Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπαμπη βαλε leomar...Εχει το οοολο πακετο που χρειαζεσαι και ειναι πολυ φιλικη και δοκιμασμενη απο πολλα παιδια εδω μεσα οπως βλεπεις!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

MIUI "φοράω" εδώ και 3 εβδομάδες. Σε γενικές γραμμές έχει όσα bugs έχει και η cyanogenmod ως based σε αυτή (bluetooth,headphone volume, χειρότερη κάμερα κτλ. κτλ.) αλλά προσωπικά δε μου λείπει τίποτα και μου αρέσει αρκετά το customization που έχει... Δουλεύεται εντατικά το θέμα του bluetooth και σίγουρα κάποια στιγμή θα φτιαχτεί και ο ήχος από τα ακουστικά (μετά τη μέση η ένταση δεν ανεβαίνει άλλο). Αν δεν χρησιμοποιείς τίποτα από αυτά, θα σου πρότεινα να της δώσεις μια ευκαιρία ;)

600 ευρώ κινητό και αυτά είναι σημαντικές ελείψεις. Για να μη σχολιάσω τη κατωτερότητα όλων των εφαρμογών της MIUI/CM από τις εφαρμογές της Samsung. Με πιο τρανό παράδειγμα την εφαρμογή της κάμερας.

 

Μέχρι να φτιάξουνε τα προβλήματα της ROM θα έχει βγει η Ice Cream Sandwich επίσημα για τη συσκευή μας. :p

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

600 ευρώ κινητό και αυτά είναι σημαντικές ελείψεις. Για να μη σχολιάσω τη κατωτερότητα όλων των εφαρμογών της MIUI/CM από τις εφαρμογές της Samsung. Με πιο τρανό παράδειγμα την εφαρμογή της κάμερας.

 

Μέχρι να φτιάξουνε τα προβλήματα της ROM θα έχει βγει η Ice Cream Sandwich επίσημα για τη συσκευή μας. :p

 

Γούστα είναι αυτά. Εμένα οι Samsung Based ROMS μου φαίνονται απλά bloated :). Και μην περιμένεις να δεις ICS σε official ROM πιο γρήγορα από οτι σε AOSP based ;)

 

Τα 600 τα έδωσα για το hardware και ουδέποτε για το "software" της Samsung :D

Link to comment
Share on other sites

Μπαμπη βαλε leomar...Εχει το οοολο πακετο που χρειαζεσαι και ειναι πολυ φιλικη και δοκιμασμενη απο πολλα παιδια εδω μεσα οπως βλεπεις!

 

Eβαλα leomar για αρχη Γιωργο και βλεπουμε....

Link to comment
Share on other sites

την kitchen app την βάζουμε και σε stock rom; ρωτάω γιατί βλέπω την leomar να είναι Kernel CF-Root-SGS2_XX_OXA_KH3-v4.1 ενώ το kernel που έχει η συσκευή μου είναι BU και δεν θέλω να κάνω καμιά στραβή από την 2η μέρα που το έχω :p

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

την kitchen app την βάζουμε και σε stock rom; ρωτάω γιατί βλέπω την leomar να είναι Kernel CF-Root-SGS2_XX_OXA_KH3-v4.1 ενώ το kernel που έχει η συσκευή μου είναι BU και δεν θέλω να κάνω καμιά στραβή από την 2η μέρα που το έχω :p

 

όχι δεν είναι συμβατό το app με stock rom...και δεν εχει καμια σχεση το app με τον κερνελ που εχει η συσκευη σου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι συμβατό το app με stock rom...και δεν εχει καμια σχεση το app με τον κερνελ που εχει η συσκευη σου...

 

με λίγα λόγια το περνάω άφοβα ή παίζει να κολλήσει στο boot;

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια το περνάω άφοβα ή παίζει να κολλήσει στο boot;

 

Με λίγα λόγια σου λέει οτι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις την εφαμογή στην εργοστασιακή rom, αλλα μόνο σε custom

Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια σου λέει οτι ΔΕΝ μπορείς να βάλεις την εφαμογή στην εργοστασιακή rom, αλλα μόνο σε custom

 

Δεν λέω για την εφαρμογή αυτό το κατάλαβα, για την rom λέω

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω για την εφαρμογή αυτό το κατάλαβα, για την rom λέω

 

την ρομ την φλασαρεις ανετα...κανε full wipe πριν τη περασεις και κρατα ενα backup πρωτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

την ρομ την φλασαρεις ανετα...κανε full wipe πριν τη περασεις και κρατα ενα backup πρωτα

Οκ! αυτό ήθελα να ήξερα, ευχαριστώ! ρώταγα μήπως υπάρχει θέμα που είναι άλλος κωδικός συσκευής και κάνω καμιά πατάτα!

Οπότε τώρα πετάω το .zip στην μνήμη, μπαίνω στο cwm, κάνω back up, μετά full wipe και flash την rom σωστά; (σαν στο x10 mini :p )

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει KG2 μπορει να flasharei rom leo πχ που ειναι KH3?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ! αυτό ήθελα να ήξερα, ευχαριστώ! ρώταγα μήπως υπάρχει θέμα που είναι άλλος κωδικός συσκευής και κάνω καμιά πατάτα!

Οπότε τώρα πετάω το .zip στην μνήμη, μπαίνω στο cwm, κάνω back up, μετά full wipe και flash την rom σωστά; (σαν στο x10 mini :p )

 

σωστα απλα δεν ξερω αν θελησεις να γυρισεις σε stock θα πρεπει να περασεις αυτη που εχεις τωρα?

την εχεις βρει καπου για ωρα αναγκης?

 

Αν εχει KG2 μπορει να flasharei rom leo πχ που ειναι KH3?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

ναι δεν υπαρχει προβλημα αρκει να κανεις wipe πρωτα

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

σωστα απλα δεν ξερω αν θελησεις να γυρισεις σε stock θα πρεπει να περασεις αυτη που εχεις τωρα?

την εχεις βρει καπου για ωρα αναγκης?

 

όχι για να πω την αλήθεια, με το back up δεν σώζεται η stock rom; λογικά αν δεν το σώζει το back up θα ψάξω πρώτα να βρω την stock και μετά θα κάνω το flash....

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω το Samsung Galaxy S ΙΙ

Μπορω να το αγορασω απο το εξωτερικο? εδω στην ελλαδα στα δυκτια μας θα παιζει? η οχι? ελληνικη γλωσσα μεσα θα εχει?

 

ευχαριστω!

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

όχι για να πω την αλήθεια, με το back up δεν σώζεται η stock rom; λογικά αν δεν το σώζει το back up θα ψάξω πρώτα να βρω την stock και μετά θα κάνω το flash....

 

απο το cwm μπορεις να κανεις nandroid backup ωστε να γινει back up και η ρομ...δυστιχως δεν χρειαστηκε να κανω οποτε δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες..

 

Παιδια καλησπερα σκεφτομαι να αγορασω το Samsung Galaxy S ΙΙ

Μπορω να το αγορασω απο το εξωτερικο? εδω στην ελλαδα στα δυκτια μας θα παιζει? η οχι? ελληνικη γλωσσα μεσα θα εχει?

 

ευχαριστω!

 

 

μια χαρά θα λειτουργεί εκτος απο το αμερικάνικο νομιζω γιατι δεν δουλεύει σε δίκτυο gsm...ολες οι ρομς εχουν και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο...

Edited by parafron4

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

απο το cwm μπορεις να κανεις nandroid backup ωστε να γινει back up και η ρομ...δυστιχως δεν χρειαστηκε να κανω οποτε δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες..

 

 

 

 

μια χαρά θα λειτουργεί εκτος απο το αμερικάνικο νομιζω γιατι δεν δουλεύει σε δίκτυο gsm...ολες οι ρομς εχουν και ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο...

 

Δηλαδη απο αμερικη δεν αγοραζω απο οτι καταλαβα σωστα?

Xalara Gia Ola Yparxei Lush....

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nokia-> 6610 , 6100 , 6600 , 7610 , 6630 , 6680 , N70 , N90... εχουμε και φυσικα μελλον..:!:

Link to comment
Share on other sites

απο το cwm μπορεις να κανεις nandroid backup ωστε να γινει back up και η ρομ...δυστιχως δεν χρειαστηκε να κανω οποτε δεν μπορω να σου πω λεπτομερειες..

 

Στο cwm δεν είδα κάπου να λέει nandroid back up θα το ψάξω μήπως είναι μέσω άλλου app :p

anyway ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου! :D

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega v3.0XT - XXKI4 Gingerbread 2.3.5

 

www.e-arena.gr

Link to comment
Share on other sites

Στο cwm δεν είδα κάπου να λέει nandroid back up θα το ψάξω μήπως είναι μέσω άλλου app :p

anyway ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου! :D

 

Δεν λεει nandroid backup, εκεί που λέει backup/restore πατάς και πέρνεις το backup της ρομ που έχεις.. αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να κάνεις restore πάλι απο εκεί θα το κάνεις.. Να ξέρεις οτι το nandroid backup αποθηκευεται στον φάκελο clockworkmod

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου 'ρθαν στο μυαλο 2-3 ερωτησεις, ας τις ριξω και γω κατω.

 

Εγω μηνυματα στο κινητο στελνω απο το stock Messaging app. Μου αρεσει πολυ (κι ας μην εχει πια themes => *******) και να τονισω πως *ΔΕΝ* μου αρεσουν τα GO applications (GoSMS, GoContacts, GoXeseMesa). Φυσικα το οριο ειναι 60 κατι χαρακτηρες. Ακομα και στις στοκ ελληνικες τοσο ηταν αυτο το οριο; Γιατι παλιοτερα στο Samsung Galaxy S με ελληνικη εκδοση εστελνες κανονικα 160χαρακτηρες (αν δεν κανω λαθος).

 

Δευτερον και σημαντικοτερον. Εχει βρει κανενας τροποποιημενο Samsung Keyboard (και ναι, πειτε με χαζο αλλα ΑΥΤΟ προτιμω) που να εχει κομμα στην πρωτη σελιδα; Ειτε στη θεση του Voice Control ειτε στη θεση της τελειας; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και μου 'ρθαν στο μυαλο 2-3 ερωτησεις, ας τις ριξω και γω κατω.

 

Εγω μηνυματα στο κινητο στελνω απο το stock Messaging app. Μου αρεσει πολυ (κι ας μην εχει πια themes => *******) και να τονισω πως *ΔΕΝ* μου αρεσουν τα GO applications (GoSMS, GoContacts, GoXeseMesa). Φυσικα το οριο ειναι 60 κατι χαρακτηρες. Ακομα και στις στοκ ελληνικες τοσο ηταν αυτο το οριο; Γιατι παλιοτερα στο Samsung Galaxy S με ελληνικη εκδοση εστελνες κανονικα 160χαρακτηρες (αν δεν κανω λαθος).

 

Δευτερον και σημαντικοτερον. Εχει βρει κανενας τροποποιημενο Samsung Keyboard (και ναι, πειτε με χαζο αλλα ΑΥΤΟ προτιμω) που να εχει κομμα στην πρωτη σελιδα; Ειτε στη θεση του Voice Control ειτε στη θεση της τελειας; Ευχαριστω.

 

Well, έχω λύσεις σε όλα αυτά που ρωτάς αλλά δεν νομίζω να σ' αρέσουν. :) greeklish.

 

Anyways, τροποποιημένο Samkeybad δεν υπάρχει, δοκίμασε όμως το HTC_ime (google ή ψάξε στο forum εδώ) και για τα μηνύματα, πάλι market.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Well, έχω λύσεις σε όλα αυτά που ρωτάς αλλά δεν νομίζω να σ' αρέσουν. :) greeklish.

 

Anyways, τροποποιημένο Samkeybad δεν υπάρχει, δοκίμασε όμως το HTC_ime (google ή ψάξε στο forum εδώ) και για τα μηνύματα, πάλι market.

 

Greeklish χρησιμοποιω αλλα δε μ'αρεσει με τπτ. Τεσπα, μικρο το κακο, μιας και δε στελνω παρα πολλα ΣΜΣ.

 

Το μεγαλο κακο ειναι με το κομμα στο Samsung keyboard. Μου αρεσει πολυ εμφανησιακα, αρα και παλι εκει θα παραμεινω.

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. μια σημαντική για μένα ερώτηση. υπάρχει σε κάποια ρομ δυνατότητα για μόνιμη απενεργοποίηση του noise reduction (για να μην το κάνω δηλαδή σε κάθε κλήση); έχει δει κάποιος κάτι σε custom Rom? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια και η παλια κουζινα του λεομαρ και η καινούργια εκτος μαρκετ σε μενα εμφανισε σημερα ολα τα updates κανονικα:) (τις εχω και τις 2..)

οποτε τζαμπα η φασαρια που εγινε:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! κατεβασα την ΧΧΗΚ3 απο sammfirmware και οταν την εκανα extract ειδα πως αυτη τη φορα εχει μεσα 7 αρχεια:blink: θελω να την περασω με odin ομως οι προηγουμενες αν θυμαμαι καλα διοτι εχω κανα διμηνο να περασω ειχαν 3 αρχεια...τωρα τι κανουμε εδω? τα φωτα σας παρακαλω...ελπιζω να αξιζει τον κοπο και να δουμε βελτιωση στην γενικοτερη λειτουργια του κινητου...

 

τα αρχεια που εχει ειναι τα εξης

1)CODE_I9100XXKH3_CL479037_REV02_user_low_ship.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD 5 (543.701KB)

 

2)EFS_I9100XXKH3_CL479037_REV02_user_low_ship.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD5 (4.471KB)

 

3)GT-I9100-CSC-HOME-MULTI-OXAKH3.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD 5(15.561ΚΒ)

 

4)GT-I9100-CSC-MULTI-OXAKH3.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD5 (15.561KB)

 

5)KERNEL_I9100XXKH3_CL479037_REV02_user_low_ship.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD5 (8.201KB)

 

6)MODEM_I9100XXKH3_REV_02_CL1050544.tar.md5 ΑΡΧΕΙΟ MD5 (12.291KB)

 

7) u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit ΑΡΧΕΙΟ PIT(2KB)

 

που να τοποθετησω το καθενα στο odin? αν υποθεσουμε οτι χρειαζονται ολα...και δευτερον τι να ''τικαρω'' και τι οχι στο προγραμμα? ευχαριστω!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ! το εκανα επιτυχως,τωρα ψαχνω το αρχειο ροοτ για να το περασω!

Edited by athaneaak
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...