Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν εχω την αποδειξη οποτε για μονο αυτο δεν λεει να πληρωσω...

 

Θέλω να το πάω, απλά οι ώρες του service είναι λίγο περίεργες στην Smartech. Μέχρι τις 17:00 είναι λίγο πακέτο και μόνο καθημερινές, αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχω το ιδιο προβλημα, ειναι θεμα hardware ή software?

 

Το πήγα σήμερα στην SMARTEC, το έλεγξαν και μου άλλαξαν την οθόνη με καινούρια, ευτυχώς εντός εγγύησης. Εν τω μεταξύ όταν το πρωτοαγόρασα το 11/2011, είχε πρόβλημα η οθόνη, γιατί στην χαμηλή φωτεινότητα, το αριστερό μέρος της οθόνης κιτρίνιζε. Και τότε μου άλλαξν την οθόνη με καινούρια. Παιδιά το πρόβλημα στο πάνω μέρος της οθόνης είναι πολύ συχνό. Πατήστε στο google: galaxy sii burn in. Θα δείτε πολλά βίντεο.Συνήθως εμφανιζεται όπου είναι στάσιμη η εικόνα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι υπάρχει ακόμα και στο galaxy siii. Το είδα σε ένα δείγμα σε πασίγνωστο κατάστημα. Πράγμα απαράδεκτο, αλλά τουλάχιστον το καλύπτουν. Προτείνω όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα και είναι εντός εγγύησης, να το πάει γρήγορα, προς το κλείσιμο των 2 χρόνων, να κερδίσει ακόμα δύο χρόνια ζωής στην οθόνη. Γιατί αν δεν το έχει τώρα, θα το έχει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με την camera του s2... Τώρα το ανακάλυωψα φυσικά. Όταν είναι σκοτάδι και βγάζω φώτο με το φλάς η φώτο δεν βγαίνει σωστά (δηλαδή δεν μου βγάζει το πράσινο ότι βγήκε η φώτο αλλά το κόκκινο) και όταν πάω να τη δω είναι ροζ και δε φαίνεται τίποτα...το ίδιο ισχύει και όταν απλά έχω ενεργοποιημένο το φλάς στη camera τη νύχτα η οθόνη είναι ροζ...χωρίς φλάς είναι όλα οκ...επισυνάπτω εικόνα..έχει κάποιος αυτό το πρόβλημα ή γνωρίζει κάποια λύση?? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος αυτό το πρόβλημα ή γνωρίζει κάποια λύση?? ευχαριστώ.

 

Δεν το είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά θα σου πρότεινα να το πας στο service εάν είσαι εντός εγγύησης. Εάν όχι, μπορείς να δοκιμάσεις μια αναβάθμιση λογισμικού είτε της κάμερας είτε του τηλεφώνου (αν και πολύ φοβάμαι πως είναι hardware το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα αλλά θα σου πρότεινα να το πας στο service εάν είσαι εντός εγγύησης. Εάν όχι, μπορείς να δοκιμάσεις μια αναβάθμιση λογισμικού είτε της κάμερας είτε του τηλεφώνου (αν και πολύ φοβάμαι πως είναι hardware το πρόβλημα).

 

Δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης. Δοκίμασα και άλλαξα 2-3 rom δεν ξέρω αν με αυτά γίνεται αναβάθμιση του firmware της κάμερας. Δεν βρήκα κάπου firmware της κάμερας.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης. Δοκίμασα και άλλαξα 2-3 rom δεν ξέρω αν με αυτά γίνεται αναβάθμιση του firmware της κάμερας. Δεν βρήκα κάπου firmware της κάμερας.

 

Όχι δεν γίνεται αναβάθμιση του fw της κάμερας, οπότε δεν είναι θέμα Rom το πρόβλημα.

Εάν είσαι με Samsung based και όχι με Cm based δοκίμασε το κωδικό : *#34971539#.

Γράψε εδώ τι fw κτλ έχεις.

 

Εδώ θα βρεις αναλυτικότερα πληροφορίες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1098834

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται αναβάθμιση του fw της κάμερας, οπότε δεν είναι θέμα Rom το πρόβλημα.

Εάν είσαι με Samsung based και όχι με Cm based δοκίμασε το κωδικό : *#34971539#.

Γράψε εδώ τι fw κτλ έχεις.

 

Εδώ θα βρεις αναλυτικότερα πληροφορίες : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1098834

 

Λογικά δεν είμαι σε samsung based επειδή μου βγάζει connection error or invalid MMI code..πρέπει να ξέρω το fw για να κάνω update??? πάντως έχω το

[ROM] GT-I9100 Resurrection Remix JB v3.1.3 και στο changelog λέει updated camera firmware..

Edited by Chrisis89
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν είμαι σε samsung based επειδή μου βγάζει connection error or invalid MMI code..πρέπει να ξέρω το fw για να κάνω update??? πάντως έχω το

[ROM] GT-I9100 Resurrection Remix JB v3.1.3 και στο changelog λέει updated camera firmware..

 

Είσαι σε cm based, πάρε ένα nandroid backup μέσω recovery και φλασαρε μια deodexed Samsung based, έπειτα δοκίμασε ξανά με το κωδικό κτλ και γενικότερα δες εάν σου κάνει τα ίδια. Αφού δοκιμάσεις μπορείς να επαναφέρεις απλά το backup σου.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε cm based, πάρε ένα nandroid backup μέσω recovery και φλασαρε μια deodexed Samsung based, έπειτα δοκίμασε ξανά με το κωδικό κτλ και γενικότερα δες εάν σου κάνει τα ίδια. Αφού δοκιμάσεις μπορείς να επαναφέρεις απλά το backup σου.

 

πριν φλασάρω την καινούρια θα κάνω κανονικά Wipe data/factory reset? δεν χάνεται τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

πριν φλασάρω την καινούρια θα κάνω κανονικά Wipe data/factory reset? δεν χάνεται τίποτα?

 

Γι'αυτό σου είπα να πάρεις backup από cwm recovery γιατί θα στα σβήσει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Εχω το εξης προβλημα. Μολις ανοιγω την καμερα ακουγεται ενα ενοχλητικο βζζζζζζ σαν δονηση αλλα σε πιο χαμηλη ενταση. Μολις πατησω να βγαλω φωτογραφια φευγει. Γνωριζουμε κατι για αυτο? Να σημειωσω οτι το κινητο ειναι μαμα χωρις πειραγμα και δεν εχει φαει τουμπα ποτε. Τι παιζει να εχει παθει? Ειμαι εντος εγγυησης. Να το παω απευθειας?

 

Κι εγώ το έχω αυτό φίλος:(. Με μερικά χτυπηματάκια στην κάμερα,

εν ώρα λειτουργίας σταμάτησε, αλλά ποιός μου λέει ότι δε θα ξαναγίνει;

Επίσης όση ώρα κάνει το βούισμα τρώει την μπαταρία εξωφρενικά γρήγορα

και θερμαίνεται η περιοχή γύρω από τον φακό.

Θα το πάω μόλις έχω ελεύθερη μέρα από τη δουλειά, αλλά δεν το βλέπω σύντομα.

Edited by juno12
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο δικό μου κινητό έχουν πρόβλημα τα pixels στην περιοχή της status bar και βγάζουν ελαφρώς διαφορετικό χρώμα που ορισμένες φορές φαίνεται άσχημα. Ειδικά σε video.

Είμαι εντός εγγύησης. Η αλλαγή γίνεται αυθημερόν;

Αλλάζουν μόνο την οθόνη ή πειράζουν και τίποτα άλλο και πρέπει να τα περάσω όλα από την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Τον τελευταίο καιρό στις φωτογραφίες από το S2 υπάρχουν μαύρα στίγματα. Καμιά ιδέα τι φταίει;

 

Δεν είναι πάντως σκόνη, γιατί ξεβίδωσα και έβγαλα το καπάκι, και με αυτό εκτός, το πρόβλημα παραμένει.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λέιζερ δεν είδε. Μήπως φταίει που έπεσε κανά δυο φορές;

Δεν χρησιμοποιώ θήκη. Δύσκολα να είναι σκόνη στο φακό. Πώς να μπει; Είναι μια σταλιά και σφραγισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Λέιζερ δεν είδε. Μήπως φταίει που έπεσε κανά δυο φορές;

Δεν χρησιμοποιώ θήκη. Δύσκολα να είναι σκόνη στο φακό. Πώς να μπει; Είναι μια σταλιά και σφραγισμένος.

 

Λένε ότι στην περίπτωση του s2 είναι καλή ηθήκη γιατί προφυλάσσει το τζαμάκι της κάμερας μιας και γδέρνεται εύκολα...Μήπως μια αλλαγή στο τζαμάκι το λύσει;;;

 

Παιδιά καλύτερα είναι να τραβάς στα 8mp ή στα 6mp;;;Είχα ακούσει παλιά ότι σε σκοτεινές φωτογραφίες αν έχεις στο τέρμα την ανάλυση παίζει να χεις θόρυβο...

 

Πάντως μπορώ να πω ότι έχω μείνει υπερικανοποιημένος από την κάμερα (δεν είμαι και κανένας hardcore χρήστης άλλωστε)...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα στο τζαμάκι. Φωτογραφίζω με το τζαμάκι εκτός, οπότε μάλλον από κάποιο πέσιμο υπήρξε πρόβλημα στον φακό.

 

Εχει δοκιμάσει κανείς τα tutorials στο youtube να το φτιάξει μόνος; Πόσο αξιόπιστα είναι τα εξαρτήματα που πωλούνται από διάφορα site?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα...

Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω όταν βγάζω φώτο το βράδυ με το φλας τα μάτια μας γίνοντε καταπράσινα και δεν φευγουν εύκολα με το photoshop, υπάρχει κάποια ρύθμιση που να μην βγαίνουν έτσι οι φωτογραφίες? μισά πράσινα μάτια και μισά κόκκινα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο S2 του αδερφού μου έσπασε χάλασε η οθόνη. Η συσκευή δουλεύει καθώς ακούγεται πως λειτουργεί αλλά δεν δείχνει κάτι. Ξέρει κάποιος πόσο πάει πάνω κάτω;
Crazy? I was crazy once. They locked me in a room. A circular room and told me to find a corner. I lived there. I died there. Died? I died once. They put me in a deep dark whole, with worms. Worms? I hate worms, worms make me crazy. A worm tickled my nose. That drove me crazy. Crazy? I was crazy once...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στο S2 του αδερφού μου έσπασε χάλασε η οθόνη. Η συσκευή δουλεύει καθώς ακούγεται πως λειτουργεί αλλά δεν δείχνει κάτι. Ξέρει κάποιος πόσο πάει πάνω κάτω;

 

170 περιπου νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια πηγα για αλλαγη πλακετας σημερα σε εξουσιοδοτημενο service της samsung και εγινε εντος 2 ωρων. Ξαφνικα το βραδυ πηγα να τραβηξω απποψε φωτο κι διαπιστωσα τι το φλας της καμερας δεν λειτουργει, ουτε στην αυτοματη ουτε στην ενεργη λειτουργια. Εκανα επανεκκινηση, αλλα δεν αλλαξε κατι. Κατεβασα κ εγκατεστησα μεσω odin την εκδοση 4.1.2 της κοσμοτε.. Τι λετε να συμβαινει;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω galaxy sII εντός εγγύησης, και μου έπεσε. Εσπασε η οθόνη (έχει 2 ραγίσματα) και ενώ το κινητό φαίνεται να λειτουργεί (π.χ. ακούγεται ο ήχος όταν το ανοίγω, ανάβουν τα κουμπιά back και του μενού), δεν δείχνει τίποτα.

 

Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί να παω να το φτιάξω; Συμφέρει να πάω στο επίσημο service; Υπάρχει λόγος να το προτιμήσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...