Jump to content

Galaxy S II : Πλήρης οδηγός για Root


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή το απλό root το περνάς μέσω του recovery menu και αφού έχεις περάσει το αρχείο zip στην sd card?

Τον cf-root τρόπο πως τον κάνεις?

Και ποιος από τους δυο είναι ποιο ασφαλές ή ποιο ανώδυνος για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 626
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή το απλό root το περνάς μέσω του recovery menu και αφού έχεις περάσει το αρχείο zip στην sd card?

Τον cf-root τρόπο πως τον κάνεις?

Και ποιος από τους δυο είναι ποιο ασφαλές ή ποιο ανώδυνος για το κινητό.

 

Επαναλαμβάνεις τις ίδιες ερωτήσεις ενώ σου έχουν δοθεί απαντήσεις και ενώ υπάρχουν οδηγοί που ήδη σου έχουν προταθεί.

Και οι 2 τρόποι είναι ασφαλής και ανωδυνοι για το κινητό εφόσον γνωρίζεις τι κάνεις.

 

Για να γίνεις root χρειάζονται να περαστουν κάποια αρχεία στη ρίζα του κινητού σου, στα αρχεία συστήματος.

Το ζιπαρισμενο αρχείο στην ουσία έχει αυτά τα αρχεία και έχει ειδική υπογραφή ώστε αφού το περάσεις στην "εξωτερική" κάρτα το προεπιλεγμένο android recovery να στο αναγνωρίσει και να το φλασαρεις μέσα από αυτό, από το κινητό, χωρίς να γράψει ο μετρητής.

 

Ο cf-root στην ουσία σου περνάει εκτός από τα απαραίτητα αρχεία και τον default kernel μαζί με custom recovery και φλασαρετε μέσω Odin όπου και γράφει ο μετρητής (ή αλλιώς counter - download mode).

 

Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω μάλλον δεν εχεις διαβάσει/ψάξει αρκετά και θα σου συνιστούσα να μην προχωρήσεις πρώτου εξοικειωθείς λίγο με τους παραπάνω όρους.

 

Εκτός από cf-root πλέον υπάρχει και ο Philz kernel με διαφορετικό τρόπο, το κατάλληλο σημείο για να ψάξεις μετά από εδώ είναι το xda στο νήμα του S2.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό δηλαδή δεν θα κάνω δουλειά?

Το ρωτάω αυτό γιατί ο συγκεκριμένος τρόπος είναι τρομερά εύκολος.

 

Να κάνεις ότι λένε οι οδηγοί.

Στο άρθρο που παρέθεσες καλύτερα να διαβάσεις και τα σχόλια από κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Είμαι τελείως άσχετος και αποφάσισα να κάνω ροοτ το κινητό αφού έληξε η εγγύηση!

Έκανα την όλη διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα,με την μέθοδο cfroot έγιναν όλα όπως λέει ο οδηγός,μου έβγαλε και τα εικονίδια cwm,supersu.

Όταν πάω να μπώ στο cwm μου λέει :''This version of CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer.It appears you are running a different kernel.Various feautures have been installed.''Τι έχει γίνει μπορεί να βοηθήσει κάποιος?Υποθέτω κάτι όχι καλό,αφου πήγα να εγκαταστήσω το τιτανιουμ και μου λεει δεν μπορεσε να παρει δικαιώματα ροοτ.

Σορρυ αν ρωτάω κάτι χαζό απλά είμαι άσχετος,αν έχει γίνει κάτι λάθος διορθώνεται?και αν ναι πως?

ευχαριστώ προκαταβολικά

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς να ρουταρη το κινητό με αυτό το πρόγραμμα που στη ουσία τα κάνει όλα μόνο του;

http://www.unlockroot.com/unlockroot.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς να ρουταρη το κινητό με αυτό το πρόγραμμα που στη ουσία τα κάνει όλα μόνο του;

http://www.unlockroot.com/unlockroot.html

 

Δοκίμασε αν θες και πες μας :) Αν δουλεύει και τα κάνει σωστά, είναι απλά ένας ακόμα τρόπος.

 

 

Διαβάζοντας τα παραπάνω μου έρχεται πάλι η ανάγκη να ξανακάνω τη διευκρίνιση: Το root ουσιαστικά είναι 2 αρχεία: το su και το superuser.apk που το χρησιμοποιεί. Τίποτα παραπάνω.

 

Οι διάφοροι "τρόποι", διαφέρουν απλά στο πώς καταφέρνει ο καθένας να αντιγράψει αυτά τα 2 αρχεία στον φάκελο /system, ο οποίος κανονικά δεν έχει δικαιώματα ανάγνωσης/εγγραφής. Το αν ο τρόπος συνοδεύεται από δικό του custom recovery ή άλλα "καλούδια", δεν έχει σχέση με το root.

 

Αν ο τρόπος δουλέψει, και αντιγράψει απλά αυτά τα 2 αρχεία χωρίς να κάνει κάτι άλλο, τελείωσε. Μετά δεν έχει διαφορά. Οι τρόποι λοιπόν που έχουμε αναρτήσει στους οδηγούς του myphone είναι οι πιο ανώδυνοι, από αναγνωρισμένους developers και δοκιμασμένοι από εμάς ή από τους χρήστες. Είναι πάντα οι πιο απλοί, που κρατάνε το τηλέφωνο όσο πιο κοντά σε stock κατάσταση.

 

Αν κάποιος θέλει διαφορετικό recovery ή δεν ξέρω τι, μαζί με το root, ας το βάλει, δικαίωμά του. Υπάρχει και το θέμα των τροποποιήσεων για τέτοιες συζητήσεις. Αλλά δεν έχει να κάνει με root αυτό. Το root είναι συγκεκριμένο πράγμα: είναι αυτά τα 2 αρχεία, που όταν περαστούν στο τηλέφωνο δίνουν δικαιώματα superuser.

 

Στην αρχή του οδηγού υπάρχει και ένα link που εξηγεί πάλι τι είναι το root, please διαβάστε το κι αυτό.

Ελπίζω να ήμουν σαφής...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Είμαι τελείως άσχετος και αποφάσισα να κάνω ροοτ το κινητό αφού έληξε η εγγύηση!

Έκανα την όλη διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα,με την μέθοδο cfroot έγιναν όλα όπως λέει ο οδηγός,μου έβγαλε και τα εικονίδια cwm,supersu.

Όταν πάω να μπώ στο cwm μου λέει :''This version of CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer.It appears you are running a different kernel.Various feautures have been installed.''Τι έχει γίνει μπορεί να βοηθήσει κάποιος?Υποθέτω κάτι όχι καλό,αφου πήγα να εγκαταστήσω το τιτανιουμ και μου λεει δεν μπορεσε να παρει δικαιώματα ροοτ.

Σορρυ αν ρωτάω κάτι χαζό απλά είμαι άσχετος,αν έχει γίνει κάτι λάθος διορθώνεται?και αν ναι πως?

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Δεν ξέρει κάποιος να βοηθήσει?

Υπάρχει κάποιος κίνδυνος αν περάσω κάποια official rom για να γίνει unroot το κινητό?

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς να ρουταρη το κινητό με αυτό το πρόγραμμα που στη ουσία τα κάνει όλα μόνο του;

http://www.unlockroot.com/unlockroot.html

 

Μια απάτη είναι για να δώσεις λεφτά.

Μη το σκέφτεσαι καν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Είμαι τελείως άσχετος και αποφάσισα να κάνω ροοτ το κινητό αφού έληξε η εγγύηση!

Έκανα την όλη διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα,με την μέθοδο cfroot έγιναν όλα όπως λέει ο οδηγός,μου έβγαλε και τα εικονίδια cwm,supersu.

Όταν πάω να μπώ στο cwm μου λέει :''This version of CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer.It appears you are running a different kernel.Various feautures have been installed.''Τι έχει γίνει μπορεί να βοηθήσει κάποιος?Υποθέτω κάτι όχι καλό,αφου πήγα να εγκαταστήσω το τιτανιουμ και μου λεει δεν μπορεσε να παρει δικαιώματα ροοτ.

Σορρυ αν ρωτάω κάτι χαζό απλά είμαι άσχετος,αν έχει γίνει κάτι λάθος διορθώνεται?και αν ναι πως?

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει να μην είσαι root... ξαναδοκίμασε τη διαδικασία. Ποια rom έχεις; Έβαλες σίγουρα το σωστό cf-root?

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει να μην είσαι root... ξαναδοκίμασε τη διαδικασία. Ποια rom έχεις; Έβαλες σίγουρα το σωστό cf-root?

Κατέβασα ένα πρόγραμμα πάντως απο το Google play που τσεκάρει αν είμαι root και έλεγε ότι είμαι.Έχω XWLP7 και τα έχω κάνει όλα σωστά,έτσι πιστεύω,άλλωστε το σωστό cf-root ήταν και στο παράδειγμα και δεν χρειάστηκε να ψάξω κιόλας

.Αν ξανακάνω την διαδικασία δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δηλ?Να ξαναδοκιμάσω?

Ευχαριστώ για την απάντηση παντως :)

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα ένα πρόγραμμα πάντως απο το Google play που τσεκάρει αν είμαι root και έλεγε ότι είμαι.Έχω XWLP7 και τα έχω κάνει όλα σωστά,έτσι πιστεύω,άλλωστε το σωστό cf-root ήταν και στο παράδειγμα και δεν χρειάστηκε να ψάξω κιόλας

.Αν ξανακάνω την διαδικασία δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα δηλ?Να ξαναδοκιμάσω?

Ευχαριστώ για την απάντηση παντως :)

 

Kαι 100 φορές μπορείς να την κάνεις :)

Aλλά αν το titanium σου λέει ότι δεν είσαι root, αυτό όντως είναι ύποπτο για την επιτυχία του rooting.

Link to comment
Share on other sites

Kαι 100 φορές μπορείς να την κάνεις :)

Aλλά αν το titanium σου λέει ότι δεν είσαι root, αυτό όντως είναι ύποπτο για την επιτυχία του rooting.

 

Ευχαριστώ πολύ θα ξαναδοκιμάσω αργότερα και αν υπάρχει κάποιο problem θα σας ξαναζαλίσω! :)

Να 'στε καλα πάντως!

 

Δυστυχώς έκανα την διαδικασία άλλες 2 φορές και το αποτέλεσμα είναι το ίδιο... :(

Έχει κάποιος ιδέα για να λυθεί το πρόβλημα? :(

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα που χρειάζεται Root δικαιώματα να δεις αν τρέχει. Επίσης κάνε απεγκατάσταση του Titanium, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό και μετά πέρνα και πάλι το Titanium.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα που χρειάζεται Root δικαιώματα να δεις αν τρέχει. Επίσης κάνε απεγκατάσταση του Titanium, κάνε επανεκκίνηση στο κινητό και μετά πέρνα και πάλι το Titanium.

Έκανα ότι μου είπες φίλε μου,κατέβασα το Αuto KillerMemory και έδωσε root access,έκανα απεγκατάσταση του Titanium,επανεκκίνηση στο κινητό και έδωσε root access και στο Titanium :) ,αλλά το μήνυμα :''This version of CWM Manager should be used with CF-Root v5.0 or newer.It appears you are running a different kernel.Various feautures have been installed'' όταν ανοίγω το CWM συνεχίζει να υφίσταται :(

Είναι κάτι που το έχουν όλοι και τζάμπα ασχολούμαστε? ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για την βοήθειά σας παιδια!!

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

Μια απάτη είναι για να δώσεις λεφτά.

Μη το σκέφτεσαι καν.

Μπορεις να το βρεις και χωρις να δωσεις λεφτα και απο βιντεος στο youtube βλεπω οτι δουλευει σε παρα πολλα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να το βρεις και χωρις να δωσεις λεφτα και απο βιντεος στο youtube βλεπω οτι δουλευει σε παρα πολλα κινητα.

 

Αφού το είδες στο youtube να δουλεύει, τότε βάλτο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Bρήκα την λύση παιδιά στο πρόβλημά μου μέσα απο το SuperSU ,πρόσεξα ότι είχα αποκλείσει την πρόσβαση στο CWM αφού η δίεση που εμφανίζεται δεξιά ήταν κόκκινη και όχι πράσινη όπως στα άλλα προγράμματα!! Το άλλαξα σε ''χορήγησε'' πρόσβαση και πλέον δεν μου βγάζει εκείνο το μήνυμα!! Τελικά είμαι στόκος :lol:

Ευχαριστώ πολύ όσους με βοήθησαν για να λύσω το πρόβλημά μου!

Ericsson T28/Nokia8210/Nokia6600/Sony Ericsson k800i/Nokia N95/ Samsung Galaxy Sii/Huawei Honor 6:D
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να περάσω την I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100ITVLS2 να δώ και τί διαφορές υπάρχουν με την XWLSS αλλα κόλλησα στο ποιό αρχείο για root να χρησιμοποιήσω.

Καμμιά βοήθεια;

 

Αυτο είναι οκ;cwm6-XWLSW-XEU-5.08.5-signed

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σκέφτομαι να περάσω την I9100XWLSW_I9100XXMS3_I9100ITVLS2 να δώ και τί διαφορές υπάρχουν με την XWLSS αλλα κόλλησα στο ποιό αρχείο για root να χρησιμοποιήσω.

Καμμιά βοήθεια;

 

Αυτο είναι οκ;cwm6-XWLSW-XEU-5.08.5-signed

 

Για να γίνεις root φαντάζομαι ρωτας.. Ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα ασυμβατότητας ακόμη και προηγούμενης έκδοσης kernel να περάσεις. Μπορείς να προχωρήσεις άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μία γρήγορη ερώτηση... σε s2 με official jb υπάρχει τρόπος να γίνει root ΧΩΡΙΣ να πειραχτεί το recovery partition? Δηλαδή, root χωρίς CWM...???

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

Μία γρήγορη ερώτηση... σε s2 με official jb υπάρχει τρόπος να γίνει root ΧΩΡΙΣ να πειραχτεί το recovery partition? Δηλαδή, root χωρίς CWM...???

 

Δοκίμασε με το Framaroot

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είδα από εδώ, κάνωντας root με την πρώτη μέθοδο, δηλαδή απλό push των SuperSU/Busybox ακόμα δουλεύει σε jb, αν και θυμάμαι πως στο αντίστοιχο thread για τα επίσημα kies updates κάποιοι χρήστες είχαν πει πως δεν δουλεύει... Για να πω την αλήθεια, δεν μου φάνηκε ποτέ λογικό να μην δουλεύει, καθώς ακόμα και στην jb το μόνο που χρειάζεται είναι να γίνουν push αυτά τα 2, και όχι αναγκαστηκή αλλαγή του kernel ή οτιδήποτε άλλο.

 

Να ενημερώσω και τον φίλο saliez αν θέλει να κάνει update τον οδηγό του, καθώς πλέον τα αρχεία αυτά μπορούν να γίνουν flash από το stock recovery, επομένως δεν χρειάζεται αλλαγή σε cwm όπως παλαιότερα.

Edited by kogos

the story of a ressurected blade!!!

>> soon to be released <<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αυτο το thread στο XDA παντως με εχει...εντυπωσιασει! Λυνει ενα από τα μεγαλυτερα προβλήματα στο root του S2, την υποχρεωτικη αλλαγη kernel που παντα δημιουργει προβληματισμους και μαλιστα με πολυ αναλυτικο τροπο. Αν δοκιμαστει από μερικους ακόμα και δουλευει αποδεδειγμενα, συμφωνω οτι ηρθε η ωρα για update του Saliez guide...!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...