Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Υπάρχει και το EMS ως αξιόπιστος τρόπος αποστολής στην Ελλάδα

με πιθναότητα να πληρωσεις φπα στο τελωνειο

2) Το περιθώριο παραλαβής αρχίζει να ισχύει από την ημερομηνία αποστολής, όχι από την ημερομηνία αγοράς...μεσολαβεί το "processing time"
Και τι μας το λες; Θετικό ειν αυτό, άρα ακόμη περισσότερος χρόνος απ όσο αναφέρω!

[...]

Συμφωνούμε λοιπόν πως είναι δύο διαφορετικά πράγματα

1) να λες ότι στο Aliexpress έχεις καθολικά κι εν γένει σύμφωνα με τον κανονισμό 60 με΄ρες να ανοίξεις dispute

(στο παράδειγμα του προϊόντος που πρότεινε ο ίδιος το όριο είναι χαμηλότερο, 50 μέρες)

2) και το να λες ότι για την αποστολή με απλό ταχυδρομείο στο 90% των περιπτώσεων δίνεται χρονικό περιθώριο 60 ημερών...

1)Ναι, σ όλες οσες ειναι με ταχυδρομείο είναι 60 μέρες απ το aliexpress. Καμιά σχέση δεν έχει αυτό με τις 50 μέρες που λέει για full refund ο πωλητής. Μην μ αναγκάσεις να κάνω αγορά το ampe απ το λινκ παραπάνω για να στο δείξω

Επίσης είναι δύο διαφορετικά πράγματα

1) να λες ότι μετά το πε΄ρας των 60 ημερών μπορείς να πάρεις (μόνος σου; ) επέκταση για άλλες 15 μέρες

2.α) να προσφέρεται προαιρετικά αυτή η εγγύηση από τον πωλητή

ή

2. β) να συμφωνείται από κοινού μεταξύ πωλητή και αγοραστή να δοθεί επέκταση σε αυτό το διάστημα....

Ποιο το πρόβλημά σου; αν δεν σου δώσει περιθωριο ο πωλητής ανοίγεις dispute αμέσως. Δεν είπα πως το παίρνεις μονος σου, αλλά οι σοβαροί εμπόροι σαφώς και στο δίνουν.

Αν με άλλα λόγια ο πωλητής δεν συναινεί σε παράταση, δεν τη παίρνεις...

Γι αυτό υπάχρει το dispute

Έπειτα, όπως συμφωνήσαμε και οι δύο, από τη στιγμή που θα πατήσεις "confirm order received" πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να ανοίξεις dispute από κει και πέρα (σε περίπτωση δυσλειτουργίας πχ), ακόμη κι αν αυτό γίνει εντός 30 ημερών από την αποστολή...
Πολύ απλά δεν πατάς confirm. Κι όταν πατάς σε προειδοποιεί οτι μετά δεν μπορείς να κανεις dispute. Μόνο ένας ηλίθιος θα την πατήσει.

 

Κάνεις τόση φασαρία για να μας δείξεις τι; Ότι το paypal είναι καλύτερο; Σε τι είναι καλύτερο; Και ποιο ειναι τελικά το ψέμμα που πα; Στ' ότι το περιθώριο ειναι 60 μέρες είμαι σωστός όπως βλέπεις. Δεν ανέφερα αρχικά ότι έχεις και 15 μέρες επιπλέον, αλλά δεν έχουν και κανένα νόημα, καθώς μπορείς να ανοίξεις dispute αν δεν παρέλαβες εντός 60 ημερών.

Μάλιστα απέδειξες πως δεν ειναι 60 μέρες αλλά περισσότερες, μαζί με το χρόνο μέχρι την αποστολή.

Είσαι ευχαριστημένος τώρα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια θελω ενα ταμπλετ για χρηση ιντερνετ και μονο

θελψ ω να εχει καλη οθονη και και ειναι 7 ιντσες

εχω δει τα εξης

πιο λετε? καποιο αλλο απο απου να γινει η αγορα?

http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Novo-7-Venus-Quad-Core-ATM7029-7-Inch-IPS-Android-4_1-16GB-Tablet-p-61755.html

http://www.banggood.com/Wholesale-Ainol-Fire-NOVO-7-A9-Dual-core-Android-4_0-IPS-1_5GHZ-16GB-7-Inch-Tablet-p-49879.html

http://www.banggood.com/Wholesale-Onda-V712-Amlogic-A9-Dual-core-16GB-Android-4_0-1_5GHz-IPS-Tablet-PC-p-50270.html

με ενδιαφερει και ποιοτητα κατασκευης

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

Να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου για μια αγορα που εκανα απο το http://www.banggood.com

 

H αγορα του ταμπλετ εγινε Παρασκευή 25/10 και πληρωμη με PayPal.

Μου ηρθε αμεσως email επιβεβαίωσης και την ερχομενη μερα Σαββατο 26/10 εγινε η αποστολη για την οποια ενημερωθηκα

αμεσα με email.

 

Σημερα 28/10 μου εστειλαν με email και το tracking number απο Deutsche Post.

 

Σε email που εστειλα για μια διευκρινιση στις 26/10 μου απαντησαν 28/10.

 

Μεχρι τωρα ειμαι απολυτα ικανοποιημενος και περιμενω να ερθει η παραγγελια μου για να δω αν τελικα πηγαν ολα καλα !

Link to comment
Share on other sites

@gestavros2 σε παρακαλώ αγόρασε κάτι απο αυτά και κοίταξε πόσο χρόνο θα μετράει αντίστροφα πριν γίνει αυτόματα confirmed.

(Θα γράφει 50 και 35 αντίστοιχα όχι 60)

http://www.aliexpress.com/item/New-arrival-Black-Metal-Stylus-Touch-Screen-Pen-for-mobile-Phone-Tablet-with-capacitance-screen/690548710.html

http://www.aliexpress.com/store/product/2013-Brand-Sunglasses-METAL-Gold-Sunglasses-RB2035-Classic-Goggles-Mirror-Reflective-Aviator-Sun-galsses-6colors-Lens/810790_953218257.html

 

@vgiozo στην περίπτωση που ανέφερα είχα παραλάβει κανονικά αλλά είχε ελάττωμα το αντικείμενο, ψαχνόμουν όμως για επιδιόρθωση στην Ελλάδα και ήθελα να κερδίσω χρόνο για ψάξιμο. Δεν ήθελα ωστόσο να αποδεσμευτούν τα χρήματα και να πληρωθεί ο πωλητής για να είμαι καλυμμένος και να διεκδικήσω επιστροφή αντίστοιχη του ποσού επισκευής όπως είχαμε συμφωνήσει. Φυσικά και δεν είναι όλοι απατεώνες, αλλά better safe than sorry που λένε.

 

PS: Συμφωνώ και εγώ πώς με EMS είναι κακή επιλογή αποστολής, αν αργήσει καμιά εβδομάδα να ταχυδρομηθεί το αντικείμενο, κάτι που είναι σύνηθες α) χάνεις το χρονικό πλεονέκτημα (έχεις πετάξει τα λεφτά σου), β) έχεις ανεβασμένο ρίσκο τελωνείου.

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε να κανω... να προχωρισω σε claim...?

 

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Collection 36202800 GR 20130909 1528

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Opening 36104800 GR 20130913 0858

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Dispatching 36104800 GR 20130913 0937

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130917 0840

RB538ΧΧΧ018CN 2013 NULL PEK GR 20130918 0449

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130920 0916

 

και ακομα μου λενε να περιμενω... η παραγγελια εγινε 2 σεπτεμβριου

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε να κανω... να προχωρισω σε claim...?

 

item No. Year Status Location Destination Country Date

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Collection 36202800 GR 20130909 1528

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Opening 36104800 GR 20130913 0858

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Dispatching 36104800 GR 20130913 0937

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130917 0840

RB538ΧΧΧ018CN 2013 NULL PEK GR 20130918 0449

RB538ΧΧΧ018CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130920 0916

 

και ακομα μου λενε να περιμενω... η παραγγελια εγινε 2 σεπτεμβριου

 

Το RBxxx τι είναι; Singapore Post;

Πότε έφυγε η παραγγελία;

Αν έφυγε στις 2 Σεπτεμβρίου, θα έπρεπε να έχει έρθει μέχρι σήμερα.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Hi,

 

Yes, this tablet is in stock now. And right now, we have a $5 coupon for this tablet: VGBAJAMQ

 

thanks

Buy One Get One Free TV BOX!! -->>Click

 

Leagoo Christmas Sale -- Smart Phone low to $59.99

 

Elephone Ivory -->> $12.12 To Grab One

Link to comment
Share on other sites

Το RBxxx τι είναι; Singapore Post;

Πότε έφυγε η παραγγελία;

Αν έφυγε στις 2 Σεπτεμβρίου, θα έπρεπε να έχει έρθει μέχρι σήμερα.

 

 

Αυτο το tracking number μου εχουν δωσει....

 

Ειναι China Post και το βλεπω στο intmail.183.cn

 

τι λετε να κανω το claim? εχει περασει πολυς καιρος... εχω κανει dispute γιατι μου ελεγαν περιμενε και περιμενε.. και παλι

περιμενε μου λενε... αλλα δεν παει αλλο... ειναι 170ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Hello,

I am going to buy 2 tablets from you with a friend of mine (we are between Pipo M9Pro and Ainol Novo Hero II).

 

But i have a question...

I heard that China post, HK-POST, singapore post etc don't ship batteries and other products that contain batteries anymore, do you know if i will have a problem with that?

I am asking you because we want to avoid the extra shipping cost of Express Shipping.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τόση φασαρία για να μας δείξεις τι; Ότι το paypal είναι καλύτερο; Σε τι είναι καλύτερο; Και ποιο ειναι τελικά το ψέμμα που πα; Στ' ότι το περιθώριο ειναι 60 μέρες είμαι σωστός όπως βλέπεις. Δεν ανέφερα αρχικά ότι έχεις και 15 μέρες επιπλέον, αλλά δεν έχουν και κανένα νόημα, καθώς μπορείς να ανοίξεις dispute αν δεν παρέλαβες εντός 60 ημερών.

Μάλιστα απέδειξες πως δεν ειναι 60 μέρες αλλά περισσότερες, μαζί με το χρόνο μέχρι την αποστολή.

Είσαι ευχαριστημένος τώρα;

Νομίζω ότι τα όποια χρήσιμα συμπεράσματα μπορούσε να εξάγει κανείς έχουν ήδη εξαχθεί...

Για να συνοψίσω όμως τη διαφορά μεταξύ Paypal και Aliexpress θα παραθέσω αυτό που έγραψα παραπάνω

Στο Paypal οι 45 μέρες είναι καθολικά διαθέσιμες...

Ακόμη κι αν παρέλαβες στις 15 μέρες, δοκίμασες το προϊόν δύο μέρες και επιβεβαίωσες επίσημα πως το έλαβες και λειτουργεί σωστά (αφήνοντας αξιολόγηση πχ) αυτό το διάστημα [ενν. για άνοιγμα dispute] θα είναι πάντα διαθέσιμο...

 

Στο Aliexpress

1) δεν υπάρχει καθολικό σταθερό όριο για άνοιγμα dispute...

Εξαρταται:

- από τον τρόπο αποστολής

- από το περιθώριο παράδοσης που επιλέγει ο πωλητής.

2) από τη στιγμή που θα επιβεβαιώσεις τη παραλαβή, η διαθεσιμότητα του dispute αίρεται...[/i][/b]

 

Και θα προσθέσω από την εμπειρία μου ότι στο aliexpress

- κινούνται πολύ αργά (συνεπώς καθυστέρηση στην επίλυση)

- Δεν υπάρχει σχεδόν κανένας τρόπος να ενημερωθείς και να ενημερώσεις άμεσα σχετικά με την υπόθεσή σου

- δεν ενημερώνουν επαρκώς τα δύο μέρη για τις εξελίξεις

- εκεί που θα νομίζεις ότι το έχουν εγκαταλείψει τελείως, θα σου ανακοινώσουν το οριστικό αποτέλεσμα και τέλος.

Δηλαδή επικρατεί ταυτόχρονα καθυστέρηση και βιασύνη, με άλλα λόγια προχειρότητα...

...εγώ είχα καταθέσει ένα παράπονο και πολλές συμπληρωματικές αναφορές...

- Τις αναφορές μου τις έβγαλαν εκτός λόγω του δικού τους προβληματικού συστήματος κατηγοριοποίησης (στην κατηγορία "search cheating exposure" δεν υπάρχει υποκατηγορία για πολλαπλές αγγελίες για το ίδιο προϊόν)

- Μου ανακοίνωσαν ότι έκριναν ότι δεν επαρκούσαν οι αποδείξεις που είχα επισυνάψει, χωρίς να μου ζητήσουν προηγουμένως κάποια πρόσθετα στοιχεία.

Αντιθέτως, η εμπειρία μου με το Paypal σε πρόσφατη και γνωστή ιστορία απάτης από διαδικτυακό κατάστημα ήταν θετικότατη...είχα άμεση πρόσβαση σε τηλεφωνική επικοινωνία για την επίλυση οποιασδήποτε απορίας είχα, αν ήθελα να επισημάνω κάτι επίσης ήταν άμεσα διαθέσιμοι και εξυπηρετικότατοι...

 

Στο aliexpress/alibaba ο όγκος των αγγελιών μαζί με το σύστημα επίλυσης διενέξεων φαίνεται να έχει πέσει πολύ βαρύ και η εμπειρία δεν είναι ικανοποιητική ούτε εμπνέει επαρκώς εμπιστοσύνη...λειτουργεί έτσι δε το σύστημα που και κακους πωλητές δύσκολα θα τους δεις να τιμωρούνται ή να αντικατοπτρίζεται επαρκώς αυτό στις αξιολογήσεις...

 

Σε αξιοπιστία και φιλικότητα προς τον χρήστη το Paypal κερδίζει πολύ εύκολα στην σύγκριση...

 

Γι αυτό λέω, αν είναι να ρίξετε πολλα λεφτά (για μένα αυτό είναι οτιδήποτε πάνω από 70-80€) να είστε πολύ προσεκτικοί στο aliexpress και καλύτερα προτιμήστε κάποιο αυτόνομο κατάστημα το οποίο κινδυνεύει να ζημιωθεί περισσότερο από κακές μαρτυρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε γιατι να κανεις επιβεβαίωση της παραγγελιας πριν παρελθει το διαστημα που σου δινει στην αντιστροφη μετρηση?

Ασχετα με το ποτε εχεις παραλαβει ΔΕΝ κανεις επιβαιβεωση παραγγελιας μεχρι την τελευταια στιγμη ,το συστημα δουλευει σαν DOA δεν το καταλαβαινεις?

Εμενα ποτε δεν μου εκλεισαν case επειδη δεν ειχα στειλει αρκετα στοιχεια ,οταν νομιζουν οτι δεν εχεις στειλει αρκετα στοιχεια (βιντεο θελουν συνηθως και ειναι λιγο μανικι να φτιαξεις βιντεο το καταλαβαινω αυτο) τοτε σου ζητανε να τους στειλεις επιπλεον evidence μεσα σε διαστημα 3 ημερων.

 

Η κακιστη επικοινωνια ειναι γεγονος οχι μονο σε dispute αλλα γενικα δεν υπαρχει τροπος να μιλησεις με οποιονδηποτε στο aliexpress παρα μονο στο χαζοbot και δεν καταλαβαινω γιατι το κανουν αυτο ,εδω το paypal που πληρωνει χοντρα τους υπαλληλους του και εχει δυνατοτητα επικοινωνιας και στο αλι που εχουν κινεζους με το 1/10 των μισθων και δεν εχουν ανθρωπο.

 

Αβυσσος το μυαλο του κινεζου :lol:

 

Επισης το συστημα του feedback ειναι προβληματικο καθως αν εχεις κανει dispute τοτε το φιντμπακ δεν μετραει στην βαθμολογια του μαγαζιου και ετσι προτιμανε οι πωλητες να γινει dispute οταν υπαρχει προβλημα παρα να λυθει το προβλημα αμεσα σε συνεννόηση με τον αγοραστη.

Link to comment
Share on other sites

Hello,

I am going to buy 2 tablets from you with a friend of mine (we are between Pipo M9Pro and Ainol Novo Hero II).

 

But i have a question...

I heard that China post, HK-POST, singapore post etc don't ship batteries and other products that contain batteries anymore, do you know if i will have a problem with that?

I am asking you because we want to avoid the extra shipping cost of Express Shipping.

 

Hi, for the tablets, we will choose SG post. Now, SG post does not accept products with extra battery. For those products with the built-in batterie or only one battery, there is no problem. Do not worry about that.

 

Hello I want to buy ainol ax1 with leather case and hdmi cable.Can you give me a coupon plz.

 

Thx

 

Hi,

 

Which color do you want to buy? If it is white color, you can buy it directly, because it is under promotion.

http://www.geekbuying.com/item/Ainol-Numy-3G-AX1-MTK8389-1-2GHz-7-inch-Tablet-PC-Android-4-2-1-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1024-600-1GB-8GB-318776.html

If you want to buy the black one, I will give you a $5 coupon. Please confirm it.

Edited by navi55

Buy One Get One Free TV BOX!! -->>Click

 

Leagoo Christmas Sale -- Smart Phone low to $59.99

 

Elephone Ivory -->> $12.12 To Grab One

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε γιατι να κανεις επιβεβαίωση της παραγγελιας πριν παρελθει το διαστημα που σου δινει στην αντιστροφη μετρηση?

Ασχετα με το ποτε εχεις παραλαβει ΔΕΝ κανεις επιβαιβεωση παραγγελιας μεχρι την τελευταια στιγμη ,το συστημα δουλευει σαν DOA δεν το καταλαβαινεις?

Εμενα ποτε δεν μου εκλεισαν case επειδη δεν ειχα στειλει αρκετα στοιχεια ,οταν νομιζουν οτι δεν εχεις στειλει αρκετα στοιχεια (βιντεο θελουν συνηθως και ειναι λιγο μανικι να φτιαξεις βιντεο το καταλαβαινω αυτο) τοτε σου ζητανε να τους στειλεις επιπλεον evidence μεσα σε διαστημα 3 ημερων.

 

Η κακιστη επικοινωνια ειναι γεγονος οχι μονο σε dispute αλλα γενικα δεν υπαρχει τροπος να μιλησεις με οποιονδηποτε στο aliexpress παρα μονο στο χαζοbot και δεν καταλαβαινω γιατι το κανουν αυτο ,εδω το paypal που πληρωνει χοντρα τους υπαλληλους του και εχει δυνατοτητα επικοινωνιας και στο αλι που εχουν κινεζους με το 1/10 των μισθων και δεν εχουν ανθρωπο.

 

Αβυσσος το μυαλο του κινεζου :lol:

 

Επισης το συστημα του feedback ειναι προβληματικο καθως αν εχεις κανει dispute τοτε το φιντμπακ δεν μετραει στην βαθμολογια του μαγαζιου και ετσι προτιμανε οι πωλητες να γινει dispute οταν υπαρχει προβλημα παρα να λυθει το προβλημα αμεσα σε συνεννόηση με τον αγοραστη.

 

Το έχεις χρησιμοποιήσει όμως το σύστημα έτσι, να αφήνεις να παρέλθει το διάστημα των 60 ημερών για να επιβεβαιώσεις την παραγγελία και στο μεταξύ προέκυψε πρόβλημα σε προϊόν που έχεις παραλάβει κανά 20ήμερο πριν πχ;

 

Το λέω με τη λογική ότι πολλοί πωλητές λένε στους όρους εγγύησης πως υποστηρίζουν πχ refund ή αντικατάσταση με καινούριο στις πχ 3-7 πρώτες μέρες, μετά επισκευή...

...αν ο Κινέζος δει από το tracking ότι έχει παραληφθεί το αντικείμενο προτού εσύ αναφέρεις πρόβλημα και μετά το πέρας της βδομάδας εγγύησης αντικατάστασης κι επιστροφής χρημα΄των, στο dispute δεν θα σου ζητήσει να επιβεβαιώσεις ημερομηνία παραλαβής;

Το Aliexpress δεν θα αποδεχτεί ως απόδειξη την αναφορά του tracking για να μην κρίνει υπερ σου την αντικατάσταση ή το refund;

 

Θέλω να πω, στη θεωρία αυτό που λες μπορεί να παρέχει ασφάλεια, στη πράξη να μην σε καλύπτει και η όποια ασφάλεια να είναι περισσότερο ψυχολογική, γιατί κι ο Κινέζος δεν είναι μπουνταλάς...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μία χιλιοειπωμένη ερώτηση...:)

Να προχωρήσω σε αγορά του συγκεκριμένου ταμπλετ?

Από αυτό το κατάστημα ή άλλο?

http://www.merimobiles.com/window-mini-one-rk3188-quad-core-bluetooth-1-8ghz-7-85-inch-ips-1024-768-with-android-4-1-hdmi-tablet-pc_p/meri7549.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας! Είναι η πρώτη φορά που στέλνω κάτι στην Κίνα και θέλω να μου πείτε το tracking number που θα μου δώσουν στέλνοντάς το συστημένο το δηλώνω κάπου στο paypal και στο ebay όπου έχω κάνει dispute ή το κρατάω για δική μου χρήση;

Πώς διασφαλίζομαι ότι ο κινέζος παρέλαβε το δέμα ώστε να μου κάνει refund τα χρήματα;

Επίσης έχει υποσχεθεί ότι θα μου κάνει refund και τα μεταφορικά προς Κίνα μόλις το παραλάβει. Φαντάζομαι από τη στιγμή που το δήλωσε στο resolution center του paypal και του ebay δεν μπορεί να αναιρέσει μετά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μου απαντήσει :)

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω για επιστροφες γενικα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375126

Ναι καλο ειναι να γραψεις οπου μπορεις (ebay & paypal) το τρακινγκ ναμπερ που θα παρεις απο τα ΕΛΤΑ.Ο λογος που το στελνεις συστημενο ειναι ακριβως γιατι ετσι φαινεται ξεκαθαρα αν το δεμα σου εχει παραληφτει απο τον κινεζο οποτε δεν εχεις προβλημα.

Τωρα για τα μεταφορικα που θα σου επιστρεψει ... πρωτα θα το δω και μετα θα το πιστεψω :lol:

 

Το έχεις χρησιμοποιήσει όμως το σύστημα έτσι, να αφήνεις να παρέλθει το διάστημα των 60 ημερών για να επιβεβαιώσεις την παραγγελία και στο μεταξύ προέκυψε πρόβλημα σε προϊόν που έχεις παραλάβει κανά 20ήμερο πριν πχ;

 

Το λέω με τη λογική ότι πολλοί πωλητές λένε στους όρους εγγύησης πως υποστηρίζουν πχ refund ή αντικατάσταση με καινούριο στις πχ 3-7 πρώτες μέρες, μετά επισκευή...

...αν ο Κινέζος δει από το tracking ότι έχει παραληφθεί το αντικείμενο προτού εσύ αναφέρεις πρόβλημα και μετά το πέρας της βδομάδας εγγύησης αντικατάστασης κι επιστροφής χρημα΄των, στο dispute δεν θα σου ζητήσει να επιβεβαιώσεις ημερομηνία παραλαβής;

Το Aliexpress δεν θα αποδεχτεί ως απόδειξη την αναφορά του tracking για να μην κρίνει υπερ σου την αντικατάσταση ή το refund;

 

Θέλω να πω, στη θεωρία αυτό που λες μπορεί να παρέχει ασφάλεια, στη πράξη να μην σε καλύπτει και η όποια ασφάλεια να είναι περισσότερο ψυχολογική, γιατί κι ο Κινέζος δεν είναι μπουνταλάς...

 

Ναι μου εχει συμβει και το αλι με καλυψε ,μην δινεις και πολυ σημασια στο τι γραφουν τα μαγαζια στους ορους τους ,αυτος που αποφασιζει ειναι το aliexpress ,μετα το περας της συναλλαγης τοτε παιζεις με τους ορους του καθε μαγαζιου.

Μην ξεχνας οτι το αλι εχει αναγκη αυτους που δινουν χρηματα και οχι αυτους που παιρνουν χρηματα ,ειναι ενα απο τα αιωνια παραπονα ολων των sellers σε ολα τα μαγαζια στυλ ebay ,aliexpress.

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

Ναι μου εχει συμβει και το αλι με καλυψε ,μην δινεις και πολυ σημασια στο τι γραφουν τα μαγαζια στους ορους τους ,αυτος που αποφασιζει ειναι το aliexpress ,μετα το περας της συναλλαγης τοτε παιζεις με τους ορους του καθε μαγαζιου.

Μην ξεχνας οτι το αλι εχει αναγκη αυτους που δινουν χρηματα και οχι αυτους που παιρνουν χρηματα ,ειναι ενα απο τα αιωνια παραπονα ολων των sellers σε ολα τα μαγαζια στυλ ebay ,aliexpress.

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι αισιόδοξο ή απαισιόδοξο να πω την αλήθεια, γιατί αν έτσι οι όροι εγγύησης που θέτει κάθε μαγαζί αγνούνται, τότε και με βάση τον de facto κανονισμό των 60 ημερών (στο 90% για αποστολή με απλό ταχυδρομείο) η μόνη εγγύηση που έχεις και που θα αναγκάσει το Aliexpress τον πωλητή να τηρήσει είναι αυτή των λίγων ημερών μέχρι την (αυτόματη ή μη) επιβεβαίωση παραλαβής...

...Γιατί να σε εξυπηρετήσει μετά ο Κινέζος αν έχεις πρόβλημα με κινητό/ταμπλέτα ύστερα από 4 μήνες πχ, αν οι όροι της εγγύησής του δεν λαμβάνονται υπόψιν στις επιλύσεις διενέξεων και δεν μπορείς να αλλάξεις και τη βαθμολογία σου;

Με τον τρόπο αυτό σε προφυλάσσει εσένα τον αγοραστή από τους τελειωμένους απατεώνες που θα σου έστελναν προβληματική συσκευή πχ, αλλά δεν δίνει κανένα κίνητρο στους σοβαρούς πωλητές να τηρήσουν όρους εγγύησης των συσκευών τους...

It's a two way street που λένε και οι Αμερικανοί

 

Και μένα το παραπάνω δεν με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτε και στο eBay η PayPal μπορείς να κάνεις κατι ανάλογο

 

Ψωνιζεις - παραλαμβανεις - αξιολογεις - Τελος

 

Σωστό μεν αυτό που λες, δεν γίνεται σε κανένα "παζάρι" όμως δε (δυστυχώς )

Link to comment
Share on other sites

[...]

...Γιατί να σε εξυπηρετήσει μετά ο Κινέζος αν έχεις πρόβλημα με κινητό/ταμπλέτα ύστερα από 4 μήνες πχ, αν οι όροι της εγγύησής του δεν λαμβάνονται υπόψιν στις επιλύσεις διενέξεων και δεν μπορείς να αλλάξεις και τη βαθμολογία σου;

[...]

Για να χτίσει εμπιστοσύνη και καλή φήμη. Αν δε βαριέσαι, ψάξε πόσοι έμποροι έχουν προσφέρει εγγύηση μετά από μήνες, ειδικά μεγάλοι έμποροι στο aliexpress που έχουν παρουσία και στο alibaba και προμηθεύουν παγκοσμίως καταστήματα
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

αγορα ainol novo fire απο buyincoins.com

 

καταρχήν να πω οτι εχω ξαναγοράσει απ το site καρτες μνημης καλώδια κλπ, μου ρθαν στο χερι σε 15 ημέρες

 

τώρα για το ταμπλετάκι

το παρήγγειλα 12/09

έγινε dispatched 17/09

 

και μετά έχουμε

tem No. Year Status Location Destination Country Date

RB7861ΧΧΧΧΧ3CN 2013 Collection 10061400 GR 20130920 1513

RB7861ΧΧΧΧΧ83CN 2013 Departure from outward office of exchange 10010200 GR 20130921 1214

RB78ΧΧΧΧΧΧΧΧCN 2013 Opening 10010200 GR 20130921 1425

 

ψαχνω στο official του τελωνείου και βλέπω

 

Receive Item From Customer 20-09-2013 15:13 IPS

Item in conta IPS 21-09-2013 16:52 IPS

 

φτασαμε πια 30 Οκτώβρη και γενικότερα προσωπικά δεν το συζητάω

εκανα dispute στο paypal και escalate se claim σήμερα

το paypal με δικαίουσε και είδα το εξής περίεργο στο status του paypal

 

"Dear friend, your parcel was returned to us by customs, we will fully refund. So sorry for the inconvenience.Sincerely.Lori"

 

Δηλαδή εάν κατάλαβα καλά, το tablet το είχαν ηδη επιστρέψει απ το τελωνείο, κάναν τους...κινέζους (οι κινέζοι), και με τραβολογούσαν με mails θα σας έρθει, μην ανησυχείτε, μην κάνετε escalate το dispute και τέτοια

 

Σημείωση είχα δικαίωμα για claim έως τις 4 Νοέμβρη- τελικά απ ότι κατάλαβα είναι όπου σε βρουν λάσκα

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Γειας σας παιδια,

θέλω να αγοράσω ένα tablet απο το Aliexpress, συγκεκριμένα το Sanei N10 http://www.aliexpress.com/store/product/Sanei-N10-Dual-Core-tablet-pc-IPS-Screen-Android-4-1-RK3066-1GB-DDR3-RAM-16GB/103919_697984349.html

Καταρχήν κάπου διάβασα πως η ομάδα "Eternal Team" είναι πολύ αξιόπιστη, να την εμπιστευτώ? Επίσης στους τρόπους αποστολής εχει και UPS Expedited που ειναι πιο φτηνό και πιο γρήγορο απο το Singapore Post!!! Ξέρετε αν είναι απλό ταχυδρομείο, οπότε δεν πάει τελωνείο ή αν το επιλέξω την πάτησα? Υπαρχει και το UPS Express Saver που ειναι λίγο πιο ακριβό απο τα άλλα δυο.

Ευχαριστώ

Edited by geono
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...