Jump to content

Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα tablets


Vinzenzo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γνωμη μου ειναι να παρεις καποιο με IPS οθονη (σαν αυτην του ipad) , αλλα θα πρεπει να πας κοντα στα 200-240 δολαρια

δεν εχω δει 10αρι με IPS κατω απο 200 δυστυχως

 

Κατα τα αλλα τα χαρακτηριστικα αυτου που δειχνεις ειναι μια χαρα

Δλδ arm cpu και 1gb ram ειναι ειδανικα και να κοιταξεις να μην παρεις κατι με λιγοτερο απο 1gb ram

 

Τωρα για συγκεκριμενη προταση, δυστυχως δεν εχω κατι γιατι και εγω τωρα θα το ψαξω, μιας και αρχικα ελεγα να παρω 7αρι (το οποιο και ειχα βρει), αλλα τωρα μαλλον καταληγω σε κατι μεγαλυτερο, αν βρω κατι μεχρι 150-170ευρω

Οποτε αν βρεις κατι ενδιαφερον μεχρι 220-250$ σφηρα :P

 

Τι διαφορα έχουν οι οθόνες ips απο τις άλλες ? Καλυτερη ανταπόκριση στο touch ή καλυτερη ποιότητα εικονας ?

Το Zenithink ZT280-C10 / Zepad C91 10.1 inch ICS 4.0.3 που χαλβαδιαζω τί τύπο οθόνης έχει ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλό το ips αλλά δεν είναι και μονόδρομος, εξάλλου το tablet ειναι προσωπικό δεν είναι κάθε μέρα για presentations. εγω ips ηθελα (aurora) αλλα δεν με χαλάει το vi10 που πήρα (γρήγορο και σταθερό). Βασικότερο είναι να ειναι capacitive (το resistive οσο καλο και να ναι δεν παλεύεται πια).
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

καλό το ips αλλά δεν είναι και μονόδρομος, εξάλλου το tablet ειναι προσωπικό δεν είναι κάθε μέρα για presentations. εγω ips ηθελα (aurora) αλλα δεν με χαλάει το vi10 που πήρα (γρήγορο και σταθερό). Βασικότερο είναι να ειναι capacitive (το resistive οσο καλο και να ναι δεν παλεύεται πια).

 

δε λεω, χρησιμο να εχει καλη γωνια θεασης, εφοσον ομως εγω παντα θα το εχω ακριβως μπροστα μου δεν ξερω αν αξιζει να δωσω 35 ευρω παραπανω απ οτι ζηταει το zenithink μονο και μονο για την γωνια θεασης...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το merimobiles ειναι αξιόπιστο κατάστημα...; μπορω να το εμπιστευτώ; Θέλω να πάρω ενα φτηνό tablet μεχρι 120 euro και αν είναι δυνατόν να ειναι 1024χ 600 ανάλυση ...υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση από ebay? πόσες μέρες κάνει απο merimobiles? Με ΕΜS επιλογή από εκει, πλη΄ρωνουμε τελωνείο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό το merimobiles ειναι αξιόπιστο κατάστημα...; μπορω να το εμπιστευτώ; Θέλω να πάρω ενα φτηνό tablet μεχρι 120 euro και αν είναι δυνατόν να ειναι 1024χ 600 ανάλυση ...υπάρχει κάποια εναλλακτική πρόταση από ebay? πόσες μέρες κάνει απο merimobiles? Με ΕΜS επιλογή από εκει, πλη΄ρωνουμε τελωνείο;

καλημερα

 

εγω παραγγειλα στις 10/3/2012 ενα aoson M19 το στειλαν με απλο ταχυδρομειο συστημενο (free) στις 16/3/2010 και το παραλαβα στις 27/3/2012... ειναι πολυ γρηγορο και αξιοπιστο...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σου...μπορεί κάποιος να μου προτείνει ενα καλό 7αρι και ενα καλό 10αρι τάμπλετ μέχρι 60/70 και 120 ευρώ αντίστοιχα;
Link to comment
Share on other sites

Για 7άρι ας σου προτεινουν οσοι το εχουν ψαξει, για 10άρι μεχρι 120€ δεν υπάρχει, αλλα με περιπου 8 € επιπλεον (170 usd συνολικά --> 128 € ) παιρνεις το zenithink, αυτό θα παραγγειλω κι εγω σημερα. Υστερει λίγο σε τυπο οθονης (δεν ειναι ips δηλαδη δεν εχει πολυ καλή γωνία θεασης) αλλα κατα τα άλλα εχει σχετικα καλα χαρακτηριστικα και οσοι απο εδω μεσα το εχουν αγορασει αφησαν θετικα σχόλια
Link to comment
Share on other sites

To Zenithink C91 είναι σούπερ για τα λεφτά του. Σε 7άρι το πιο οικονομικό με καλά χαρακτηριστικά είναι το Teclast P76ti και αμέσως μετά το Zenithink C71 αμφότερα από merimobiles.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εμενα με κολάει λιγο το γεγονος, οτι ναι μεν φτηνα οπως τα θελουμε, αλλα δεν υπαρχει προοπτικη αναβαθμισης σε νεα εκδοση android, πρακτικα.

Πχ το Teclast P76ti ερχεται με την εκδοση 2.3

Εδω στο κινητο μου, και παλι για νεα εκδοση ics, παλεψε πολυ για να μπορεσω να την βαλω. Official δε, για να πω οτι περιμενω να βγει, μαλλον δεν θα βγει ποτε.

Ποσο μαλλον σε ταμπλετα, μη επωνυμη.

Ποσο καιρο θα υποστηριζεται ακομη πχ. η 2.3? 2 χρονια? Εικασιες θα πειτε.

Θα περιμενα απο μια ταμπλετα που πωλειται τον απριλιο του 2012, να εχει τουλαχιστον την 4αρα εκδοση android.

 

Δηλαδη ενταξει, το θελουμε φτηνο, δεν περιμενουμε κανενα support, αλλα εγω οτι αγοραζω, θελω να μπορω να βγαλω ανετα 4 χρονακια, και δεν εννοω απλα να λειτουργει, αλλα να μπορω να βαλω και προσφατες/νεες εφαρμογες. Και σιγουρα περα απο το hardware περιοριστικος παραγοντας μαλλον δεν ειναι και η εκδοση του android? (για το μελλον μιλαω)

 

Για να κανει κανεις 'χακερια' και να βαλει νεα εκδοση, δεν θα παρω, ειδα την γλυκα και με το κινητο, που με μεγαλο σχετικα-αν και ανεπισημο- support, μου βγηκε η πίστη να τα καταφερω.

Στην ταμπλετα κατι τετοιο το θεωρω χαμενη προσπαθεια.

 

Σας κατεθεσα τον προβληματισμο μου, περι των εκδοσεων android και των ταμπλετων.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως αυτό δεν έχει να κάνει θέμα με το τι πληρώνεις , support δε θα πάρεις για 4 χρόνια , είτε δώσεις 600 για ταμπλέτα (με εξαίρεση τα ipad/iphone) είτε για 100

έχω samsung galaxy s (κυκλοφορία λιγότερο από 2 έτη) και δε θα πάρει επίσημα ics (ανεπίσημα μια χαρά τρέχει) , motorola xoom έχει ακόμα την 3.2 (για ευρώπη επίσημα θα πάρει κάαααποτε)

 

οπότε πάει στο τι θέλεις ,

για μένα ,πρώτον το βρίσκω υπερβολικό τα 4 χρόνια :) , δεν θα πάρεις την super/duper συσκευή , θα πάρεις κάτι που κάνει τη δουλειά σου από μέτρια έως καλά , οπότε τα 2 χρόνια αν σου αντέξει και πολύ είναι

και δεύτερον δεν λέει να πάρεις τώρα κάτι με 2.3, ενώ δεν ξέρεις κιόλας αν θα βγάλουν νέα όπως επίσης δεν λέει να πάρεις και κάτι με κάτω από 1Ghz και κυρίως κάτω από 1GB μνήμη

οπότε η μόνη λύση αν θες κάτι φτηνό είναι να ελέγξεις και το πόσο <<διάσημη>> είναι η συσκεύη έτσι ώστε να περιμένεις ανεπίσημα τουλάχιστον αναβαθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι το γενικευετε; αφου αρκετα μοντελα που πουλαει το merimoiles ειναι ηδη σε android 4 ics. και το zenithink που ανεφερα σε εκδοση 4 ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εμενα με κολάει λιγο το γεγονος, οτι ναι μεν φτηνα οπως τα θελουμε, αλλα δεν υπαρχει προοπτικη αναβαθμισης σε νεα εκδοση android, πρακτικα.

Πχ το Teclast P76ti ερχεται με την εκδοση 2.3

Εδω στο κινητο μου, και παλι για νεα εκδοση ics, παλεψε πολυ για να μπορεσω να την βαλω. Official δε, για να πω οτι περιμενω να βγει, μαλλον δεν θα βγει ποτε.

Ποσο μαλλον σε ταμπλετα, μη επωνυμη.

Ποσο καιρο θα υποστηριζεται ακομη πχ. η 2.3? 2 χρονια? Εικασιες θα πειτε.

Θα περιμενα απο μια ταμπλετα που πωλειται τον απριλιο του 2012, να εχει τουλαχιστον την 4αρα εκδοση android.

 

Δηλαδη ενταξει, το θελουμε φτηνο, δεν περιμενουμε κανενα support, αλλα εγω οτι αγοραζω, θελω να μπορω να βγαλω ανετα 4 χρονακια, και δεν εννοω απλα να λειτουργει, αλλα να μπορω να βαλω και προσφατες/νεες εφαρμογες.

 

Απο τα λογια σου φιλε καταλαβαινω οτι κανεις αναβαθμιση για την αναβαθμιση. Δηλαδη αν στησεις το συστηματακι σου νατρεχει εφαρμογες που θελεις με πχ 2.3 λειτουργικο τι εγινε; ακομα κ με 2.1. Επειδη κ εγω πεφτω σε αυτο το λουκι, δεν το παιζω υπερανω, σκεφτομαι μηπως καμια φορα "ψαχνομαστε" χωρις ουσιαστικο λογο;

 

Sent from my LG GT540 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, εμενα με κολάει λιγο το γεγονος, οτι ναι μεν φτηνα οπως τα θελουμε, αλλα δεν υπαρχει προοπτικη αναβαθμισης σε νεα εκδοση android, πρακτικα.

Πχ το Teclast P76ti ερχεται με την εκδοση 2.3

Εδω στο κινητο μου, και παλι για νεα εκδοση ics, παλεψε πολυ για να μπορεσω να την βαλω. Official δε, για να πω οτι περιμενω να βγει, μαλλον δεν θα βγει ποτε.

Ποσο μαλλον σε ταμπλετα, μη επωνυμη.

Ποσο καιρο θα υποστηριζεται ακομη πχ. η 2.3? 2 χρονια? Εικασιες θα πειτε.

Θα περιμενα απο μια ταμπλετα που πωλειται τον απριλιο του 2012, να εχει τουλαχιστον την 4αρα εκδοση android.

 

Δηλαδη ενταξει, το θελουμε φτηνο, δεν περιμενουμε κανενα support, αλλα εγω οτι αγοραζω, θελω να μπορω να βγαλω ανετα 4 χρονακια, και δεν εννοω απλα να λειτουργει, αλλα να μπορω να βαλω και προσφατες/νεες εφαρμογες. Και σιγουρα περα απο το hardware περιοριστικος παραγοντας μαλλον δεν ειναι και η εκδοση του android? (για το μελλον μιλαω)

 

Για να κανει κανεις 'χακερια' και να βαλει νεα εκδοση, δεν θα παρω, ειδα την γλυκα και με το κινητο, που με μεγαλο σχετικα-αν και ανεπισημο- support, μου βγηκε η πίστη να τα καταφερω.

Στην ταμπλετα κατι τετοιο το θεωρω χαμενη προσπαθεια.

 

Σας κατεθεσα τον προβληματισμο μου, περι των εκδοσεων android και των ταμπλετων.

 

 

Για το συγκεκριμένο που λες , το Teclast P76ti που τυχαίνει να έχω να σε πληροφορήσω πως έχει ΕΠΙΣΗΜΗ αναβάθμιση σε Android 4.0.3 (Στο site Merimobiles έχουν αφήσει την Beta έκδοση αλλά υπάρχει επίσημη στο site της Teclast ( http://www.teclast.com/topic.php?channelID=78&topicID=218)).

Για περισσότερες πληροφορίες και για άλλες rom μπορεις να δεις εδώ

Μπορείς αν αγοράσεις από εκεί (Merimobiles) να τους ζητήσεις να σου περάσουν την επίσημη έκδοση και να στο στείλουν έτοιμο (στέλνεις email στο support@merimobiles.com και το ζητάς) :)

Όσο για τα 4 χρόνια που λες να το κρατήσεις , να ξέρεις πως σε κανένα 6αμηνο θα βγει Android 5 και αν το πάρεις αναλογικά θα έχουμε φτάσει στο Android 10 (λέμε τώρα) … καμία εταιρία δεν θα βγάλει όλες τις αναβαθμίσεις.. εδώ η Samsung δεν έβγαλε για το Galaxy S … όποτε για τώρα ας έχει Android 4 και είμαστε μια χαρά!!

Ελπίζω να βοήθησα με τους προβληματισμούς σου!! :)

Edited by kandreou

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας...να ρωτήσω κάτι ακόμα...το

http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm

teclast εχει δυνατότητα για εθερνετ συνδεση με το royter μου? Αν όχι...ποιό άλλο φτηνό 7αρι αξίζει ( με εθερνετ λεω παντα )

αυτό ας πούμε είναι της προκοπής;

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

Edited by passenger57
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας...να ρωτήσω κάτι ακόμα...το
http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm

teclast εχει δυνατότητα για εθερνετ συνδεση με το royter μου? Αν όχι...ποιό άλλο φτηνό 7αρι αξίζει ( με εθερνετ λεω παντα )

αυτό ας πούμε είναι της προκοπής;

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

 

επειδή τα περισσότερα δεν έχουν θύρα, θεωρητικά (δεν το έχω δοκιμάσει μιας και δεν έχω τέτοια usb) μπορείς να δοκιμάσεις usb lan καρτούλα (κατά προτίμηση σε ics έκδοση) από ότι έχω διαβάσει παίζει (π.χ. ένας έγραψε ότι στο zenithink c91 έβαλε ένα rj-45 to microusb adapter και λειτούργησε)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας...να ρωτήσω κάτι ακόμα...το
http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm

teclast εχει δυνατότητα για εθερνετ συνδεση με το royter μου? Αν όχι...ποιό άλλο φτηνό 7αρι αξίζει ( με εθερνετ λεω παντα )

αυτό ας πούμε είναι της προκοπής;

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

 

Το Teclast_P76ti εχει στα settings ethernet, προφανος θελει καποιον ανταπτορα γιατι θυρα ethernet δεν εχει... :)

My moral in life is simple, you treat me good, and i'll definitely treat you better... and vise versa of course!!! :respect:

Pocophone F1 6/128 Gb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες.

Κάποιο ταμπλετάκι ΑΥΣΤΗΡΑ κάτω από 100ευρώ

 

http://www.merimobiles.com/Teclast_P76ti_1_5GHz_HDMI_8GB_7inch_5_points_Multi_p/meri0709.htm

http://www.merimobiles.com/JXD_S7600_7_inch_5_Point_Capacitive_Touchscreen_p/meri4105.htm

 

Μου τη σπάει λίγο που δεν έχουν πχ bluetooth, αλλά τι να κάνεις.

Από αυτά τα 2 ποιο θα διαλέγατε; Αυτά τρέχουν το angry birds τρένο πχ;

 

Αν υπάρχει καλύτερη πρόταση, σε αυτό το εύρος χρημάτων όμως αυστήρα, δεκτή.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
δεν μπορω να καταλαβω για πιον λογο σβηστηκαν τα 2 τελευταια μου ποστ.ηταν 100% εντος θεματος.απαραδεκτο

 

Δεν σβήστηκε κανένα μήνυμά σου. Συνιστώ να είμαστε πιο προσεχτικοί πριν προβούμε σε συμπεράσματα.

 

Ενδεχομένως ωστόσο να αναφέρεσαι σε συνένωση που έχει γίνει σε συνεχόμενα post σου (και αυτό σε άλλο thread) κάτι το οποίο απαγορεύεται βάσει των κανονισμών. Άλλο πράγμα η συνένωση όμως, άλλο η διαγραφή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω για πιον λογο σβηστηκαν τα 2 τελευταια μου ποστ.ηταν 100% εντος θεματος.απαραδεκτο

 

εδω εισαι http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=331765 ..απλα εγινε συγχωνευση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, gemei g9 ή ampe a90?

 

το ampe πρώτη φορά το ακούω

για το gemei έχω διαβάσει καλά λόγια

gemei

ampe

 

το gemei πάντως έχει κίνηση (roms και τέτοια) το ampe μάλλον είναι πιο νέο

 

ένα + είναι ότι αυτός στο βίντεο είπε ότι έχει bt το ampe (στο merimobiles δεν το αναφέρει)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...