Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι μέσω Freipost από τα νησιά Φίτζι! Είναι λίγο αργή μέθοδος, ίσως πιο αργή κι από china post. Περίμενα περίπου ένα μήνα για να παραλάβω κάτι πράγματα που είχα παραγγείλει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τελικά παρέλαβα σήμερα το u30gt2 μου.Μετά από μία βδομάδα που έφτασε Ελλάδα.Θα γράψω και το review μου με την πρώτη ευκαιρία.

 

Αντε με το καλο να το λιωσεις και να μας πεις τα αποτελεσματα.Αντε να παραλαβω και εγω το Pipo M9 και να δουμε συγκρισεις.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε τα λαμογια,κατι ηξερα εγω που παρραγγειλα απο το ebay για να εχω μια εξτρα σιγουρια.
Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

Αααα ωραία, έχω λάβει το ίδιο μαιλ κι εγώ και μόλις πριν λίγες μέρες παρέλαβα ενα Ainol Hero το οποιο έχει πρόβλημα με τον ήχο!

Κι ετοιμαζόμουν να το στείλω πίσω! Επειδή είμαι ακόμα μέσα στο χρονικό παράθυρο για dispute στο paypal, να το ανοίξω άμεσα μάλλον, ε;

 

EDIT: άνοιξα ήδη...

Edited by no_
Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει, το site γιατί το έχουν ακόμα σε λειτουργία; Μάλλον για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον τελευταίο ευρώ από κάποιον ανυποψίαστο πελάτη.... :mad:
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε τα λαμογια,κατι ηξερα εγω που παρραγγειλα απο το ebay για να εχω μια εξτρα σιγουρια.

Ποια extra σιγουριά θα έχεις αν π.χ το tablet σου παρουσιάσει βλάβη μετά από κάποιο διάστημα (που δεν θα μπορείς να κάνεις dispute).

Τα negative reviews τα βλέπετε που έχουν πολλοί πωλητές τέτοιων ειδών; Το ότι το αγοράζεις από το eBay δε σημαίνει ότι καλύπτεσαι και από after-sales support/service. Το μόνο "πλεονέκτημα" του eBay είναι ότι έχει προτεραιότητα στην διεκπεραίωση διενέξεων μεταξύ πελατών-πωλητών από το Paypal, σε σχέση με sites που απλά έχουν τρόπο πληρωμής PayPal (το οποίο βέβαια μεταφράζεται και σε υψηλότερες τιμές, γιατί υπάρχουν ρήτρες).

 

Τόσοι άλλοι αγοράσαμε και παραλάβαμε χωρίς προβλήματα, κρίμα πάντως γιατί έστελνε γρήγορα.

 

Αν ισχύει, το site γιατί το έχουν ακόμα σε λειτουργία; Μάλλον για να τσιμπήσουν κανένα επιπλέον τελευταίο ευρώ από κάποιον ανυποψίαστο πελάτη.... :mad:

 

Ίσως για να κλείσουν και τις τελευταίες λεπτομέρειες (αποστολή e-mail ενημέρωσης κ.λπ).

Το ότι το site υπάρχει ακόμα - για χάρη του domain - δε σημαίνει ότι χρεώνουν/εκτελούν παραγγελίες.

 

Όπως και να έχει, όσοι έχουν θέμα με τις επιστροφές - γιατί εκεί υπήρχε πρόβλημα, αφού υπάρχουν χρήστες εδώ που παρέλαβαν μέχρι και πριν 3 ημέρες - καλό θα είναι είτε να προχωρήσουν σε dispute είτε να επικοινωνήσουν στη διεύθυνση webmaster@ipadalternative.com προκειμένου να πληροφορηθούν πως μπορούν να κινηθούν εφεξής (εφόσον δεν καλύπτονται από Paypal dispute).

Edited by Frontier

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να το λιωσεις και να μας πεις τα αποτελεσματα.Αντε να παραλαβω και εγω το Pipo M9 και να δουμε συγκρισεις.

 

Το βραδυ που θα γυρισω απο δουλεια ετοιμαστειτε!!Περιμενω να τα στησουμε με το pipo :) ... και γω εχω περιεργια η αληθεια ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα tablet και το SPost στο status γράφει έφτασε στο εξωτερικό.

Αυτό σημαίνει οτι έφτασε Ελλάδα η σε κάποιο ενδιάμεσο προορισμό?

Εστάλη 21/4

 

εφθασε ελλαδα

Ειμαι gadgetakias και ειμαι καλα :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ποια extra σιγουριά θα έχεις αν π.χ το tablet σου παρουσιάσει βλάβη μετά από κάποιο διάστημα (που δεν θα μπορείς να κάνεις dispute).

Τα negative reviews τα βλέπετε που έχουν πολλοί πωλητές τέτοιων ειδών; Το ότι το αγοράζεις από το eBay δε σημαίνει ότι καλύπτεσαι και από after-sales support/service. Το μόνο "πλεονέκτημα" του eBay είναι ότι έχει προτεραιότητα στην διεκπεραίωση διενέξεων μεταξύ πελατών-πωλητών από το Paypal, σε σχέση με sites που απλά έχουν τρόπο πληρωμής PayPal (το οποίο βέβαια μεταφράζεται και σε υψηλότερες τιμές, γιατί υπάρχουν ρήτρες).

 

Τόσοι άλλοι αγοράσαμε και παραλάβαμε χωρίς προβλήματα, κρίμα πάντως γιατί έστελνε γρήγορα.

 

Μα και εγω για τετοια ειδους σιγουρια μιλαω σε περιπτωση που λεμε τωρα γινει κατι και ειμαι εκτος dispute.Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα οταν μου ειχαν στειλει το PLAY X900 ασχετα αν το εδωσα γτ δεν με βολεψε τλκ και ισα ισα τους ειχα κανει και θετικο σχολιο εδω για την ταχυτητα αποστολης τους.Απλα με τις επιστροφες ηταν απαραδεκτοι και αυτο το πληρωσαν.

Just Perfect...NEXUS 4
Link to comment
Share on other sites

εφθασε ελλαδα

 

Αρα αν χρειαστεί μια βδομάδα το ΕΛΤΑ να το κουνήσει απο το αεροδρόμιο μαζί με τις αργίες .....παμε για Τετάρτη μετά το Πάσχα ;)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αρα αν χρειαστεί μια βδομάδα το ΕΛΤΑ να το κουνήσει απο το αεροδρόμιο μαζί με τις αργίες .....παμε για Τετάρτη μετά το Πάσχα ;)

Κώστα τι πήρες τελικά?

giphy.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσω Freipost από τα νησιά Φίτζι! Είναι λίγο αργή μέθοδος, ίσως πιο αργή κι από china post. Περίμενα περίπου ένα μήνα για να παραλάβω κάτι πράγματα που είχα παραγγείλει.

 

Ωχ...είναι τόσο αργή,ε; :mad: Ελπίζω τότε μέχρι τέλη Μαϊου να έχω την παραγγελία μου, γιατί αρχές Ιουνίου θα λείπω εξωτερικό για καμιά 20αριά μέρες...:(

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσω Freipost από τα νησιά Φίτζι! Είναι λίγο αργή μέθοδος, ίσως πιο αργή κι από china post. Περίμενα περίπου ένα μήνα για να παραλάβω κάτι πράγματα που είχα παραγγείλει.

Τι νέα κόλπα ειναι αυτά;:blink:

Το βραδυ που θα γυρισω απο δουλεια ετοιμαστειτε!!Περιμενω να τα στησουμε με το pipo :) ... και γω εχω περιεργια η αληθεια ειναι!!!

To Cube έχει πολύ μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης οπότε θα υστερεί σε γραφικά, στα υπόλοιπα μάλλον θα ναι ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι απο τους "τυχερούς" που ακόμα δεν έχω παραλάβει :P Μετά απο τις καθυστερήσεις του αεροδρομίου της προηγούμενης εβδομάδας, σήμερα βρήκα την ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο στο γραμματοκιβώτιο.. Τωρα τι κάνουμε? Σε περίπτωση που είναι καλό το κρατάω και προσεύχομαι να μη χαλάσει πριν το πρώτο έτος? Το στέλνω καπάκια πίσω και ανοίγω dispute?

Link to comment
Share on other sites

Κώστα τι πήρες τελικά?

 

3 πήρα να έχω:)

Αν μου χαλάει το ενα να έχω τα άλλα.

 

Πήρα ενα Pipo S1 (pipo οχι pipa :)) το οποίο έφτασε Ελλάδα.

Ενα μεταχειρισμένο Ainol 7 novo fire απο συμφορουμιτη σε αλλο φορουμ σε άριστη κατάσταση στα 80 €.

Και περιμένω απο Ισπανία (Ισπανο-Κινέζικο site ) ενα Cube u30gt 10.1 ips.

 

Το ενα 7αρι είναι για την 6χρονη κορούλα μου.

Τα άλλα 2 θα δω ποιο με βολεύει και θα αποφασίσω ποιο θα κρατήσω.

Το Fire μ αρέσει γιατί είναι μαζεμένο βγάζει καλες φωτο δεν έχει προβλήματα.

Απο την αλλη όμως είναι μικρό για να χαζεύω ξεκούραστα το βράδυ.

Μικρή η διαφορά των 7 απο τις 5.5 του Note 2.

Θέλω να το δοκιμάσω γιατί μελλοντικά δεν θα μπορέσω να πάω στο νεο Note αν μεγαλώσει κι άλλο.

Οπότε ίσως προσανατολιστώ σε μικρότερο κινητό μ ενα 7αρι καλο επώνυμο tablet για τις on the road υποχρεώσεις.

Τα 7αρια εχουν 12.5 εκ πλάτος και χωράνε σε τσέπες. Οχι για να το έχεις μονίμως εκεί αλλά μπορείς να το αφήσεις για λίγο ωστε να μην το κρατάς στο χέρι συνεχώς.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τι νέα κόλπα ειναι αυτά;:blink:

 

To Cube έχει πολύ μεγαλύτερη ανάλυση οθόνης οπότε θα υστερεί σε γραφικά, στα υπόλοιπα μάλλον θα ναι ίδια.

 

εγω που ειχα παρει το pipo s2 απο εκει το εσστειλαν με το σουηδεζικο posten παρειγκειλα στις 11/12/2012 εφυγ 12/12 ηρθε 31/12 σε 20 μερες ακριβως.....τωρα αλαξανε τις αποστολες??? δεν το εχω ψαξει!!!

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι απο τους "τυχερούς" που ακόμα δεν έχω παραλάβει :P Μετά απο τις καθυστερήσεις του αεροδρομίου της προηγούμενης εβδομάδας, σήμερα βρήκα την ειδοποίηση απο το ταχυδρομείο στο γραμματοκιβώτιο.. Τωρα τι κάνουμε? Σε περίπτωση που είναι καλό το κρατάω και προσεύχομαι να μη χαλάσει πριν το πρώτο έτος? Το στέλνω καπάκια πίσω και ανοίγω dispute?

 

Παρέλαβέ το πρώτα και εφόσον είναι ΟΚ, δε θα χρειαστείς τίποτε άλλο.

Εννοείται ότι δεν το στέλνεις πίσω, εκτός αν "το τραβάει ο οργανισμός σου" να μπλέξεις.

No matter where you go, there you are!

https://www.facebook.com/net314 - http://freedrone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβέ το πρώτα και εφόσον είναι ΟΚ, δε θα χρειαστείς τίποτε άλλο.

Εννοείται ότι δεν το στέλνεις πίσω, εκτός αν "το τραβάει ο οργανισμός σου" να μπλέξεις.

 

Απλά με το πρώτο κιχ του ταμπλετ το κάνω δίσκο σερβιρίσματος :P... Να το στελνα και να ε΄κανα dispute δε θα με καλύψει το paypal? αφου το email λεει καθαρά οτι ολες οι εγγυήσεις παύουν να ισχύουν, είναι κ αυτό ένα πάτημα..

Link to comment
Share on other sites

Ποια extra σιγουριά θα έχεις αν π.χ το tablet σου παρουσιάσει βλάβη μετά από κάποιο διάστημα (που δεν θα μπορείς να κάνεις dispute).

Τα negative reviews τα βλέπετε που έχουν πολλοί πωλητές τέτοιων ειδών; Το ότι το αγοράζεις από το eBay δε σημαίνει ότι καλύπτεσαι και από after-sales support/service. Το μόνο "πλεονέκτημα" του eBay είναι ότι έχει προτεραιότητα στην διεκπεραίωση διενέξεων μεταξύ πελατών-πωλητών από το Paypal, σε σχέση με sites που απλά έχουν τρόπο πληρωμής PayPal (το οποίο βέβαια μεταφράζεται και σε υψηλότερες τιμές, γιατί υπάρχουν ρήτρες).

 

Τόσοι άλλοι αγοράσαμε και παραλάβαμε χωρίς προβλήματα, κρίμα πάντως γιατί έστελνε γρήγορα.

 

 

 

Ίσως για να κλείσουν και τις τελευταίες λεπτομέρειες (αποστολή e-mail ενημέρωσης κ.λπ).

Το ότι το site υπάρχει ακόμα - για χάρη του domain - δε σημαίνει ότι χρεώνουν/εκτελούν παραγγελίες.

 

Όπως και να έχει, όσοι έχουν θέμα με τις επιστροφές - γιατί εκεί υπήρχε πρόβλημα, αφού υπάρχουν χρήστες εδώ που παρέλαβαν μέχρι και πριν 3 ημέρες - καλό θα είναι είτε να προχωρήσουν σε dispute είτε να επικοινωνήσουν στη διεύθυνση webmaster@ipadalternative.com προκειμένου να πληροφορηθούν πως μπορούν να κινηθούν εφεξής (εφόσον δεν καλύπτονται από Paypal dispute).

 

Έχεις κάποια ενημέρωση εσύ για τον κλείσιμο τους;

Από το μειλ που μας έδωσε ο χρήστης παραπάνω εγώ δεν καταλαβαίνω κάποια διάθεση για βοήθεια. Λένε γα paypal (χαίρω πολύ) και για την πιστωτική κάρτα (σιγά μην βγάλεις άκρη αν πας να αμφισβητησεις συναλλαγή μετά από 4 μήνες). Πως αλλιώς μπορούν να βοηθήσουν δηλαδή; Τα refund τα κάνει ο Κινέζος, που έχει γίνει καπνός. Ακόμα και τώρα κοροϊδία;

Δεν απαντάνε στα μειλ σχεδόν 2 μήνες τώρα που ήταν ανοικτό το μαγαζί και θα απαντήσουν τώρα που βάλανε λουκέτο;

Έστω ότι τους εξαπατησε ο Κινέζος. Γιατί δεν κάνουν αυτοί τα refund; Γιατί δεν αναλαμβάνουν την ευθύνη και το κόστος της λάθος επιλογής τους; Γιατί τους χαιδευουμε ακόμα; Γιατί κανένας δεν λέει ξεκάθαρα ότι είναι ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ.

Λοιπόν εύκολη λύση. Τα ρίχνουμε στον Κινεζο, βαράμε φαλιμεντο γιατί χάλασε το όνομα, βρίσκουμε άλλο προμηθευτή, αλλάζουμε brand name, και σε κανα 2 μήνες ανοίγουμε νέο μαγαζάκι.

Ελπίζω να μην μπορέσουν να ξαναβγουν στην πιάτσα.

Και ξαναλέω. Δεν είναι δικό μου το ταμπλετ. Απλώς προσπαθώ να βοηθήσω φιλο που έκανε την μακακια να αφήσει τις 45 μερες να περάσουν.

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Τι νέα κόλπα ειναι αυτά;:blink:

 

Την συγκεκριμένη μέθοδο την πέτυχα δύο φορές μέχρι στιγμής, πρώτη φορά λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Αγορά από everbuying το οποίο κάποτε έστελνε αποκλειστικά μέσω SingPost ως πρώτη επιλογή. Πλέον στέλνει είτε με Freipost είτε με Chinapost.. και κατ' εξαίρεση κάποιες φορές με SingPost αν τους το ζητήσεις.

Υποτίθεται το κάνουν επειδή η singapore post έχει πολλά δέματα...

Link to comment
Share on other sites

Είναι μέσω Freipost από τα νησιά Φίτζι! Είναι λίγο αργή μέθοδος, ίσως πιο αργή κι από china post. Περίμενα περίπου ένα μήνα για να παραλάβω κάτι πράγματα που είχα παραγγείλει.

 

Δεν ηξερα οτι ειναι τεχνικα δυνατο :lol: ενα ταχυδρομειο να ειναι πιο αργο απο το china post ,εχει την χαμηλοτερη προτεραιοτητα παντου ,αυτοι στα φιτζι πρεπει να προσπαθησαν πολυ για να καταφερουν να ειναι πιο αργοι.

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη μέθοδο την πέτυχα δύο φορές μέχρι στιγμής, πρώτη φορά λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Αγορά από everbuying το οποίο κάποτε έστελνε αποκλειστικά μέσω SingPost ως πρώτη επιλογή. Πλέον στέλνει είτε με Freipost είτε με Chinapost.. και κατ' εξαίρεση κάποιες φορές με SingPost αν τους το ζητήσεις.

Υποτίθεται το κάνουν επειδή η singapore post έχει πολλά δέματα...

πώς διαολο συμφέρει να στέλνουν τα πακέτα στα Φίτζι, κι από κει ευρώπη; Μου φαίνεται τελείως ασύμφορο:confused:

Δεν ηξερα οτι ειναι τεχνικα δυνατο :lol: ενα ταχυδρομειο να ειναι πιο αργο απο το china post ,εχει την χαμηλοτερη προτεραιοτητα παντου ,αυτοι στα φιτζι πρεπει να προσπαθησαν πολυ για να καταφερουν να ειναι πιο αργοι.
Μπα, προσπάθεια θα θελε για να μην είναι αργοί. Σκέψου πού βρίσκεται το νησί και τι κίνηση έχει το ταχυδρομείο τους. Γι αυτό ειναι τελευταία προτεραιότητα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είδα ότι SG post εκανε 8 μέρες μέχρι το Ελ. Βενιζέλος δηλαδή 5 εργάσιμες αφού το παρέλαβαν Κυριακή 21 και μεσολάβησε ενα ακόμα Σαββατοκύριακο. Να δούμε τα δικά μας τσακάλια που κόπτονται για μονιμότητα πόσες μέρες θα κανουν να το φέρουν μέχρι το σπίτι μου λίγα χιλιόμετρα μακρυά.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

πώς διαολο συμφέρει να στέλνουν τα πακέτα στα Φίτζι, κι από κει ευρώπη; Μου φαίνεται τελείως ασύμφορο:confused:

 

Πάνε διακοπές για κανένα μπανάκι στον ειρηνικό οι υπεύθυνοι του καταστήματος και λένε: "Ρε συ..Δε στέλνουμε και κανένα πακέτο από εδώ που το έχουμε πρόχειρο;" :lol:

Πραγματικά μυστήριο οι τρόποι αποστολής των Κινέζων...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια παραγγελια απο ban ggood εφυγε με china post ενώ απο ever buying με Fiji post αρα εχει γινει και αλλου. Πιστευω διαλεγουν δεματα ισως βάσει τιμης προιοντος απο που θα φυγουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...