Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για το Banggood τι ξέρετε; Και για αποστολή θα τους πω μέσω EMS που υπάρχει ως επιλογή, όχι China post....

 

Μεταξύ Banggood και Geekbuying τι θα διαλέγατε;

 

Θέλω να πάρω αυτό:

 

http://www.banggood.com/Cube-TALK79-U55GT-C8-Octa-Core-7_85-Inch-Android-4_4-Tablet-p-945304.html

 

Πείτε μου την γνώμη σας για να μην κάνω καμιά βλακεία και κλαίω μετά...

Edited by gfaf
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σκεφτόμουν να πάρω το Teclast X98 πρωτίστως για να δοκιμάσω τα windows ως λειτουργικο ταμπλέτας, αλλά ήθελα να ρωτήσω...

 

1) αξίζει καλύτερα να το πάρω με προεγκατεστημένα τα Win8 (με κάποια επιπλέον χρέωση) ή η διαδικασία είναι απλή και λειτουργεί εξίσου καλά αν γίνει από χρήστη η αλλαγή λειτουργικού;

2) Αλλαγή από windows σε Android (αν δεν μου αρέσει τελικά) γίνεται κανονικά;

 

Το ερώτημα συνδέεται και με άλλα, συγκεκριμένα βρίσκω την έκδοση Air II (χωρίς 3G & GPS) με προεγκατεστημένα Win8, αλλά δεν βρίσκω την έκδοση Air 3G με προεγκατεστημένα Win8.

 

- Αξίζει δηλαδή να πάρω το Air 3G και να αλλάξω λειτουργικό μόνος μου ή να πάρω το Air II;

Να πω την αλήθεια στη τρέχουσα ταμπλέτα μου δεν έχω αποζητήσει τόσο το 3g (δεν με βλέπω δλδ να παίρνω χωριστή κάρτα για τη ταμπλέτα και να τη φορτίζω ανεξάρτητα από αυτή που έχω στο κινητό) ούτε και το GPS (τί να το κάνω, αφού δεν κυκλοφορώ με τη ταμπλέτα στο δρόμο, ενώ θα φοβόμουν να τη ταλαιπωρώ στο αμάξι)...

 

...βέβαια δεν θα πω όχι στα καλούδια αν τα παίρνω για την ίδια τιμή και μπορώ να βάλω μόνος μου win8 χωρίς μεγάλο ρίσκο και να λειτουργούν όπως θα λειτουργούσαν αν ήταν προεγκατεστημένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο θεμα του για αυτα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσοχή με το OKQI...άλλαξε την εγγύηση σε μόλις 6 μήνες ενώ για προϊόντα που αγοράζονται με έκπτωση δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων...άλλαξαν οι όροι του μαγαζιού

 

Επίσης εξηγεί ότι το Sweden Post είναι στη πραγματικότητα Netherlands Post.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες προσοχή με το OKQI...άλλαξε την εγγύηση σε μόλις 6 μήνες ενώ για προϊόντα που αγοράζονται με έκπτωση δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων...άλλαξαν οι όροι του μαγαζιού

 

Επίσης εξηγεί ότι το Sweden Post είναι στη πραγματικότητα Netherlands Post.

 

Επικοινώνησα με τη πωλήτρια και μου είπε ότι αυτό που αναγράφεται στην εικόνα στο τέλος της αγγελίας και αναφέρει εγγύηση 6 μήνες πλην των παρελκομένων (αυτό το άλλαξαν σήμερα ωστόσο) είναι λάθος και η εγγύηση ισχύει για ένα χρόνο.

 

Εγώ πάντως της ζήτησα να το διορθώσουν ως προϋποθέση αγοράς εκ μέρους μου από το κατάστημά τους, ώστε να μην φαίνεται στο screenshot της παραγγελίας πως η αγορά έχει με αυτούς τους ορους εγγύησης, κάτι που θα σήμαινε αποδοχή τους...

 

Επίσης βρήκα το εξής κουφό

 

Εδώhttp://www.aliexpress.com/store/product/Shopping-Guid-on-11-11-Aliexpress-Shopping-Festival-on-11th-December/609719_32228244233.html το ίδιο κατάστημα αναφέρει εκπτώσεις που κάνει για μαζικές παραγγελίες στις 11/11.

 

Για το Teclast x98 Air 3G αναφέρει 90% έκπτωση για 10 κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Το OKQI κάνει έκπτωση 10$, αλλά αν κατάλαβα καλά συμμετέχει στις προσφορές της 11/11 που υποτίθεται ότι κόβουν 20$ στα 200$...

Από θήκες καλή αυτή που δίνουν για προστασία, όμως εξαφανίζει όλο το σασί και επίσης το καφέ χρώμα είναι άσχετο...Δε μπορούσε να είναι μαύρη? Προτιμώ την διάφανη πλαστική.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση εγώ έπαθα το εξής με το Geekbuying. Αγόρασα πέρσι τον Δεκέμβριο ένα tablet a Pipo M6-3G WCDMA (εκ'εινη την εποχή ήταν HOT προϊόν). Κάπου μέσα στο καλοκαίρι το tablet "τα παιξε". Έψαξα να δω τι μπορώ να κάνω εδώ Ελλάδα αλλά δεν κατάφερα κάτι μόνος μου και απευθύνθηκα στην εταιρία. Κάπου τον Σεπτέμβριο αφού έιχα ζητήσει να τους στείλω το Tablet για επισκευή μια και είναι ακόμα στην εγγύηση πήρα την εξής αμίμητη απάντηση:

hi,dear

thanks for your reply

it is sorry to hear that

about your issue, we get the latest news from factory now this device has been stooped the production ,there are lacking of the components to fix it now

probably it will take long time to fix it

we checked that you have got it near for 1 year ,

according to our policy : http://www.geekbuying.com/help/customer_service/return_policy

5. Within 6 to 12 months: Customer (free repair warranty only)

Customers pay for the Round-trip shipping fee to return the items for free repair within one- year usage.

in order not to waste your time and shipping fee, we advise that you could purchase the new one

what is your opinion ?

 

Δηλαδή όταν το αγοράσαμε είχε εγγύηση 12 μήνες μετά έγινε 6-12 μήνες?!!!!!

 

Το χειρότερο..αφού είπα ΟΚ ας πάρω ένα καινούργιο αλλά με ΓΕΝΝΑΙΑ έκπτωση μια και είχα σκάσει πάνω αό 200€ να πάρω ένα tablet που κρατάει 6 μήνες και τι μου είπαν; Μου έδωσαν εκπτωση 5 δολλάρια!!!! όταν διαμαρτυρήθηκα μου έστειλαν την παρακάτω απάντηση με την οποία ακόμα γελάω (κλαιω)

hi,dear

good morning

1.about this tablet 329729 it costs around 220 usd before , now it has been reduced to the lowest discount price 204.69 usd already

here we try our best to apply for more 8 usd from our manager , you just need to pay 196.69 usd to it and we have not got any profit from it

hoping you understand

2.326326 here we make our effort to apply for more 5 usd , then total 15usd discount , you just need to pay 137.69 usd

hoping you could accept it

best wishes

yilia

 

Απατεώνες.

 

by the way αν κάποιος αναλαμβάνει να διορθώσει το tablet μου παρακαλώ να μου στείλει pm. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το OKQI κάνει έκπτωση 10$, αλλά αν κατάλαβα καλά συμμετέχει στις προσφορές της 11/11 που υποτίθεται ότι κόβουν 20$ στα 200$...

Από θήκες καλή αυτή που δίνουν για προστασία, όμως εξαφανίζει όλο το σασί και επίσης το καφέ χρώμα είναι άσχετο...Δε μπορούσε να είναι μαύρη? Προτιμώ την διάφανη πλαστική.

 

Η έκπτωση των 10$ ανά 150$ από το ίδιο το μαγαζί ισχύει μέχρι να ξεκινήσουν οι εκπτώσεις της 11/11...μετά υποτίθεται υπάρχει "fixed discount" 20$ ανά 199$ από το alixpress...θα δούμε.

Edited by vgiozo
Link to comment
Share on other sites

αυτό που σου ειπαν στη πρώτη απάντηση σημαίνει ότι εντός της εγγύησης ενός έτους, μετά τους 6 μήνες πληρώνει ο πελάτης τα μεταφορικά και για να σταλεί και για να επιστραφεί. από τους 6 έως τους 12 μήνες της εγγύσης επίσης σου λένε ότι δεν αντικαθίσταται η ταμπλέτα, αλλά επισκευάζεται μόνο...αλλά δεν έχουν ανταλλακτικά

Δηλαδή θα χρεωθείς 2 χ 20€ ας πούμε χωρίς να μπορούν αυτοί να στο φτιάξουν.

 

Παπαριά βέβαια έτσι κι αλλιώς, αφού υποτίθεται οτι τα στέλνουν στο εργοστάσιο για επισκευή.

 

Θα σου έλεγα επικοινώνησε πρώτα κατευθείαν με την Pipo.

 

Εντάξει, διαγράφηκε και το geekbuying από τα αξιόπιστα μαγαζιά ως προς το after sales.

 

Σε εκβιάζουμε και δεν έχεις τρόπο να μας αναγκάσεις να κάνουμε τίποτα, "hope you can accept it"...ούξω βόδια...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι τους έγραψα ότι θέλω να πληρώσω τα μεταφορικά και να το στείλω να το φτιάξουν ακόμα και με κόστος και δεν δέχτηκαν. Συνέχισαν να μου προτείνουν να μου κάνουν έκπτωση...10 δολάρια...αστα...
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζουν οι όροι στο PayPal, (από 29/1/2015).

Το PayPal Buyer Protection από 45, γίνεται 180 μέρες!!! :rolleyes:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5738140#post5738140

Μέχρι τότε βέβαια, έχουμε καιρό...

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μπράβο στην PayPal. Ελπίζω βέβαια αυτό να μην μας κάνει να χρειαστεί να περιμένουμε 6 μήνες για να πάρουμε τα λεφτά μας πίσω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες... 2 μαγαζια απο ali... το ενα με singapore post και περιπου 30 ευρω πιο ακριβο απο το αλλο που ειναι με sweden post... 2 ερωτησεις... ποιο προτεινετε; και 2ον οταν επιλεξω καποιον του λεω να το στειλει σαν δωρο και χαμηλη τιμη ή νοιώθουν τα παλικαρια;
Link to comment
Share on other sites

Η έκπτωση των 10$ ανά 150$ από το ίδιο το μαγαζί ισχύει μέχρι να ξεκινήσουν οι εκπτώσεις της 11/11...μετά υποτίθεται υπάρχει "fixed discount" 20$ ανά 199$ από το alixpress...θα δούμε.

Ενημε΄ρωση: το fixed discount που εμφανίζεται στο aliexpress δεν ισχύει για όλους, αλλά για συγκεκριμένο αριθμό παραγγελιών...αν κρίνω από τον τρόπο που εξαφανίζονται κουπόνια, ευκαιρίες κτλ εν τω μεταξύ, αν δεν έχεις AliPay, ώστε να πληρώσεις με ένα κλικ και μόνο, τότε η έκπτωση είναι σαν να μην υπάρχει...θα έχει εξαφανιστεί στα πρώτα 1-2 δευτερόλεπτα του διαγωνισμού

 

Το λέω για να μην κάνει κανείς οικονομικούς υπολογισμούς που περιλαμβάνουν αυτή την έκπτωση και βρεθεί σε αδιέξοδο. Μπορεί να προσπαθήσει κανείς να πάρει κάποια κουπόνια από το παιχνιδι που έχει στη κεντρική σελίδα κι εγκαθιστώντας την εφαρμογή στο κινητό και "κουνώντας το"...

 

Επαναλαμβάνω τα διαφημιζόμενα fixed discounts είναι μερικές χιλιάδες κι όποιος προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά την πάτησα και εγώ με το Geekbuying! Το τάμπλετ που παρέλαβα είχε τα θέματα του (γρατσουνισμένη πλάτη, η sim slot δεν ανοίγει, ένα κομματάκι πλαστικό λείπει και τους ρώτησα τι είναι, στραβός φορτιστής κλπ). Τους έστειλα βιντεο και φωτογραφίες με όλα όπως μου ζήτησαν και οι απίστευτοι Κινέζοι δεν απάντησαν σε τίποτα από όσα τους ρώτησα και τους έδειξα με φωτογραφίες και βίντεο και αγνοώντας τα πάντα μου στείλανε μια απάντηση προσφέρωντας μου το καταπληκτικό κουπόνι των $5 για την επόμενη αγορά μου!!! Μιλάμε για απίστευτο θράσος! Ευτυχώς είμαι μέσα στο όριο των 45ημερών και άνοιξα dispute στο paypal, αλλά πολύ φοβάμαι ότι έμπλεξα!
Link to comment
Share on other sites

Τί παίζει εδώ;

http://www.aliexpress.com/store/product/Top-Fasion-Limited-Wifi-9-Usb-Branded-Tablets-Tablets-Computer-free-Shipping-9-Inch-Tablet-Phone/1217018_1934385736.html?spm=5261.1408818.1998217136.20

 

Θα στείλει κάποιο tablet χωρίς σωθικά;;;; Από το πρωί πάντως που το είδα, το έχουν παραγγείλει πάρα πολλοί!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τί παίζει εδώ;

http://www.aliexpress.com/store/product/Top-Fasion-Limited-Wifi-9-Usb-Branded-Tablets-Tablets-Computer-free-Shipping-9-Inch-Tablet-Phone/1217018_1934385736.html?spm=5261.1408818.1998217136.20

 

Θα στείλει κάποιο tablet χωρίς σωθικά;;;; Από το πρωί πάντως που το είδα, το έχουν παραγγείλει πάρα πολλοί!!!!!

 

Παπουτσια κ παντοφλες πουλαει ο τυπος το πιο πιθανο ειναι να παραλαβεις κανα ζευγαρι καλτσες με δρακοντες παρα ταμπλετ.Ασε που κ στα ειδη ενδυσης εχει χαμηλο σκορ κ αρκετους που δεν πηραν τα τερλικια τους κ διαμαρτυρονται γιατι κρυωνουν τα ποδια τους

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπεί ο τύπος;;; Είδα ότι από το πρωί το παρήγγειλαν εκατοντάδες, οπότε θα εξαπατήσει όλους αυτούς. Τί θα γίνει όταν όλοι αυτοί παραλάβουν τις κάλτσες; Θα κάνουν dispute. Και τί θα κερδίσει τελικά αυτός;;;
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς ταμπλετ με Windows 8.1? Εμπειρίες, λειτουργικοτητα; Σκέφτομαι για αυτό εδώ. http://www.tinydeal.com/voyo-a1mini-8-windows-81-atom-quad-core-z3735d-tablet-pc-p-132752.html. Το έχεις πάρει κανείς; Γενικά για Web browsing, mail, viber, video, xbmc, δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις,καθόλου παιχνίδια. Android ή Windows θα είναι καλύτερα;;

Sent from my nexus 7

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λογικό αυτό που λες, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πού αποσκοπεί ο τύπος;;; Είδα ότι από το πρωί το παρήγγειλαν εκατοντάδες, οπότε θα εξαπατήσει όλους αυτούς. Τί θα γίνει όταν όλοι αυτοί παραλάβουν τις κάλτσες; Θα κάνουν dispute. Και τί θα κερδίσει τελικά αυτός;;;

 

Πονταρει σε καποιους που δεν θα κανουν dispute επειδη δεν θα ξερουν η θα το αμελησουν η σε καποιους που τους αρεσουν οι καλτσες με δρακοντες

Link to comment
Share on other sites

Πονταρει σε καποιους που δεν θα κανουν dispute επειδη δεν θα ξερουν η θα το αμελησουν η σε καποιους που τους αρεσουν οι καλτσες με δρακοντες

 

Πάντως από το απόγευμα και μετά, το link του συγκεκριμένου προϊόντος ήταν νεκρό (url not found). Να το κατέβασε το ίδιο το ali;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ελαφρώς οφτόπικ, αλλά έχει να κάνει με το aliexpress. Έχω πετύχει σε πωλητή να δείχνει 100% στο feedback για ένα προιόν και όταν μπήκα να δω τα σχόλια μου φάνηκε παράξενο γιατί ήταν καμια 40αρια σχόλια με το ίδιο feedback ( Excelent!!) ενώ τα ονόματα των αγοραστών άλλαζαν. Έστειλα ένα mail στο ali αναφέρωντας ότι μου φαίνεται παράξενο μιας και ο πωλητής ήταν καινούριος, και την άλλη μέρα που μπήκα να δω ξανά το προιόν δεν υπήρχε ίχνος από την σελίδα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...