Jump to content

iOS 5


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.iclarified.com/images/news/15464/53505/53505.png

 

 

 

Το παρών θέμα αποτελεί και το ΕΠΙΣΗΜΟ θέμα που αφορά την νέα, πολυαναμενόμενη 5η έκδοση του λειτουργικού της Apple που θα ενσωματωθεί στις συσκευές iPhone 3GS, iPhone 4, iPad 1, iPad 2, iPod Touch 3ης και 4ης γενιάς μέσα στο φθινόπωρο. Εδώ μπορούμε να συζητάμε ότι σχετίζεται με την επικείμενη αναβάθμιση η οποία περιλαμβάνει πάνω από 200 καινούρια χαρακτηριστικά.

 

iOS 5 Overview

 

iOS 5 New Features

 

Watch iOS 5 on video

 

Οδηγός χρήσης iPhone iOS 5.1

 

Οδηγός χρήσης iPad iOS 5.1

Edited by Itchrist86
αλλαγη url εικονων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 794
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελεια!!!

Τρεχω το iOS 5 απο το πρωι στη συσκευη μου χωρις σοβαρα προβληματα!

 

Παραθέτω κάποιες λειτουργίες που έχω εντοπίσει...

 

* Οταν συγχρονίζει με το iTunes το τηλέφωνο μπορεί να λειτουργεί κανονικά!:)

* Πλέον μπορούμε να βάλουμε διαφορετικό ηχο σε mail, clanendar alert, voice mail, etc..

* Ο κάθε χρήστης εχει δικό του @me.com email account!

* Απο ταχύτητα ειναι σχεδόν στα ιδια επίπεδα με το 4.3.3

* Αντιμετώπισα λιγο πρόβλημα με το BT του αυτοκίνητου. Συνδέθηκε, μετέφερε κατάλογο αλλά δεν μπορούσε να απαντήσει απο το "τιμόνι" - ήθελε απο το κινητο...:blink:

* Τα Notifications είναι πλήρως παραμετροποίησημα!:p

* Στο iCloud Tab στα Settings μπορείς να συγχρονίσεις mail, contacts, calendar, reminder, bookmarks, notes, Photo Stream, Find My iPhone, αλλα και να κανεις backup to iCloud.

* Υπάρχει η δυνατότητα για αγορά Extra χώρου για το iCloud (πλέον του 5.0GB που δινει free η Apple)

* Νέο εικονίδιο στο Music (είναι το ιδιο με του iPod Touch)

* Αλλαγή στα Default Alert Times (Διαφορετικο πχ σε Birthdays, Events, All day events)

* Η έκδοση αυτη Beta 1 δεν εχει κανένα wallpaper μεσα!:lol::lol:

* Έγινε initial setup χωρίς το iTunes :rolleyes:

* To weather app πλεον καταλαβαινει την τοποθεσια σου και αλλαζει περιοχη!

 

Αυτα για την ωρα...

Link to comment
Share on other sites

* Ο κάθε χρήστης εχει δικό του @me.com email account!

 

Υπάρχει κανένα νόημα να υπάρχουν δύο χρήστες των "i" υπηρεσιών στο ίδιο iPhone; Και αν ναι, το να έχεις περισσότερα του ενός email accounts στο Mail app, δεν υπήρχε ανέκαθεν;

 

 

* Απο ταχύτητα ειναι σχεδόν στα ιδια επίπεδα με το 4.3.3

 

Είμαι περίεργος να δω πώς θα πηγαίνει η ταχύτητα στο 3GS.

 

 

* To weather app πλεον καταλαβαινει την τοποθεσια σου και αλλαζει περιοχη!

 

Να 'ταν κι αξιόπιστο (ειδικά ως προς τις θερμοκρασίες) για τις περιοχές της Ελλάδας, καλά θα ήταν...

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα νόημα να υπάρχουν δύο χρήστες των "i" υπηρεσιών στο ίδιο iPhone; Και αν ναι, το να έχεις περισσότερα του ενός email accounts στο Mail app, δεν υπήρχε ανέκαθεν;

 

Απλα σου συγχρονίζει τα email σου με όλες τις συσκευές σου και έχεις ακόμα ένα account.

 

Είμαι περίεργος να δω πώς θα πηγαίνει η ταχύτητα στο 3GS.

 

:X:X:X

Να 'ταν κι αξιόπιστο (ειδικά ως προς τις θερμοκρασίες) για τις περιοχές της Ελλάδας, καλά θα ήταν...

 

Δεν φταιει η το App για αυτο. Διαβαζει οτι του δινει το yahoo weather.

Link to comment
Share on other sites

Νεα "tweaks"...

 

* Με παρατεταμένο πάτημα στο Calendar θα δημιουργηθεί νέο event

* Δημιουργία νέων φακέλων στα Αλμπουμς φωτογραφιών!

* Διαγραφή μεμονωμένων κλήσεων ;);)

 

Ps. Έγινε ηδη JB η Beta1 του iOS 5.:X Με ολα τα νεα features που εχει ενσωματώσει η Apple δεν βρίσκω σοβαρό λόγο για JB...

Link to comment
Share on other sites

:X:X:X

 

Εχμ... να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω με το 4.3.3 στο 3GS μου δηλαδή;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω με το 4.3.3 στο 3GS μου δηλαδή;

 

Κοιτα δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια, αλλα και τωρινή έκδοση beta να βάλεις μπορεί να μην εχει την ιδια ταχυτητα με την final... Θα ελεγα να περιμενεις...:) Δεν εχεις κατι να χασεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια, αλλα και τωρινή έκδοση beta να βάλεις μπορεί να μην εχει την ιδια ταχυτητα με την final... Θα ελεγα να περιμενεις...:) Δεν εχεις κατι να χασεις!
Πες την αλήθεια τώρα, σέρνεται το 4άρι ?:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πες την αλήθεια τώρα, σέρνεται το 4άρι ?:p

 

Ειπαμε βρε... οχι! παει στα επιπεδα του 4.3.3:)

Link to comment
Share on other sites

στο βίντεο μπορούμε να κάνουμε τώρα zoom φιλέ μου??

θα ήθελα αν μπορείς να μας πεις και τις επιδώσεις της μπαταρίας σου με το IOS 5 beta

τελικά η αναφορά παράδοσης είναι μονό για μεταξύ apple συσκευών? η μπορούμε να έχουμε πλέων μια πλήρη αναφορά παράδοσης στα μηνύματα?

Edited by parex
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συνδεθώ στο icloud μέσα απο το iphone χρειάζεται καινούργιο id ??? γιατί με αυτό του mobileme δεν συνδέεται με τίποτα , μου λέει οτι δεν έχει μεταφερθεί ο λογαριασμός στο icloud .

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σ ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Παρακαλώ να κρατήσουμε καθαρο το νέο τοπικ.

Μηνύματα off topic θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

 

Υ.Γ. Δηλαδή Γιώργο απο τα σοβαρά tweaks του Cydia, το μόνο που μας λείπει είναι η αναφορα SMS.

Μικρο το κακο αφου στο μόνο που χρησιμεύει είναι να ξέρουμε την ώρα που παραληφθηκε το μήνυμα.

Αν δεν σταλεί λαμβάνουμε ειδοποίηση.

Κι εγω προσανατολιζομαι να το αφήσω καθαρο.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Νεα "tweaks"...

 

* Με παρατεταμένο πάτημα στο Calendar θα δημιουργηθεί νέο event

* Δημιουργία νέων φακέλων στα Αλμπουμς φωτογραφιών!

* Διαγραφή μεμονωμένων κλήσεων ;);)

 

Ps. Έγινε ηδη JB η Beta1 του iOS 5.:X Με ολα τα νεα features που εχει ενσωματώσει η Apple δεν βρίσκω σοβαρό λόγο για JB...

 

καλησπερα κ απο μενα! Μπορεις να μας πεις σε παρακαλω αν τελικα η αναφορα παραδοσης ειναι μονο για iphone σε iphone?

ps επισης δεν καταλαβα κ κατι αλλο : θα μπορουμε να περναμε *****αρισμενες εφαρμογες με καθαρο το συστημα οπως γινεται στα ανδροιδ ? η θα θελει jailbreak? Ευχαριστω!

Edited by aris_volos
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα, όσον αφορά το σύννεφο. αν εγώ δεν θέλω τα εγγραφα μου να φαινονται στο cloud δεν υπαρχει επιλογή για αυτό? ειναι υποχρεωτιικό οτι εγγραφο έχω στο iphone( ειτε το δημιούργησα, ειτε το κατέβασα, ειτε το πέρασα στο μήλο) θα μεταφερεται στους server της Αpple? αν είναι έτσι να μη κάνω την αναβάθμιση
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα! Μπορεις να μας πεις σε παρακαλω αν τελικα η αναφορα παραδοσης ειναι μονο για iphone σε iphone?

ps επισης δεν καταλαβα κ κατι αλλο : θα μπορουμε να περναμε *****αρισμενες εφαρμογες με καθαρο το σύστημα οπως γινεται στα ανδροιδ ? η θα θελει jailbreak? Ευχαριστω!

 

Η αναφορά παράδοσης ειναι λιγο περίεργη. Θα πρέπει να την εχει ενεργοποιήσει ο παραλήπτης σου για να την λάβεις. Σε 3GS που έστειλα SMS δεν ειχα αναφορά παράδοσης. Εαν όμως στείλεις SMS σε συσκευή με iOS 5 πιθανόν να παίζει...

 

Εαν εχει κάποιος iOS 5 συσκευή, μπορεί να μου στείλει το κινητό του με PM να το δοκιμάσουμε!

 

Οχι, στην λειτουργία της Καμερας ΔΕΝ παιζει το zoom...

 

Υ.Γ. Δηλαδή Γιώργο απο τα σοβαρά tweaks του Cydia, το μόνο που μας λείπει είναι η αναφορα SMS.

Μικρο το κακο αφου στο μόνο που χρησιμεύει είναι να ξέρουμε την ώρα που παραληφθηκε το μήνυμα.

Αν δεν σταλεί λαμβάνουμε ειδοποίηση.

Κι εγω προσανατολιζομαι να το αφήσω καθαρο.

 

Κωστα, να σου πω την αλήθεια το μονο που μου λειπει απο το Cydia ειναι το Mail Rules... Τιποτα αλλο...

Εαν η αναφορα SMS, οπως λεω και παραπανω, παιζει με iOS 5 λειτουργικα μονο, εε...κατι ειναι και αυτο!:lol:

Edited by geovass
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να το δοκιμάσω στο 3GS μου αλλά 100 ευρώ είναι πολλά για να κάνω register to UDID moy :ninja:
http://i.imgur.com/REW6ccY.jpg The future of android by Google. Δεν χρησιμοποιώ πλέον FACEBOOK σε καμία από τις συσκευές μου. Sheepple Γιάννης (dedaliskos@hotmail.com).
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που δεν κατάλαβα, όσον αφορά το σύννεφο. αν εγώ δεν θέλω τα εγγραφα μου να φαινονται στο cloud δεν υπαρχει επιλογή για αυτό? ειναι υποχρεωτιικό οτι εγγραφο έχω στο iphone( ειτε το δημιούργησα, ειτε το κατέβασα, ειτε το πέρασα στο μήλο) θα μεταφερεται στους server της Αpple? αν είναι έτσι να μη κάνω την αναβάθμιση

 

Φυσικά και δεν θα είναι υποχρεωτικό.

Δεν πρέπει να φοβάσαι όμως. Άλλωστε δεν θα αποθηκευσεις απόρρητα έγγραφα η τον αριθμο του τραπεζικού λογαριασμου σου.

Μιλάμε για καθημερινά επαγγελματικά αρχεία που δεν έχουν ενδιαφέρον για άλλους.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να ρωτήσω κάτι εγώ που έχω βρει το ios 5 beta χωρίς να είμαι γραμμένος developer μπορώ να το βάλω ή θα έχω προβλήματα? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

. Γεια σας, να ρωτήσω κάτι εγώ που έχω βρει το ios 5 beta χωρίς να είμαι γραμμένος developer μπορώ να το βάλω ή θα έχω προβλήματα? Ευχαριστώ!

 

δεν θα σε αφησει να την περασεις... μη προσπαθησεις!:)

Edited by Te_salat
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να παρουμε μια γεύση απο iCloud όπως είμαστε τώρα με την 4.3.3

 

Μόλις αγοράσουμε μια εφαρμογή σε οποιαδήποτε iOS συσκευή λαμβάνουμε στις άλλες αυτόματα ειδοποίηση.

http://tapatalk.com/mu/2982612b-8185-b534.jpg

 

Αν δεν έχουμε ενεργοποιήσει την νεα δυνατότητα το κάνουμε πηγαίνοντας ρυθμίσεις/AppStore

http://tapatalk.com/mu/2982612b-81f1-79e9.jpg

 

Κατόπιν ανοίγουμε την εφαρμογή AppStore και έχουμε πλήρη εικόνα για ποιες εφαρμογές έχουμε κατα καιρούς κατεβάσει δωρεάν και αγορασμενες.

Αυτές που δεν είναι εγκατεστημένες στην συσκευή μας έχουν δίπλα το σηματακι του "συννεφου"

http://tapatalk.com/mu/2982612b-82c2-37a0.jpghttp://tapatalk.com/mu/2982612b-82ce-b36d.jpg

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

δεν θα σε αφησει να την περασεις... μη προσπαθησεις!:)

 

Υποθέτω ότι απαντάς σε μένα, ευχαριστώ, δεν θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι απαντάς σε μένα, ευχαριστώ, δεν θα το δοκιμάσω.

 

Όχι δεν απαντά σε σένα φίλε μου. Για να εγκαταστήσεις κάποια beta θα πρέπει να έχει καταχωρηθει η συσκευη σου σαν developer iPhone. Αυτο μπορει να το κάνει κάποιος developer για σένα η επι πληρωμή σε κάποια sites.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Για να εγκαταστήσεις κάποια beta θα πρέπει να έχει καταχωρηθει η συσκευη σου σαν developer iPhone. Αυτο μπορει να το κάνει κάποιος developer για σένα η επι πληρωμή σε κάποια sites.

 

Α, οκ σε ευχαριστώ. Απλά έψαχνα κιόλα κατά πόσο είναι ασφαλής να το βάλω σε κινητό που το έχω γι ακαθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγοράσουμε μια εφαρμογή σε οποιαδήποτε iOS συσκευή λαμβάνουμε στις άλλες αυτόματα ειδοποίηση.

 

Πόσο παραμετροποιήσιμη είναι η ανωτέρω λειτουργία; Εγώ, για παράδειγμα, θα ήθελα να μπορώ να ρυθμίζω:

-φίλτρο σε κάθε συσκευή, ώστε να μην κατεβάζει και στο iPad εφαρμογές αμιγώς για iPhone (που στο iPad θα φαίνονται σαν παραθυράκι για μπανιστήρι)

-τη δυνατότητα να μπορώ να επιλέγω ποιες εφαρμογές, από αυτές που μου δείχνει, θα κατέβουν στη συσκευή και ποιες όχι

-αν αγνοήσω και δεν κατεβάσω κάποια εφαρμογή και στην άλλη συσκευή, να μην προσμετράται αυτή η εφαρμογή στο ενοχλητικό κόκκινο badge γιατί δεν θα ξέρω αν αφορά σε ειδοποίηση για ήδη εγκατεστημένη εφαρμογή (update) ή για τη λειτουργία της αυτόματης λήψης

 

Ζητάω πολλά;

 

Και κάτι άσχετο με το παραπάνω: αυτή τη φορά φρόντισαν να βάλουν το διακόπτη απ-/ενεργοποίησης του ΒΤ σε πιο υψηλό επίπεδο (όπως του WiFi τουλάχιστον), ή χρειάζονται πάλι... ανασκαφές;

Χρονοροή κινητών (*δευτερεύον): Ericsson GA318, Ericsson GH388, Ericsson GH768, Nokia 6150, Nokia 8210, Siemens C35*, Panasonic GD93*, Ericsson T29*, Nokia 8310, Nokia 5210*, Nokia 7250, NEC N400i, Sony Ericsson S700i, Sony Ericsson K800i, Samsung Omnia, Apple iPhone 3GS, Huawei Ideos X5*, LG Optimus Black*, Apple iPhone 4S*, Apple iPhone 5S, Apple iPhone 6 Plus, Apple iPhone SE*, Apple iPhone 6S Plus, Nokia 5*, Apple iPhone X*, Redmi Note 10*, Apple iPhone 13 Pro Max, Redmi Note 11*...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOS 5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...