Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα 20-11 από το Merimobiles το Pipo M1 και θα σας περιγράψω τη εμπειρία μου με τη συγκεκριμένη παραγγελία.

Η αρχική παραγγελία έγινε στις 22-10 και ήταν για το Pipo M3. Δεν βιαζόμουν οπότε τρόπο αποστολής επέλεξα το τζάμπα (China Post).

Η αποστολή αργούσε αλλά όπως είπα δεν βιαζόμουν. Στο διάστημα αυτό διάβασα λίγο παρα πάνω για το Pipo M3 και τρομοκρατήθηκα από τις παρά πολλές αναφορές για προβλήματα με το wifi. Το είχα παραγγείλει θεωρώντας ότι είχαν λυθεί τα προβλήματα με τη motherboard και το firmware. Η αλήθεια είναι όμως ότι μόλις διορθώθηκαν αυτά τα προβλήματα, βγήκαν στον αφρό τα υπόλοιπα (wifi). Τους έστειλα λοιπόν ένα μήνυμα στις 31-10 ρωτώντας τους αν έστειλαν τη ταμπλέτα κι αν μπορώ να αλλάξω τη παραγγελία μου. Τότε μόνο μου έσκασαν το μυστικό ότι πήραν τα λεφτά και ταμπλέτα είναι αμφίβολο αν μου έστελναν γιατί αν κατάλαβα καλά είχε σταματήσει η παραγωγή του Μ3 λόγω των προβλημάτων. Και φυσικά καμμία ενημέρωση μέχρι τότε. Αν δεν τους ρώταγα εγώ, ακόμη θα περίμενα. Πάντως η ανταπόκρισή τους στα μηνύματα που τους έστειλα από την αλλάγή της παραγγελίας και μετά ήταν άμεση. Την επομένη 1-11 το βράδυ, τους άλλαξα την παραγγελία μου με το Pipo M1. Υπήρχε μια μικρή διαφορά στη τιμή που τη κλείσαμε με ένα καλώδιο hdmi.

Στις 2-11 με ενημέρωσαν ότι η παραγγελία μου στάλθηκε και μου έδωσαν και αριθμό αναζήτησης. Φαινόταν η αποστολή και στο site τους. Το δέμα μου κατάφερα όμως να το εντοπίσω για πρώτη φορά σε κάποια μηχανή αναζήτησης στις 16-11. Ίσως βέβαια να μη κοιτούσα και σε κάποια σωστή μηχανή αναζήτησης. Εν τω μεταξύ ανακάλυψα αυτή που είναι μια χαρά.

Αναφερόταν σαν ημερομηνία παράδοσης στο κινέζικο ταχυδρομείο η 5-11 και όχι η 2-11 που μου είχαν πει στο merimobiles. Πιστεύω ότι αυτή ήταν η πραγματική ημερομηνία. Εμφανιζόταν και στη σφραγίδα του ταχυδρομείου πάνω στο δέμα.

Και θα μου πείτε που βρέθηκε ο αριθμός αναζήτησης στις 2-11; Είναι απλό, γίνεται και στην Ελλάδα. Αν μια εταιρεία στέλνει πολλά δέματα, το ταχυδρομείο αντί να κάθεται να κολλάει το ίδιο τους αριθμούς αναζήτησης και να φτιάχνει τη σχετική χαρτούρα, δίνει στην εταιρεία εκατοντάδες ή και χιλιάδες αριθμούς για να τους κολλάει η ίδια και να ετοιμάζει αυτή τα χαρτιά αποστολής. Μου έδωσε λοιπον η merimobiles στις 2-11 ένα αριθμό αναζήτησης που είχε στο συρτάρι της, αλλά το δέμα το πήγε στο ταχυδρομείο στις 5-11 που ευκαίρισε ο υπάλληλος ή που γέμισε το φορτηγό. Ο αριθμός αναζήτησης λοιπόν δεν σημαίνει οπωσδήποτε και αποστολή του δέματος. Υπάρχουν εξάλλου στα φόρουμ αρκετές αναφορές για δέματα που παρότι είχαν αριθμό αναζήτησης δεν εμφανίστηκαν ποτέ σε καμμία μηχανή αναζήτησης και φυσικά ουτε παραδόθηκαν ποτέ. Γιατί προφανώς δεν ταχυδρομήθηκαν ποτέ.

Από τις 5-11 που παραδόθηκε το δέμα μου στο κινέζικο ταχυδρομείο, έφτασε στην Ελλάδα στις 17-11 και παραδόθηκε στο ταχυδρομείο της γειτονιάς μου στις 19-11. Εγώ το παρέλαβα στις 20-11.

Ο συνολικός χρόνος λοιπόν από τη τελική παραγγελία μου ήταν 18-19 μέρες μαζί με τη καθυστέρηση να παραδοθεί στο κινέζικο ταχυδρομείο. Και τζάμπα με τη China Post. Όχι κακός χρόνος και συγκρίσιμος με τους χρόνους που διαβάζω για τη Singapore Post.

Την ταμπλέτα μού την έστειλαν με τον γνωστό λεκέ στην οθόνη παρότι εμφανώς τον είχαν δει γιατί είχαν βάλει μέσα στο κουτί και διάφορα άλλα πράγματα. Ξεσκαρτάρισμα, αλλά μικρό το κακό γιατί ο λεκές εξαφανίστηκε σε 2 λεπτά με το σχετικό μασαζάκι.

Μου έστειλαν τον φορτιστή χωρίς το ελληνικό ανταπτοράκι. Μικρό το κακό αγόρασα ένα για 1 ευρώ. Μου έστειλαν εξάλλου το καλώδιο hdmi που ήταν λίγο ακριβώτερο από τη διαφορά τιμής του Μ3 με το Μ1.

Αυτά για τη merimobiles. Λίγο πολύ όπως όλα τα κινέζικα μαγαζιά. Θα ξαναψώνιζα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μια χαρά ήσουν! εμένα, έχει περάσει βδομάδα χωρίς να χω πληροφορίες για το tracking number, και το merimobiles μου πε ότι πιθανόν αργεί στο τελωνείο γιατί τον τελευταίο καιρό έχει γίνει πιο αυστηρός ο έλεγχος λέει Ο.ο
Link to comment
Share on other sites

Εμενα την πρωτη μερα εβγαζε αυτο στη μηχανη αναζητησης δεματων

Posting,Nov 19, 2012 1:04:00 AM,BEIJING

και εχθες που κοιταξα παλι, προστεθηκε και αυτο

Departure from outward office of exchange,Nov 19, 2012 9:21:00 AM,BEIJING

Link to comment
Share on other sites

Εμενα την πρωτη μερα εβγαζε αυτο στη μηχανη αναζητησης δεματων

Posting,Nov 19, 2012 1:04:00 AM,BEIJING

και εχθες που κοιταξα παλι, προστεθηκε και αυτο

Departure from outward office of exchange,Nov 19, 2012 9:21:00 AM,BEIJING

 

Το δικό μου το έρμο το πακέτο 11 μέρες με το ίδιο status:

2012-11-09 9:47:00 AM Departure from outward office of exchange, Location:BEIJING

Και 11 μέρες δεν ξέρω πώς να ερμηνεύσω το παραπάνω μήνυμα... είναι στον δρόμο ή είναι στο αεροδρόμιο του Πεκίνου ακόμα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου το έρμο το πακέτο 11 μέρες με το ίδιο status:

2012-11-09 9:47:00 AM Departure from outward office of exchange, Location:BEIJING

Και 11 μέρες δεν ξέρω πώς να ερμηνεύσω το παραπάνω μήνυμα... είναι στον δρόμο ή είναι στο αεροδρόμιο του Πεκίνου ακόμα; :blink:

αφού λέει αναχώρησε, άρα έρχεται ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

το ainol captain τελικα εχει vivante gpu ή mali? κριμα θα ναι να το χαντακωσουν με vivante που δε παιζει τιποτα...

γενικα τα νεα τετραπυρηνα της ainol αν κουβαλανε vivante τη κατσανε τη βαρκα...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά ήσουν! εμένα, έχει περάσει βδομάδα χωρίς να χω πληροφορίες για το tracking number, και το merimobiles μου πε ότι πιθανόν αργεί στο τελωνείο γιατί τον τελευταίο καιρό έχει γίνει πιο αυστηρός ο έλεγχος λέει Ο.ο

Όπως γράφω, εγώ πήρα tracking number στις 2-11 και εμφανίστηκε στις μηχανές αναζήτησης στις 16-11. Μετά από 2 εβδομάδες δηλαδή. Και παρότι εμφανίστηκε στις 16, έγραφε ημερομηνία παράδοσης στο ταχυδρομείο την 5-11. Έντεκα μέρες πριν δηλαδή. Φαίνεται ότι οι Κινέζοι δεν ενημερώνουν άμεσα τα αρχεία τους.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, άφιξη και για το onda v711 από το ipadalternative.

Payment accepted στις 02/11

Dispatched στις 09/11 (μετά από αλλαγή από το aurora2 στο onda v711)

Arrived στις 21/11 κατά το singpost και φάνηκε και στα ΕΛΤΑ. Τώρα αναμένω τον ταχυδρόμο... :) ... α και κρατάω fingers crossed να δουλεύω κανονικά.

 

Άξιζαν τα 6 ευρώ παραπάνω. Το πακέτο έφυγε αργότερα και έφτασε νωρίτερα από την παραγγελια μου από το buyincoins...

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, άφιξη και για το onda v711 από το ipadalternative.

Payment accepted στις 02/11

Dispatched στις 09/11 (μετά από αλλαγή από το aurora2 στο onda v711)

Arrived στις 21/11 κατά το singpost και φάνηκε και στα ΕΛΤΑ. Τώρα αναμένω τον ταχυδρόμο... :) ... α και κρατάω fingers crossed να δουλεύω κανονικά.

 

Άξιζαν τα 6 ευρώ παραπάνω. Το πακέτο έφυγε αργότερα και έφτασε νωρίτερα από την παραγγελια μου από το buyincoins...

 

Αναμένουμε κριτικές.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, άφιξη και για το onda v711 από το ipadalternative.

Payment accepted στις 02/11

Dispatched στις 09/11 (μετά από αλλαγή από το aurora2 στο onda v711)

Arrived στις 21/11 κατά το singpost και φάνηκε και στα ΕΛΤΑ. Τώρα αναμένω τον ταχυδρόμο... :) ... α και κρατάω fingers crossed να δουλεύω κανονικά.

 

Άξιζαν τα 6 ευρώ παραπάνω. Το πακέτο έφυγε αργότερα και έφτασε νωρίτερα από την παραγγελια μου από το buyincoins...

 

Kαλορίζικο φίλε. Κανε κι ενα review να δουμε τι λεει το ondaki... Τα στήνουμε με το aurora 2 ? Lol...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο που να αγορασει φιλος αυτο?

http://www.merimobiles.com/Cube_U30GT_1_6GHz_Dual_Core_10_1_inch_IPS_1280_800_p/meri4701.htm

 

και επισης αν αξιζει σαν συσκευη....

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο που να αγορασει φιλος αυτο?

http://www.merimobiles.com/Cube_U30GT_1_6GHz_Dual_Core_10_1_inch_IPS_1280_800_p/meri4701.htm

 

και επισης αν αξιζει σαν συσκευη....

thanks

από κει ας το πάρει, ή από pandawill που στελνει με ταχυδρομίο σινγκαπούρης που ναι ταχύτερο και πιο αξιόπιστο.

Είναι πολύ καλή και ποιοτική συσκευή, με μόνο μείων κατα τη γνώμη μου το ηχείο.

δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4397543

Link to comment
Share on other sites

εχει ψωνισει κανεις απο http://www.cube-tablet.com ?

ειναι κανα 20αρικο φτηνοτερο απο τις αλλες σελιδες..

και χρεώνει επιπλέον τα μεταφορικά. αλλά είναι καλό γενικά, κι έχει και πολλά αξεσουάρ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά το ramos αξίζει¨? Γιατί το ψήνω άσχημα το W30!!

Ramos-Chuwi είναι τα ίδια, κι είναι μια χαρά, ποιοτικά κι αξιόπιστα

Link to comment
Share on other sites

Διασταυρωμένο άρχοντα? Να το ψήσω δλδ? :)

βέβαια. Μόνο μέτριο (που λέει ο λόγος :p) στο μηχανάκι είναι ότι δεν έχει βγει ακόμα αναβάθμιση για 4.1

Link to comment
Share on other sites

βέβαια. Μόνο μέτριο (που λέει ο λόγος :p) στο μηχανάκι είναι ότι δεν έχει βγει ακόμα αναβάθμιση για 4.1

 

Εγινε μαστορα!! Το βαζω μπρος!!

Link to comment
Share on other sites

βέβαια. Μόνο μέτριο (που λέει ο λόγος :p) στο μηχανάκι είναι ότι δεν έχει βγει ακόμα αναβάθμιση για 4.1

 

Μα το RAMOS W30 δεν είναι διαθέσιμο ακόμα... :confused:

 

Update για το buyincoins:

Η παραγγελία είχε σπάσει σε 2 τμήματα καθώς ένα καλώδιο δεν ήταν διαθέσιμο. Έφυγαν πρώτα (λέμε τώρα) το tablet (CubeU30GT) μαζί με κάτι SD και μετά από 5 μέρες έφυγε και ένα καλώδιο mini HDMI. Το καλώδιο έφτασε χτες αλλά όπως μου είχα πει ήρθε με απλή αποστολή, σαν γράμμα μάλλον. Το βαρύ πακέτο σε κάποιο λιβάδι βοσκάει στο δρόμο ακόμα. Ας με αγχώσει κάποιος... :p

 

Update για την παραγγελία από το ipadalternative:

Συσκευασία άριστη! Bubblewrap γύρω γύρω με κολλητική ταινία. Όλα καλά για την ώρα, φορτισμένο, ξυρισμένο, με screen protector με γλωσσάκι και ζελατίνα στο πίσω μέρος. Περισσότερα για το tablet (Onda V711), στο σχετικό thread.

Link to comment
Share on other sites

Μα το RAMOS W30 δεν είναι διαθέσιμο ακόμα... :confused:

φυσικά είναι διαθέσιμο
Link to comment
Share on other sites

Μα το RAMOS W30 δεν είναι διαθέσιμο ακόμα... :confused:

 

Update για το buyincoins:

Η παραγγελία είχε σπάσει σε 2 τμήματα καθώς ένα καλώδιο δεν ήταν διαθέσιμο. Έφυγαν πρώτα (λέμε τώρα) το tablet (CubeU30GT) μαζί με κάτι SD και μετά από 5 μέρες έφυγε και ένα καλώδιο mini HDMI. Το καλώδιο έφτασε χτες αλλά όπως μου είχα πει ήρθε με απλή αποστολή, σαν γράμμα μάλλον. Το βαρύ πακέτο σε κάποιο λιβάδι βοσκάει στο δρόμο ακόμα. Ας με αγχώσει κάποιος... :p

 

Update για την παραγγελία από το ipadalternative:

Συσκευασία άριστη! Bubblewrap γύρω γύρω με κολλητική ταινία. Όλα καλά για την ώρα, φορτισμένο, ξυρισμένο, με screen protector με γλωσσάκι και ζελατίνα στο πίσω μέρος. Περισσότερα για το tablet (Onda V711), στο σχετικό thread.

 

Και εγώ από Buyincoins έχω παραγγείλει. Το στείλανε ταχυδρομείο 12/11 και εμφανίστηκε στο tracking 19/11με το γνωστό μήνυμα "Departure from outward office of exchange, Location:BEIJING" . Αντίθετα Θήκη από aliexpress με hong kong post στάλθηκε 13/11 και εχθές 21/11 ήταν σπίτι......

Link to comment
Share on other sites

φυσικά είναι διαθέσιμο

Που είναι διαθέσιμο; Σε ποιο μαγαζί; Στο pandawill;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Που είναι διαθέσιμο; Σε ποιο μαγαζί; Στο pandawill;

Σχεδόν παντού, από 210 μέχρι 230€

geekbuying, pandawill, ipromarket, merimobiles, fastcardtech, etotalk, tabletpccheapprice, vopmart κλπ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...