Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Εδώ συζητάμε αποκλειστικά με ότι έχει να κάνει με τη μπαταρία του Galaxy S II.

 

Παρακαλώ να περιορίσουμε τις off-topic συζητήσεις.

 

Edited by Tyxerakias
Ενημέρωση

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς Moderators/admin ευχαριστώ :)

 

Παρακαλώ μην βγαίνετε από το θέμα. Το πρόβλημα για μερικούς είναι Σοβαρό. Όσοι θέλετε να γράψετε την καταστασή σας δώστε όλα τα στοιχεία για να κάνουμε συγκρίσεις...

 

μιλήσα με κάποια άτομα και συμφωνήσαμε ότι μερικά SG II έχουν διαφορετική απόδοση σε σχέση με την μπαταρία. Κάνω ξεχωριτό τόπικ γιατί το θέμα της μπαταρίας είναι άκρως σημαντικό και εμενά προσωπικά με δυσκολεύει αρκετά.

 

Υποτίθετε το SG II έχει πολύ καλή διάρκεια και απόδοση. Παρακαλώ παραθέστε τα στοιχεία σας, το firmware, τι εφαρμογές χρησιμοποίειτε καθώς και την διάρκεια σας

 

Θα αρχίσω εγώ

Firmware: WEKS2

Data on/off: 2G - GPRS

GPS: off

Bluetooth: off

WI-Fi: On only at home

 

Background Data : ON

Brightness: 10%

Screen TimeOut: 30 secs

Sync : YES

What SYNCS: MS EXCHANGE(contacts, calendar,Email),

 

Open Apps: Whatsapp, Facebook,

Open widgets: Accuweather and AP with 3 hours interval

 

Battery usage:

Display 33%

Android OS20%

Voice Calls 18%(Voice Calls) - 45 mins 34 secs

Android system 9%

Cell standby 9%

Wi-Fi sharing 4%

 

 

Μετά από 5 ώρες το τηλέφωνο ήταν στο 21% Δεν μπορώ να έχω ένα τηλεφώνο για 1/4 της ημέρας και να είμαι με τον φορτιστή στο χέρι.

 

Να προσθέω κάτι.

χθες το βράδυ το έβγαλα και είχα 2 τηλεφωνημάτα 45 λεπτών. τότε η μπαταρία πήγε 90%.

Όταν το κινητό είναι Σπίτι και παίρνει τα δεδομένα μέσω Wi-fi και όχι 3G τότε η μπαταρία κρατάει

 

Δεν πιστεύω ότι φταίει η ΡΟΜ(αλλιώς θα είχαν και κάποιοι άλλοι θέμα)

 

Σημείωση: ξαναγύρισα στο BB γιατί κινητό για 6 ώρες δεν νοείται. Είμαι στην Δουλειά και με τον φορτιστή....

Edited by Zanat0s
Link to comment
Share on other sites

χωρις πολλα πολλα,απλα αλλαξε ρομ και βαλε την Κ7,δεν νοητε με ολα σχεδον κλειστα αποτι βλεπω να εισαι μετα απο 5 ωρες με 21%.

εγω με τα παντα ανοικτα 3g/wifi οταν υπαρχει (σπιτι κτλπ),push email,τα παντα ανοικτα εν ολιγης βγαζω την μερα ετσι για αστειο.

τελος σου προτεινω να κανεις root και να βαλεις το setcpu,επειτα να βαλεις χαμηλοτερη συχνοτητα 200 και μεγαλητερη τα 1200,τελος να κανεις ενα νεο profile στο setcpu που να εχει 200 min και 500 max οταν μπαινει το κινητο σε sleep mode (δηλαδη οταν κλεινει η οθονη),λεω μεγαλυτερη 500 γιατι οταν το ειχα 200 min ,200 max το κινητο εσβηνε.

εσυ δοκιμασε και τα 2 200 min-max στο profile και να σου δουλεψει ακομα καλυτερα.

με αυτα λοιπον θα σου πω πως αποψε με ανοικτο το κινητο με 100% μπαταρια στις 3.30 το βραδυ,το πρωι ηταν στο 97% στις 9.45.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο.

Με 3g ανοικτο συνεχεια WiFi στο σπιτι bluetooth, push email, Social Hub ενεργο, 3 λογαριασμους email.....

δειτε:

[ATTACH]20810[/ATTACH]

 

 

Και να σημειωσω οτι δεν ηταν 100% φορτισμενο οταν το εβγαλα απο τον φοτριστη.

Μολις 95% ηταν.

 

Επισης κατι ακομα που μπορει να φανει χρησιμο σε πολλους που εχουν προβλημα με την μπαταρια.

Χτες το απογευμα εκανα Freeze την εφαρμογη: Ενημερωση Λογισμικου.

Ειναι ενσωματωμενη εφαρμογη του λογισμικου και τρεχει συνεχεια στο παρασκηνιο με αποτελεσμα κια RAM να δεσμευει αλλα και να τρωει αρκετη μπαταρια.

Αν θελετε να την κανετε Freeze θα πρεπει αρχικα να εχετε κανει Root την συσκευη σας.

Απο εκει και περα με καποιο προγραμμα που εχει την δυνατοτητα να κανει Freeze εφαρμογες συστηματος (Titanium Backup, AntTek App Manager (ειναι free στο Market).....) μπορειτε πολυ ευκολα να το κανετε.

Αλλα καλο ειναι πριν να την κανετε ενα backup....

Edited by gnkgr

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν παιζει,σιγουρα πρεπει να κανει αλλαγη ρομ και αν θελει ροοτ και τα παρακατω που ανεφερα.

 

(Γιωργος και Αεκ φυσικα,Ακης και αεκ φυσικα,πονεμενοι και οι 2)

Link to comment
Share on other sites

χωρις πολλα πολλα,απλα αλλαξε ρομ και βαλε την Κ7,δεν νοητε με ολα σχεδον κλειστα αποτι βλεπω να εισαι μετα απο 5 ωρες με 21%.

εγω με τα παντα ανοικτα 3g/wifi οταν υπαρχει (σπιτι κτλπ),push email,τα παντα ανοικτα εν ολιγης βγαζω την μερα ετσι για αστειο.

τελος σου προτεινω να κανεις root και να βαλεις το setcpu,επειτα να βαλεις χαμηλοτερη συχνοτητα 200 και μεγαλητερη τα 1200,τελος να κανεις ενα νεο profile στο setcpu που να εχει 200 min και 500 max οταν μπαινει το κινητο σε sleep mode (δηλαδη οταν κλεινει η οθονη),λεω μεγαλυτερη 500 γιατι οταν το ειχα 200 min ,200 max το κινητο εσβηνε.

εσυ δοκιμασε και τα 2 200 min-max στο profile και να σου δουλεψει ακομα καλυτερα.

με αυτα λοιπον θα σου πω πως αποψε με ανοικτο το κινητο με 100% μπαταρια στις 3.30 το βραδυ,το πρωι ηταν στο 97% στις 9.45.

 

βγήκε οφίσιαλ έκδοση για ελλάντα?

Link to comment
Share on other sites

γιατι πρεπει να ειναι official για ελλαδα για να την βαλεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

Link to comment
Share on other sites

γιατι πρεπει να ειναι official για ελλαδα για να την βαλεις?

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

 

ουφ :( μα δεν θέλω να το χτυπήσω.. η να το κάνω μπρικ

Link to comment
Share on other sites

να το κολησεις δεν υπαρχει περιπτωση πιστεψε με.για αρχη βαλε την ρομ Κ7 και μετα βλεπουμε.δεν βγαινεις εκτος εγγυησεις καθως μιλαμε για official rom.

σχετικα με το edit ου εκανες στο αρχικο ποστ σου και αναφερεσε πως δεν τυθεται θεμα ρομ,1ον σχεδον ολοι μας εχουμε την 7 και 2ον ειμαι σχεδον σιγουρος πως φταιει η ρομ.εδω με τον root kernel 7 και μονο με αυτο βελτιωθηκε ακομα περιοσσοτερο η μπαταρια.

Edited by SAXOVTS
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει εκτός εγγύησης γιατί βάζει ROM που δεν είναι για τη συσκευή του. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι πριν το στείλει για επισκευή εντός εγγύησης να του ξαναπεράσει μέσω ODIN την δική του...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο φίλε μου βγήκαμε offtopic:

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω θέμα με τη μπαταρία. Με 3G/WiFi/GMail Sync συνέχεια ανοικτό, μέτρια χρήση (~1 ώρα κλήσεων, λίγο gaming, youtube, 5-10 SMS, αρκετό browsing, twitter, gtalk etc.etc.) μου βγάζει άνετα 2 μέρες. Δηλαδή το βγάζω το ένα πρωί από το φορτιστή, το βράδυ σε airplane mode και μένει 15-20% όταν το βάζω να φορτίσει το 2ο βράδυ.

 

"Φοράω" KE7 stock/rooted.

Link to comment
Share on other sites

Aloha παιδια!!!Εχθες μου συνεβει το εξης κουλο...ενω πριν πεσω για υπνο το κινητο ειχε μπαταρια περι του 80-85% το πρωι που ξυπνησα βρισκοταν στο 24%...πωσ στο καλο γινεται αυτο???Υποσημιωση οτι εχω παντα κλειστα 3g wifi gps bluetooth data auto brightness on κανενα απολυτως widget περα του ρολογιου κ εχω πεταξει μεσα και το juice defender για παν ενδεχομενο...μηπως ξερετε τι συμβαινει?Το εχω εδω κ 2 βδομαδες περιπου κ δεν μ το εχει ξανακανει κ με προβληματισε αρκετα σημερα αυτο...

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει εκτός εγγύησης γιατί βάζει ROM που δεν είναι για τη συσκευή του. Αυτό που μπορεί να κάνει είναι πριν το στείλει για επισκευή εντός εγγύησης να του ξαναπεράσει μέσω ODIN την δική του...

 

παραληψη μου το βημα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Aloha παιδια!!!Εχθες μου συνεβει το εξης κουλο...ενω πριν πεσω για υπνο το κινητο ειχε μπαταρια περι του 80-85% το πρωι που ξυπνησα βρισκοταν στο 24%...πωσ στο καλο γινεται αυτο???Υποσημιωση οτι εχω παντα κλειστα 3g wifi gps bluetooth data auto brightness on κανενα απολυτως widget περα του ρολογιου κ εχω πεταξει μεσα και το juice defender για παν ενδεχομενο...μηπως ξερετε τι συμβαινει?Το εχω εδω κ 2 βδομαδες περιπου κ δεν μ το εχει ξανακανει κ με προβληματισε αρκετα σημερα αυτο...

Μπορεί κάποια εφαρμογή να προσπαθούσε να κάνει sync και να μη μπορούσε λόγω έλλειψης data. Αν στο ξανακάνει τσέκαρε αν κάποια εφαρμογή συγκεκριμένα σου έφαγε όλη τη μπαταρία κοιτάζοντας το log.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως να δω το log που λες μιας κ ειμαι νεος κ δεν γνωριζω πολλα?Πηγα στο applications στο battery usage για να δω τι μ τρωει μπαταρια κ πρωτη εφαρμογη εδειχνε το τηλεφωνο αλλα μπηκα κ ειδα οτι ειχα μιλησει μολισ 55 λεπτα ολη μερα σιγα την ωρα για να μ φαει αυτο μπαταρια...

Smartphone : iPhone 3G / iPhone 4 / Samsung Galaxy S2 / iPhone 4s / Samsung Galaxy S3 / iPhone 5 / iPhone 5s / iPhone 6

Tablet : iPad 2 32GB + 3G / Motorola Xoom Wifi only / iPad mini 64GB

Link to comment
Share on other sites

να το κολησεις δεν υπαρχει περιπτωση πιστεψε με.για αρχη βαλε την ρομ Κ7 και μετα βλεπουμε.δεν βγαινεις εκτος εγγυησεις καθως μιλαμε για official rom.

σχετικα με το edit ου εκανες στο αρχικο ποστ σου και αναφερεσε πως δεν τυθεται θεμα ρομ,1ον σχεδον ολοι μας εχουμε την 7 και 2ον ειμαι σχεδον σιγουρος πως φταιει η ρομ.εδω με τον root kernel 7 και μονο με αυτο βελτιωθηκε ακομα περιοσσοτερο η μπαταρια.

 

Καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ πρόβλημα με την μπαταρία. Θέλω να πάω στη Κ7.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει το link απευθείας γιατί έχω λίγο μπερδευτεί με τις εκδόσεις...

 

Έχω:

Έκδοση βασικού φάσματος: I9100XXKDJ

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7.-I9100XWKE2-CL187606

root@DELL101 #2

Αριθμός κατασκευής: GINERBREAD.XWKE2

 

Και μια τελευταία ερώτηση... Θα υπάρχει πρόβλημα με τα Ελληνικά (επαφές, κτλ)

 

edit: θέλω να πάρω backup τις επαφές, εφαρμογές κτλ ώστε να μην τα ξαναβάζω από την αρχή. Γίνετε;

Edited by xakou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω και εγώ πρόβλημα με την μπαταρία. Θέλω να πάω στη Κ7.

Μήπως μπορεί κάποιος να μου στείλει το link απευθείας γιατί έχω λίγο μπερδευτεί με τις εκδόσεις...

 

Έχω:

Έκδοση βασικού φάσματος: I9100XXKDJ

Έκδοση Kernel: 2.6.35.7.-I9100XWKE2-CL187606

root@DELL101 #2

Αριθμός κατασκευής: GINERBREAD.XWKE2

 

Και μια τελευταία ερώτηση... Θα υπάρχει πρόβλημα με τα Ελληνικά (επαφές, κτλ)

 

edit: θέλω να πάρω backup τις επαφές, εφαρμογές κτλ ώστε να μην τα ξαναβάζω από την αρχή. Γίνετε;

 

Φλασάρεις το παρακάτω μεσω odin/backup με την εφαρμογη titanium backup/τις επαφες συγχρονισε τις με το gmail

http://www.multiupload.com/IBRBHDUDXI

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε αυτο το πρόγραμμα:

 

Solve your battery life problem by enabling the background monitoring service to record long-term CPU usage by individual apps.

 

System Monitor: The system monitor can be enabled to record device usage history over a period of time (up to one week), such that you can determine what applications and usage patterns have the greatest impact on battery life. This feature is commonly used to help track down which applications are having major negative effects on battery life. The system monitor records CPU usage for each process, overall CPU usage, display usage, battery level, and battery charging status.

 

Ενεργοποιήστε το System Monitor, και δείτε σε ενα βάθος χχρόνου 3 ημερών τι γινεται και ποια processes ίσως ευθύνονται, γιαυτο το battery drain που χετε.

Ή έχετε ελλατωματική μπαταρία ή κάποια εφαρμογη καταναλώνει resources και παράλληλα μπαταρία.

 

2.

Επίσης φροντίστε απο τα SAMSUNG apps να κάνετε update αν εχει για τα hubs etc, γιατι μπορει να έχουν bugs.

 

3.

Καντε και τις παρακάτω κινήσεις :

(from XDA)

- change network from 3G to 2G (GSM only)

- deactivate My location/Use wireless network

- log off from Latitude

- disable/enable fast dormancy

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Gingerbread Battery Drain

 

Άνοιξα θέμα, όσοι πιστοί προσέλθετε.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κραταει 3 μερες σχεδον!!!3g ανοιχτο οπως και bluetooth και απλα οταν κοιμαμαι ειναι airplane mode.Α και εχω και την ΚΕ2...
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην βγαίνετε από το θέμα

 

υπάρχει άλλον thread για odin.

 

Εγώ σήμερα με 3G ON,

 

στις 5 ώρες είμαι στα 66%

display 33% (brightness 11%)

android OS 15%

Wifi sharing 13( ξέρετε τι είναι αυτό?)

 

voice calls 10%( 7 λεπτά)

 

αυτό.... σχόλια?

Link to comment
Share on other sites

απο οσο με εχει πει ο κολλητος μου, 23 ωρες ειναι το μεγιστο που του χει κρατησει στην εβδομαδα πανω οποτε... thumps down... μαλλον θα παρει καμια μεγαλυτερη απο ebay

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην βγαίνετε από το θέμα

 

υπάρχει άλλον thread για odin.

 

Εγώ σήμερα με 3G ON,

 

στις 5 ώρες είμαι στα 66%

display 33% (brightness 11%)

android OS 15%

Wifi sharing 13( ξέρετε τι είναι αυτό?)

 

voice calls 10%( 7 λεπτά)

 

αυτό.... σχόλια?

 

Σήμερα με 3g ΟΝ

 

στις 10 ώρες είμαι στα 78%

display 32% (29 λεπτά auto brightness)

18 λεπτά κλήσεις ( με call recording ) 19%

OS 15%

OS 13%

αναμονή 7%

live walpaper (accuweather ανεμόμυλος ) 2%

 

Me k7 και root είμαι. απλά για την ώρα έχω μόνο προσεγμένες εφαρμογές ( καμιά 50ρια )

 

Άρα μάλλον κάτι παίζει στραβά σε σένα

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το SystemPanel App και βλεπω στο κοινη χρηση wifi η μπαρα να ανεβοκατεβαίνει εωω εχω κλειστο το wifi!!!

επισης το cpu παει στο 100% και μενει εκει σταθερο για αρκετη ωρα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...