Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το Galaxy S II


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδη ειχε ενα προβλημα αυτο το τοπικ και ΔΕΝ εδειχνε τα τελευταια ποστ γι' αυτο και εκανα διπλο ποστ.

 

Οι admin/mod μπορουν να σβησουν αυτο το ποστ.

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αν εισαι μια χαρα με την lsd, εγω θα σου προτεινα να μεινεις εκει. μην εχεις παλι καμια τρελη καταναλωση με την lsj, και ψαχνεσαι να ξαναγυρισεις σε lsd. αλλωστε, δεν εχω δει καποια διαφορα στη λειτουργια του κινητου, αναμεσα σε αυτες τις 2 rom.

σιγουρα με την anker, θα εισαι ακομα καλυτερα παντως.:)

 

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τοσο πολυ καταναλωση εχει η lsj απο την lsd...τι ειναι αυτο που το δημιουργει αυτο και επισης δεν εχει βγει και changelog...δλδ...αυτα τα 7mb που πανε και τριπωνουν και διορθωνουν πραγματα?

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι μια χαρα με την lsd, εγω θα σου προτεινα να μεινεις εκει. μην εχεις παλι καμια τρελη καταναλωση με την lsj, και ψαχνεσαι να ξαναγυρισεις σε lsd. αλλωστε, δεν εχω δει καποια διαφορα στη λειτουργια του κινητου, αναμεσα σε αυτες τις 2 rom.

σιγουρα με την anker, θα εισαι ακομα καλυτερα παντως.:)

 

Εγω δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που κανει την lsj να καταναλωνει περσσοτερη και πιο γρηγορα την μπαταρια. Αυτα τα 7mb τι ακριβως διορθωνουν?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τοσο πολυ καταναλωση εχει η lsj απο την lsd...τι ειναι αυτο που το δημιουργει αυτο και επισης δεν εχει βγει και changelog...δλδ...αυτα τα 7mb που πανε και τριπωνουν και διορθωνουν πραγματα?

 

Εγω δεν εχω καταλαβει τι ειναι αυτο που κανει την lsj να καταναλωνει περσσοτερη και πιο γρηγορα την μπαταρια. Αυτα τα 7mb τι ακριβως διορθωνουν?

 

εγω παντως εχω αντιθετη εμπειρια.:p

 

[ATTACH]31196[/ATTACH]

 

στοκ μπαταρια, και 2 ωρες οθονη μεχρι τωρα, με τη φωτεινοτητα ~40%.:)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εχω αντιθετη εμπειρια.:p

 

[ATTACH]31196[/ATTACH]

 

στοκ μπαταρια, και 2 ωρες οθονη μεχρι τωρα, με τη φωτεινοτητα ~40%.:)

 

40% δεν ξερω που ακριβως να την βαλω, επισης, ειναι πολυ καλα αυτα που μας δειχνεις, αλλα για την χρηση που κανω τουλαχιστον εγω που ειμαι ολο ιντερνετ κτλ...η χρηση η δικια σου μαλλον ηταν απλα ανοιχτο τηλ...εγω φωτεινοτητα την εχω στο αυτοματο για να μην καιει συνεχεια τον ιδιο φωτησμο ακομα και μερα να εχει...παντως ειναι πολυ καλα αμα σου κραταει τοσο...

Link to comment
Share on other sites

1. Για να έχεις άποψη για τη μπαταρία ενός λογισμικού θέλει 3-4 πλήρης κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης.

2. Μετά από κάθε εγκατάσταση ή ενημέρωση ρομ το media scanner παίρνει φωτιά για αρκετές ώρες καταναλώνοντας τρελή μπαταρία μέχρι να διαβάσει όλα τα αρχεία μουσικής/εικόνας και βίντεο. Πόσο μάλλον εάν βγει έστω και ένα κατεστραμμένο αρχείο. Εάν δείτε ότι καίει το τηλέφωνο, επανεκκίνηση.

3. Ακόμα και 500kb να ήταν το update, μπορεί να σου κάψει κυριολεκτικά το τηλέφωνο. Αυτά τα 7mb περιέχουν ένα bug fix για το ημερολόγιο και τα υπόλοιπα είναι αλλαγές στον kernel.

4. Ότι πιο καινούριο δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι πιο καλό, οι πιο παλιοί εδώ το γνωρίζουν καλά αυτό.

5. Η φωτεινότητα στο αυτόματο καταναλώνει μπαταρία, το ίδιο και πάρα πολλές άλλες ρυθμίσεις όπως συγχρονισμοι με Google για αντίγραφα ασφαλείας, όπως το fast dormancy κτλ.

Επίσης το λογικό στη κατανάλωση να βγει πρώτο για κάποιον που χρησιμοποιεί πολύ το τηλέφωνο του είναι η οθόνη με μεγάλο ποσοστό. Μην σας ανησυχεί.

6. Από τη μια καταλαβαίνω κάποιους που κράζουν τη Samsung που δεν έχει φέρει το ελληνικό update αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι η Samsung Hellas είναι αυτή που κοιμάται όρθια. Η Samsung είναι μακράν η καλύτερη από άποψη support σε θέματα αναβαθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

1. Για να έχεις άποψη για τη μπαταρία ενός λογισμικού θέλει 3-4 πλήρης κύκλους φόρτισης/αποφόρτισης.

2. Μετά από κάθε εγκατάσταση ή ενημέρωση ρομ το media scanner παίρνει φωτιά για αρκετές ώρες καταναλώνοντας τρελή μπαταρία μέχρι να διαβάσει όλα τα αρχεία μουσικής/εικόνας και βίντεο. Πόσο μάλλον εάν βγει έστω και ένα κατεστραμμένο αρχείο. Εάν δείτε ότι καίει το τηλέφωνο, επανεκκίνηση.

3. Ακόμα και 500kb να ήταν το update, μπορεί να σου κάψει κυριολεκτικά το τηλέφωνο. Αυτά τα 7mb περιέχουν ένα bug fix για το ημερολόγιο και τα υπόλοιπα είναι αλλαγές στον kernel.

4. Ότι πιο καινούριο δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι πιο καλό, οι πιο παλιοί εδώ το γνωρίζουν καλά αυτό.

5. Η φωτεινότητα στο αυτόματο καταναλώνει μπαταρία, το ίδιο και πάρα πολλές άλλες ρυθμίσεις όπως συγχρονισμοι με Google για αντίγραφα ασφαλείας, όπως το fast dormancy κτλ.

Επίσης το λογικό στη κατανάλωση να βγει πρώτο για κάποιον που χρησιμοποιεί πολύ το τηλέφωνο του είναι η οθόνη με μεγάλο ποσοστό. Μην σας ανησυχεί.

6. Από τη μια καταλαβαίνω κάποιους που κράζουν τη Samsung που δεν έχει φέρει το ελληνικό update αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι η Samsung Hellas είναι αυτή που κοιμάται όρθια. Η Samsung είναι μακράν η καλύτερη από άποψη support σε θέματα αναβαθμίσεων.

 

και που να εχουμε την φωτεινοτητα? δεν εχει σκαλες-σκαλες για ρυμιση παρα μονο απλο ρολαρισμα. επισης, καλυτερα ειναι να περασεις μια και καλη την lsj μεσω odin η να εχεις την lsd και να κανεις μονο το Update των 7mb?

Link to comment
Share on other sites

και που να εχουμε την φωτεινοτητα? δεν εχει σκαλες-σκαλες για ρυμιση παρα μονο απλο ρολαρισμα. επισης, καλυτερα ειναι να περασεις μια και καλη την lsj μεσω odin η να εχεις την lsd και να κανεις μονο το Update των 7mb?

 

Με το μάτι οι περισσότεροι την έχουμε στη μέση ή και λίγο πιο κάτω. Βρες που σε βολεύει και δοκίμασε το για μια μέρα χωρίς να είναι στο αυτόματο. Μπορεί να μην δεις διάφορα, εάν δεν δεις γύρισε το στο αυτόματο.

Φυσικά προτείνω μια και καλή εάν υπάρχει και όχι με update :-)

Link to comment
Share on other sites

fot1s για πες μας εντυπωσεις απο την anker 1900mah μπαταρια που πηρες....

 

Μεσα στις επομενες μερες την περιμενω γιατι την παραγκειλα απο ebay αγγλιας και μεχρι δευτερα πιστευω να μου εχει ερθει...οταν θα μου ερθει και θα γινουν τα 3 πρωτα φορτισματα σωστα κτλ, σαφως και θα γραψω εντυπωσεις.

Link to comment
Share on other sites

40% δεν ξερω που ακριβως να την βαλω, επισης, ειναι πολυ καλα αυτα που μας δειχνεις, αλλα για την χρηση που κανω τουλαχιστον εγω που ειμαι ολο ιντερνετ κτλ...η χρηση η δικια σου μαλλον ηταν απλα ανοιχτο τηλ...εγω φωτεινοτητα την εχω στο αυτοματο για να μην καιει συνεχεια τον ιδιο φωτησμο ακομα και μερα να εχει...παντως ειναι πολυ καλα αμα σου κραταει τοσο...

 

Το 2ωρο της οθόνης ήταν περίπου 1.30 ώρα ίντερνετ, αλλά με WiFi, και μισή ώρα ανάγνωση pdf. Γενικότερα, είμαι αρκετά ευχαριστημένος με τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ψάχνω για μια μπαταρία Anker 1900mAh που έχω διαβάσει αρκετά καλά σχόλια στο forum! Βρήκα αυτή στο ebay, αλλά σε σχέση με άλλες που μου έβγαλε η αναζήτηση μου φαίνεται φθηνή.. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω?

Όσοι την έχετε πάρει ήδη μπορείτε να δώσετε κάποιο link?

http://i1221.photobucket.com/albums/dd471/m_RS/myStuff/FordTEAMRS-2.png?t=1304075987
Link to comment
Share on other sites

Οταν η μπαταρια σου κανει νουμερα του στυλ...απο 75% να ανεβαινει στο 78% και αλλα τετοια νουμερα...να κλεινει το κινητο απο 5% κτλ...παει να πει οτι τ'φτησε? Δλδ καλα εκανα και παραγκειλα την ανκερ?
Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις επομενες μερες την περιμενω γιατι την παραγκειλα απο ebay αγγλιας και μεχρι δευτερα πιστευω να μου εχει ερθει...οταν θα μου ερθει και θα γινουν τα 3 πρωτα φορτισματα σωστα κτλ, σαφως και θα γραψω εντυπωσεις.

 

ειναι στο μεγεθος της μαμα μπαταριας ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι η anker 1900mah ειναι σαν τη μαμα μπαταρια σε μεγεθος και δεν θελει αλλαγμα πισω περιβληματος.
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο μεγεθος της μαμα μπαταριας ?

 

την μαμα εχω ακομα...απλα εχει λιγες μερες που παραγκειλα την ανκερ και την περιμενω...η μαμα γτ μου κανει τετοια νερα ομως?

Link to comment
Share on other sites

την μαμα εχω ακομα...απλα εχει λιγες μερες που παραγκειλα την ανκερ και την περιμενω...η μαμα γτ μου κανει τετοια νερα ομως?

 

Αν δεν είναι θέμα εφαρμογών που μπορεί να προκαλούν drain, τότε μάλλον είναι η μπαταρία. Εγώ ύστερα από 1.5 χρόνο έβαλα την anker και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Την έχω τώρα περίπου 4 μήνες. Από διάρκεια κρατάει περισσότερο από την μαμά, αλλά μην περιμένεις τρελή διαφορά. Βέβαια δεν έχω τσεκάρει και την μαμά με jb για να δω πόσο αντέχει. Πιστεύω ότι περίπου jb + anker = 4.0.4 + μαμά μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαστε με ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΟ.

 

Παιζει να δουμε συντομα μια μπαταρια τετοιας τεχνολογιας στο μεγεθος της μαμα μπαταριας ή χλωμο το κοβεται τουλαχιστον για το 2013?

 

Αν γινει κατι τετοιο πραγματικοτητα τοτε θα μπορουμε να εχουμε το κινητο μας ενεργο για πολυ περισσοτερες μερες αν και προσωπικα μου φαινεται πολυ χλωμο να γινει κατι τετοιο συντομα ποιο πιθανο το κοβω να υλοποιησουν αυτη τη τεχνολογια το 2014 και βαλε.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβαστε με ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΥΤΟ.

 

Παιζει να δουμε συντομα μια μπαταρια τετοιας τεχνολογιας στο μεγεθος της μαμα μπαταριας ή χλωμο το κοβεται τουλαχιστον για το 2013?

 

Αν γινει κατι τετοιο πραγματικοτητα τοτε θα μπορουμε να εχουμε το κινητο μας ενεργο για πολυ περισσοτερες μερες αν και προσωπικα μου φαινεται πολυ χλωμο να γινει κατι τετοιο συντομα ποιο πιθανο το κοβω να υλοποιησουν αυτη τη τεχνολογια το 2014 και βαλε.....

Απίθανο να χρησιμοποιηθεί νέα τεχνολογία σε παλαιότερα μοντέλα.Θα βγεί για το note3,s5 πχ.:)

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικη. περιμενουμε εντυπωσεις, μετα απο καποιες μερες.:)

 

:)

Τωρα ειδικα και με την lsn θα ειναι μια χαρα. 4-5 φορτισεις-αποφορτισεις πληρης οπως αναγραφει και ολα οκ...πιστευω...

Edit. Δεν ξερω πως μπορω να δω αν το κινητο αναγνωριζει κανονικα τα 1900mah...ξερει κανεις?

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι λεει η anker 1900mah μπαταρια ρε φιλε?

Αξιζει απο την μαμα 1650mah ή οχι?

 

Ακομα δεν μπορω να πω σιγουρα γιατ δεν εχω κανει ακομα 4-5 φορτισεις-αποφορτισεις οπως ελεγε στις οδηγιες για να βγαλω συμπερασματα σιγουρα. Παντως απο διαρκεια λογικα θα ειναι καλυτερη μιας και εχει μεγαλυτερο χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σημερα με το πρωτο φορτισμα και η εικονα που εχω ειναι σχετικα καλη. Δεν τρελαθηκα. Δεν ξερω αν αυτο στην πορεια αλλαξει και ειναι πολυ καλη μετα τα 4-5 φορτισματα-αποφορτισματα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...