Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν πάρει κάποιος την αυθεντική 2000mah θα μπορεί να κουμπωση σε θήκες του στυλ φλιπ φλοπ ή στυλ πορτοφολιού;

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ερωτηση. Η ΑΝΚΕΡ 1900 ταιριαζει απολυτα με το ''μαμα'' καπακι? Χρειαζεται καποιο αλλο φορτιστη?

Οποτε ειχα παραγγειλει στο παρελθον μπαταρια απο ebay για τα αλλα μου κινητα βγηκαν εντελως μαπα.

Δινει ο ΔΗΣΙΟΣ http://www.batteries.gr/product.asp?catid=4158 αυτη, εχετε καποια αποψη για τη συγκεκριμενη?

 

Καλύτερα πάρε την anker. Αυτή που δείχνεις είναι μικρότερη και από την αυθεντική. Στην anker δεν χρειάζεται αλλαγή στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η γνωμη σας για την anker 1900mAh? Στην φορτιση θα εχει φορτιστη οπως της μαμας την μπαταρια? Κι αν οχι...θα κανει καλο αμα την φορτιζω με τον φορτιστη της μαμας?

 

http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B00567Y7A6

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ερωτηση. Η ΑΝΚΕΡ 1900 ταιριαζει απολυτα με το ''μαμα'' καπακι? Χρειαζεται καποιο αλλο φορτιστη?

Οποτε ειχα παραγγειλει στο παρελθον μπαταρια απο ebay για τα αλλα μου κινητα βγηκαν εντελως μαπα.

Δινει ο ΔΗΣΙΟΣ http://www.batteries.gr/product.asp?catid=4158 αυτη, εχετε καποια αποψη για τη συγκεκριμενη?

 

Ναι ταιριάζει απόλυτα, δεν θέλει άλλο καπάκι. Και ναί μπορείς να το φορτίσεις με τον φορτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και η lsd εχει καποια θεματα με την μπαταρια. Δεν ειναι και τελεια....απλα ειναι μια λιγο καλυτερη απο την lsj. Πχ μεσα σε 1 ωρα και κατι λεπτα με συνεχεια ιντερνετ κτλ η καταναλωση της μπαταριας ειναι 78%. Τοσο πολυ γιατι δεν επιανε η 403 η 404? Τι ειναι αυτο που αλλαζει τοσο και ρουφαει πιο πολυ η οθονη απο την στιγμη που ειναι η ιδια οθονη και κινητο αναλυση κτλ?
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και η lsd εχει καποια θεματα με την μπαταρια. Δεν ειναι και τελεια....απλα ειναι μια λιγο καλυτερη απο την lsj. Πχ μεσα σε 1 ωρα και κατι λεπτα με συνεχεια ιντερνετ κτλ η καταναλωση της μπαταριας ειναι 78%. Τοσο πολυ γιατι δεν επιανε η 403 η 404? Τι ειναι αυτο που αλλαζει τοσο και ρουφαει πιο πολυ η οθονη απο την στιγμη που ειναι η ιδια οθονη και κινητο αναλυση κτλ?

Αυτό που αλλάζει είναι πως στην Jelly Bean ο επεξεργαστής δουλεύει περισσότερο για να γίνονται όλα πιο γρήγορα. Τι νομίζεις, πως είναι μια προχειροδουλεια που γράφτηκε μέσα σε ένα βράδυ και είναι γεμάτο τρύπες που τρώνε μπαταρία; Η ταχήτητα έχει κατανάλωση και αυτός είναι νόμος της φυσικής. Άλλες συσκευές, πιο καινούριες, έχουν επεξεργαστές που σώζουν μπαταρία και δουλεύουν με μεγάλη ταχήτητα. Όταν ομως θέλεις, χωρίς να αλλάξεις επεξεργαστή, να έχεις ένα "καινούριο" κινητό, που θα δουλεύει όπως δεν είχε δουλέψει ποτέ στο ICS, τότε ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις. Εάν τώρα η ταχύτητα, οι επιδόσεις, η εμφάνιση, οι δυνατότητες της Jelly Bean δεν σε εντυπωσιάζουν και αρκείσαι στα της ICS ώστε να μη χρειάζεσαι καθημερινό φόρτισμα, γούστο σου και καπέλο σου. Αλλά για εμάς που δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω και να αφήσουμε τα καλούδια της JB, τότε ξέρουμε πως χρειάζεται καθημερινό φόρτισμα, επιτήρηση των εφαρμογών, χρήση κατάληλων για εξοικονόμηση, και ίσως μια μεγαλύτερη μπαταρία και έχουμε και εμείς αυτό ακριβώς που θέλουμε. Ευτυχώς το Android αφήνει περιθόρια για τον καθένα να χαρεί τις επιλογές του.

Link to comment
Share on other sites

Χτες με δοκιμή 24 ωρών με 10-15 λεπτά ανοιχτή την οθόνη και το wifi, 3G ενεργοποιημένο με το beautiful widgets να τσεκάρει τον καιρό κάθε ώρα έχασε 19% με σήμα που δεν είναι και ιδανικό κάποιες φορές. Όλα αυτά με Nordic 4.1.2. Δεν το λες και άσχημα...
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά στην jelly bean είναι όταν το χρησιμοποιείς και όχι όταν είναι σε κατάσταση αναμονής. Και με ICS τα ίδια θα έκανε. Το θέμα είναι πως όταν το πειραζεις, παίζεις παιχνίδια, πας περα δώθε τότε καιει περισσότερο για να σου ανταποκριθεί πιο αμεσα
Link to comment
Share on other sites

Χτες με δοκιμή 24 ωρών με 10-15 λεπτά ανοιχτή την οθόνη και το wifi, 3G ενεργοποιημένο με το beautiful widgets να τσεκάρει τον καιρό κάθε ώρα έχασε 19% με σήμα που δεν είναι και ιδανικό κάποιες φορές. Όλα αυτά με Nordic 4.1.2. Δεν το λες και άσχημα...

 

Ξαναεβαλα την lsd. Μεσα σε 1:30ωρα με φουλ μπαταρια κ με χρηση πολυ ιντερνετ επεσε στο 75%. Καλα ειναι η ασχημα?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεβαλα την lsd. Μεσα σε 1:30ωρα με φουλ μπαταρια κ με χρηση πολυ ιντερνετ επεσε στο 75%. Καλα ειναι η ασχημα?

 

Δεν είναι τέλεια, αλλά για το sii I είναι φυσιολογικά, σκέψου κιόλας πως οι amoled καίνε πάρα πολύ στις άσπρες σελίδες του ίντερνετ. Το Huawei p1 για παράδειγμα αντέχει μόνο 3 ώρες χρήσης ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τέλεια, αλλά για το sii I είναι φυσιολογικά, σκέψου κιόλας πως οι amoled καίνε πάρα πολύ στις άσπρες σελίδες του ίντερνετ. Το Huawei p1 για παράδειγμα αντέχει μόνο 3 ώρες χρήσης ίντερνετ.

 

Με την anker μπαταρια που παραγκειλα με 1900mah θα ειμαι πολυ καλα...πιστευω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχεις lsd στις ρυθμησεις για εξεικονομιση ενεργειας αν βαλεις τικ στην δευτερη επιλογη η μπαταρια κραταει περισσοτερο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αμα φοραει κανεις την lsj και βαλει τικ κτλ, επειδη εχει θεματα με την μπαταρια, μηπως κραταει περισσοτερο ετσι? Ρωταω για να μην την βαζω τσαμπα και δεν εχει διαφορα παλι στην μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχεις lsd στις ρυθμησεις για εξεικονομιση ενεργειας αν βαλεις τικ στην δευτερη επιλογη η μπαταρια κραταει περισσοτερο. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αμα φοραει κανεις την lsj και βαλει τικ κτλ, επειδη εχει θεματα με την μπαταρια, μηπως κραταει περισσοτερο ετσι? Ρωταω για να μην την βαζω τσαμπα και δεν εχει διαφορα παλι στην μπαταρια.

 

εγω εχω την lsj, με μονιμα ενεργοποιημενα τα τρια πρωτα κουτακια στην εξοικονομηση ενεργειας. με 2 ωρες ενεργη οθονη για ιντερνετ μεσω wifi, μηνυματα και μερικες κλησεις, μου κραταει 24ωρο με τη μαμα μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω την lsj, με μονιμα ενεργοποιημενα τα τρια πρωτα κουτακια στην εξοικονομηση ενεργειας. με 2 ωρες ενεργη οθονη για ιντερνετ μεσω wifi, μηνυματα και μερικες κλησεις, μου κραταει 24ωρο με τη μαμα μπαταρια.

 

Εγω τα δυο πρωτα εχω τικαρισμενα κ η μπαταρια ειναι πολυ καλα. Τωρα σκεφτομαι να βαλω κι εγω την lsj κ να εχω τα ιδια τικαρισμενα κ να δω τι παιζει...αυριο ισως την περασω. Τωρα κ με την καινουργια ανκερ μπαταρια σιγουρα δεν θα εχω κανενα προβλημα με 1900mah χωρο. Ποσο % εχεις καταναλωση οθονης? Εγω πριν τα τικ 78% κ τωρα 43.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Εγω τα δυο πρωτα εχω τικαρισμενα κ η μπαταρια ειναι πολυ καλα. Τωρα σκεφτομαι να βαλω κι εγω την lsj κ να εχω τα ιδια τικαρισμενα κ να δω τι παιζει...αυριο ισως την περασω. Τωρα κ με την καινουργια ανκερ μπαταρια σιγουρα δεν θα εχω κανενα προβλημα με 1900mah χωρο.

 

αν εισαι μια χαρα με την lsd, εγω θα σου προτεινα να μεινεις εκει. μην εχεις παλι καμια τρελη καταναλωση με την lsj, και ψαχνεσαι να ξαναγυρισεις σε lsd. αλλωστε, δεν εχω δει καποια διαφορα στη λειτουργια του κινητου, αναμεσα σε αυτες τις 2 rom.

σιγουρα με την anker, θα εισαι ακομα καλυτερα παντως.:)

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μια χαρα με την lsd, εγω θα σου προτεινα να μεινεις εκει. μην εχεις παλι καμια τρελη καταναλωση με την lsj, και ψαχνεσαι να ξαναγυρισεις σε lsd. αλλωστε, δεν εχω δει καποια διαφορα στη λειτουργια του κινητου, αναμεσα σε αυτες τις 2 rom.

σιγουρα με την anker, θα εισαι ακομα καλυτερα παντως.:)

 

Ποσο της % εχεις καταναλωση οθονης? Εγω πριν τα τικ 78% κ τωρα 43. Ε δεν νομιζω να εχει τοση μεγαλη αποκλειση στην καταναλωση. Αντε αντι 43 να ειναι 45. Η διαφορα ειναι οτι θελουμε παντα το τελευταιο κ καινουργιο...κ για να βγηκε ολο κ κατι θα αλλαζει!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο της % εχεις καταναλωση οθονης? Εγω πριν τα τικ 78% κ τωρα 43. Ε δεν νομιζω να εχει τοση μεγαλη αποκλειση στην καταναλωση. Αντε αντι 43 να ειναι 45. Η διαφορα ειναι οτι θελουμε παντα το τελευταιο κ καινουργιο...κ για να βγηκε ολο κ κατι θα αλλαζει!

 

λογικα, μικρο-bugs, τα οποια δεν ξερω τι μπορει να ειναι. παντως, δεν υπαρχει εμφανης αλλαγη στον απλο χρηστη.

 

αυτη τη στιγμη, με 22 ωρες χωρις φορτιση, 30% υπολοιπο μπαταριας και 2 ωρες ενεργη οθονη, η καταναλωση της οθονης ειναι 39%.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο της % εχεις καταναλωση οθονης? Εγω πριν τα τικ 78% κ τωρα 43. Ε δεν νομιζω να εχει τοση μεγαλη αποκλειση στην καταναλωση. Αντε αντι 43 να ειναι 45. Η διαφορα ειναι οτι θελουμε παντα το τελευταιο κ καινουργιο...κ για να βγηκε ολο κ κατι θα αλλαζει!

 

Α ρε Φώτη, είσαι λίγο σχιζοφρενής. Συνεχώς ως τώρα κακολογούσες την lsj για την μπαταρία, τώρα θες να την περάσεις πάσει θυσία. Πηγές πίσω στην 4.0.4 για την μπαταρία και έλεγες jelly bean μόνο άμα βελτιώσει την μπαταρία της, και τώρα λες πως με κάθε κόστος θέλεις να έχεις την τελευταία έκδοση ακόμη και αν είσαι μια χαρά τώρα ενώ αυτή την έχεις βγάλει άθλια. Δεν σε κατηγορώ αλλά αλλάζεις απόψεις τόσο συχνά που συνεχώς με ξαφνιάζεις:p

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος του οτι αλλαζει αποψεις συνεχεια, εχουμε γεμισει 3 σελιδες με τις ιδιες ερωτησεις και ιδιες απαντησεις για το αν η LSJ ειναι οντως μπαταριορουφηχτρα η οχι.

 

Σε καποιους μπορει να ειναι και σε καποιους αλλους ισως οχι, σε αλλους μπορει να εκατσε καλα και σε αλλους μπορει να χρειαζεται να ξαναγινει η διαδικασια απο την αρχη.

 

Αλλος μπορει να εχει προβλημα με την μπαταρια και αλλος οχι, πραγμα που σημαινει πως μπορει να φταιει και η μπαταρια γενικοταρα και να χριεαζεται καινουρια.

 

Τρεχαγυρευοπουλος με λιγα λογια.:p

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

λογικα, μικρο-bugs, τα οποια δεν ξερω τι μπορει να ειναι. παντως, δεν υπαρχει εμφανης αλλαγη στον απλο χρηστη.

 

αυτη τη στιγμη, με 22 ωρες χωρις φορτιση, 30% υπολοιπο μπαταριας και 2 ωρες ενεργη οθονη, η καταναλωση της οθονης ειναι 39%.

 

Τελικα ισως την ξαναπερασω κι εγω και την δοκιμασω με τικαρισμενα τα δυο πρωτα. Πριν καποιες μερες που την ειχα βαλει ηταν χαλια σε καταναλωση χωρις να εχω πουθενα τικ κτλ...τωρα που θα την βαλω και θα εχω και τα τικ ενεργοποιημενα...θα δω πως παει και αλλιως πισω στην lsd ξανα μεχρι κατι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ισως την ξαναπερασω κι εγω και την δοκιμασω με τικαρισμενα τα δυο πρωτα. Πριν καποιες μερες που την ειχα βαλει ηταν χαλια σε καταναλωση χωρις να εχω πουθενα τικ κτλ...τωρα που θα την βαλω και θα εχω και τα τικ ενεργοποιημενα...θα δω πως παει και αλλιως πισω στην lsd ξανα μεχρι κατι καλυτερο.

 

Εγώ πάντως είχα την lsj με τικαρισμένα τα 3 απ'τα 4 (δεν ήθελα εξοικονόμηση στη φωτεινότητα της οθόνης) αλλά και πάλι η μπαταρία της ήταν χάλια σε σύγκριση με την lsd που επέστρεψα πάλι.

 

Πάμε άλλες 3 σελίδες..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είχα την lsj με τικαρισμένα τα 3 απ'τα 4 (δεν ήθελα εξοικονόμηση στη φωτεινότητα της οθόνης) αλλά και πάλι η μπαταρία της ήταν χάλια σε σύγκριση με την lsd που επέστρεψα πάλι.

 

Πάμε άλλες 3 σελίδες..:lol:

 

Ισως γτ δεν ειχες τικαρισμενο αυτο για την οθονη και ειχες τα υπολοιπα...αυτο το τικ παιζει μεγαλο ρολο.

Link to comment
Share on other sites

Ισως γτ δεν ειχες τικαρισμενο αυτο για την οθονη και ειχες τα υπολοιπα...αυτο το τικ παιζει μεγαλο ρολο.

 

Σίγουρα γιατί φέρνει τη φωτεινότητα στο υπό το μηδέν..:p

 

Μη φανταστείς όμως ότι βάζω την φωτεινότητα στο 100%, την έχω πάντα στο 40% περίπου και απενεργοποιώ την "αυτόματη" λειτουργία. Είναι η πρώτη ρύθμιση που κάνω πάντα. Οπότε εξακολουθώ να βρίσκω την κατανάλωση της lsj παράλογη, παρατήρησα επίσης ότι κοιτάζοντας τη μπαταρία στην lsd η οθόνη δεν ανέβηκε ακόμα πάνω απ'το 62% (και τό'χω 2 μέρες αφόρτιστο), στην lsj δεν έπεσε στιγμή κάτω απ'το 75%..;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα γιατί φέρνει τη φωτεινότητα στο υπό το μηδέν..:p

 

Μη φανταστείς όμως ότι βάζω την φωτεινότητα στο 100%, την έχω πάντα στο 40% περίπου και απενεργοποιώ την "αυτόματη" λειτουργία. Είναι η πρώτη ρύθμιση που κάνω πάντα. Οπότε εξακολουθώ να βρίσκω την κατανάλωση της lsj παράλογη, παρατήρησα επίσης ότι κοιτάζοντας τη μπαταρία στην lsd η οθόνη δεν ανέβηκε ακόμα πάνω απ'το 62% (και τό'χω 2 μέρες αφόρτιστο), στην lsj δεν έπεσε στιγμή κάτω απ'το 75%..;)

 

Εγω αυτοματη λειτουργεια εχω στην οθονη και τικαρισμενα τα δυο πρωτα και το τελευταιο. Μονο αυτο για ιντερνετ δεν το εχω τικαρισμενο γτ ειναι χαλια στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

@FoT1s

Την πειρες την anker μπαταρια 1900mah???

 

 

Αν ναι για πες εντυπωσεις για να ξερουμε αν αξιζει να την παρουμε κι εμεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...