Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λογικά deodexed, εγώ προσπάθησα να το βάλω στην LeoMar 2.6 αλλά κάτι έγινε και δεν φόρτωνε σωστά, και δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω το κινητό. Οπότε σε συμβουλεύω να έχεις το default theme της samsung(μπορείς να βρεις το package στην εφαρμογή RevolutionROM) για να κάνεις boot από recovery(μέσω volume up + home + power buttons) και να το φλασάρεις αν κάτι πάει στραβά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδες καλησπερα..ειμαι φανταρος και θελω να βρω ενα καλυτερο μοντεμ γιατι το kh3 ειναι απιστευτα ενεργοβορο ακομα και με φουλ σημα..το θελω αν ειναι δυνατον σε .zip γιατι δεν εχω pc εδω, και δε θα χω για μηνες..τρεχω την 1.5 cognition..vodafone εχω αν αυτο βοηθα..ευχαριστω πολυ παιδες..
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος ποιά είναι η τελευταία rom του criskelo κ πού μπορώ να την βρώ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Έλα δες εδώ φίλε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1168836

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου.

Απ ότι βλέπω η v17 ειναι η πιο καινούργια έτσι δέν είναι?

Ισχύει οτι η rom του criskelo δέν θέλει wipe?

Edited by paris_rx8
Πάρης......
Link to comment
Share on other sites

Αν έρχεσαι από άλλη rom... συνιστώ να το κάνεις.

 

Εγω παλι προερχομενος απο την Leomar περασα την 14 του Criskelo και μετα την 15 και τωρα την 17 χωρις Data wipe παρα μονο με wipe την Dalvik και ολα παιζουν μια χαρα......

Πρωτη φορα εχω περασει 4 Rom την μια πανω στην αλλη και δεν εχω προβληματα.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προερχομενος απο την Leomar περασα την 14 του Criskelo και μετα την 15 και τωρα την 17 χωρις Data wipe παρα μονο με wipe την Dalvik και ολα παιζουν μια χαρα......

Πρωτη φορα εχω περασει 4 Rom την μια πανω στην αλλη και δεν εχω προβληματα.......

 

Με ποιόν Kernel τις έχεις περάσει?Με criskelo παίζουν κανονικά και ο jeffrey και ο nimph?

Πάντως δυο φορές που προσπάθησα να κάνω wipe data μετά την αλλαγή kernel (είχα κάνει και πριν) μπρίκαρε το κινητο,οπότε κάνω μόνο wipe dalvik..

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν Kernel τις έχεις περάσει?Με criskelo παίζουν κανονικά και ο jeffrey και ο nimph?

Πάντως δυο φορές που προσπάθησα να κάνω wipe data μετά την αλλαγή kernel (είχα κάνει και πριν) μπρίκαρε το κινητο,οπότε κάνω μόνο wipe dalvik..

 

Αν εκανες wipe data και οχι wipe data cache τοτε προφανώς εκανες factory reset .. :blink:

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν Kernel τις έχεις περάσει?Με criskelo παίζουν κανονικά και ο jeffrey και ο nimph?

Πάντως δυο φορές που προσπάθησα να κάνω wipe data μετά την αλλαγή kernel (είχα κάνει και πριν) μπρίκαρε το κινητο,οπότε κάνω μόνο wipe dalvik..

 

Εχω δοκιμασει ολους σχεδον τους κερνελ αλλα τελικα εχω καταληξει στον nimph.....

Θεωρω οτι ειναι ο πιο ισοροπημενος μεταξυ καταναλωσης ενεργειας και ταχυτητας που μπορει να σου προσφερει......

Επισης μια ακομα παρατηρηση σχετικα με τις αλλαγες Rom και kernel.

Μετα απο πολλες αλλαγες Rom, kernel, θεματων, Mod's που δινονται κατα καιρους εχω καταληξει στο εξης:

 

Ο καλυτερος τροπος για να εχεις τα λιγοτερα δυνατον προβληματα ειναι πριν την εγκατασταση της Rom που θελουμε να κανουμε καθαρη εγκατασταση της μαμας Rom οπως αυτη δινετε απο την Samsung.....

Πχ αν θελουμε να βαλουμε την 18 του Criskelo που ειναι βασισμενη στην XXKH3 καλο θα ειναι να βαλουμε την ιδια Rom που δινει η Samy σαν βαση και απο πανω περναμε και βαζουμε οτι μας αρεσει..... αρκει βεβαια να ειναι συμβατο με την βασικη Rom που εχουμε βαλει......

 

Εγω αυτο εχω σαν βασικη αρχη και μεχρι τωρα παροτι εχω εγκαταστησει σχεδον οτι εχει κυκλοφορησει απο Rom δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.....

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγο στο να μην εχουμε παραπλευρες απωλειες που λενε και οι Αμερικανοι......... οταν σκοτωνουν αμαχους.

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου.

Απ ότι βλέπω η v17 ειναι η πιο καινούργια έτσι δέν είναι?

Ισχύει οτι η rom του criskelo δέν θέλει wipe?

 

Βγήκε και η v18...με τον καινούριο jkay 9.1

 

Sent from my MZ601

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολους σχεδον τους κερνελ αλλα τελικα εχω καταληξει στον nimph.....

Θεωρω οτι ειναι ο πιο ισοροπημενος μεταξυ καταναλωσης ενεργειας και ταχυτητας που μπορει να σου προσφερει......

Επισης μια ακομα παρατηρηση σχετικα με τις αλλαγες Rom και kernel.

Μετα απο πολλες αλλαγες Rom, kernel, θεματων, Mod's που δινονται κατα καιρους εχω καταληξει στο εξης:

 

Ο καλυτερος τροπος για να εχεις τα λιγοτερα δυνατον προβληματα ειναι πριν την εγκατασταση της Rom που θελουμε να κανουμε καθαρη εγκατασταση της μαμας Rom οπως αυτη δινετε απο την Samsung.....

Πχ αν θελουμε να βαλουμε την 18 του Criskelo που ειναι βασισμενη στην XXKH3 καλο θα ειναι να βαλουμε την ιδια Rom που δινει η Samy σαν βαση και απο πανω περναμε και βαζουμε οτι μας αρεσει..... αρκει βεβαια να ειναι συμβατο με την βασικη Rom που εχουμε βαλει......

 

Εγω αυτο εχω σαν βασικη αρχη και μεχρι τωρα παροτι εχω εγκαταστησει σχεδον οτι εχει κυκλοφορησει απο Rom δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.....

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγο στο να μην εχουμε παραπλευρες απωλειες που λενε και οι Αμερικανοι......... οταν σκοτωνουν αμαχους.

 

+1 Ξέρει πάντα τι λέει ο γιώργος...

 

Sent from my MZ601

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει ολους σχεδον τους κερνελ αλλα τελικα εχω καταληξει στον nimph.....

Θεωρω οτι ειναι ο πιο ισοροπημενος μεταξυ καταναλωσης ενεργειας και ταχυτητας που μπορει να σου προσφερει......

Επισης μια ακομα παρατηρηση σχετικα με τις αλλαγες Rom και kernel.

Μετα απο πολλες αλλαγες Rom, kernel, θεματων, Mod's που δινονται κατα καιρους εχω καταληξει στο εξης:

 

Ο καλυτερος τροπος για να εχεις τα λιγοτερα δυνατον προβληματα ειναι πριν την εγκατασταση της Rom που θελουμε να κανουμε καθαρη εγκατασταση της μαμας Rom οπως αυτη δινετε απο την Samsung.....

Πχ αν θελουμε να βαλουμε την 18 του Criskelo που ειναι βασισμενη στην XXKH3 καλο θα ειναι να βαλουμε την ιδια Rom που δινει η Samy σαν βαση και απο πανω περναμε και βαζουμε οτι μας αρεσει..... αρκει βεβαια να ειναι συμβατο με την βασικη Rom που εχουμε βαλει......

 

Εγω αυτο εχω σαν βασικη αρχη και μεχρι τωρα παροτι εχω εγκαταστησει σχεδον οτι εχει κυκλοφορησει απο Rom δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.....

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγο στο να μην εχουμε παραπλευρες απωλειες που λενε και οι Αμερικανοι......... οταν σκοτωνουν αμαχους.

 

Δεν χρειάζεται να περνάς μαμίσια ROM πριν περάσεις αντίστοιχη custom. Ότι και να έχεις, όταν περνάς custom, τα directories που πρέπει να σβηστούν θα σβηστούν οτι και να είχες πριν το πέρασμα της custom (πχ system/app)...Μετά μπορείς να κάνεις και ενα clear data και να σβηστούν και οι εφαρμογές που είχες περάσει στο /data και είσαι σε "εργοστασιακή" μορφή μόνο που έχεις custom ROM...;) Το dalvik cache περιέχει όλα τα classes.dex αρχεία τα οποία προέρχονται απο όλα τα .apk που κάνεις εγκατάσταση. Από αυτά τα classes.dex δημιουργείται ενα table οπού μπορούν να γράφονται data πολύ πιο γρήγορα μέσω της Dalvik virtual machine... Με αυτό τον τρόπο το λειτουργικό δε χρειάζεται να κάνει index όλες τις εφαρμογές όταν είναι ανοικτό το τηλ γιατί όλα τα classes.dex είναι σε ένα σημείο (το dalvik cache)... Το κακό είναι οτι όταν κάνεις απεγκατάσταση μια εφαρμογή, το αντίστοιχο class.dex απο το dalvik cache δε σβήνεται. Το καλό είναι οτι μπορείς να κάνεις και wipe dalvik cache και θα ξαναγίνει το extract των classes.dex στο dalvik cache όταν ανοίξει το κινητό. (αρκετά για το dalvik, είπα να το γράψω γιατί έχουν ρωτήσει διάφορα παιδιά..)

Αυτό που λες, πρέπει να το κάνεις όταν περνάς απο version σε άλλη version (πχ 2.3.3 σε 2.3.4) λόγω διαφορετικών bootloaders που πιθανώς να περιέχονται στην επόμενη version. Θυμάμαι τέτοια ακριβώς περίπτωση στο SGS...

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να περνάς μαμίσια ROM πριν περάσεις αντίστοιχη custom. Ότι και να έχεις, όταν περνάς custom, τα directories που πρέπει να σβηστούν θα σβηστούν οτι και να είχες πριν το πέρασμα της custom (πχ system/app)...Μετά μπορείς να κάνεις και ενα clear data και να σβηστούν και οι εφαρμογές που είχες περάσει στο /data και είσαι σε "εργοστασιακή" μορφή μόνο που έχεις custom ROM...;) Το dalvik cache περιέχει όλα τα classes.dex αρχεία τα οποία προέρχονται απο όλα τα .apk που κάνεις εγκατάσταση. Από αυτά τα classes.dex δημιουργείται ενα table οπού μπορούν να γράφονται data πολύ πιο γρήγορα μέσω της Dalvik virtual machine... Με αυτό τον τρόπο το λειτουργικό δε χρειάζεται να κάνει index όλες τις εφαρμογές όταν είναι ανοικτό το τηλ γιατί όλα τα classes.dex είναι σε ένα σημείο (το dalvik cache)... Το κακό είναι οτι όταν κάνεις απεγκατάσταση μια εφαρμογή, το αντίστοιχο class.dex απο το dalvik cache δε σβήνεται. Το καλό είναι οτι μπορείς να κάνεις και wipe dalvik cache και θα ξαναγίνει το extract των classes.dex στο dalvik cache όταν ανοίξει το κινητό. (αρκετά για το dalvik, είπα να το γράψω γιατί έχουν ρωτήσει διάφορα παιδιά..)

Αυτό που λες, πρέπει να το κάνεις όταν περνάς απο version σε άλλη version (πχ 2.3.3 σε 2.3.4) λόγω διαφορετικών bootloaders που πιθανώς να περιέχονται στην επόμενη version. Θυμάμαι τέτοια ακριβώς περίπτωση στο SGS...

 

Συμφωνω αλλα με μια παρατηρηση.

Εχει αναφερθει σφαλμα σε μηχανηματα που εχουν κανει wipe data αφου περασαν την νεα Rom πανω απο καποια αλλη.

Δεν θα ηταν καλυτερο οταν αλλαζεις απο καποια Rom που ειναι βασισμενη για παραδειγμα στην XXKG6 και πας να εγκαταστησεις μια που βασιζετε στην XXKH3 να βαλεις πρωτα την μαμισια XXKH3 και μετα απο πανω να περασεις την Rom που θες;

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις για ένα theme που φτιάχνω:

 

1) Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να αλλάξω το χρώμα της μαύρης γραμματοσειράς; Αυτή που εμφανίζεται π.χ στα λευκά pop-up windows όπως όταν πατάμε παρατεταμένα το power button(λογικά βρίσκεται σε κάποιο xml)

 

Αν βοηθήσετε λίγο το theme θα το κάνω release εδώ στο forum :p

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα με μια παρατηρηση.

Εχει αναφερθει σφαλμα σε μηχανηματα που εχουν κανει wipe data αφου περασαν την νεα Rom πανω απο καποια αλλη.

Δεν θα ηταν καλυτερο οταν αλλαζεις απο καποια Rom που ειναι βασισμενη για παραδειγμα στην XXKG6 και πας να εγκαταστησεις μια που βασιζετε στην XXKH3 να βαλεις πρωτα την μαμισια XXKH3 και μετα απο πανω να περασεις την Rom που θες;

 

Βασικά το σωστό είναι κάνεις τα wipes πριν περάσεις την custom που θες και όχι μετά. Τα wipes δουλεύουν εγγυημένα μόνο σε stock ROMs. Ένα παράδειγμα είναι να βάλεις μια custom rom, ο dev της οποίας έχει ενσωματώσει διάφορες εφαρμογές στο data partition (και οχι μόνο στο system/app). Αν κάνεις wipe θα έχεις θέμα με αυτές τις εφαρμογές/ρυθμίσεις τους....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Έχω μερικές απορίες. Έχω το Galaxy S II και έχω κάνει μόνο root με insecure kernel. Μπορεί κάποιος να μου πεί πως κάνω CF-Root αν είμαι ήδη rooted; Έχει κάποια διαφορά το CF-Root απο το απλό root ή απλά προσθέτει μόνο CWM και κάποια άλλα εγραλεία;

 

Θέλω να βάλω Leomar75 V. 2.6 και απλά θέλω να ξέρω αν πρέπει να βάλω κάποιον συγκεκριμένο kernel και πως θα τον βάλω. Επίσης πριν flashάρω τη ROM του Leomar θα πρέπει να κάνω update firmware; Έχω 2.3.3 και XWKE2...

 

Αν δεν τα έχω κάνει χάλια έτσι όπως τα λέω, pls ας με βοηθήσει κάποιος. Είστε όλοι ψαγμένοι εδώ απ' ότι βλέπω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μόλις χθες έκανα εγκατάσταση την Lite'ning Rom v6.1 XXKH3 κατευθείαν από την μανίσια ROM της Samsung.

Με λίγα λόγια το κινητό ήταν μαμά και εγώ φλάσαρα κατευθείαν σε Lite'ning Rom v6.1 XXKH3.

Μήπως ήταν βλακεία?Είμαι νέος στον χώρο των ROMS.Μου έκανε εντύπωση το ότι έμειναν όλες οι εφαρμογές,τα παιχνίδια,επαφές,εικόνες στο κινητό ενώ κάπου είχα διαβάσει οτι θα σβηστούν όλα μετα την εκγατάσταση.Επίσης σε κανα 2 benchmarks που έτρεξα,με την καινούργια ROM το κινητό σκοράρει λίγο πιο χαμηλά από πριν που ήταν μαμά και το χειρότερο απ'όλα....καταναλώνει υπερβολικά πάρα πολύ μπαταρία...ούτε μια μέρα δεν πάει χωρίς να το χρησιμοποιηώ....

Χθές που βγήκα το βράδυ η μπαταρία απο 100% πήγε 73% μέσα σε 2 ώρες χωρίς να παίξω κανένα game,ούτε πήρα κάποιο τηλ...έστειλα κανα 2 μηνύματα μόνο...με λίγα λόγια το κινητό έφαγε το 27% της μπαταρίας σε Sleep-Mode μέσα σε 2 ώρες.

Ξέρει κανείς τι φταίει και τι μπορώ να κάνω???Επίσης παρήγγειλα ένα Jig Downloader απ'το ebay αν μπορεί να βοηθήσει σε κάτι αυτό...

Περιμένω απάντηση αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες και πολλα αλλα εμειναν επειδη δεν εκανες wipe κτλ,θα σου ελεγα να κανεις full wipe,data,dalviκ κτλ,και στη συνεχεια να ξαναπερασεις την ρομ καθαρη.

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

μπορείτε να μου πειτε αν πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις στο setcpu?
Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να βλεπω μεσα στις εφαρμογες "συλογη" "βιντεο" "music" τα τραγουδια μου τις φωτο μου και τα βιντεο μου που ειναι αποθηκευμενα στην external SD?????
Link to comment
Share on other sites

οι εφαρμογες και πολλα αλλα εμειναν επειδη δεν εκανες wipe κτλ,θα σου ελεγα να κανεις full wipe,data,dalviκ κτλ,και στη συνεχεια να ξαναπερασεις την ρομ καθαρη.

 

 

Πως θα γίνουν όλα αυτά?Μπορείς να μου πεις λίγο σε παρακαλώ τι και τι πρέπει να κάνω και πως...ποιο πρώτα και ποιο μετά?Και αν χρειάζεται να κατεβάσω και κάποιο πρόγραμμα για να κάνω wipe,dalvik κλπ που λες...

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω για να βλεπω μεσα στις εφαρμογες "συλογη" "βιντεο" "music" τα τραγουδια μου τις φωτο μου και τα βιντεο μου που ειναι αποθηκευμενα στην external SD?????

 

Ακυρη ερωτηση...το κανει απο μονο του!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ο λεομαρ εχει μερες να ανεβασει κατι καινούργιο στην γιατι αραγε λετε να ετοίμαζε καμια καινουργια ρομ!!!πριν μερικα ποοστ καποιος ειχε ποσταρει τον thunderbolt kernel v24 και σημερα ειπα να τον δοκιμάσω και πραγματικα ειναι παρα πολυ καλος πολυ smooth και πολυ γρηγορος πιστεύω αξίζει να τον δοκιμαστείτε!!!!
Link to comment
Share on other sites

Πως θα γίνουν όλα αυτά?Μπορείς να μου πεις λίγο σε παρακαλώ τι και τι πρέπει να κάνω και πως...ποιο πρώτα και ποιο μετά?Και αν χρειάζεται να κατεβάσω και κάποιο πρόγραμμα για να κάνω wipe,dalvik κλπ που λες...

Ευχαριστώ....

μπες σε clockwork recovery και απο εκει κανε wipe data/cache,dalvik,μετα απο το reboot θα ξεκινησεις με καθαρη rom

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...