Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι έχεις δίκιο..Αλλο είναι το πρόβλημα που έλεγα. Απλώς πάνω στο σοκ έκανα λάθος.

Νομίζω τελικά ότι απλά η πάνω πάνω μαύρη γραμμή που είναι η μπαταρία κτλ, εχει αφήσει μόνιμη στάμπα σε όποια μενου δεν φαίνεται..Δηλαδη όταν ανοίγω τη συλλογή φωτογραφιών ποτ φέυγει η μαύρη μπάρα, σε κείνο το σημείο έχει ξεθώριασμα απο κάτω. Προσπαθω να το πετυχω σε print screen αλλα δεν ταχω καταφερει..

 

EDIT: Δε φαινεται σε κανένα print screen..Μόλις βρω ψηφιακή να το βγάλω απο πάνω θα ανεβάσω.

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι έχεις δίκιο..Αλλο είναι το πρόβλημα που έλεγα. Απλώς πάνω στο σοκ έκανα λάθος.

Νομίζω τελικά ότι απλά η πάνω πάνω μαύρη γραμμή που είναι η μπαταρία κτλ, εχει αφήσει μόνιμη στάμπα σε όποια μενου δεν φαίνεται..Δηλαδη όταν ανοίγω τη συλλογή φωτογραφιών ποτ φέυγει η μαύρη μπάρα, σε κείνο το σημείο έχει ξεθώριασμα απο κάτω. Προσπαθω να το πετυχω σε print screen αλλα δεν ταχω καταφερει..

 

EDIT: Δε φαινεται σε κανένα print screen..Μόλις βρω ψηφιακή να το βγάλω απο πάνω θα ανεβάσω.

 

Ειναι λογω amoled οθονης. Επειδη το σημα της μπαταριας κτλ ειναι μονιμα εκει εχουν ψιλοαρπαξει τα συγκεκριμενα pixel. Αν βαλεις ενα μπλε η κοκκινο φοντο σαν φωτογραφια θα φανει. Απλα λιγο πριν τελειωσει η εγγυηση σου στειλτο για αλλαγη οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα και εγω...Το κάνει σε όλους ή ημουν πάλι ο τυχερός????Γιατι όλο κάτι θα μου συμβεί με το s2...Πριν τελειώσει η εγγύηση οπωσδήποτε θα το πάω..
Link to comment
Share on other sites

Το φανταστηκα και εγω...Το κάνει σε όλους ή ημουν πάλι ο τυχερός????Γιατι όλο κάτι θα μου συμβεί με το s2...Πριν τελειώσει η εγγύηση οπωσδήποτε θα το πάω..

Το κανει σε ολους μην σε ανησυχει. Εγω ηδη εκανα αλλαγη οθονης μια φορα κ μαλλον παω κ για δευτερη λιγο πριν ληξει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:)

Ως γνωστή bad luck brian, το σάββατο μου μπουγέλωσαν το σ2 μου. Ήταν αρκετό νερό το οποίο πήγε σε όλη σχεδόν τη συσκευή. Το σκούπισα αμέσως, ευτυχώς που του είχα και θήκη. Λειτουργεί κανονικά, μικρόφωνα, ηχείο κλπ απλά ο μόνος ενδυασμός μου είναι στην οθόνη. Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως περίεργη. Ας πούμε όταν κάνω διπλό κλικ στην οθόνη που εμφανίζονται οι επιλογές για τα widget (GO launcher) ειναι σα να τρεμοπαίζει. Με προβληματίζει γιατί δεν είχα προσέξει κάτι παρόμοιο πριν. Μήπως είναι ιδέα μου και το έκανε και πριν απλά δεν το είχα προσέξει?:worry: Από ποιο σημείο μπορεί να πάρει υγρασία η οθόνη? Και αν όντως υπάρχει πρόβλημα, τι θα πρέπει να κάνω? Κάθε πληροφορία/γνήμη ευπρόσδεκτη :/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα:)

Ως γνωστή bad luck brian, το σάββατο μου μπουγέλωσαν το σ2 μου. Ήταν αρκετό νερό το οποίο πήγε σε όλη σχεδόν τη συσκευή. Το σκούπισα αμέσως, ευτυχώς που του είχα και θήκη. Λειτουργεί κανονικά, μικρόφωνα, ηχείο κλπ απλά ο μόνος ενδυασμός μου είναι στην οθόνη. Δεν ξέρω, μου φαίνεται κάπως περίεργη. Ας πούμε όταν κάνω διπλό κλικ στην οθόνη που εμφανίζονται οι επιλογές για τα widget (GO launcher) ειναι σα να τρεμοπαίζει. Με προβληματίζει γιατί δεν είχα προσέξει κάτι παρόμοιο πριν. Μήπως είναι ιδέα μου και το έκανε και πριν απλά δεν το είχα προσέξει?:worry: Από ποιο σημείο μπορεί να πάρει υγρασία η οθόνη? Και αν όντως υπάρχει πρόβλημα, τι θα πρέπει να κάνω? Κάθε πληροφορία/γνήμη ευπρόσδεκτη :/

 

Αστο δυο μερες μεσα σε ενα ταπερ με ρύζι.. απορροφά την υγρασία

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ήδη, για 1,5 μέρα βέβαια. Μήπως να το βάλω πάλι? Αν όμως έχει πάθει ήδη ζημιά δε θα βοηθήσει σε κάτι :/
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το έκανα ήδη, για 1,5 μέρα βέβαια. Μήπως να το βάλω πάλι? Αν όμως έχει πάθει ήδη ζημιά δε θα βοηθήσει σε κάτι :/

 

Το πρέπον είναι να επισκεφτεί η συσκευή σου κάποιον τεχνικό να καθαρίσει εσωτερικά την υγρασία η οποία αν δεν αφαιρεθεί σε ένα βάθος χρόνου θα διαβρώσει την πλακέτα με τα παρελκόμενα (ακόμα και αν τώρα δουλεύει).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το πρέπον είναι να επισκεφτεί η συσκευή σου κάποιον τεχνικό να καθαρίσει εσωτερικά την υγρασία η οποία αν δεν αφαιρεθεί σε ένα βάθος χρόνου θα διαβρώσει την πλακέτα με τα παρελκόμενα (ακόμα και αν τώρα δουλεύει).

 

Η εγγύηση δεν ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις έτσι? Το είχα πάρει από cosmote. Να πάω να το κοιτάξουν? Δεω τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη πάντως:p

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η εγγύηση όντως δεν καλύπτει τέτοια θέματα. Και στην Cosmote να το πας αυτοί θα το στείλουν στο επίσημο service με το ανάλογο κόστος.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση όντως δεν καλύπτει τέτοια θέματα. Και στην Cosmote να το πας αυτοί θα το στείλουν στο επίσημο service με το ανάλογο κόστος.

Η διαδικασία θα κρατήσει γύρω στον ένα μήνα όμως έτσι? Σε κάποιο ιδιοτικό service μήπως θα είναι πιο γρήγορο(και με μεγαλύτερο κόστος)? Συγγνώμη εάν γίνομαι κουραστική αλλα δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο και είμαι λίγο χαμένη:(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πας κατευθείαν στο service τις Samsung;
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πας κατευθείαν στο service τις Samsung;

 

Δεν ξέρω καν αν έχει service της samsung εδώ (χανιά) :/ Θα ήταν προτιμότερο να το πάω εκεί δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω καν αν έχει service της samsung εδώ (χανιά) :/ Θα ήταν προτιμότερο να το πάω εκεί δηλαδή?

 

Θεωρώ πως ναι. Ψάχνοντας στο google βρήκα αυτά τα τηλέφωνα 1)ΜΠΙΤΣΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Γρηγορίου Ε΄ 24 ,2821096668

2)ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ Οσίας Ειρήνης 4 , 2821071447

3)ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΜΥΛΩΝΟΓΙΑΝΝΗ 109 ,2821098755

πάρε τους ένα τηλέφωνο όποιο από αυτά είναι κοντά σου, να δεις τι θα σου πουν.

Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

τελικα τα προβληματα καμερας και οθονης ειναι software based

γιατι εβαλα 4.0.4 aokp και οι φωτογραφιες που βγαζει ειναι ροζ στη μεση και πρασινες στα ακρα.

και σε γκρι φοντο αριστερα η οθονη κιτρινιζει.

 

υπαρχει καποιο patch για aokp roms;

 

 

σαν προχειρη λυση για τις φωτογραφιες

εχω κανει αυτο το png το οποιο το βαζω απο πανω στο PS

 

ΥΓ το ανεβασα σαν png και μου το αλλαξε σε jpeg λογο μεγεθους

αν δεν παιζει σωστα, με βαση αυτο φτιατε ενα δικο σας

Edited by Phoenix
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως ναι. Ψάχνοντας στο google βρήκα αυτά τα τηλέφωνα 1)ΜΠΙΤΣΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣ Γρηγορίου Ε΄ 24 ,2821096668

2)ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ Οσίας Ειρήνης 4 , 2821071447

3)ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΜΥΛΩΝΟΓΙΑΝΝΗ 109 ,2821098755

πάρε τους ένα τηλέφωνο όποιο από αυτά είναι κοντά σου, να δεις τι θα σου πουν.

 

Θα πάρω να ρωτήσω λοιπόν.. Σε ευχαριστώ πολύ:)

Link to comment
Share on other sites

μου χαρισανε ενα κινητο με ραγισμενη οθονη που μπορω να την αλλαξω και φυσικα οσο πιο οικονομικα γινεται

ευχαριστω

 

Μολις το παραλαβω γιατι το περιμενα σημερα ,και τελικα δηθεν βαλανε αλλο χρωμα οθονης απο αυτο που ζητησα

θα γινει το ελα να δεις

μεγαλη Εταιρια δηθεν, και με δουλευουνε εδω και μιαμησι εβδομαδα

και αφου καταλαβανε οτι αντι για ασπρο βαλανε μαυρο εδω και τρεις μερες σημερα μολις θα το αλλαξουνε

φυσικα μια ωραια καταγγελια το Ιντερνετ θα τους αξιζε αφου η τελικη τιμη ειναι 45 ευρω παραπανω απο οτι ειπανε τηλεφωνικως

 

θα πρεπει να μαθευτη πια ειναι η Εταιρια

Link to comment
Share on other sites

Το κανει σε ολους μην σε ανησυχει. Εγω ηδη εκανα αλλαγη οθονης μια φορα κ μαλλον παω κ για δευτερη λιγο πριν ληξει η εγγύηση.

 

Να σε ρωτήσω...

Ήταν μαμα το κινητό όταν το είχες παει;;

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω...

Ήταν μαμα το κινητό όταν το είχες παει;;

 

Πριν το παω κρατησα backup απο cwm/titanium/φακελους στο pc, περασα την τελευταια επισημη "μαμα" ics που ειχε βγει για ελλαδα (για να μην μου πουνε καμια χαζομαρα τυπου ηταν θεμα λογισμικου κ στο αναβαθμισαμε) και μηδενισα το μετρητη με την εφαρμογη triangle away αν θυμαμαι καλα (σε ics κανει ιδια δουλεια με το usb jig).

Απιστευτη εξυπηρετηση παντως απο μεριας τους κ σε 4μερες το ειχα πισω ολοκαίνουργιο το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα σε ολους εχω ενα προβληματακι και οποιος μπορει ας με βοιθησει..πηρα πριν απο μερικες μερες το samsung galaxy s2 το οποιο εχει τιν αναβαθμιση android 4.0.4.καθως ειμουν στιν camera παρατηρισα πωσ οι φωτογραφειες που τραβαει βγαινουν θαμπες.αυτο το εξακρυβωσα με ενα φιλο μου που εχει το ιδιο.τσεκαρα οπτικα το ματι της καμερας αλλα δεν ειδα κατι.μιπωσ αυτο ωφειλετε στιν αναβαθμιση και εχει επιρεασει την καμερα?????
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση τωρα τελευταια αρχισα να ψαχνομαι περισοτερο με το s2 και εχω ενα θεματακι ισως να μην ειμαι στο σχετικο θεμα αλλα αν μπορει καποιος ασ βοηθησει η να με μεταφερει στην σχετικη αναζητηση του προβληματος μου.οταν ξεκλειδωνω το κινητο και ερχομαι στην αρχικη οθονη αναβει ταυτοχρονα και το led της καμερας.προερχεται απο κολημα η εβαλα το χερι μου καπου χωρις να το γνωριζω και προκαλω αυτη την δυσλειτουργεια?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

το πηρα ετοιμο ρουταρισμενο

παιδια αλλη ερωτηση.οταν ενεργοποιω την καμερα στο πανω δεξια μερος του κινητου μου υπαρχει το εικονιδιο ενος κινητου οταν το αγγισω αναβει μια πρασινο μια κοκκινο κανωντας ενα ελαφρο ζουμαρισμα.ξερετε τι ακριβως ειναι και ποια η λειτουργεια του?ευχαριστω

Edited by VASILLIS78
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση.οταν ενεργοποιω την καμερα στο πανω δεξια μερος του κινητου μου υπαρχει το εικονιδιο ενος κινητου οταν το αγγισω αναβει μια πρασινο μια κοκκινο κανωντας ενα ελαφρο ζουμαρισμα.ξερετε τι ακριβως ειναι και ποια η λειτουργεια του?ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια ερωτηση.οταν ενεργοποιω την καμερα στο πανω δεξια μερος του κινητου μου υπαρχει το εικονιδιο ενος κινητου οταν το αγγισω αναβει μια πρασινο μια κοκκινο κανωντας ενα ελαφρο ζουμαρισμα.ξερετε τι ακριβως ειναι και ποια η λειτουργεια του?ευχαριστω

 

Δεν έχω ιδέα για τι μιλάς..

Εικονίδιο κινητού πάνω δεξια?

 

Αν εννοείς όταν πατάς στην οθόνη του κινητού που ζουμαρει/ξεζουμαρει απλά κάνει focus στο συγκεκριμένο σημείο για καλύτερη λήψη του σημείου που υπέδειξες και κρατάει το φωτισμό του σημείου εκείνου επίσης σε περίπτωση που θέλεις να τον χρησιμοποιησεις για την επόμενη λήψη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...