Jump to content

iOS 5


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πως θα κάνουμε για να έχουμε την δυνατότητα να γυρίσουμε (downgrade) πίσω στην 4.3.3 σε περίπτωση που στραβώσει κάτι;

 

Δεν είμαι προγραμματιστής αλλά σκέφτομαι να το δοκιμάσω με τον τρόπο του παλικαριού από το gizmodo.

 

Γυρνας κανονικα επιλεγεις την 4.3.3 πατωντας shift + restore.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 794
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το baseband και με τα υπόλοιπα των δικτύων; Ή μήπως δε θα λειτουργεί σαν τηλέφωνο;

 

Είναι το κινητό μου κανονικά αγορασμένο από Γερμανό και ξεκλείδωτο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα με το baseband και με τα υπόλοιπα των δικτύων; Ή μήπως δε θα λειτουργεί σαν τηλέφωνο;

 

Είναι το κινητό μου κανονικά αγορασμένο από Γερμανό και ξεκλείδωτο.

 

Παίρνει κανονικά το baseband της 4.3.3 όταν επανελθεις σ αυτήν.

 

@ ξαναπερασα την 5 απο το link που δόθηκε αλλα παραμένει το πρόβλημα του wifi.

Αρχίζω να ανησυχώ απο την στιγμη που δεν συμβαίνει σε άλλους, υπάρχει πρόβλημα μεταξύ του ρουτερ μου και της νέας baseband του iOS 5.

Δεν έχω όρεξη και διάθεση να περιμένω να το δοκιμάσω στο ρουτερ του γραφείου μου.

Όλες οι συσκευές μου δουλεύουν τέλεια με το Netgear που έχω στο σπίτι. Μόνο το iPhone με το iOS 5.

 

Με το που πάω να ανοίξω μια σελίδα αποσυνδέεται ξανασυνδεεται και συνεχώς έχουμε το ίδιο.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα περάσω το iOS 5 σύμφωνα με τα παρακάτω :)

 

 

Steps:

 

  1. Download the iOS 5 IPSW firmware file (Google is your friend) to your PC.
  2. Update via iTunes. Click using the Option key or Shift key while clicking Update. Select the file you downloaded.
  3. Once it upgrades, a new activation screen will appear.
  4. Triple click the home button. This activates the VoiceOver.
  5. Triple click the home button. Emergency Call will appear.
  6. Click on emergency call, and while it is switching, swipe with three fingers down.
  7. Notification Center will appear.
  8. Click on the Weather Widget and it will load.
  9. Click on the home button. The iOS device will exit the springboard.

 

Your iOS device is now fully activated and operational. Good luck on playing with the new iOS 5. You can reach Mert Erdir at his Twitter account and thank him for this valuable information.

 

 

Edit: Τελικά δεν θα δουλεύει σαν τηλέφωνο, οπότε το αφήνω :)

Edited by doganos
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου κάνει ένα udid registration;

 

Εάν γίνεται αυτό και είναι εύκολο και δεν έχει όριο, θα ήθελα και εγω :p

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα απο το 2009 που έχω iPhone αντιμετοπιζω τέτοια προβλήματα.

Μετα την επιστροφή στην 4.3.3, έχω πρόβλημα με τις carrier settings.

Κάθε φορα που συνδεω το iPhone στο iTunes, λαμβανω ότι έχω νέες ρυθμίσεις carrier.

Αποδέχομαι και μετα δεν έχω προσβαση στο διαδίκτυο μέσω 3G η GPRS.

3g σήμα υπάρχει, απλα μου λέει ότι δεν διαθετω πακέτο δεδομένων.

 

Φυσικά μόλις βάζω την κάρτα μου σε άλλη συσκευη όλα είναι οκ.

Αν κάνω restore from backup, στρώνει. Αν όμως πάω να κάνω συγχρονισμο έχω πάλι τα ίδια.

 

Απεγκατεστησα το iTunes 10.5 που είναι για το iOS 5 και πέρασα πάλι το την έκδοση 10.3 με μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δεν γίνεται χωρίς να διαγραψεις πριν την 10.5

 

Αναγκαστηκά θα μείνω μακριά απο συγχρονισμους μέχρι να βρω χρόνο για πλήρη διαγραφη όλων των αρχείων του iTunes και κάνοντας την διαδικασία σαν έχω νέο τηλέφωνο.

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα στρώσει.

 

Κάπου είδα ένα οδηγο για downgrade απο iOS 5 στην 4.3.3. Δεν ξέρω αν χρειάζεται αφου σε μένα έγινε κανονικά το restore.

Μπορει να μου πει κάποιος τον αριθμο της baseband που έχει στην 4.3.3 να δω μήπως παρέμεινε αυτός του iOS 5?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορα απο το 2009 που έχω iPhone αντιμετοπιζω τέτοια προβλήματα.

Μετα την επιστροφή στην 4.3.3, έχω πρόβλημα με τις carrier settings.

Κάθε φορα που συνδεω το iPhone στο iTunes, λαμβανω ότι έχω νέες ρυθμίσεις carrier.

Αποδέχομαι και μετα δεν έχω προσβαση στο διαδίκτυο μέσω 3G η GPRS.

3g σήμα υπάρχει, απλα μου λέει ότι δεν διαθετω πακέτο δεδομένων.

 

Φυσικά μόλις βάζω την κάρτα μου σε άλλη συσκευη όλα είναι οκ.

Αν κάνω restore from backup, στρώνει. Αν όμως πάω να κάνω συγχρονισμο έχω πάλι τα ίδια.

 

Απεγκατεστησα το iTunes 10.5 που είναι για το iOS 5 και πέρασα πάλι το την έκδοση 10.3 με μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δεν γίνεται χωρίς να διαγραψεις πριν την 10.5

 

Αναγκαστηκά θα μείνω μακριά απο συγχρονισμους μέχρι να βρω χρόνο για πλήρη διαγραφη όλων των αρχείων του iTunes και κάνοντας την διαδικασία σαν έχω νέο τηλέφωνο.

Και πάλι δεν είμαι σίγουρος αν θα στρώσει.

 

Κάπου είδα ένα οδηγο για downgrade απο iOS 5 στην 4.3.3. Δεν ξέρω αν χρειάζεται αφου σε μένα έγινε κανονικά το restore.

Μπορει να μου πει κάποιος τον αριθμο της baseband που έχει στην 4.3.3 να δω μήπως παρέμεινε αυτός του iOS 5?

 

 

Εαν εννοεις το firmware modem είναι το 04.10.01

 

Επίσης σβήσε εαν δεν το έκανες ήδη τα carrier settings στο

 

C:\Documents and Settings\[username]\AppData\Roaming\Apple Computer\iTunes\iPhone Carrier Support\
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις το firmware modem είναι το 04.10.01

 

Επίσης σβήσε εαν δεν το έκανες ήδη τα carrier settings στο

 

Έχω το σωστό firmware modem.

Άρα δεν είναι απ αυτό.

Εχω διαγράψει αρκετές φορές τις carrier settings.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Έχω το σωστό firmware modem.

Άρα δεν είναι απ αυτό.

Εχω διαγράψει αρκετές φορές τις carrier settings.

 

Μέσα από το τηλέφωνο έκανες επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων όταν δεν μπορείς να μπεις;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το τηλέφωνο έκανες επαναφορά ρυθμίσεων δικτύων όταν δεν μπορείς να μπεις;

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον. Δυστυχως τα εχω κανει ολα αυτα.

Κατι γινεται με το itunes γιατι οταν το διεγραψα δεν εσβυσα τα παλια labraries.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι στο εξωτερικο και ποτε δεν είχα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις. Πάντα γίνονταν αυτόματη εισαγωγή.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι είμαι στο εξωτερικο και ποτε δεν είχα πρόβλημα με τις ρυθμίσεις. Πάντα γίνονταν αυτόματη εισαγωγή.

 

Ανάλογο πρόβλημα είχα με τη WIND. Κοίταξε να δεις αν είσαι σε θέση να κάνεις edit τα APN Settings.

Υ.γ. Απο αύριο θα τρέχω την iOS 5.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι έφταιγε.

Σύμπτωση ήταν, δεν είχε καμία σχέση με iTunes downgrade.

Χθες όταν εκανα το restore like new, είχα μέσα την ελληνικη sim. Φυσικά όταν συνδέθηκε επειδή δεν είχε καλο σήμα στην vodafone, επέλεξα manual τον πάροχο του οποίου έχω σύνδεση εδω που βρίσκομαι. Τα data όμως όταν έχεις κάρτα σε roaming έχουν προρυθμιση που απαγορεύει την προσβαση στο διαδυκτιο.

Αργότερα λοιπόν που έβαλα την sim του ιδιου παροχου, κάπου μπερδεύτηκε το πράγμα και έπαιρνε τις ρυθμίσεις με απενεργοποιημενα τα δεδομένα όπως ήταν πριν για το roaming της cosmote που είχα στο activation.

 

Διορθωθηκε κάνοντας ξανα restore like new με την κανονικη μου κάρτα.

Το ίδιο εκανα κάθε φορα μετα απο την εγκατάσταση νέου iOS. Όμως στο roaming έπαιρνε άλλη εταιρεία και δεν υπήρχε το μπέρδεμα.

Μόλις εβαζα μετα την κάρτα που χρησιμοποιω εδω έπαιρνε τις ρυθμίσεις αυτόματα. Χθες έτυχε να επιλέξω εγω και την πάτησα.

 

Ευτυχώς που είχα και δεύτερο τηλέφωνο και δοκίμασα την κάρτα μου αλλιώς θα νόμιζα ότι μου ιό τα data και θα τους επαιρνα να τους βρισω:O

 

Τώρα έχω καθαρο backup χωρίς JB και μπορω να ψάξω τι φταίει με το iOS 5 που μου ανοιγοκλεινει το wifi.

Δεν έχει αναφερθεί σχετικο bug. Εψαξα πολυ στο google.

Για να εξασφαλίσω ότι δεν επιρεάζεται απο κάτι, λέω να κάνω πρώτα restore όπως είμαι στην 4.3.3 και μετα να φλασαρω την 5.

Την προηγούμενη φορα ξεκινησα με την συσκευη JB.

 

Η συσκευη μου είχε δηλωθεί απο κάποιο developer αλλα δεν είχα περάσει ποτε beta.

Λέτε να μην είχε γίνει σωστά η δήλωση και γι αυτο είχα πρόβλημα με το wifi?

Λογικά όμως αν δεν είναι δηλωμενη θα επρεπε να μην γίνεται καθόλου εγκατάσταση.

Όμως περνάει κανονικά και μάλιστα λειτουργούν όλα: κλήσεις, 3g Ίντερνετ κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη μου είχε δηλωθεί απο κάποιο developer αλλα δεν είχα περάσει ποτε beta.

Λέτε να μην είχε γίνει σωστά η δήλωση και γι αυτο είχα πρόβλημα με το wifi?

Λογικά όμως αν δεν είναι δηλωμενη θα επρεπε να μην γίνεται καθόλου εγκατάσταση.

Όμως περνάει κανονικά και μάλιστα λειτουργούν όλα: κλήσεις, 3g Ίντερνετ κλπ.

 

Καλημέρα Κώστα.

Αν δε σου είχε δηλώσει το udid δε θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις καθόλου το τηλέφωνο.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα με το wifi είναι συμπτωματικό καθώς δεν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

Ίσως έχεις κάποια ρύθμιση στο router που στο δημιουργεί. Δοκίμασε να τη περάσεις ξανά και μετά κοιτάμε και τις ρυθμίσεις.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κώστα.

Αν δε σου είχε δηλώσει το udid δε θα μπορούσες να ενεργοποιήσεις καθόλου το τηλέφωνο.

Θεωρώ ότι το πρόβλημα με το wifi είναι συμπτωματικό καθώς δεν έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο.

Ίσως έχεις κάποια ρύθμιση στο router που στο δημιουργεί. Δοκίμασε να τη περάσεις ξανά και μετά κοιτάμε και τις ρυθμίσεις.

Αυτο θα κάνω τώρα κι ολας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυο ερωτησεις please

1. εχει καταφερει καποιος να κάνει transfer τον λογαριασμό του απο το mobileme στο icloud? και αν ναι, πως? Διαγραφεις τον λογαριασμο σου στο mobileme και στη συνεχεια κανεις εγγραφη με το ιδιο username στο icloud?

 

2. το store ειναι μονιμα στο αμερικανικο στο τηλέφωνο παρολο που εχω περασει ελληνικά κλπ. και στις τιμες μου δειχνει τιμες δολλαριου. Πως γινεται να τα αλλαξω αυτα?

 

Ευχαριστω΄πολύ

Link to comment
Share on other sites

@@@koukoulakis

Τι μπορει να φταίει στο ρουτερ?

Έχω ένα Netgear N-150 DGN1000

 

Οι ρυθμίσεις στο wireless είναι

Channel: auto

Mode: g&b

 

Δοκίμασα κάνοντας access point το άλλο μου τηλέφωνο. Δεν έκανε διακοπές αλλα δεν είχα καλο 3g για να κάνω ασφαλεις δοκιμές.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυο ερωτησεις please

1. εχει καταφερει καποιος να κάνει transfer τον λογαριασμό του απο το mobileme στο icloud? και αν ναι, πως? Διαγραφεις τον λογαριασμο σου στο mobileme και στη συνεχεια κανεις εγγραφη με το ιδιο username στο icloud?

 

2. το store ειναι μονιμα στο αμερικανικο στο τηλέφωνο παρολο που εχω περασει ελληνικά κλπ. και στις τιμες μου δειχνει τιμες δολλαριου. Πως γινεται να τα αλλαξω αυτα?

 

Ευχαριστω΄πολύ

 

Δεν μπορείς ακόμα να γραφτεις στο icloud μιας και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα σαν υπηρεσία!! Το γεγονός ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις στο iOS 5 δεν σημαίνει ότι έχεις όλα τα προνόμια ακόμα!! Θα βγει μαζί με την επίσημη κυκλοφορία του iOS 5:)

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα προέρχεται από το ρουτερ μου. Μετέτρεψα το MacBook μου σε access point και το wifi είναι μια χαρά.

Δεν ξέρω ποια ρύθμιση φταίει στο ρουτερ οπότε δεν μπορώ να επεμβω.

 

Αυτό που παρατηρώ στην 5 είναι η μεγάλη κατανάλωση και ότι ζεσταίνεται περισσότερο.

Τώρα που γράφω παρατηρώ ότι δεν μ αφήνει να διαγραψω την προτεινόμενη λέξη. Επίσης μοιάζει κάποιες στιγμές σαν να αργεί το πληκτρολόγιο.

 

Υπάρχουν πολλα προβληματακια. Κάποια όπως αυτο που ανέφερα πριν λύνονται με restart.

Κάποια στιγμη μου έκανε ένα εικονίδιο φακέλου σε κάθε οθόνη τεράστιο.

Ενω την πρώτη φορα που την εγκατεστησα αφησε να περάσει το ID μου στο iCloud τώρα μου βγάζει πρόβλημα όταν προσπαθω να ενεργοποιησω την μεταφορα φωτογραφιών στις υπόλοιπες συσκευες μου.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές ώρες πραγματοποίησα το tethered jailbreak ...... πανεύκολα.

Ωραίες οι custom δονήσεις (ΑΝΤΕ να δούμε αν θα τις βάλουν και σαν vib. feedback στη χρήση του πληκτρολογίου)

Link to comment
Share on other sites

@@@koukoulakis

Τι μπορει να φταίει στο ρουτερ?

Έχω ένα Netgear N-150 DGN1000

 

Οι ρυθμίσεις στο wireless είναι

Channel: auto

Mode: g&b

 

Δοκίμασα κάνοντας access point το άλλο μου τηλέφωνο. Δεν έκανε διακοπές αλλα δεν είχα καλο 3g για να κάνω ασφαλεις δοκιμές.

 

Καλημερα Κώστα.

Άλλαξε το auto στο channel σε σταθερό. Δοκίμασε στο 6 για αρχή και πες μου.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Κώστα.

Άλλαξε το auto στο channel σε σταθερό. Δοκίμασε στο 6 για αρχή και πες μου.

 

 

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

 

Το είχα κάνει αυτο Κωστή αλλα τα ίδια.

Πολυ ιδιότυπο ρουτερ το Netgear.

Για παράδειγμα δεν αφήνει να περάσουν οι notifications του Nexus s.

Δεν μπορω να καταλάβω, είναι υποχρεωμένος κάθε χρήστης να γνωρίζει ποιες πόρτες πρέπει να ανοίξει για να δουλεύουν όλα αυτα?

Με πολυ ψάξιμο ελευθέρωσα τις notifications στο iPad και iPhone όταν αγορασα αυτο το ρουτερ.

Μέσω του MacBook έχω μεγαλύτερες ταχύτητες και σήμα σε όλο το σπίτι καμπάνα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το είχα κάνει αυτο Κωστή αλλα τα ίδια.

Πολυ ιδιότυπο ρουτερ το Netgear.

Για παράδειγμα δεν αφήνει να περάσουν οι notifications του Nexus s.

Δεν μπορω να καταλάβω, είναι υποχρεωμένος κάθε χρήστης να γνωρίζει ποιες πόρτες πρέπει να ανοίξει για να δουλεύουν όλα αυτα?

Με πολυ ψάξιμο ελευθέρωσα τις notifications στο iPad και iPhone όταν αγορασα αυτο το ρουτερ.

Μέσω του MacBook έχω μεγαλύτερες ταχύτητες και σήμα σε όλο το σπίτι καμπάνα.

 

Έχω αλλάξει πάνω από 10 ρούτερ και κανένα δε με ικανοποιεί. Όλα μου βγάζουν πρόβλημα κάπου.

Είναι θέμα τύχης τι θα σου κάτσει κάθε φορά.

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...