεις win κανονικά εγκατεστημένα?λοιπόν πήραμε το ν9 για να εξαρτώμαστε από τα παράθυρα?δεν πανε να.....κουρευτούν λεω εγώ. απο εδώ και πέρα λεφτά βερεσέ γιοκ,ότι πληρώσω για το επόμενο κινητό θα απαιτώ και την ανάλογη ανταπόδοση εξυπηρέτηση τουλάχιστον στα βασικά.ελεύθερου λογισμικού κινητό θέλει κλειστού για να συνδεθεί στο πισι.δεν χωράνε γέλια.μόνο οργή και μπινελίκια.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ κατάφερα να το συνδέσω! Μια φορά με το Suite αλλά χωρίς να μπορώ να περάσω επαφές. Ετσι, χρησιμοποίησα το παλιο αλλα καλο μου 6300 και έκανα μετά συγχρονισμό με το Ν9! :!:

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα! το κινητό το χω ερωτευτεί και θα θελα πολυ να το αποκτήσω αλλά διαβάζω εδώ πως αντιμετωπίζετε πολλά προβλήματα με τη συσκευή. εκτός αυτού ψάχτηκα λίγο για τη τιμή του σε σκρουτζομάγαζα και είναι τουλάχιστον τραγική για τα 2 χρόνια που κυκλοφορεί και ενσωματόνωντας μια πλατφόρμα που (συγγνώμη αν λέω κτ λάθος δε γνώριζω) έχει εγκαταληφθεί. window phone δεν υπάρχει καν σα σκέψη! για πείτε καμια γνώμη

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα! το κινητό το χω ερωτευτεί και θα θελα πολυ να το αποκτήσω αλλά διαβάζω εδώ πως αντιμετωπίζετε πολλά προβλήματα με τη συσκευή. εκτός αυτού ψάχτηκα λίγο για τη τιμή του σε σκρουτζομάγαζα και είναι τουλάχιστον τραγική για τα 2 χρόνια που κυκλοφορεί και ενσωματόνωντας μια πλατφόρμα που (συγγνώμη αν λέω κτ λάθος δε γνώριζω) έχει εγκαταληφθεί. window phone δεν υπάρχει καν σα σκέψη! για πείτε καμια γνώμη

 

Ναι έχει θέματα το κινητό και αυτό έγινε γιατί η Nokia το εγκατέλειψε πριν ακόμα κυκλοφορήσει.

Είναι όμως μια διαφορετική εμπειρία εκτός των συνηθησμένων UI. Και αυτός είναι ο λόγος που το αγοράζουν οι περισσότεροι. Απο χαρακτηριστικά μπροστά στα σημερινά μεγαθήρια δεν λέει και πολλά αλλά θα σε υπερκαλύψει και η κάμερα του και ο χώρος του, αν βρεις το 64αρι, και η ποιότητα κατασκευής που όπως θα άκουσες έχει "περάσει" στα Lumia.

Για τις εφαρμογές, θα βρεις αρκετές και μάλιστα μπορεί και να σε ικανοποιήσουν. Μην περιμένεις την πληθώρα των iOS ή Android και ίσως κάποια στιγμή να χρειαστεί να βάλεις το χεράκι σου για να έχεις κάτι ή να διορθώσεις καμία ατέλεια του κινητού αλλά υπάρχουν αρκετά προγράμματα που θα σε βοηθήσουν. Πχ το N9Qtweak έχει τα πάντα έτοιμα για να "πειράξεις" ως έναν βαθμό το Ν9.

Twitter υποστηρίζεται μια χαρά. Εφαρμογές για Dropbox, Gtalk, Facebook, instagram κλπ θα βρεις και μάλιστα οι περισσότερες δουλεύουν μια χαρά.

 

Γνώμη μου είναι πως αν δεν είσαι διατεθειμένος να ψαχτείς ή να δεχθείς κάποιες ελλείψεις του Ν9 και θέλεις την ευκολία των Android ή iOs καλύτερα να μην το πάρεις. Και επουδενή μην το αγοράσεις μόνο για την μόστρα γιατί θα το πετάξεις απο την πρώτη μέρα!

 

Η τιμή είναι υψηλή ακόμα γιατί 2 χρόνια μετά και παρολο που εγκαταλείφθηκε απο την Nokia το τηλέφωνο είναι ποθητό για πολλούς.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Έγινε μεταφορά ποστ εδώ [Συζήτηση] Nokia Ν9-00 (Γενικός Σχολιασμός)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Πρόσφατα συνδέθηκα στο ιντερνετ μεσω 3g και μπηκα facebook και σε αλλα Site.

ΑΠο εκει και υστερα οποτε εκκινω τη συσκευη μου ζητάει να συνδεθεί στο ιντερνετ. Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

To έχεις βάλει να κάνει αυτόματη σύνδεση; Πάνε στις ρυθμίσεις και δες τα settings και αν θέλεις σβήσε ότι αποθηκευμένο network έχεις. Πάντως πολλά προγράμματα που χρειάζονται το ιντερνετ ή ακόμα και τα feeds (twitter, fb) την αρχική οθόνη αν δεν βρουν κάποιο δίκτυο σου βγάζουν την επιλογή να συνδεθείς. Αν δεν θέλεις να βγαίνει απενεργοποιείς όποτε θέλεις απο τις ρυθμίσεις το internet connection.

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...