Jump to content

Nokia N9-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδιά χρυσό το ν9 δεν λέω αλλά έχω σπαστεί πάρα πολύ που είναι branded και σκέφτομαι να το δώσω...αν το ήξερα από την αρχή δεν θα το το είχα πάρει αλλά το μαγαζί δεν μου το είχε αναφέρει.....δοκίμασα να το κάνω undranded αλλά μάταια.....

 

Μην απογοητεύεσαι. Δεν αλλάζει κάτι. Και μένα Branded είναι. Πηγαινετε το στο μαγαζί να το στείλουν στην Νοκια να σου περασουν το νεο λογισμικό.

Εγώ θα δώσω λύση σύντομα δοκιμάζοντας κάποια fw.

Θα τα ποστάρω εδώ τα αποτελέσματα. Απο Δευτερα :)

ΥΓ. Και μένα στο update είχε κολλήσει!!!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας, σε βρίσκω απόλυτα σωστό !!!!!!!!! Και εγώ μία από τα ίδια !!!!!!!!!!

 

Σχετικά με το θέμα των επαφών, άνοιξε τις επαφές από την αρχική σελίδα, πάτα επιλογές κάτω δεξιά και μετά import και θα μπορέσεις ακολουθώντας τον οδηγό να αντιγράψεις τις επαφές μέσω bluetooth από άλλο κινητό ... Το δοκίμασα στο άλλο το δικό μου (Android) και λειτούργησε απροβλημάτιστα ...

 

Σε υπερευχαριστω :)

Μπορω να τις περασω και κατευθειαν μιας και εχω .vcf στο pc?

Γινετε μετα να τις συγχρονιζει με το gmail (αυτοματα η χειροκινητα)?

 

edit:

Τις περασα απο το vcf.

Εκανε reboot και τωρα μου βγαζει με κοκκινα γραμματα

"Rescuing software update

please do not interrupt"

Τι ειναι παλι τουτο?!?!

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Σε υπερευχαριστω :)

Μπορω να τις περασω και κατευθειαν μιας και εχω .vcf στο pc?

Γινετε μετα να τις συγχρονιζει με το gmail (αυτοματα η χειροκινητα)?

 

Χαίρομαι που φάνηκα χρήσιμος :)

Υποθέτω πως ναι, δεν θα συναντήσεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις πρώτα File Manager ...

Όσον αφορά τον συγχρονισμό, δεν μπορώ να πω ότι έχω καταφέρει κάτι .. Ίσως δεν γίνεται καθόλου, έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά :O

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που φάνηκα χρήσιμος :)

Υποθέτω πως ναι, δεν θα συναντήσεις πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις πρώτα File Manager ...

Όσον αφορά τον συγχρονισμό, δεν μπορώ να πω ότι έχω καταφέρει κάτι .. Ίσως δεν γίνεται καθόλου, έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά :O

 

Μου εβγαλε κατευθειαν import αλλα δεν ξερω αν προλαβε να τις κανει γιατι εγινε το παρακατω (τωρα κανει reboot)

edit:

Τις περασα απο το vcf.

Εκανε reboot και τωρα μου βγαζει με κοκκινα γραμματα

"Rescuing software update

please do not interrupt"

Τι ειναι παλι τουτο?!?!

 

απο file manager τι να περασω?

Αν θυμαμαι καλα διαβαζοντας καποιο απο τα thread του κινητου (τα διαβαζω απο την αρχη συνηθως) καποιος (νομιζω ο Βασιλης) ειχε αναφερει battery drain με ενα file manager.

Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε κατευθειαν import αλλα δεν ξερω αν προλαβε να τις κανει γιατι εγινε το παρακατω (τωρα κανει reboot)

 

 

απο file manager τι να περασω?

Αν θυμαμαι καλα διαβαζοντας καποιο απο τα thread του κινητου (τα διαβαζω απο την αρχη συνηθως) καποιος (νομιζω ο Βασιλης) ειχε αναφερει battery drain με ενα file manager.

 

Update δεν έχω κάνει ποτέ μου, είχε την τελευταία όταν το αγόρασα ... Λογικά θα είναι κομμάτι του update ...

Filebox είναι ο File Manager που χρησιμοποιώ εγώ .. Πάνω κάτω ίδιοι είναι όλοι, απλά γραφικά μου άρεσε περισσότερο αυτός ...

Battery Drain είχαν οι συσκευές με 1.2, γιατί η διεργασία που σχετιζόταν με το touch στο 1.2 κολλούσε, πλέον δεν υπάρχουν αυτά ....

Μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα "Battery Usage", καθαρά για να χαζέψεις και τίποτα παραπάνω ... Μπορεί να σου βγάλει battery drain μόνο σε μία περίπτωση : το κινητό κανονικά σου βγάζει το ρολόι, όταν είναι "σβηστή" η οθόνη ... Αν το χεις σε τσέπη, το ρολόι σβήνει για να εξοικονομήσει μπαταρία ... Αν είναι μονίμως σε μία τσέπη, το Battery Usage θα ανανεώσει το "idle consumption" σε αυτό με την τελείως σβηστή οθόνη .. Όταν το βγάλεις και το χεις πάνω σε τραπέζια, το idle consumption θα ανανεωθεί σε αυτό με το ρολόι, το οποίο είναι μεγαλύτερο, άρα θα σε προειδοποιεί για battery drain ... Όλο αυτό (το άσχημο wallpost - sorry :O) στο έγραψα για να σε ενημερώσω πως καλό είναι το Battery Usage όταν θελεις να δεις πως λειτουργεί λιγάκι παραπάνω το κινητό, αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να βασιστείς πάνω του και να αγχωθείς .... Ούτε και συμβαίνει τόσο συχνά, για να σου ανανεώσει το idle consumption σε αυτή της τελείως σβησμένης οθόνης, θα πρέπει να το χεις σε τσέπη για κανα 20ωρο, ή απλά να είνα καλυμένο το proximity sensor από κάτι άλλο ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Update δεν έχω κάνει ποτέ μου, είχε την τελευταία όταν το αγόρασα ... Λογικά θα είναι κομμάτι του update ...

Filebox είναι ο File Manager που χρησιμοποιώ εγώ .. Πάνω κάτω ίδιοι είναι όλοι, απλά γραφικά μου άρεσε περισσότερο αυτός ...

Battery Drain είχαν οι συσκευές με 1.2, γιατί η διεργασία που σχετιζόταν με το touch στο 1.2 κολλούσε, πλέον δεν υπάρχουν αυτά ....

Μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα "Battery Usage", καθαρά για να χαζέψεις και τίποτα παραπάνω ... Μπορεί να σου βγάλει battery drain μόνο σε μία περίπτωση : το κινητό κανονικά σου βγάζει το ρολόι, όταν είναι "σβηστή" η οθόνη ... Αν το χεις σε τσέπη, το ρολόι σβήνει για να εξοικονομήσει μπαταρία ... Αν είναι μονίμως σε μία τσέπη, το Battery Usage θα ανανεώσει το "idle consumption" σε αυτό με την τελείως σβηστή οθόνη .. Όταν το βγάλεις και το χεις πάνω σε τραπέζια, το idle consumption θα ανανεωθεί σε αυτό με το ρολόι, το οποίο είναι μεγαλύτερο, άρα θα σε προειδοποιεί για battery drain ... Όλο αυτό (το άσχημο wallpost - sorry :O) στο έγραψα για να σε ενημερώσω πως καλό είναι το Battery Usage όταν θελεις να δεις πως λειτουργεί λιγάκι παραπάνω το κινητό, αλλά δεν είναι κάτι στο οποίο μπορείς να βασιστείς πάνω του και να αγχωθείς .... Ούτε και συμβαίνει τόσο συχνά, για να σου ανανεώσει το idle consumption σε αυτή της τελείως σβησμένης οθόνης, θα πρέπει να το χεις σε τσέπη για κανα 20ωρο, ή απλά να είνα καλυμένο το proximity sensor από κάτι άλλο ...

 

Σε ευχαριστω πολυ!

Καλυτερα να τα ξερουμε απο πριν για να μην αγχωνομαστε μετα :)

 

Δουλευω καμια-δυο ωρες τη συσκευη και βλεπω αρκετες δυσλειτουργιες.

Κολλαει αρκετες φορες δηλαδη, ειχα μερικα freeze, not responding και 2-3 soft reboot..

Μηπως κατι δεν εγινε σωστα?

Εκανα το update και μετα clean device (μονο αυτο και οχι restore settings).

Link to comment
Share on other sites

Εννοω πως μερικες συσκευες (htc συνηθως) σου βγαζουν μηνυμα να αποσυνδεσεις τον φορτιστη οταν κανεις το update.

 

Με την μπαταρια εχω αρκετο καιρο που δεν ασχολουμαι.

1 πληρη φόρτιση-αποφορτιση (μια απο τις πρωτες 3 θα ειναι) και μετα μπριζα οποτε θελω-για οσο θελω. Ποτε χαμηλα επιπεδα και αποφορτισεις (1 το μηνα το πολυ).

Αποτελεσμα?

Κανενα προβλημα σε καμια συκευη. Αντιθετα, συνηθως ειχα την καλυτερη/απο τις καλυτερες αυτονομιες (συγκρινοντας την αυτονομια ατομων που κανουν παρομοια χρηση με μενα).

 

Κατι αλλο.

Προσπαθησα να κανω sync τις επαφες μου απο το gmail, αλλα μπηκαν 3-4 απο το gtalk και οχι αυτες που εχω στο gmail.

Πως τις περναμε τωρα?!

 

Κατα τα αλλα ολα μια χαρα. Χρειαζομαι χρονο για να συνηθισω το meego αλλα γουσταρω πολυ!:D

Υπαρχουν καπου μαζεμενες αποριες/faq κλπ για τη συσκευη να τα κοιταξω?

Φίλε, κάνε sync από gmail τις επαφές σου,δημιουργώντας account mail for exchange και όχι gmail γιατί τότε περνάνε μόνο μηνύματα κ.λ.π αλλά όχι επαφές.Ψάξ'το you tube,είναι εύκολο.
When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!

Καλυτερα να τα ξερουμε απο πριν για να μην αγχωνομαστε μετα :)

 

Δουλευω καμια-δυο ωρες τη συσκευη και βλεπω αρκετες δυσλειτουργιες.

Κολλαει αρκετες φορες δηλαδη, ειχα μερικα freeze, not responding και 2-3 soft reboot..

Μηπως κατι δεν εγινε σωστα?

Εκανα το update και μετα clean device (μονο αυτο και οχι restore settings).

 

Κανε ενα φλασαρισμα αν ειναι(και emmc) μπας και στρωσει..

Μετα θα βαλεις και το n9qtweak και θα πεταει ;)

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στα χερια μου και κανει την 1η φορτιση!

Μου εβγαλε 13 updates και ενημερωση στην 40.κατι εκδοση (~300κατι mb update)

Θα κανω και ενα reset μετα το update να ειμαι κομπλε!

 

Τσεκαρα και το pCode και ειναι north europe (φιλανδια?) και το κινητο made in filand εγραφε στο κουτι και στη ζελατινα.

Οντως ηταν καινουργια η συσκευη! :D

 

Πρωτες εντυπωσεις, αριστες!

 

edit:

Φανταζομαι δεν πειραζει που το φορτιζω και κανω το update, σωστα?

Δεν ειδα να λεει πουθενα dont charge the device κλπ.

**Το κατεβασε ολο και μετα interrupt.

Αλλη φορα, :p

Καλοριζικο Νικο.....:)βλεπω οτι ουτε και εσυ αντισταθηκες στο πειρασμο να το τσιμπησεις:p

Εγω που το ειχα επι πενταμηνο ημουν εκστασιασμενος με τον μοναδικο τροπο με το double tap,το true multitasking,η κινηση με το swepe που ειναι μαγεια.:)

Μονο η αλλοπροσαλλη συμπεριφορα της μπαταριας με ενοχλουσε ειχα μεχρι την 1.2 βεβαια,αλλα χαλαλι του ηταν απολαυση να το δουλευεις.

Εχει και αυτο το μοναδικο οταν τα παντα ειναι κλειστα wifi/3G εισαι εξω απο εμβελεια wifi πατας οτιδηποτε χρειαζεται ιντερνετ και ξαφνικα ενεργοποιειται αυτοματα τα δικτυα κινητης και δουλευεις ,μετα παλι αν κλεισεις την εφαρνογη που κανει χρηση των δεδομενων κινητης-πεφτει για υπνο:)

Και οταν εισαι εντος εμβελειας wifi ενεργοποιειται αυτοματα το wifi και συνδεεσαι με αυτο και οχι δικτυο κινητης,και οταν κλεισεις την οποια εφαρμογη παλι πεφτει για υπνο μεχρι την επομενη φορα οταν ειναι να ανοιξεις οποιαδηποτε εφαρμογη και αναλογα πρατει.

Πανεξυπνος ο τροπος,ουτε notification ουτε τιποτα.

Να το χαρεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, κάνε sync από gmail τις επαφές σου,δημιουργώντας account mail for exchange και όχι gmail γιατί τότε περνάνε μόνο μηνύματα κ.λ.π αλλά όχι επαφές.Ψάξ'το you tube,είναι εύκολο.

 

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμασω στο επομενο wipe και θα ενημερωσω.

 

Κανε ενα φλασαρισμα αν ειναι(και emmc) μπας και στρωσει..

Μετα θα βαλεις και το n9qtweak και θα πεταει

 

Το ελπιζω γιατι πραγματικα εκει που χαιρομαι (στο περα-δοθε συνεχεια :p) freezαρει η βαραει reboot. Και το scrolling δεν ειναι συνεχεια smooth. Δε νομιζω να προκαλει προβλημα κατι στο background (ζητημα να εβαλα 5 apps).

Ειδικα το store κλεινει μονο του εκει που ψαχνω εφαρμοφες συχνα..

Ελπιζω να στρωσει παντως γιατι πραγματικα μου αρεσει πολυ!!

 

(ps. emmc? το μονο που μου ερχεται στο μυαλο με αυτο ειναι το ονομα της εφωτερικης sd στην cyanogen :lol: )

Επισης να κανω το 2ο wipe (clear?)? Πριν και μετα το flashαρισμα?

(Συγχαρητηρια και για τον οδηγο :))

Καλοριζικο Νικο.....:)βλεπω οτι ουτε και εσυ αντισταθηκες στο πειρασμο να το τσιμπησεις:p

Εγω που το ειχα επι πενταμηνο ημουν εκστασιασμενος με τον μοναδικο τροπο με το double tap,το true multitasking,η κινηση με το swepe που ειναι μαγεια.:)

Μονο η αλλοπροσαλλη συμπεριφορα της μπαταριας με ενοχλουσε ειχα μεχρι την 1.2 βεβαια,αλλα χαλαλι του ηταν απολαυση να το δουλευεις.

Εχει και αυτο το μοναδικο οταν τα παντα ειναι κλειστα wifi/3G εισαι εξω απο εμβελεια wifi πατας οτιδηποτε χρειαζεται ιντερνετ και ξαφνικα ενεργοποιειται αυτοματα τα δικτυα κινητης και δουλευεις ,μετα παλι αν κλεισεις την εφαρνογη που κανει χρηση των δεδομενων κινητης-πεφτει για υπνο

Και οταν εισαι εντος εμβελειας wifi ενεργοποιειται αυτοματα το wifi και συνδεεσαι με αυτο και οχι δικτυο κινητης,και οταν κλεισεις την οποια εφαρμογη παλι πεφτει για υπνο μεχρι την επομενη φορα οταν ειναι να ανοιξεις οποιαδηποτε εφαρμογη και αναλογα πρατει.

Πανεξυπνος ο τροπος,ουτε notification ουτε τιποτα.

Να το χαρεις.

 

Σε ευχαριστω Αλεξ!

Ειναι πραγματικα πολυ καλη συσκευη και το μονο που θα μου λειψει ειναι οι εφαρμογες (nevermind, θα ξαναπαρω το note 2 σε γκρι αυτη τη φορα, οποτε no prob :D)

Ειμαι 100% ευχαριστημενος (πραγματικα, δε συγκρινεται με κανενα αλλο σε design-software) και εχω θεματα λειτουργικοτητας.. Φαντασου να στρωσει τελειως με reflash!! :yahoo:

 

ps.

κατι περιεργο γινεται με την μπαταρια..

Πριν ειχα 14% και τωρα λεει 20..!

 

Για να δουμε για που ειναι το κινητο, κοιταμε μονο το pcode? παιζει καποιο ρολο το 7ο-8ο ψηφιο του imei?

Γιατι εμενα (νομιζω) ειναι φιλανδικο (ετσι εγραφε και το pcode ελεγε north europe) αλλα διαβαζοντας αυτα που λενε για το imei φαινεται κινεζικο (04 7o-8o ψηφιο)

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Το ελπιζω γιατι πραγματικα εκει που χαιρομαι (στο περα-δοθε συνεχεια :p) freezαρει η βαραει reboot. Και το scrolling δεν ειναι συνεχεια smooth. Δε νομιζω να προκαλει προβλημα κατι στο background (ζητημα να εβαλα 5 apps).

Ειδικα το store κλεινει μονο του εκει που ψαχνω εφαρμοφες συχνα..

Ελπιζω να στρωσει παντως γιατι πραγματικα μου αρεσει πολυ!!

 

(ps. emmc? το μονο που μου ερχεται στο μυαλο με αυτο ειναι το ονομα της εφωτερικης sd στην cyanogen :lol: )

Επισης να κανω το 2ο wipe (clear?)? Πριν και μετα το flashαρισμα?

(Συγχαρητηρια και για τον οδηγο :))

Ευχαριστω! :)

βασικα τα κολληματα που λες,παραξενα μου φαινονται..την 1.3 εχεις?

και οταν κατεβαζεις apps προσοχη..δεν πρεπει να κανεις μερικους συνδυασμους γιατι αλλιως καπουτ το κινητο :p

(πχ n9qtweak με home background settings θελει προσοχη..δεν πρεπει να πατησεις μερικες επιλογες για να μην κολλησει το κινητο)

στον οδηγο γραφω τι ειναι το fiasco και τη η emmc.. επισης και πως θα βρεις για που ειναι το κινητο σου,την καταλληλη εκδοση κλπ!

 

alextrela,θα παρεις το 920? το n9 τι θα το κανεις? :p

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! :)

βασικα τα κολληματα που λες,παραξενα μου φαινονται..την 1.3 εχεις?

και οταν κατεβαζεις apps προσοχη..δεν πρεπει να κανεις μερικους συνδυασμους γιατι αλλιως καπουτ το κινητο :p

(πχ n9qtweak με home background settings θελει προσοχη..δεν πρεπει να πατησεις μερικες επιλογες για να μην κολλησει το κινητο)

στον οδηγο γραφω τι ειναι το fiasco και τη η emmc.. επισης και πως θα βρεις για που ειναι το κινητο σου,την καταλληλη εκδοση κλπ!

 

alextrela,θα παρεις το 920? το n9 τι θα το κανεις? :p

 

Τον διαβασα τωρα και κατεβαζω τα fw

Ναι την 1.3, εκανα το update μολις το πηρα στα χερια μου. Ηταν λιγο επεισοδιακο βεβαια και ελπιζω να φταιει αυτο!

Μου εβγαλε μια 2 φορες interrupt στο install (1 φορα εκανε dl) και την 3η εκανε ληψη μερικα kb ακομα και εγινε κανονικα.

 

Υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι εφαρμογων που ειναι επικινδυνοι?

Link to comment
Share on other sites

Τον διαβασα τωρα και κατεβαζω τα fw

Ναι την 1.3, εκανα το update μολις το πηρα στα χερια μου. Ηταν λιγο επεισοδιακο βεβαια και ελπιζω να φταιει αυτο!

Μου εβγαλε μια 2 φορες interrupt στο install (1 φορα εκανε dl) και την 3η εκανε ληψη μερικα kb ακομα και εγινε κανονικα.

 

Υπαρχουν και αλλοι συνδυασμοι εφαρμογων που ειναι επικινδυνοι?

αυτοι που θυμαμαι ειναι τα n9qtweak,home screen settings,theme changer..

μπορεις να τα εγκαταστησεις ολα μαζι..απλα πρεπει να προσεχεις το n9qtweak. επειδη εχει πολλες ρυθμισεις απλα πρεπει να αποφυγεις καποιες ρυθμισεις σε συνδιασμο με καποιες αλλες εφαρμογες..

δηλαδη αν θες να βαλεις εικονα στο μενου με το home screen settings πρεπει να πατησεις απο το n9qtweak απο το A το μονο 4 και καθολου το B

γενικα θα τα δεις ολα σιγα σιγα..στα λεω γιατι απο οτι καταλαβα θα θες να το ταραξεις(ετσι πρεπει:cool:) και καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος!

 

σκαλωματα ετρωγε και σε εμενα σε καθε προσπαθεια για update ακομα και σε εφαρμογες..ποτε δεν καταλαβα το γιατι,αλλα αφου μετα εστρωνε οκ!

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Φλασαρα το firmware του κινητου και τωρα πεταει!

:dance:

 

Το μονο πραγμα που δεν παλευεται ειναι το nokia-ovi-πως λεγεται-store..

Πραγματικα δεν παλευεται και χαλαει την εικονα της συσκευης.

ΑΡΓΟ. Μεχρι να κανεις ληψη και εγκατασταση μια εφαρμογη 50-100kb, στο note 2 κανεις ληψη εγκατασταση εφαρμογη 100mb.

Κολλαει αρκετες φορες τη συσκευη και χρειαζεται reboot

Κλεινει στα καλα καθουμενα

Κλεινει αν πας να κατεβασεις 2 εφαρμογες χωρις να εχει εγκατασταθει η πρωτη (οχι παντα, αλλα συχνα)

 

Αηδια, πραγματικα :down:

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι λιγο σπαστικο...

το καλο παντως ειναι οτι αν και παρατημενο απο την γεννα σχεδον,χανει μονο στα σημεια,απο δω και απο εκει..(οχι σαν τα τρελα που μας ελεγαν μερικοι wpfans για μη ολοκληρωμενο προιον και κλπ δικαιολογιες του elop)

λιγη ακομα σημασια να εδιναν,μια 1.4 η τουλαχιστον να εδιναν κατι παραπανω με την 1.3..

 

εντωμεταξυ δεν βρισκει update για εφαρμογες με τιποτα,και κανει και πολυ ωρα ανανεωση...

δοκιμασα apt-get update ολα κομπλε στο τερματικο αλλα απο update τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σηκωνει βελτιωση ακομα, αλλα ποσο καλυτερο να κανεις το software οταν βρισκεται σε ξεπερασμενο hardware? (εμενα δε με χαλαει καθολου οπως ειναι βεβαια!)

Αν βγαζανε αντικαταστατη με specs 2012 θα εσπερνε!

 

Για το lumia δε θα το σχολιασω..

Ακους εκει ελλειπες το meego και πληρες η λαμια! :lol::lol::rotfl::rotfl:

Link to comment
Share on other sites

οχι σαν τα τρελα που μας ελεγαν μερικοι wpfans για μη ολοκληρωμενο προιον και κλπ δικαιολογιες του elop)

 

Η αλήθεια είναι ότι "φωνάζει" από μακριά για την εγκατάλειψή του. Κάτι σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα. Η νοκια θα πρέπει να δικαστεί για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.....:D

Είναι Η συσκευή με ΤΟ λειτουργικό αλλά με απίστευτο χαντάκωμα.-

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι λιγο σπαστικο...

το καλο παντως ειναι οτι αν και παρατημενο απο την γεννα σχεδον,χανει μονο στα σημεια,απο δω και απο εκει..(οχι σαν τα τρελα που μας ελεγαν μερικοι wpfans για μη ολοκληρωμενο προιον και κλπ δικαιολογιες του elop)

λιγη ακομα σημασια να εδιναν,μια 1.4 η τουλαχιστον να εδιναν κατι παραπανω με την 1.3..

 

εντωμεταξυ δεν βρισκει update για εφαρμογες με τιποτα,και κανει και πολυ ωρα ανανεωση...

δοκιμασα apt-get update ολα κομπλε στο τερματικο αλλα απο update τιποτα..

δοκιμασε με

apt-get update && apt-get upgrade

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη σηκωνει βελτιωση ακομα, αλλα ποσο καλυτερο να κανεις το software οταν βρισκεται σε ξεπερασμενο hardware? (εμενα δε με χαλαει καθολου οπως ειναι βεβαια!)

Αν βγαζανε αντικαταστατη με specs 2012 θα εσπερνε!

 

Για το lumia δε θα το σχολιασω..

Ακους εκει ελλειπες το meego και πληρες η λαμια! :lol::lol::rotfl::rotfl:

αμα ειναι...αντι να περναμε sailfish στο n9 να βαλουμε harmattan στα jolla phones(θα εχουν και το νεο hardware) :p

θα βγει και η υποστηριξη android εφαρμογων στο harmattan..και μετα ξυπνησα :rolleyes:

 

Η αλήθεια είναι ότι "φωνάζει" από μακριά για την εγκατάλειψή του. Κάτι σαν το κοριτσάκι με τα σπίρτα. Η νοκια θα πρέπει να δικαστεί για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.....:D

Είναι Η συσκευή με ΤΟ λειτουργικό αλλά με απίστευτο χαντάκωμα.-

αυτο λεω..οτι δεν φωναζει για καμια εγκαταλειψη,προσωπικα δηλαδη το βλεπω μια χαρα,αλλα θα μπορουσαν να γινουν παρα πολλα ακομα..

 

δοκιμασε με

apt-get update && apt-get upgrade

ενταξει εστρωσε χθες το βραδυ αλλα μιας και το ειπες εδωσα τις εντολες

apt-get update οκ και apt-get upgrade "unable to fetch some archives. maybe run apt-get update or try with --fix-missing?"

δοκιμασα παλι update τιποτα

 

 

(πειτε με τρελο,αλλα δεν πιστευω πως εχει τελειωσει η σχεση nokia-meego!)

Link to comment
Share on other sites

To Battery drain το διαπίστωσα χτές, όταν μετά απο πλήρη φόρτιση (δηλαδή στο 100%) και μετά απο 3 ώρες σε stand-by βλέπω 13%!!!! Κόλλησε η εφαρμογή ή όντως ήταν Battery drain. Αντε, πριν αρχίσω πάλι τις δοκιμές με fw θα δοκιμάσω το n9qtweak :)

 

To πιο σίγουρο backup για τις επαφές πιο είναι;

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

αυτο λεω..οτι δεν φωναζει για καμια εγκαταλειψη,προσωπικα δηλαδη το βλεπω μια χαρα,αλλα θα μπορουσαν να γινουν παρα πολλα ακομα..

 

Φασκεις και αντιφασκεις (περίπου)....:)

 

Κι εγω έχω την υπόνοια ότι ίσως υπάρχει σχέση της Nokia με την

Jolla ως πλάνο Β. Αλλοιώς γιατι να παραχωρήσουν δωρεάν το meego?

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φασκεις και αντιφασκεις (περίπου)....:)

 

Κι εγω έχω την υπόνοια ότι ίσως υπάρχει σχέση της Nokia με την

Jolla ως πλάνο Β. Αλλοιώς γιατι να παραχωρήσουν δωρεάν το meego?

 

γιατι? αφου ειπα οτι χανει μονο στα σημεια,δηλαδη ειναι καπως ολοκληρωμενο και του λειπουν μερικες λεπτομεριες!

 

δεν το παραχωρησαν,ειναι ελευθερο λογισμικο,πηραν το meego οχι το harmattan που ειναι της nokia..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως και σημερα βλεπω περιεργα..

Το κινητο οντως τρεχει μετα το φλασαρισμα, αλλα τα προβληματα συνεχιζονται.

Soft-reboots και freeze σε ακυρες στιγμες. Οταν θελεις να γινει, μενεις με την ορεξη. Στο ξεκαρφωτο γινονται αρκετες φορες.

Ο browser μου κλεινει αρκετες φορες και μαζι ολα τα tab. Μια φορα εκλεισαν ολες οι εφαρμογες μαζι με αυτον.

Το απογευμα πηγα να κανω μια κληση δοκιμαστικα (απο το S στο n9) και μολις παει να χτυπησει soft reboot.

Τραγικο..

 

Πραγματικα δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Δεν εχω και κανεναν αλλο με n9 για να δω τι γινεται, για να καταλαβω αν εχω hardware προβλημα η software.

 

Η διαχειριση της ram πρεπει να εχει θεματα παντως. 700mb in use με το καλημερα ενω εχω αδειο το κινητο χωρις ανοιχτες εφαρμογες.

Αν δουλευε σωστα, ας την δεσμευε και ολοκληρη. Αλλα cachαρει τοσα mb και δεν τα χρησιμοποιει (αυτο καταλαβαινω). Ανοιγεις μια εφαρμογη δηλαδη και δεσμευει και αλλη free ram αντι να αποδεσμευσει cache.

Με 2-3 εφαρμογες της πλακας,2-3 tab και store γεμιζει και κλεινει τα παντα.

Πολυ περιεργα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

παραξενα πραγματα..

αυτο που λες για την μνημη μη σε νοιαζει,μην ασχολεισαι..

 

εγω λεω καλυτερα δωσε το σε ενα nokia care να το κοιταξουν...

τι αλλο να πω.. η παλι φλασαρισμα

μετα εβαλες backup και τετοια?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...