Jump to content

[S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας


ackel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως αποφάσισα να μην δώσω σημασία. Πήρα ένα S2 πριν μια εβδομάδα (μεταχειρισμένο, αγορασμένο τον Οκτώβρη), το θέμα με την ροζίλα το πρόσεξα γιατί είδα τον άσπρο τοίχο μέσα στο δωμάτιό μου, αλλά το άλλο με την κιτρινίλα δεν το έλεγξα καν..

 

Δεν νομίζω πως έχει ουσία. Είναι από αυτά τα πράγματα που μπορεί να σε ενοχλούν μόνο αν έχεις εκεί το μυαλό σου..

 

Θα συμφωνησω αλλα αν εχεις εγγυηση κ σου αλλαζουν τζαμπα οθονη (μαζι με πλαισιο,κουμπι κεντρικο, φωτεινοτητα πληκτρων αφης) σε 3-4 μερες δεν σε χαλαει κιολας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

[ATTACH]25669[/ATTACH][ATTACH]25670[/ATTACH]

[ATTACH]25671[/ATTACH][ATTACH]25672[/ATTACH]

 

Διαφορές οθόνης συσκευής ενός μηνός και ενός εξαμήνου +. Και τα δυο με ρύθμιση στο δυναμικό στην οθόνη...

 

 

sorry για την ποιότητα αλλά μόνο ένα Ε66 βρέθηκε εύκαιρο για την φωτογράφηση.

 

Και αυτο που μπορεί να οφείλετε ?

Έχουν ξεθωριάσει τα χρώματα με τον χρονο ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο βλέπεις ξεθωριασμένα τα χρώματα;

 

 

Έχει γραφτεί ότι με το πέρασμα του χρόνου η απόδοση της οθόνης πέφτει.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο βλέπεις ξεθωριασμένα τα χρώματα;

 

 

Έχει γραφτεί ότι με το πέρασμα του χρόνου η απόδοση της οθόνης πέφτει.

 

Στο μαυρο !

πάντως υπάρχει διαφορά και εντονη

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Στο μαυρο !

πάντως υπάρχει διαφορά και εντονη

 

Το μαυρο ειναι το πιο παλιο και οντως εχει τα πιο ξεπλυμενα χρωματα... Δεν θυμαμαι αν και το αλλο ειχε αυτοματη φωτεινοτητα ομως γιατι περιεργως ηταν πιο πεσμενη απο του μαυρου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ουτε 2 μηνες νομιζω δεν εχω τη καινουργια οθονη.. Κ ηδη ειμαι στα ιδια. Οκ ειμαι ψυρρας, τα χρωματα ειναι απιστευτα ομορφα κτλ αλλα παλι το γκρι αρχισε να πρασινοκιτρινιζει.. τωρα κ στο service να ξαναπαω τι να του πω του ανθρωπου :-P

Η εγω το ξεφτυλιζω σε ωρες με ανοιχτη την οθονη η εχει θεμα το τσιπακι γραφικων μου η απλα η super amoled δεν ειναι για πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...μετα την αναβαθμιση μου του γαλαξια 2 μου σε 4.03 διαπιστωσα μια μικρη αλλαγη.οταν κανω παρατεταμενη κινηση ειτε προς τα πανω ειτε προς τα κατω στο κατω μερος της οθονης η στο πανω αναλογα με την κινηση εμφανιζεται μια μπλε γραμμη που γινεται πιο εντονη οσο η κινηση του δαχτυλου μου συνεχιζει προς τα κατω η προς τα πανω.Δυσκολο λιγο να το περιγραψω αλλα αν καποιος το εχει δει σιγουρα θα με καταλαβει γιατι πραγμα μιλαω.πως μπορουμε να το διορθωσουμε αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα αυτό, feature είναι. Και όταν φτάσεις στο τέλος της λίστας (προς τα πάνω ή προς τα κάτω) γίνεται πιο έντονο, για να ξέρεις ότι δεν έχει παρακάτω...
Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρέ παιδιά έχω καταλήξει να το αγοράσω... ως ένα απο τα πιο πλήρη κινητά που υπάρχουν σε αυτή την τιμή την δεδομένη στιγμή θέλω να σας ρωτήσω....

Διάβασα κάμποσες σελίδες εδώ μεσα και έχω τρομάξει.

 

Είναι τόσο σημαντικά και έντονα τα προβλήματα της οθόνης??? Διάβασα για ξεθώριασμα χρωμάτων, burn in και μάλιστα σε μερικούς μήνες μόνο! Είναι τόσο έντονα αυτά τα φαινόμενα? Δλδ η οθόνη αποχρωματίζεται σε πολύ έντονο βαθμό?

 

Μάλιστα διάβασα κάπου πως κάποια έχουν διαφορετικά camera modules!!! Δλδ τί διαφορετικό αισθητήρα και φακο??? Ειναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο???

 

Επειδή τα λεφτά είναι πολλά και συνήθως κρατάω τα τηλέφωνά μου τουλάχιστον 2 χρόνια...αξίζει ή θα ξενερώσω και θα κλαίω τα λεφτά μου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βρέ παιδιά έχω καταλήξει να το αγοράσω... ως ένα απο τα πιο πλήρη κινητά που υπάρχουν σε αυτή την τιμή την δεδομένη στιγμή θέλω να σας ρωτήσω....

Διάβασα κάμποσες σελίδες εδώ μεσα και έχω τρομάξει.

 

Είναι τόσο σημαντικά και έντονα τα προβλήματα της οθόνης??? Διάβασα για ξεθώριασμα χρωμάτων, burn in και μάλιστα σε μερικούς μήνες μόνο! Είναι τόσο έντονα αυτά τα φαινόμενα? Δλδ η οθόνη αποχρωματίζεται σε πολύ έντονο βαθμό?

 

Μάλιστα διάβασα κάπου πως κάποια έχουν διαφορετικά camera modules!!! Δλδ τί διαφορετικό αισθητήρα και φακο??? Ειναι δυνατόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο???

 

Επειδή τα λεφτά είναι πολλά και συνήθως κρατάω τα τηλέφωνά μου τουλάχιστον 2 χρόνια...αξίζει ή θα ξενερώσω και θα κλαίω τα λεφτά μου?

 

Μπαααααα...... Αν έχεις τα λεφτά να το πάρεις μην κολάς σε αυτά τα θέματα. Δεν είναι καθόλου έντονα, μην φοβάσαι

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχει κουραστεί η οθόνη και έχουν αρχίσει να χαλάνε τα χρώματα και δεν θέλετε να το πάτε στο service δοκιμάστε την εφαρμογή Screen Adjust από το Market!

 

Το γκρι σε'μενα πχ άρχισε να πράσινο κιτρινίζει.. ελάχιστα μεν το καταλαβαίνω δε.. ανέβασα το μπλε χρώμα στο +6 κ το έβαλα στο δυναμικό από τις ρυθμίσεις του κινητού και είναι απίστευτα ζωντανα τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχει κουραστεί η οθόνη και έχουν αρχίσει να χαλάνε τα χρώματα και δεν θέλετε να το πάτε στο service δοκιμάστε την εφαρμογή Screen Adjust από το Market!

 

Το γκρι σε'μενα πχ άρχισε να πράσινο κιτρινίζει.. ελάχιστα μεν το καταλαβαίνω δε.. ανέβασα το μπλε χρώμα στο +6 κ το έβαλα στο δυναμικό από τις ρυθμίσεις του κινητού και είναι απίστευτα ζωντανα τα χρώματα.

 

Το δοκίμασα κι εγώ και όντως βλέπω διαφορά προς το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αν τυχόν έχει κουραστεί η οθόνη και έχουν αρχίσει να χαλάνε τα χρώματα και δεν θέλετε να το πάτε στο service δοκιμάστε την εφαρμογή Screen Adjust από το Market!

 

Το γκρι σε'μενα πχ άρχισε να πράσινο κιτρινίζει.. ελάχιστα μεν το καταλαβαίνω δε.. ανέβασα το μπλε χρώμα στο +6 κ το έβαλα στο δυναμικό από τις ρυθμίσεις του κινητού και είναι απίστευτα ζωντανα τα χρώματα.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως που τους λες ότι έχουν ξεθωριάσει τα χρώματα και σου λένε έτσι απλά ότι στην αλλάζουν. Μπράβο τους.

 

Πάντως εγώ το εχω ενα χρόνο το κινητό και δεν βλέπω καποια τρομερή διαφορά οταν το συγκρινω με κάποιο καινούριο. Ισως έχει να κάνει με το ότι διατηρώ την φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατο και ακόμα χαμηλότερα το βράδυ με το screen filter.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που τους λες ότι έχουν ξεθωριάσει τα χρώματα και σου λένε έτσι απλά ότι στην αλλάζουν. Μπράβο τους.

 

Πάντως εγώ το εχω ενα χρόνο το κινητό και δεν βλέπω καποια τρομερή διαφορά οταν το συγκρινω με κάποιο καινούριο. Ισως έχει να κάνει με το ότι διατηρώ την φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατο και ακόμα χαμηλότερα το βράδυ με το screen filter.

 

Τι δικό μου πρέπει να έχει πρόβλημα στο τσιπάκι της κάρτας γραφικών δεν εξηγείται αλλιώς. Μέσα σε 3 μήνες άρχισε η αλλοίωση των χρωμάτων πάλι. Και ντρεπομαι να του το πάω πίσω γιατί μου άλλαξε και οθόνη και πλαίσιο και γενικά μου το επέστρεψε ολοκαίνουριο.

Το λιώνω κ πολυ.. παίζει κ ρόλο το ότι συνήθως το έχω απ'τη μέση και πάνω σε φωτεινότητα όντως.

Link to comment
Share on other sites

Τι δικό μου πρέπει να έχει πρόβλημα στο τσιπάκι της κάρτας γραφικών δεν εξηγείται αλλιώς. Μέσα σε 3 μήνες άρχισε η αλλοίωση των χρωμάτων πάλι. Και ντρεπομαι να του το πάω πίσω γιατί μου άλλαξε και οθόνη και πλαίσιο και γενικά μου το επέστρεψε ολοκαίνουριο.

Το λιώνω κ πολυ.. παίζει κ ρόλο το ότι συνήθως το έχω απ'τη μέση και πάνω σε φωτεινότητα όντως.

 

Αφού είναι κάτι που σε ενοχλεί περινενε λίγους μήνες ακόμα και ξαναπηγαινε το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι κάτι που σε ενοχλεί περινενε λίγους μήνες ακόμα και ξαναπηγαινε το. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα!

 

Προς το παρών με την εφαρμογή τα χρώματα είναι οκ είμαι στο +6 στο μπλε, μέχρι το +100 μάλλον θα το ξανά στείλω λίγο πριν λήξει η εγγύηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημερα! το δικο μου σ2 που ειναι 3 εβδομαδων σημερα μου εκανε το εξης...ανοιγοντασ την καμερα και παντα σε λευκο φοντο παρατηρησα στο κεντρο της οδονης μια κοκκινιλα τι συμβαινει ξερει κανεις να μου πει ?

τι προτεινετε να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! το δικο μου σ2 που ειναι 3 εβδομαδων σημερα μου εκανε το εξης...ανοιγοντασ την καμερα και παντα σε λευκο φοντο παρατηρησα στο κεντρο της οδονης μια κοκκινιλα τι συμβαινει ξερει κανεις να μου πει ?

τι προτεινετε να κανω ?

 

άμα κοιτάξεις το τοπικ από την αρχή, σχεδόν όλοι γι'αυτό γράφουν.

 

Και απαντώντας στην επόμενη ερώτησή σου , δυστυχώς δεν φεύγει με τίποτα , ότι και να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

μου χαρισανε ενα κινητο με ραγισμενη οθονη που μπορω να την αλλαξω και φυσικα οσο πιο οικονομικα γινεται

ευχαριστω

 

μπες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307578 και στην αναζήτηση γράψε digitizer

 

Στο Ebay http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=digitizer+for+Samsung+galaxy+sii

Και στο internet θα βρεις βιντεακια για το πως θα την αλλάξεις

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

μπες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=307578 και στην αναζήτηση γράψε digitizer

 

Στο Ebay http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=digitizer+for+Samsung+galaxy+sii

Και στο internet θα βρεις βιντεακια για το πως θα την αλλάξεις

 

Ευχαριστω την βρηκα την ακρη τελικα δεν ειναι ραγισμενη η οθονη αλλα προσοψη

η οθονη ειναι μια χαρα και λειτουργει κανονικα το κινητο

ευχαριστω για την βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Σήμερα παρατήρησα ότι πάνω πάνω στο κινητό μου, υπάρχει μια οριζόντια σειρά σαν ξεθωριασμένη, ΑΥτό φαίνεται σε συγκεκριμένα χρώματα. Φαίνεται π.χ. πάνω πάνω στην φωτογραφία που επισυνάπτω, στο εικονίδιο των ενεργών εφαρνογών που το χωρίζει στη μέση,όταν κατεβάζεις το μενού να δεις τις ειδοποιήσεις όπυ κόβει πάλι όλα τα εικονίδια του wifi κτλ στη μέση. Από τη γραμμή και πάνω τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα αν δείτε.To πρωτοείδα βλέποντας ένα video, που όπως το είχα γυρίσει, η μπάρα της προόδου ήταν ξεθωριασμένη στην άκρη της.

Στη φώτο που βάζω είναι στο ρολοι πάνω το ξεθώριασμα, πάνω από τη λέξη Κυριακή

Μήπως πρέπει να στείλω service?(αφου βρώ που έχω βάλει την απόδειξη αγορας χεχε)

Και το θέμα είναι ότι μένω επαρχία και δεν ξέρω και πως και που να το στείλω.

Edited by konsniper
Link to comment
Share on other sites

το ξεθώριασμα πάνω στο ρολόι είναι χαρακτηριστικό του widget.

δές πιο κάτω και στο δικό μου.

αν φαίνεται και αλλού όμως, κάτι δεν πάει καλά.

και στην καρτέλα με τα wifi-bluetooth-gps κλπ επίσης είναι φτιαγμένο έτσι.

 

http://img694.imageshack.us/img694/3416/screenshot2012072223150.th.png

Edited by juno12
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Πρόβλημα οθόνης και κάμερας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...