Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy S II


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Να ρωτήσω πάλι γι'αυτό; Να γίνω πιο συγκεκριμένος. Ήμουν root και εγκατέστησα την επίσημη ΚΕ2 χωρίς πρώτα να κάνω τη διαδικασία για το unroot, τώρα πια δεν χρειάζεται, σωστά; Εικονίδιο Superuser εννοείται πως δεν υπάρχει τώρα, ούτε βέβαια μετά το επίσημο update σε KF3.

 

Όταν περνάς την official με τη μέθοδο που περιγράφεται εδώ όλα επιστρέφουν σε stock κατάσταση.

 

Με ένα USB Jig επιστρέφω για τα καλά στην original μορφή έτσι;:)

 

Είσαι ήδη σε original state, απλά πρέπει να μηδενιστεί και ο counter των unofficial φλασαρισμάτων. Αυτό κάνει το usb jig.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι ήδη σε original state, απλά πρέπει να μηδενιστεί και ο counter των unofficial φλασαρισμάτων. Αυτό κάνει το usb jig.

 

Aυτό εννούσα λέγοντας "για τα καλά"!:lol:

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ την πέρασα από εκεί και το EUR ήταν εγκατεστημένο κανονικά πάντως, έκανα αμέσως και το update στην KF3 και όλα καλά.:)

 

Ποιά είναι η επίσημη αναβάθμιση της KF3 μέσω Kies?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
η beta του romkitchen ειναι τωρα ανοιχτη σε ολους

 

Με μικροπροβληματάκια ακόμα, συνιστώ να περιμένετε πριν αρχίσουν οι δοκιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιά είναι η επίσημη αναβάθμιση της KF3 μέσω Kies?

 

Έκανα αναβάθμιση από την ΚΕ2 ΣΤΗΝ KF3!;)

 

Μόλις ήρθε και το USB Jig!:D

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση από την ΚΕ2 ΣΤΗΝ KF3!;)

 

Μόλις ήρθε και το USB Jig!:D

 

οπότε η KF3 που φοράει το δικό μου είναι η πιο ανανεωμένη ελληνική έκδοση όπως βγάζει και το kies...

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

οπότε η KF3 που φοράει το δικό μου είναι η πιο ανανεωμένη ελληνική έκδοση όπως βγάζει και το kies...

 

Ακριβώς!;)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung προσέλαβε τον Cyanogen!!!!!! Ειναι καλό αυτό η κακό????

Δείτε παρακάτω...

 

http://techit.gr/2011/08/η-samsung-προσθέτει-στο-δυναμικό-της-hacker/

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η Samsung προσέλαβε τον Cyanogen!!!!!! Ειναι καλό αυτό η κακό????

Δείτε παρακάτω...

 

http://techit.gr/2011/08/η-samsung-προσθέτει-στο-δυναμικό-της-hacker/

 

:)

 

Είναι δύο ημέρες στην αρχική σελίδα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313403

 

Μπορείς να το συζητήσεις εκεί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύο ημέρες στην αρχική σελίδα... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=313403

 

Μπορείς να το συζητήσεις εκεί.

 

Sorry.... Δε το είδα..... :(

 

Για χρήση του BLN πιο app έχετε? Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως θα ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για χρήση του BLN πιο app έχετε? Υπάρχει κάποιος οδηγός για το πως θα ενεργοποιήσουμε την υπηρεσία?

 

Πρέπει να υποστηρίζεται από τον kernel. Κατά τα άλλα χρειάζεσαι το BLN Control pro (κατά προτίμηση).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υποστηρίζεται από τον kernel. Κατά τα άλλα χρειάζεσαι το BLN Control pro (κατά προτίμηση).

 

από τον Nimp 2.0.2 υποστηρίζεται?

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν καλησπέρα στους φίλους του forum

Μετά από σχεδόν 40 ημέρες συνύπαρξης με το υπέροχο κινητό μας (Και πρώτη φόρα με Android…….) είπα να δοκιμάσω λίγο πιο extreme πράγματα με root μέχρι στιγμής και στην συνέχεια με custom ROMs και αφού διάβασα 204 σελίδες (!!!!!!!) από αυτήν την ενότητα του forum……

Αρχικά το κινητό φόραγε όπως όλα της πρώτης παρτίδας ΚΕ2 και δούλευε πάρα πολύ ικανοποιητικά, χωρίς κανένα πρόβλημα (ούτε υπερθέρμανση, ούτε ροζ στην κάμερα).

 

Ξεκίνησα να το κάνω αρχικά root με τον πρώτο τρόπο (όχι το CFroot) από τον οδηγό και έγινε επιτυχώς.

Είπα να βγάλω το κίτρινο θαυμαστικό και το κατάφερα εύκολα και τελικά είδα στο κινητό μου το Superuser και εγκατέστησα εφαρμογές όπως το Titanium για backup.

Στην συνέχεια μέσω KIES αναβαθμίστηκα στην KF3 και διαβάζοντας αποφάσισα να κάνω το CFroot γιατί όντως έχει πολλές δυνατότητες. Και έγινε κανονικά και απέκτησα το CWM σαν εφαρμογή.

Το πρόβλημα ένα και μοναδικό η camera βγάζει πλέον ροζ και αφού εγκατέστησα το patch από Samsung Apps!! Εννοείται ότι πριν δεν το έβγαζε η camera καθώς έχω γύρω στις 200 photos από την περίοδο των διακοπών μου!!!!

Καμία λύση για το ανωτέρω πρόβλημα?

 

Επίσης θα ήθελα εάν γίνεται μερικές απαντήσεις σε κάποιες απορίες μου:

1. Έχω αγοράσει το Don’t Panic από το market εάν βάλω custom ROM τι γίνεται?

2. Ποίος ο σωστός τρόπος για backup me to Titanium ώστε με το restore μην χρειαστώ να κάνω πολλές τροποποιήσεις στο κινητό (εφαρμογές , widget και ρυθμίσεις)

3. Ένα όσο το δυνατόν αναλυτικό οδηγό για newbies για το πώς περνάμε Custom ROM, Kernel και Θέμα μέσω του CFroot

4. Ποία η ROM (Custom ή όχι) η οποία θα διορθώσει το ανωτέρω πρόβλημα ;

5. Και κατά την γνώμη σας με ποιον Kernel , ποια ROM και θέμα θα έχω την ομαλότερη χρήση. Η χρήση μου είναι 3G συνέχεια, Internet, RSS, 20-30 λεπτά calls, emails, chat

 

Αυτά τα ολίγα……. :)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικώς!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Καμία λύση για το ανωτέρω πρόβλημα?

 

Επίσης θα ήθελα εάν γίνεται μερικές απαντήσεις σε κάποιες απορίες μου:

1. Έχω αγοράσει το Don’t Panic από το market εάν βάλω custom ROM τι γίνεται?

2. Ποίος ο σωστός τρόπος για backup me to Titanium ώστε με το restore μην χρειαστώ να κάνω πολλές τροποποιήσεις στο κινητό (εφαρμογές , widget και ρυθμίσεις)

3. Ένα όσο το δυνατόν αναλυτικό οδηγό για newbies για το πώς περνάμε Custom ROM, Kernel και Θέμα μέσω του CFroot

4. Ποία η ROM (Custom ή όχι) η οποία θα διορθώσει το ανωτέρω πρόβλημα ;

5. Και κατά την γνώμη σας με ποιον Kernel , ποια ROM και θέμα θα έχω την ομαλότερη χρήση. Η χρήση μου είναι 3G συνέχεια, Internet, RSS, 20-30 λεπτά calls, emails, chat

 

Πάμε να τα δούμε ένα ένα.

 

Σε original rom φαντάζομαι πως μπορείς να φλασάρεις μία hacked κάμερα , αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν διορθώνεται το πρόβλημα.

Ανα αποφασίσεις να μείνεις σε στοκ ζήτησε να σου ανεβάσει κάποιος το zip από την κάμερα που έχει η revolution με hardware button support , είναι πολύ βολικό.

 

1) Αφού ξανασυνδέσεις τον λογαριασμό google με την συσκευή ότι έχεις αγοράσει από το μαρκετ μπορείς να το ξανακάνεις εγκατάσταση δωρεάν. Τα προγράμματα τα αγοράζει ο λογαριασμός σου , όχι η συσκευή.

2) Κάνεις backup μόνο τις εφαρμογές χρήστη , όχι συστήματος , και τις επαναφέρεις κανονικά. Από το σύστημα μπορείς να κάνεις backup σύνδεσεις bt wifi. Τίποτε περισσότερο.

Δες στο μάρκετ call log backup & restore , sms backup & restore , συγχρόνισε επαφές με γούγλη. Τα υπόλοιπα είναι 10-20 λεπτά δουλειά για να τα ξανα ρυθμίσεις.

Πριν φλασάρεις κάνεις ΠΑΝΤΑ ένα nanroid backup ( από recovery μια και πλέον λόγω CF-root έχεις CWM , για περισσότερα "search" )

3) Στο αντίστοιχο θέμα της εκάστοτε custom rom ή όχι , ακολουθάς ευλαβικά τις οδηγίες αφού έχεις διαβάσει το/τα πρώτα ποστ του developer και τις 5 τελευταίες σελίδες για τυχών bug.

4) Εγώ με Leomar revolution και νωρίτερα με criscelo δεν είχα πρόβλημα , σου έχω αναφέρει και πιο πάνω λύση.

5) Αν δεν χρειάζεσαι BLN ( search για info ) προτείνω revolution 2.5 και ninphetamine 2.02 , αν χρειάζεσαι BLN βάλε ninphetamine 2.05

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

1) δεν το χανεις παραμενει στον λογαριασμο σου στο μαρκετ

 

2)για backup περνεις τις εφαρμογες σου και τα data(δηλαδει αν επαιζες ενα παιχνιδι δεν θα χασεις τα level)

οτι εχεις στις οθονες των widget θα πρεπει να τα ξαναπερασεις

 

3 κατεβαζεις την rom και κερνελ που θελεις ,να ειναι zip αρχεια

τα κανεις copy στην sdcard (ΔΕΝ τα κανεις unzip)

 

κανεις cf root απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

απο το cwm manager που σου βαζει το cf ροοτ sto kinhto κανεις reboot clockworkmod

 

στο menu που σε βγαζει κανεις wipe data/factory reset

 

μετα απο το ιδιο μενου wipe cache partition

 

τωρα περνας την rom απο το ιδιο μενου επιλεγεις το install zip from sdcard και διαλεγεις το zip αρχειο της rom

οταν περασεις την rom ξαναμπαινεις στο μενου και παλι απο το ιnstall zip from sdcard περνας τον kernel

 

αν θελεις προληπτικα κανεις παλι wipe data/factory reset

 

καθως και calibrate την μπαταρια , για το calibrate θα βρεις το προγραμμα sto market

 

και εισαι οκ

 

5 για ρομς υπαρχουν 2 -3 που ακουγοντε σε αυτο το forum και ειναι σταθερες διαλεγεις και περνεις σε γενικες γραμμες ειναι ισαξιες για κερνελ ο Ninphetamine-2.0.2 ειναι ο ποιο αξιοπιστος σε θεμα μπαταριας συν οτι ειναι και πολυ γρηγορος

Link to comment
Share on other sites

Το wipe data davlik που εχει αναφερθει το κάνεις;

Κι αν ναι, πότε;

Πριν περασεις την rom ή μετα;

Edited by sothoms
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το εχω κανει και δεν ξερω κατα ποσο χρειαζεται , δες στο παρακατω λινκ

 

http://androidforums.com/eris-all-things-root/76110-what-dalvik-cache.html

Link to comment
Share on other sites

Το wpie data davlik που εχει αναφερθει το κάνεις;

Κι αν ναι, πότε;

Πριν περασεις την rom ή μετα;

 

καλό είναι να γίνετε και στην αλλαγή ρομ και στην αλλαγή kernel...

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Τα αλάνια ετοιμάζονται πυρετωδώς για την XXKH 3...μαλλον απο δευτέρα θα εχουμε custom rom απο τους γνωστους dev...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

1) δεν το χανεις παραμενει στον λογαριασμο σου στο μαρκετ

 

2)για backup περνεις τις εφαρμογες σου και τα data(δηλαδει αν επαιζες ενα παιχνιδι δεν θα χασεις τα level)

οτι εχεις στις οθονες των widget θα πρεπει να τα ξαναπερασεις

 

3 κατεβαζεις την rom και κερνελ που θελεις ,να ειναι zip αρχεια

τα κανεις copy στην sdcard (ΔΕΝ τα κανεις unzip)

 

κανεις cf root απο εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=308676

 

απο το cwm manager που σου βαζει το cf ροοτ sto kinhto κανεις reboot clockworkmod

 

στο menu που σε βγαζει κανεις wipe data/factory reset

 

μετα απο το ιδιο μενου wipe cache partition

 

τωρα περνας την rom απο το ιδιο μενου επιλεγεις το install zip from sdcard και διαλεγεις το zip αρχειο της rom

οταν περασεις την rom ξαναμπαινεις στο μενου και παλι απο το ιnstall zip from sdcard περνας τον kernel

 

αν θελεις προληπτικα κανεις παλι wipe data/factory reset

 

καθως και calibrate την μπαταρια , για το calibrate θα βρεις το προγραμμα sto market

 

και εισαι οκ

 

5 για ρομς υπαρχουν 2 -3 που ακουγοντε σε αυτο το forum και ειναι σταθερες διαλεγεις και περνεις σε γενικες γραμμες ειναι ισαξιες για κερνελ ο Ninphetamine-2.0.2 ειναι ο ποιο αξιοπιστος σε θεμα μπαταριας συν οτι ειναι και πολυ γρηγορος

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και τις αναλυτικέ οδηγίες. Δηλαδή ποια Rom θα επέλεγες εσυ?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω ότι υπάρχουν αρκετές απορίες για το unroot, να πω μερικά πράγματα μήπως βοηθήσω.

 

1. Ο πιο εύκολος τρόπος για το Unroot είναι να φλασαριστεί επίσημο Firmware της Samsung μέσω Odin.

 

2. Το root είναι στην ουσία, «εφαρμογή» του συστήματος. Αν είσαι Root και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, δεν χάνεται.

 

3. Όταν αλλάζεις firmware είτε μέσω Odin είτε μέσω KIES, τα αρχεία του συστήματος αντικαθίστανται και χάνεται το root.

Contact: a.pap@doeyetea.eu

Αλέξανδρος - [School of Tourism & Hospitality – STEAN College] - [Web Designer]

[Root στο Galaxy S II] - [Ορολογία του Android]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...